Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri

678

Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Letonya VizesiLetonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri Letonya’ya seyahat etmeyi planlayan bordo pasaportlu tüm T.C. vatandaşlarının yapmakla yükümlü olduğu bir uygulamadır. Schengen Bölgesi üyesi olan Letonya ile Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılmış olan vize anlaşmasına göre bordo pasaportlu T.C. vatandaşları vize işlemlerini yapmakla yükümlüdür. Ancak Diplomatik, hizmet ve hususi pasaportlu T.C. vatandaşları için Letonya seyahati için 180 günde en fazla 90 gün seyahatler için Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri uygulamasına tabi tutulmamaktadır.

Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri Türkiye’de yalnızca Ankara’da olan Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri bölümü ile yapılırken ayrıca akrediteli seyahat acenteleri ile vize başvuru merkezleri aracılığı ile de yapılabilmektedir. Ancak Letonya vizesi için karar verebilecek tek yetkili kurum Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri bölümüdür. Seyahat acenteleri ile vize başvuru merkezleri yalnızca vize işlemlerini yürütmekle yetkili kurumlardır.

Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri için uyguladıkları prosedür Schengen Bölgesi üyelerinin uyguladığı yönetmelikle aynı sayılmaktadır. Farklı bir uygulama yapılması da Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri bölümünün inisiyatifindedir. Letonya vize işlemleri için yapılması gereken tüm evraklar gerçekle uyumlu olması Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri bölümünün özellikle üzerinde durduğu bir noktadır. Letonya vize işlemlerinin prosedüre uygun bir şekilde beyan edilmesi  Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri için çıkacak kararı büyük ölçüde etkilemektedir.

Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri başvuru sahiplerinin VFS Global Letonya Vize başvuru merkezlerine teslim ettikleri – ön incelemelerden geçmiş- dosyalarının Konsolosluk / Büyükelçilik binasına transferlerinin tamamlanmasıyla başlar. Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri genelde 1-2 hafta içinde karara bağlanan işlemlerdir. Bunun yanında Schengen bölgesine üye olan Letonya’nın vereceği vizenin Schengen görevi görecek olmasından dolayı Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri sırasında uygulanacak protokollerin içinde Schengen vizeleri için uygulanan standart protokoller büyük rol oynar. Bu nedenle Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliğinin vize işlemleri için talep ettiği evraklar da yine standart Schengen üye ülkelerinin talep ettikleriyle oldukça benzerdir. Ancak her ülkenin olduğu gibi Letonya’nın da kendine has bazı talep ve kuralları olduğundan bu konular hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için bir vize danışmanlık firmasıyla irtibata geçmekte yarar vardır. Zira her ülkenin kendine has protokollerine alışık olan vize danışmanlık işini profesyonel olarak yapan kişiler başvuru dosyanızın eksiksiz ve koşullara uygun olarak hazırlanmasında çok faydalı olacaktır.

Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri devam ederken başvuru sahiplerinden ek evrak talebinde bulunma hakkına sahiptir. Bunun yanında aynı evraktan tekrar isteme hakkı da yine Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliğinin elinde olan bir haktır. Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerinde sorun yaşamamak adına kafanızdakileri sormak için arayabileceğiniz telefon numarası; 0 312 426 03 25.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin