İzlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri

887

İzlanda Devleti Türkiye’yle herhangi bir karşılıklı politik sorunu olmamasına karşın, küçük bir ülke olmasının yanında coğrafi ve kültürel uzaklık sebepleriyle Türkiye üzerinde direk bir Büyükelçilik ya da Konsolosluk bulundurma ihtiyacı duymamıştır. Aynı sebeplerden ötürü Türkiye’nin İzlanda dış temsilciliği de aslında Norveç’teki Türkiye Büyükelçiliği’ne aittir. Bu nedenle İzlanda Büyükelçiliği vize işlemlerinden bahsederken aslında otomatik olarak başka bir ülkenin Büyükelçiliği’ni kast etmiş oluyoruz. O başka ülke ise İzlanda ile Türkiye Vatandaşlarına vize verme konusunda ortaklık anlaşması bulunan Danimarka. Bu neden İzlanda vizesini Türkiye’den almak için evvela Ankara’daki İzlanda Büyükelçiliği’nin kararı sonuca bağlaması gerekir. Türkiye ile İzlanda arasındaki uzaklığın tam tersi bir oradan İzlanda ve İzlanda’nın yakın ilişkilere sahip olmasından ötürü ve bunun yanında İzlanda’ya göre daha büyük ve Türkiye’yle daha çok ticari ve turistik faaliyetleri bulunmasından dolayı Danimarka’nın dış temsilciliği bu iki ülke arasındaki vize işlemlerini kabul edip, işleme koymakla görevlendirilmiş olup İzlanda’nın Türkiye vatandaşlarının vize işlemleriyle ilgili Türkiye topraklarında yetkilendirdiği tek kurumdur.

Buna bağlı olarak Danimarka Büyükelçiliği’nin İzlanda vize işlemlerini yürütme yetkisine sahip olmasına ragmen ilk olarak dosyayı teslim etmeniz gereken yerin yine Danimarka ve İzlanda tarafından bu iş için akredite edilmiş olan VFS Global vize hizmetleri olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

İzlanda Büyükelçiliği vize işlemleri hakkında daha detaylı bilgi için; 0 312 426 03 25 telefon numarasını arayıp bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin