İzlanda Vize Başvurusu

667

İzlanda vize başvurusunda bulunurken müracaat edilecek merci olan Ankara İzlanda Büyükelçiliği’ne başvurulmalıdır. Bu başvuru esnasında Ankara İzlanda Büyükelçiliği’nin, İzlanda ile ilgili vize işlemleriyle ilgilenen birimine müracaat gerekir. İzlanda ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler coğrafi uzaklık ve direk ulaşım yollarının azlığı nedeniyle mütevazi seviyelerde kalmış olsa da İzlanda vize başvurularında ticari vize uygulamasını da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sunmaktadır. Bunun yanında İzlanda’ya Türkiye’den yapılmakta olan vize başvurularının çoğunluğunu Turistik Vizenin oluşturduğunu söyleyebiliriz.

İzlanda vize başvuru işlemleriyle alakalı herhangi bir yetkilendirmesi olmasa da İzlanda Devleti’nin Türkiye’de 3 adet Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır. Bu konsolosluklar Ankara, İstanbul ve İzmir’de yer alır. İzlanda ülkesi hakkında vize başvuru işlemlerinden önce bilgi almak için ziyaret edebileceğiniz fahri konsolosluklar aynı zamanda Türkiye’de seyahat yahut ikamet halindeki İzlanda vatandaşlarına hizmet etmek için hazır bulunurlar. Türkiye’nin de İzlanda’nın Reyjkjavik kentinde bir adet Fahri Konsolosluğu bulunmakla beraber kayıtlara göre İzlanda’da yaşayan 80 Türk vatandaşı olduğunu da söyleyelim.

Vize başvurularını karara bağlamakla İzlanda tarafından görevlendirilen Danimarka Büyükelçili’ğidir fakat vize başvuruları büyükelçiliğe bireysel olarak yapılamaz. Danimarka ve İzlanda’nın görevlendirdiği aracı bir kurum olan VFS Global Vize Başvuru merkezi tarafından teslim alınan dosyalar gerekli ön incelemeler yapıldıktan sonra Büyükelçiliğe teslim edilir. Unutulmamalıdır ki VFS Global sadece bir aracı kurumdur, vizenizin karara bağlanması ile ilgili süreçte son söz İzlanda tarafından yetkilendirilmiş Danimarka Büyükelçiliği’ne ait olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin