28.5 C
Ankara, TR
Çarşamba, Temmuz 8, 2020
TELEFON

0 312 426 03 25

0 312 426 03 24

MOBİL

0 553 716 03 25

0 553 966 03 27

E-MAİL

info@longvize.com

longvize@gmail.com

ACİL VİZE HATTI

0 312 426 03 25

kuba-vize
Başkent:Havana
Telefon:+53
Alan:109.884 km²
Nüfus:11,39 milyon
Para Birimi:Küba Pesosu
TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN
ANKARAİSTANBUL
İZMİR ANTALYA
GAZİANTEPBURSA
TRABZONBODRUMEDİRNE

Küba Vize Danışma Merkezi

Longvize İletisim
Küba Vize Hattı
0 312 426 03 25
Whatsapp Vize Hattı 
0 507 811 97 62
 
Mobil Vize Hattı
0 553 716 03 25
E-Mail İletişim
info@longvize.com
Pazartesi – Cumartesi  
08:30 – 00:00
Almanya Vizesi

Küba Vizesi Hakkında & Cuba Visa İnformation

Küba Vizesi

Küba Vizesi

Küba Vizesi için Elçilikteki Temsilciliğiniz Olan Long Vize Şirketi  2012 yılından beri müşterilerine vize işlemleri konusunda, her türlü kaliteli, güvenilir ve güler yüzle hizmet sağlayan, yeniliklere açık, misafirleri için kendini her geçen gün geliştiren, profesyonelliğini daimi kılmaya çalışan bir vize firmasıdır. Küba Vizesi için gerekli vize işlemlerinde randevu alınması, evrak hazırlanması ve yetkili mercilere sunumuna kadar ki süreçte sizleri yormadan, tüm konularıyla ilgilenerek, kısa sürede başvurunuzu sonuçlandırıp adresinize teslim eden Long Vize ŞirketiKüba Vizesi mükemmel hizmet anlayışını ve müşteri memnuniyetini profesyonel servisle birleştirmiştir. Müşterilerimizi gereksiz zaman kaybından kurtarmakta ve evrakları vize alınacak ülkelerin kurallarına uygun olarak eksiksiz ve gereğinden fazla evrak yığını olmadan, uzun süreli vizeyi hedef alarak başvuru yapmaktayız. Biliyoruz ki zaman boşa harcanmayacak kadar değerlidir ve bu değerli zamanınızı en kaliteli şekilde vizeye dönüştüren Long Vize Şirketi sizler sayesinde büyümeye devam edecektir.

 

Küba Vize Başvurusu

Küba Vize Başvurusu için öncelikli yapılması gereken işlemler bulunmaktadır. Küba Vizesi Başvurusu sırasında beyan edilen pasaportun gerekli özellikleri taşıyor olması gerekmektedir. Beyan edilen pasaporta kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfanın fotokopisinin de gerekli evrakların hazırlandığı dosyanın içinde olmalıdır. Küba Vize Başvurusu hakkında detaylı bilgi almak için arayınız 0312 426 03 25.

 

Küba Vize Randevusu

Küba Vize İşlemlerinin gerektirdiği koşullar sağlanıp başvurunun yapılabilmesinden sonraki işlem Küba Vize Randevusu alınmasıdır. Ama öncelikle yapılması gereken Küba Vizesi alınabilmesi için gerekli olan koşulların oluşturulmasıdır. Küba Vizesi için yapılması için yetkili olan acenteler ile vize merkezlerinin desteğinin alınması sürecin sağlıklı yürümesine de yardımcı olacaktır. Küba Vize Randevusu sırasında hazırlanmış olan…

 

Küba Vize İşlemleri

Küba Vize İşlemleri Küba’ya yapılması düşünülen ziyaretler için gerekli olan evrakların gerektiği koşulları taşıyacak şekilde toparlama süreci olarak da adlandırılabilmektedir. Küba Vize İşlemleri için iki yol izlenebilmektedir. İlk olarak Küba seyahati yapacak olan kişiler Türkiye’de yer alan Küba temsilciliklerine şahsi olarak yapılabilmektedir. Küba Vize İşlemleri hakkında detaylı bilgi almak için arayınız 0312 426 03 25.

 

Küba Vize Çeşitleri

Küba Vize Çeşitleri içinde olan Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar şunlardır: Aile/Akraba Ziyareti için doldurulması gereken Küba Vize Başvuru formunun doldurulmasında dikkatli olunmasını gerektirecek durumlar söz konusudur.

 

Küba Gerekli Belge ve Evrak Listesi

İkili para sisteminin yer aldığı Küba’da Küba pezosu ve Küba Konvertible Pezosu (CUC) Küba’ya yapılan seyahatlerde yapancı olan kişilere CUC uygulaması yapılmaktadır. Küba Gerekli Belge ve Evrak Listeleri öncesinde Küba seyahati gerçekleştirecek olan T.C. vatandaşları seyahate başlamadan önce CADECA adı verilen döviz bürolarında ya da bankalardan çevrilebilmektedir. Küba Gerekli Belge ve Evrak Listesi hakkında detaylı bilgi almak için arayınız 0312 426 03 25.

-Pasaport, elçiliğin talep etmiş olduğu süre ve geçerlilik tarihi olması gerekmektedir.
-Fotoğraf, elçiliğin talep etmiş olduğu fon ve ebatta olması gerekmektedir.
-Çalışan kişiler için şirket ve çalışma evrakları elçiliğin istemiş olduğu format ve tarihler dikkate alınması gerekmektedir.
-İşveren kişiler için firma evraklar elçiliğin istemiş olduğu format ve tarihler dikkate alınması gerekmektedir.
-Öğrenciler için öğrenci belgesi elçiliğin istediği formatta ve dilde olması lazım.
-Çiftçiler için ziraat odasından onaylı elçiliğin istediği formatta olması gerekmektedir.
-Çocuklar için muvafakatname Anne ve Baba’dan ayrı gidiliyor ise gidiş tarihleri, çeviri ve istenen formatta olması gerekmektedir.
-Çalışmayan kişiler için sponsor kişi evraklar elçiliğin istediği akrabalık derecesi ve formatta olması gerekmektedir.
-Kamu çalışanları için kurum görev ve çalışma evrakları
-Nüfus kayıt örneği tam vukuatlı ülkelere göre barkodlu, orijinal ya da apostilli olması lazım.
-Banka hesap dökümü 3-6 ay arasında geçmiş hareketleri gösteren istenilen formatta banka hesap ekstresi.

 

Küba Vizesi Danışmanlık

Küba’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye giriş yapabilmek için Küba Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri bölümüne müracaat edilerek yapılmalıdır. Küba Vize Başvurusunda bulunmak ve Küba Vize Randevusu alabilmek için şirketimiz aracılığı ile Küba Vize İşlemleri yürütülmektedir. Hızlı Ve Sorunsuz Küba Vize İşlemleri için hemen arayın, kolay Küba Vize Başvurusu yapın, Küba Vize Randevusu alın!

KÜBA VİZESİ HAKKINDA GENEL BİLGİ

Küba’nın özellikle Amerika Birleşik Devletleri ile yaşadığı sorunlarla sürekli gündeme gelen ve kapalı bir siyasal, ekonomik ve sosyal yaşama sahip bir ülke olduğu bilinmekte. Ancak Türkiye ile Küba arasındaki ilişkilerde bir problem bulunmamaktadır. Türkiye, Amerika tarafından Küba’ya uygulanan yaptırımların kaldırılması yönünde bir tarafta yer alır. Son yıllarda Küba’da gerçekleşen reform hareketleri neticesinde ülke ekonomisinin yabancı sermayeye yavaş yavaş açıldığı gözlenirken, önümüzdeki yıllarda Türkiye ile de ekonomik faaliyetler içine girebileceği beklenmektedir. Küba yüzölçümü, ekonomisi ve nüfusuyla küçük bir ülke olarak öne çıkar. Küba’nın Türkiye’den aldığı ziyaretçiler genelde turistik faaliyetler yürütmek amacıyla ülkeye giriş yapan ziyaretçilerdir. Türkiye, Cumhurbaşkanlığı düzeyinde 2015 yılında Küba’da resmi temaslarda bulunmuş ve turizm faaliyetleri, birtakım yatırımlar ve Türkiye – Küba arası ulaşım konularında adımlar atılmasına yönelik görüşmeler olmuştur. Küba özellikle ABD tarafından uygulanan ambargo ve yaptırımlar sebebiyle onlarca yıldır günümüz dünyasına adapte olamamış bir ekonomik, siyasal ve sosyal yapıya sahiptir. Ancak Türkiye’den, Küba’ya gidecek turistler için bu durumun oluşturduğu bazı ekonomik avantajlar bulunmaktadır. Özellikle yaşam pahalılığı konusunda oldukça düşük rakamlara bir turistin hayatını idame ettirebileceği bir ülke olarak öne çıkan Küba, Türkiye’den her yıl binlerce turisti ağırlar. Küba, Türkiye vatandaşlarından Diplomatik (siyah) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahiplerine ülkeye vizesiz giriş imkânı sağlarken, diğer T.C pasaport türleri vize uygulamasına tabidir.

 

KÜBA VİZESİ BAŞVURUSU

Küba Vizesi Başvurusu için öncelikli yapılması gereken işlemler bulunmaktadır. Vize başvurusu sırasında beyan edilen pasaportun gerekli özellikleri taşıyor olması gerekmektedir. Beyan edilen pasaporta kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfanın fotokopisinin de gerekli evrakların hazırlandığı dosyanın içinde olmalıdır. Ayrıca bordo pasaportlu olanların dışında yeşil, gri ve kırmızı pasaport sahibi olanlar kısa süreli için yani 6 ayda en fazla 30 gün yapılacak olan seyahatler için vize başvurusu işlemleri ile yükümlü değildir.

Küba Vizesi Başvurusu Küba Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne de yapılabilirken aracı olarak görev yapan akrediteli acenteler ile vize merkezleri ile de yapılabilmektedir. Dolayısıyla da gerekli olan evrakların eksiksiz ve doğru olarak hazırlanmasına ve ön kontrolden geçirilerek Küba Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne vize başvurusu yapılmaktadır. Küba vizesi başvuru sonrasında başvurunun değerlendirilip sonuca bağlanma süreci yaklaşık olarak 3 iş günü içinde gerçekleştirilmektedir. Alınacak Küba vize ise 6 ayda en fazla 30 gün kadar kalınabilmektedir.

Küba Vize Başvurusu için kısa süreli olarak yapılacak olan seyahatler içinde Küba Aile / Akraba ziyareti, Küba Turistik vize ve Küba Ticari vize olarak Küba Vize Başvurusu gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bilinmesi gereken ayrı bir detay ise Küba Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize başvurusu sonrasına ek evrak ve mülakat evrak talebinde bulunma hakkına da sahiptir. Bu nedenle de vize başvurusunun yapılacağı tarih bunlar da dikkate alınmalıdır.

Küba vizesi başvuruları için Türkiye’de birçok ülkenin yaptığı gibi bir vize başvuru aracı firması ile ortak çalışma yürütmez. Küba vizesi başvuruları direk olan Küba Konsolosluğu / Büyükelçiliğine yapılır. Küba vizesi başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler Küba Konsolosluğu / Büyükelçiliğinin çalışma gün ve saatleri, Küba Devletinin belirlediği evrakların toplanması gibi hususlardır. Türkiye’den, Küba’ya yapılan vize başvurularının genel olarak çeşitleri Küba turistik vizesi, Küba ticari vizesi ve Küba aile / akraba ziyareti vizesi şeklinde sınıflandırılabilir. Küba’nın vize başvuruları konusunda diğer ülkeler kadar katı kuralları olmasa da kendine has değişik uygulamalarla zaman zaman karşılaşılabilir. Ayrıca Küba vizesi alınırken bireysel başvuru zorunluluğu yoktur. Bu nedenle Küba vizesi başvurusu bir vize danışman firması ya da seyahat acentesi ile ortak olarak gerçekleştirilecek çalışmalarla yapılabilen bir başvurudur. Küba’nın, Türkiye vatandaşlarının vize işlemlerini yürütmekle yetkili tek kurumu Küba Konsolosluğu / Büyükelçiliğidir. Bu bağlamda Küba’nın, Küba Konsolosluğu / Büyükelçiliği dışında başka bir firma, kurum veya kuruluşla vize başvuruları ile ilgili bir ortaklığı veya anlaşması söz konusu değildir. Bu nedenle Türk vatandaşlarından Küba ziyareti için vize başvurunda bulunmak isteyenlerin tek adresi Küba Konsolosluğu / Büyükelçiliği olmalıdır. Küba ziyareti için yapılacak vize başvurularına hazırlanırken en önemli faktör pasaportunuzun fiziksel olarak yıpranmamış olması ve Küba’ya ziyaret amacınızın net olmasıdır.

KÜBA VİZESİ ÇEŞİTLERİ

Aile/Akraba Ziyareti

Küba vize çeşitleri içinde olan Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar şunlardır:

  • Aile/Akraba Ziyareti için doldurulması gereken Küba vize başvuru formunun doldurulmasında dikkatli olunmasını gerektirecek durumlar söz konusudur. Küba vize başvuru formunda yer alan tüm soruların doğru bir şekilde cevap verilmesi ve başvuru formunda beyan edilmiş olan bilgilerin doğru olduğunu ispatlayan belgelerin de beyan edilmesi oldukça önemlidir.
  • Aile/Akraba Ziyareti için beyan edilen pasaportun 10 yıldan çok daha eski olmaması oldukça önemlidir.
  • Aile/Akraba Ziyareti için beyan edilecek fotoğrafın daha önce hiçbir vize başvurusunda kullanılmamış olması, 4,5×6 boyutlarında biyometrik özellikte ve 6 ay içinde çekilmiş iki vesikalık fotoğraf,

Küba’da çeşitli sebeplerle ikamet etmekte olan çok az sayıda bir Türk varlığı söz konusudur. Küba’da ikamet eden Türk vatandaşlarının, Türkiye’de bulunan aile bireyleri veya akrabalarının Küba ziyaretine olanak tanıyan vize de Küba aile / akraba ziyareti vizesi olarak belirlenmiştir. İşlemleri yine Küba Konsolosluğu / Büyükelçiliği bünyesinde gerçekleşecek olan Küba aile / akraba ziyareti vizesi için Küba’da ikamet eden şahıs tarafından Türkiye’deki yakınlarına gönderilmesi gereken birtakım evraklar söz konusudur. Söz konusu evrakların Türkiye’ye ulaştırıldıktan sonra Küba Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize başvuru işlemleri sürecine dahil edilmesi gerekir.

Küba Turistik Vize

Küba vize çeşitleri kategorilere ayrılmaktadır. Kısa süreli yapılması planlanmış seyahatler içinde bulunan Küba Turistik Vize için gerekli prosedürün yerine getirilmesi gerekmektedir. Küba Latin Amerika kültürü etkisindedir. Dolayısıyla da Küba tarihi, dans, müzik ve Küba tarihi ile de oldukça merak uyandıran bir kültürü bulunmaktadır. Küba ülke olarak yoksul bir ülke olsa da kendi halkını yoksulluk içinde yaşatmamaktadır. Başta çocuklar olmak üzere tüm vatandaşlarına her türlü sağlık, sosyal ve eğitim bakımından kendi halkını güven içinde yaşatmaktadır.

Küba Turistik Vize seyahati yapmak isteyen umuma mahsus pasaportu olan tüm T.C. vatandaşları Küba vizesi almak zorundadır. Ancak bilinmesi gereken önemli bir nokta Küba Turistik vize Pasaporttan ayrı bir belge şeklinde verilecek bir belgedir. Küba turistik ziyaretin gerçekleştirilebilmek sınırlardan sorunsuz geçilebilmesi için Küba turistik vize kartının çıkarılması zorunludur. Küba Turistik Vize başvuru talebinde bulunan kişilerin Küba Konsolosluluğu / Büyükelçiliği tarafından verilmiş olan üzerinde barkod numarasının da yer aldığı Küba turistik vize kartları ile Küba sınırlarından geçilebilmektedir. Küba Turistik Vize için yapılan başvuruların değerlendirilmesi ve karara bağlanması ile ilgili yetkili olan tek kurum Küba Konsolosluğu / Büyükelçiliği’dir.

Küba Konsolosluğu / Büyükelçiliği Küba Turistik Vize için yalnızca geçerli bir pasaport istemektedir. Geçerliliği olmayan pasaportların beyan edilmesi başvurunun geri çevrilmesine neden olacaktır. Pasaportla birlikte beyan edilmesi gereken 2 biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigorta poliçesinin aslı ve nüfus cüzdanı fotokopisinin de beyan edilmesi gerekmektedir.

Küba’nın komünist – sosyalist rejimden daha ılıman bir siyasal yapıya doğru ilerliyor olması nedeniyle dışa açıklığını arttırması üzerine ülkenin turistik bölgeleri de dünyada daha çok tanınır hal gelmeye başlamış durumdadır. Ülkenin oldukça eski tarihi yapısını siyasi ve ekonomik sebeplerle zaruri olarak koruması ilginç turistik manzaralara sebep verdiğinden Türk turistlerin de ilgi odağı haline gelmiştir. Türkiye’den, Küba’ya her yıl artan sayılarda turistik ziyaretler gerçekleşmektedir. Küba devletinin turistik ziyaretler için belirlediği vize tipi Küba turistik vizesidir. Küba turistik vizesi işlemleri için gerekli evrakların başında Küba’da ki konaklama rezervasyonları ve Küba’ya ulaşım rezervasyonlarınız gelmektedir.

Küba Ticari Vize

Küba vizesi çeşitleri içinde bulunan kategoriler içinde yer alan Küba Ticari Vize için yapılması gereken işlemlerin Küba Konsolosluğu / Büyükelçiliğince belirlenmiş koşullara göre hazırlanıp dosya halinde beyan edilmesi gerekmektedir. Küba ticari vize için hazırlanması gereken evraklar şöyledir:

  • Küba Ticari Vize için doldurulması gereken Küba ticari vize başvuru formunun gerektiği şekilde doldurulmuş olmasına dikkat edilmelidir. Küba ticari vize başvuru formunda yer alan soruların gerçeği yansıtması hatta bilgileri destekleyen kanıtlayıcı belgelerle sunulmasına özen gösterilmelidir.
  • Küba Ticari Vize başvurusu için gerekli olan pasaportun 10 yıl içinde alınmış olması ve pasaportun fotokopisinin de dosya içine eklenmesine dikkat edilmelidir.
  • Küba Ticari Vize için biyometrik fotoğraf yönergesi şartlarına göre başka bir vize işlemlerinde kullanılmayan, arka fonu beyaz ve son 6 ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf,.

Küba’nın ekonomik alanda da dışa açılım politikaları neticesinde Türk yatırımcıların yavaş yavaş Küba pazarına girmenin yollarını aramaya başladığı görülmektedir. Türk iş adamlarının iş ile ilgili temaslarını gerçekleştirmek için Küba’ya girişine imkân sağlayan vize, Küba ticari vizesidir.

 

KÜBA VİZESİ İŞLEMLERİ

Küba Vizesi İşlemleri Küba’ya yapılması düşünülen ziyaretler için gerekli olan evrakların gerektiği koşulları taşıyacak şekilde toparlama süreci olarak da adlandırılabilmektedir. Küba Vize İşlemleri için iki yol izlenebilmektedir. İlk olarak Küba seyahati yapacak olan kişiler Türkiye’de yer alan Küba temsilciliklerine şahsi olarak yapılabilmektedir. Diğer bir yol ise Küba Konsolosluğu / Büyükelçiliği yerine aracı kurumlar olabilecek yetkili olan acenteler ya da vize merkezleri ile de yapılabilmektedir.

Küba vize işlemleri için  gerekli olan pasaportun geçerlilik özelliklerine pasaport,  doğru bir şekilde doldurulmuş vize başvuru formu, biyometrik  prosedür şartlarına uygun 1 adet fotoğraf, arkalı önlü olarak çekilmiş kimlik fotokopisi, Küba ziyaretinin yapılacağını destekleyecek seyahat planı ile ilgili ulaşım ve konaklama rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası ve seyahat türüne göre gerektiği takdirde Küba’dan yollanmış davetiye Küba vize işlemleri için olması gereken evraklardır.

Gerekli olan evrakların tam ve en doğru şekilde hazırlanmasından sonra Küba vizesi için başvuruda bulunması gerekmektedir. Küba vizesi geçerliliği 6 ay süren bir turistik kart özelliğindedir. Ayrıca beyan edilmiş olan pasaportla birlikte ayrı bir belge olarak verilen Küba vizesi ile en fazla yapılacak olan seyahat 6 ayda 30 gün seyahat yapılabilmektedir. Bu süre içinde seyahat edilmemesi durumunda Küba vizesi geçerliliğini kaybedecektir. Küba seyahati için yine Küba vizesi işlemleri yapılması gerekecektir. Bu durumun dikkate alınarak Küba vizesi işlemleri yapılması gerekmektedir.

Küba vize işlemleri 3 ana başlık altında gerçekleştirilen vize işlemler dizisidir. Küba Konsolosluğu / Büyükelçiliğinde en çok gerçekleştirilen vize işlemleri turistik vize, ticari vize ve aile & akraba ziyareti vizelerdir. Küba vizesi işlemleri, Küba Konsolosluğu / Büyükelçiliğine belirlenen çalışma günleri ve saatlerinde bireysel olarak giderek gerçekleştirilebilecek işlemlerdir. Küba vize işlemleri için ayrı bir vize danışman firması aracılığıyla da işlem yaptırılabilir. Vize danışman firması ile bu işlemlere başlamanın vize sürecinizde ki oluşabilecek muhtemel hataları ve zaman kayıplarını en aza indireceği söylenebilir. Özellikle Küba gibi kendi özgü değişik mevduatları bulunan bir ülke için vize işlemleri yaptırılırken dikkat edilmesi gereken çok farklı unsurlar mevcut olabilir. Bu nedenle daha hızlı ve garantili bir vize işlemleri süreci geçirmek için Küba vizesi işlemlerini vize danışmanı ile yürütmek mantıklı olacaktır. Vize danışmanları ülkelerin bütün mevduatları hakkında donanımlı ve hazırlanması gereken belgeler konusunda tecrübeli olduklarından, bireysel başvurulara göre daha düzenli ve daha sonuç odaklı başvuru dosyaları hazırlamaktadırlar. Ayrıca bireysel başvurularda bürokrasinin bazı az bilinen adımlarından haberdar olmayan vatandaşların sıkıntılar yaşadığı bilinmektedir. Bu bağlamda Küba vizesi işlemlerinin de birçok ülkeye göre çok değişik uygulamalar içerdiğini düşündüğümüzde bu işlemler için vize danışman firması ile ortak hareket etmek daha doğru olacaktır. Bununla birlikte vize danışmanı ile hareket eden kişilerin Küba vizesi işlemleri olumlu sonuçlanmaya çok daha fazla yatkın olur.

 

KÜBA VİZESİ RANDEVUSU

Küba vize işlemlerinin gerektirdiği koşullar sağlanıp başvurunun yapılabilmesinden sonraki işlem Küba Vizesi Randevusu alınmasıdır. Ama öncelikle yapılması gereken Küba vizesi alınabilmesi için gerekli olan koşulların oluşturulmasıdır. Küba vizesi için yapılması için yetkili olan acenteler ile vize merkezlerinin desteğinin alınması sürecin sağlıklı yürümesine de yardımcı olacaktır.

Küba vizesi randevusu sırasında hazırlanmış olan dosya içinde evrakların eksiksiz olması Küba vize başvurusunun sorunsuz bir şekilde gerçekleşip sonuçlanmasına yardımcı olacaktır. Bu süreçte sağlıklı bir ilerlemenin sağlanabilmesi için vize merkezlerinden destek almak evrakların en doğru ve tam olarak hazırlanması için büyük katkı sağlayacaktır. Gerekli olan her evrak için detaylı bir bilgi desteğinde bulunan vize merkezleri her evrak için nasıl ve nereden alınması konusunda tam destek sağlamakla yükümlüdür. Ayrıca Küba vize randevusu sırasında tüm evrakların doğru olarak hazırlanıp hazırlanmadığı konusunda da ön inceleme yapan vize merkezleri Küba vize işlemlerini tamamlanabilmesi için tüm koşulların yerine getirilmesinde hatta bazı evrakları temin ederek de destek vermektedirler.

Küba Vizesi Randevusu sırasında teslim edilen dosyanın değerlendirilip sonuca bağlanması yaklaşık olarak bir iş günü içinde olmaktadır. Ancak dikkate alınması gereken farklı bir nokta ise yapılan başvuru sonrasında başvuru yapılan yerden farklı bir şehre ulaştırılması gereken başvuru sonuçları kargo ile iletilecekse kargo ile geçecek süre de hesap edilmedir. Tüm şartlar doğrultusunda yapılacak olan seyahat tarihine göre işlemlerin tamamlanıp vize randevusu alınması daha doğru olacaktır.

Küba’nın, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Diplomatik (siyah) ve Hususi (yeşil) pasaport taşıyanlar hariç her vatandaşa vize uygulaması neticesinde Küba vizesi randevusu ile ilgilenen geniş bir kesim vardır diyebiliriz. Küba vizesi randevusu, Küba vize başvurusu için gereken evrakları ve diğer verileri teslim edebilmek için alınması gereken randevudur. Fakat Küba Konsolosluğu / Büyükelçiliği çalışma saatleri ve günler dahilinde Küba vize randevusu gibi bir uygulama yapmamaktadır. Küba vize randevusu olarak düşünebileceğimiz şey aslında Küba Konsolosluğu / Büyükelçiliği’nin belirlemiş olduğu çalışma saatleri ve günlerinde Küba Konsolosluğu / Büyükelçiliği bünyesinde, Küba vize başvuru dosyasıyla beraber hazır bulunmaktır. Küba Konsolosluğu / Büyükelçiliği 1-2 Ocak (Devrim Zafer Bayramı), 1 Mayıs (Bahar ve İşçi Bayramı), Kutsal Cuma, 25 – 26 – 27 (Temmuz Milli İsyan Günleri), 10 Ekim (Bağımsızlık Günü), 25 Aralık (Noel), 31 Aralık (Yıl Başı) ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından belirlenen resmi tatil günlerinde çalışma yapmamaktadır. Bu nedenle Küba vizesi başvurusu yapacak kişilerin bu tarihlerden ve Küba Konsolosluğu / Büyükelçiliğinin kendi belirlediği çalışma saat ve günlerin haberdar olmaları gerekir. Küba vizesi randevusu ve başvurusu süreçlerinde farklı uygulamalarla karşılaşma ihtimali olduğundan bu konuda bir vize danışman firması ile beraber hareket etmek daha iyi ve hızlı sonuçlar verecektir.