İzlanda Vizesi Hakkında Genel Bilgi

706

İzlanda Vizesi Hakkında Genel Bilgi
İzlanda VizesiYeşil, gri ve siyah pasaportlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 180 günlük süre içerisinde 90 günlük süreyi aşmamak koşuluyla vize uygulamayan İzlanda, Bordo pasaporta sahip vatandaşlardan vize talep etmektedir. Avrupa Birliği’ne üye olmamış durumda olan İzlanda buna rağmen Schengen bölgesinin içine girmekte ve İzlanda vizesiyle Schengen ülkelerinde dolaşım imkanı doğmaktadır. Fakat Schengen üyesi ülkelerde dolaşabilme salahiyetini kazanmak için ilk önce İzlanda için çıkartılan vizeyle İzlanda sınırlarına giriş yapmak gerekmektedir. Bu işlem gerçekleştikten sonra Schengen’e üye diğer ülkelerde dolaşım hakkını kazanmış olursunuz.
İzlanda ve Türkiye arasında herhangi bir politik sorun bulunmamaktadır. İki ülke de NATO üyesi olduğundan aralarında bir işbirliği de söz konusudur. İki ülke arasında politik bir sorun yoktur fakat iki ülkenin birbirlerinin içinde dış temsilcilikleri bulunmamaktadır. Bunun yerine İzlanda’nın Türkiye’de olan dış temsilcilik faaliyetlerini (vize, göçmenlik, İzlanda vatandaşlarına hizmet) Danimarka Büyükelçiliği Ankara’da yürütmektedir. Türkiye ise İzlanda’da gereken dış temsilcilik hizmetlerini Norveç’in başkenti Oslo’dan yürütmektedir. Böylelikle birbirlerinin topraklarında dış temsilcilik bulundurmadan, gereken işleri halledilebilir.

Bu durumda İzlanda vizesi hakkında ilk söylenmesi gereken şey aslında vizeyi Ankara’daki Danimarka Büyükelçiliği’nden alma gerekliliğidir. Üçlü ilişkilerde de herhangi bir problem yaşamayan Türkiye, Danimarka ve İzlanda bu yöntemi seçerek Türkiye’de bulunan İzlanda vatandaşlarını ve Türkiye’den İzlanda’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını mağdur etmemek adına böyle bir yolu tercih etmiştir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin