Letonya Vize Başvurusu

782

Letonya Vize Başvurusu

Letonya Vizesi

Letonya Vize Başvurusu öncesinde yapılması planlanan Letonya seyahat türüne göre gerekli olan evrakların hazırlanmasıdır. Letonya seyahati 6 ay içinde en fazla 90 günle sınırlandırılmış kısa süreli seyahatler olan  Letonya Aile/Akraba Ziyareti, Letonya Turistik Vize ve Letonya Ticari Vize için gerekli olan evraklar başvuru yapan kişinin özelliklerine göre farklılık gösterebilmektedir.

Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Letonya vize başvurusunda özellikle hassasiyetle yaklaştığı konulardan biri beyan edilen belgelerde yer alan bilgilerin doğru olup olmadığı, belgeler arsında bilgi tutarlılığı bulunup bulunmadığı ve Schengen yönetmeliğine göre hazırlanıp hazırlanmadığıdır. Kısa süreli seyahatler için destek verecek olan akrediteli seyahat / turizm acenteleri ile vize başvuru merkezleri yapılması gereken tüm ön hazırlık için gerekli olan danışmanlık hizmetini de vermektedir.

Letonya vize başvurusu için öncelikle geçerli bir pasaportun olup olmadığına dikkat etmek de oldukça önemlidir. Sahip olunan pasaportun geçerlilik özellikleri olarak kabul edilen 10 yıldan daha eski olmayan, yıpranmayan, kullanılabilir boş iki adet sayfası bulunan ve seyahat sonrasında da 6 ay geçerliliğini devam ettirecek pasaport olması Letonya Konsolosluğu’nun özellikle üzerinde durduğu bir noktadır.

Letonya vize başvurusu sırasında hazırlanan evrakların dosya halinde eksiksiz ve en güncel en doğru haliyle teslim edilmesi gerekmektedir. Letonya vize başvurusu sırasında teslim edilecek dosya da eksiklik ya da yanlış bir beyan edilmiş bir belge beyanı söz konusu olduğunda başvurular eksiklerin tamamlanabilmesi ve yanlışların düzeltilebilmesi için geri çevrilebilmektedir.

Letonya vize başvurusu yaparken (her ülkede olduğu gibi) en çok dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri pasaportunuz. Çünkü Letonya, ülkeye giriş yapacak ziyaretçilerin pasaport geçerlilik tarihlerinin Letonya ziyaretlerinden sonra en az 6 ay daha geçerli olmasını bekleyen bir ülkedir. Bu nedenle Letonya vize başvurusu dosyanızla beraber Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliğine teslim edilecek olan pasaportunuzun bu özelliğine dikkat etmeniz yararlı olacaktır. Ayrıca yine pasaportunuzun fiziksel olarak aşırı yıpranmamış olması gerekmektedir. Bunun yanında pasaportun en az 2 boş sayfa bulundurması da şarttır (yeni basılacak vize için). Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliğinin vize başvuru sahiplerinden en temel ve standart talebi budur. Letonya, Türkiye’den Bordo pasaport sahiplerini her amaç ve her türlü süre aralığı için vize uygulaması yaptığından Letonya vize başvurusu süreci en çok bordo pasaport sahiplerini ilgilendiren süreçlerdir. Letonya vize başvurusu yapacak olan diğer pasaport sahipleri ve bordo pasaport sahipleri dahil, her kişinin başvurudan önce Letonya’ya yapacağı ziyaretin amacı hakkında net bir fikre sahip olması gerekir. Çünkü Letonya vize başvurusu için hazırlayacağınız dosyanın ilk kısımlarında sizin Letonya’ya yapacağınız ziyaretin amacını açıkladığınız başvuru formları ve dilekçeler yer alacaktır. VFS Global Letonya vize başvuru merkezleri aracılığıyla, Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliğine teslim edilecek olan bu dosyalarda en kritik nokta ziyaret amaçlarının belirtildiği yerlerdir. Bu konuda detaylı bilgi için 0 312 426 03 25.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin