20 C
Ankara, TR
Salı, Mayıs 26, 2020
TELEFON

0 312 426 03 25

0 312 426 03 24

MOBİL

0 553 716 03 25

0 553 966 03 27

E-MAİL

info@longvize.com

longvize@gmail.com

ACİL VİZE HATTI

0 312 426 03 25

italya-vize-basvuru-islemleri
Başkent:Roma
Telefon:+39
Alan:301,338 km2
Nüfus:61.680.122
Para Birimi:Euro (€)
TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN
ANKARAİSTANBUL
İZMİR ANTALYA
GAZİANTEPBURSA
TRABZONBODRUMEDİRNE

İtalya Vize Danışma Merkezi

Longvize İletisim
İtalya Vize Hattı
0 312 426 03 25
Whatsapp Vize Hattı 
0 507 811 97 62
 
Mobil Vize Hattı
0 553 716 03 25
E-Mail İletişim
info@longvize.com
Pazartesi – Cumartesi  
08:30 – 00:00
Almanya Vizesi

İtalya Vizesi Hakkında Genel Bilgi & Italy Visa Information

İtalya Vizesi

İtalya Vizesi

İtalya Vizesi için Elçilikteki Temsilciliğiniz Olan Long Vize Şirketi  2012 yılından beri müşterilerine vize işlemleri konusunda, her türlü kaliteli, güvenilir ve güler yüzle hizmet sağlayan, yeniliklere açık, misafirleri için kendini her geçen gün geliştiren, profesyonelliğini daimi kılmaya çalışan bir vize firmasıdır. İtalya Vizesi için gerekli vize işlemlerinde randevu alınması, evrak hazırlanması ve yetkili mercilere sunumuna kadar ki süreçte sizleri yormadan, tüm konularıyla ilgilenerek, kısa sürede başvurunuzu sonuçlandırıp adresinize teslim eden Long Vize Şirketiİtalya Vizesi mükemmel hizmet anlayışını ve müşteri memnuniyetini profesyonel servisle birleştirmiştir. Müşterilerimizi gereksiz zaman kaybından kurtarmakta ve evrakları vize alınacak ülkelerin kurallarına uygun olarak eksiksiz ve gereğinden fazla evrak yığını olmadan, uzun süreli vizeyi hedef alarak başvuru yapmaktayız. Biliyoruz ki zaman boşa harcanmayacak kadar değerlidir ve bu değerli zamanınızı en kaliteli şekilde vizeye dönüştüren Long Vize Şirketi sizler sayesinde büyümeye devam edecektir.

 

İtalya Vize Başvurusu

İtalya Vize Başvurusu, İtalya’ya seyahat edecek olan bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları ile Türkiye’de yaşayan üçüncü ülke vatandaşlarının İtalya’ya giriş yapabilmeleri için İtalya Vize Başvurusu yapmaları gerekmektedir. İtalya Schengen Bölgesi’ne dahil olan bir ülkedir. Bu nedenle de İtalya Vizesi Schengen yönetmeliğine uygun olarak verilmektedir. İtalya’ya kısa süreli seyahat etmek isteyen herkes İtalya Schengen Vizesi almak zorundadır. İtalya Vize Başvurusu hakkında detaylı bilgi almak için arayınız 0312 426 03 25.

 

İtalya Vize Randevusu

İtalya Vize Randevusu İtalya Vizesi için gerekli olan tüm işlemlerin evrakların hazırlanmasından sonraki aşamadır. Öncelikle İtalya seyahati yapmak isteyenler seyahatin ne amaçla yapılacağının belirledikten sonra başvuru yapılacak olan vize türünü belirlemelidir. Sonrasında kısa süreli seyahatler için geçerli olan 90 aşmayan İtalya Schengen vizesi için yapılacak olan seyahat amacına göre gerekli olan evrakların hazırlanması gerekmektedir.

 

İtalya Vize İşlemleri

İtalya Vize İşlemleri, İtalya’ya seyahat edecek olan T.C. vatandaşlarının İtalya Vize İşlemleri için yapılması gerekenleri doğru bir şekilde planlaması gerekmektedir. Schengen üyesi olan İtalya Vize İşlemleri için Schengen prosedürünü uygulamaktadır. İtalya Vize İşlemleri için dikkatli olunması gereken ilk detay pasaportların geçerlilik süreleridir. İtalya Schengen vizesi başvurusu yapacak kişinin yoksa öncelikle pasaport çıkarması gerekiyor. İtalya Vize İşlemleri hakkında detaylı bilgi almak için arayınız 0312 426 03 25.

 

İtalya Vize Çeşitleri

İtalya Vize Çeşitleri ne göre hazırlanması gereken İtalya vizesi için gerekli olan evraklar Aile / akraba ziyareti için ortak olan belgelerin yanında farklı istenen belgeler de bulunmaktadır.

İtalya Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar:

  • İtalya Aile/Akraba Ziyareti yapılacak tarihlerde ve seyahat sonrasında da geçerliliği 3 ay devam edecek pasaportun Schengen yönetmeliğine uygun olması gerekmektedir.

 

İtalya Gerekli Belge ve Evrak Listeleri

İtalya Gerekli Belge ve Evrak Listeleri yapılacak olan seyahatin amacı ve bu amaca göre belirlenen vize türüne göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak İtalya Gerekli Belge ve Evrak Listeleri içinde yer alan bazı belgeler vize türü ne olursa olsun herkesin hazırlaması gerekmektedir. İtalya Gerekli Belge ve Evrak Listeleri hakkında detaylı bilgi almak için arayınız 0312 426 03 25.

-Pasaport, elçiliğin talep etmiş olduğu süre ve geçerlilik tarihi olması gerekmektedir.
-Fotoğraf, elçiliğin talep etmiş olduğu fon ve ebatta olması gerekmektedir.
-Çalışan kişiler için şirket ve çalışma evrakları elçiliğin istemiş olduğu format ve tarihler dikkate alınması gerekmektedir.
-İşveren kişiler için firma evraklar elçiliğin istemiş olduğu format ve tarihler dikkate alınması gerekmektedir.
-Öğrenciler için öğrenci belgesi elçiliğin istediği formatta ve dilde olması lazım.
-Çiftçiler için ziraat odasından onaylı elçiliğin istediği formatta olması gerekmektedir.
-Çocuklar için muvafakatname Anne ve Baba’dan ayrı gidiliyor ise gidiş tarihleri, çeviri ve istenen formatta olması gerekmektedir.
-Çalışmayan kişiler için sponsor kişi evraklar elçiliğin istediği akrabalık derecesi ve formatta olması gerekmektedir.
-Kamu çalışanları için kurum görev ve çalışma evrakları
-Nüfus kayıt örneği tam vukuatlı ülkelere göre barkodlu, orijinal ya da apostilli olması lazım.
-Banka hesap dökümü 3-6 ay arasında geçmiş hareketleri gösteren istenilen formatta banka hesap ekstresi.

 

İtalya Vizesi Başvuru İşlemleri

İtalya Vize İşlemleri 90 günü aşmayacak şekilde yapılacak olan kısa süreli seyahatler için alınması gereken İtalya Schengen vize işlemleri için şahsen başvuru kabul etmeyen İtalya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri için aracı olarak gördüğü yetkili başvuru merkezler veya firmamız Long Vize aracılığı ile randevu almak ve başvuru işlemleri yaparak başvurunuz gerçekleşir.

 

İtalya Vizesi Danışmanlık

İtalya’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye giriş yapabilmek için İtalya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri bölümüne müracaat edilerek yapılmalıdır. İtalya Vize Başvurusunda bulunmak ve İtalya Vize Randevusu alabilmek için şirketimiz aracılığı ile İtalya Vize İşlemleri yürütülmektedir. Hızlı ve Sorunsuz İtalya Vize İşlemleri için hemen arayın, kolay İtalya Vize Başvurusu yapın, İtalya Vize Randevusu alın!

 

İTALYA VİZESİ HAKKINDA GENEL BİLGİ

İtalya Devleti, Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilere Osmanlı Devleti dönemlerindeki Cenevizliler vasıtasıyla çok eski tarihlerde başlamış bir devlettir. Osmanlı’nın Akdeniz’deki faaliyetleri esnasında sık sık karşı karşıya gelen iki ırk I. Dünya Savaşında da karşı karşıya gelmiş olmasına rağmen günümüzde Türkiye – İtalya ilişkileri tamamen dostluk temelleri üzerine kurulmuş ilişkiler olarak devam eder. 2000’li yılların başında yaşanan Abdullah Öcalan krizi dışında iki ülke arasında büyük problemler olmamıştır.

İtalya Devleti Türkiye’den gelecek olan ziyaretçilerden Bordo pasaport sahiplerine giriş – çıkış tarihleri fark etmeksizin vize rejimi uygularken Siyah, Gri, ve Yeşil pasaportlu vatandaşlar İtalya’da 180 günlük süre kapsamında 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz giriş – çıkış ve konaklama hakkına sahiptir. İtalya özellikle Hristiyan dünyası için çok önemli bir yer olan Vatikan’ı sınırları içerisinde bulundurması nedeniyle Dünyanın en çok turist alan ülkelerinden biridir. Vatikan’ın yanında Roma’nın tarihi, Milano’nun tarihi ve kültürel güzellikleri de ülkeye turist çeken başlıca faktörlerdir. Bunlara ek olarak Venedik kentindeki kendi özgü su üstüne kurulmuş şehir yapısı ve İtalyan modasının dünyaca ünlü olması gibi nedenlerde ülkeyi turist akınına uğratmaktadır. Ayrıca Dünyaca ünlü pizza ve dondurmasıyla zengin İtalyan mutfağı hem Türkiye’den hem diğer ülkelerden turistlerin ilgisini çekmektedir.

İtalya Schengen bölgesine üye bir ülkedir. Türkiye ve İtalya’nın ortak üyelikler bulunan birçok uluslararası örgüt bulunmakla beraber İtalya’da ikâmet etmekte olan yaklaşık 35 bin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bulunmaktadır.

 

İTALYA VİZESİ BAŞVURUSU

İtalya’ya seyahat edecek olan bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları ile Türkiye’de yaşayan üçüncü ülke vatandaşlarının İtalya’ya giriş yapabilmeleri için İtalya Vize Başvurusu yapmaları gerekmektedir. İtalya Schengen Bölgesi’ne dahil olan bir ülkedir. Bu nedenle de İtalya vizesi Schengen yönetmeliğine uygun olarak verilmektedir. İtalya’ya kısa süreli seyahat etmek isteyen herkes İtalya Schengen vizesi almak zorundadır.

İtalya Schengen vizesi İtalya Aile / Akraba Ziyareti, İtalya ticari vize ve İtalya Turistik vize türlerini kapsamaktadır. Bu vize türlerini almak isteyenlerin başvurularını direk kabul etmeyen İtalya Konsolosluğunca resmi olarak görevlendirilmiş seyahat / turizm acenteleri ile vize başvuru merkezlerine İtalya Vize Başvurusu yapabilmektedirler. Yapılacak olan seyahatin amacı ve alınacak olan vize türüne göre değişiklik gösteren evrak listeleri ve listede yer alan evrakların nasıl ve nereden temin edilmesi gerektiği konusunda da seyahat /turizm acenteleri ile vize başvuru merkezleri İtalya Vizesi Başvurusu sırasında yardımcı olmaktadır.

İtalya Konsolosluğu Schengen vize yönetmeliği gereğince kullanılacak olan pasaportların, hazırlanan evrakların prosedüre uygun olması, evraklar arasındaki bilgilerin uyuşmasına oldukça hassas davranmaktadır. Bu nedenle hazırlanacak olan evrakların eksiksiz ve doğru olması yapılacak olan İtalya Vizesi Başvurusunun reddedilmesini engelleyecektir.

İtalya Vizesi Başvurusu sonucunda İtalya Schengen vizesi alan T.C. vatandaşları öncelikleri İtalya seyahati olmak şartıyla diğer Schengen ülkelerine de seyahat etme fırsatı verilmektedir. Önceden alınan geçerliliği devam eden Schengen Bölgesi içinde yer alan ülke için alınmış Schengen vizesi olan kişiler de İtalya’ya giriş yapabilmektedirler.

İtalya vizesi başvurusu Türkiye’den gerçekleştirilirken yapılması gereken ilk şey İtalya’ya yapılacak ziyaretin amacına karar vermek olmalıdır. İtalya vize başvurusu için hazırlayacağınız dosyada doldurmanız gereken formlarda bu seyahat için belirlediğiniz amacın açıkça ifade edilmesi istenmektedir. Ayrıca İtalya vize başvurusu için teslim edilecek olan dosyanızın İtalya’ya ziyaret amacınızı destekleyen belgeleri de bulundurması gerekir. Bir Schengen bölgesi üye ülkesi olarak İtalya’nın istediği birçok evrak Schengen kuralları kapsamında istenen standart evraklardan oluşsa da İtalya’nın kendi özgü isteyeceği belgeler olabilir. Bu nedenle seyahat amacınıza uygun evrakları doğru toparladığınızdan emin olmanız şarttır.

İtalya vizesi başvurusu için başvuru yerleri olarak belirlenen yerler Vize başvuru merkezli firmalarının İtalya vize başvuru merkezleri olup İtalya Konsolosluğu / Büyükelçiliğinde herhangi bir şekilde vize başvuru işlemi ya da dosya teslimi gerçekleşmez. İtalya Devleti, Türkiye Cumhuriyeti’nden topraklarına seyahat etmek isteyen vatandaşların Konsolosluk / Büyükelçilik binalarında oluşturacağı kalabalığa engel olmak adına Türkiye’de birçok ülkenin vize başvuru sürecinde asistan firma görevlerini üstlenen Vize başvuru merkezi firmalarıyla ortaklaşa bir başvuru süreci yönetir. Vize başvuru merkezinin  vize başvuru asistan firmaları olarak başvuru sahiplerinin teslim ettikleri dosyaları İtalya Konsolosluk / Büyükelçiliğine transferinden önce belli kontrolleri yapmaktır.

 

İTALYA VİZESİ ÇEŞİTLERİ

İtalya Aile/Akraba Ziyareti

İtalya Vize Çeşitleri ne göre hazırlanması gereken İtalya vizesi için gerekli olan evraklar aile / akraba ziyareti için ortak olan belgelerin yanında farklı istenen belgeler de bulunmaktadır.

İtalya Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar:

  • İtalya Aile/Akraba Ziyareti yapılacak tarihlerde ve seyahat sonrasında da geçerliliği 3 ay devam edecek pasaportun Schengen yönetmeliğine uygun olması gerekmektedir.
  • İtalya Aile/Akraba Ziyareti için İtalya Schengen vize başvuru formunun içinde yer alan soruların büyük harflerle beyan edilecek diğer belgelerdeki bilgilerle örtüşecek şekilde cevaplanması oldukça önemlidir.

İtalya Turistik Vize

İtalya Vize Çeşitleri içinde yer alan İtalya turistik vize için gerekli olan evraklar:

  • İtalya Turistik Vize için gerekli olan pasaportun en son 10 yıl önce alınmış, seyahat sonrasında da 3 ay geçerliliği devam edecek, yıpranmayan ve İtalya vize işlemlerinin yapılabileceği iki boş kullanılabilir sayfası olması oldukça önemlidir.
  • İtalya Turistik Vize başvurusunda kullanılabilecek İtalya Schengen vize başvuru formunda beyan edilecek bilgilerin diğer belgelerdeki bilgilerle örtüşüyor olması ve başvuru yapan kişinin ıslak imzalı bir şekilde eksiksiz ve doğru bilgiler içermesi gerekmektedir.
  • İtalya Turistik Vize için gerekli olan 2 adet 3,5×4,5 boyutlarında arka fonu beyaz olan son üç ay içinde en güncel biyometrik fotoğraf,

İtalya’nın dünyanın en meşhur turistik lokasyonlarına sahip olmasından ötürü her yıl dünya çapında aldığı turistik vize başvuruları ve turistik ziyaretlerin sayısı milyonlarla ifade edilmektedir. Dünyaca bu kadar ünlenmiş bir turizm ülkesinin Türkiye’den de birçok ziyaretçi adayı bulunmaktadır. İtalya’ya turistik amaçlarla ziyarette bulunmak için alınması gereken doğru vize türü İtalya Turistik Vizesidir. İtalya turistik vizesi aynı zamanda Schengen vizesi görevi göreceği için Schengen bölgesine üye ülkelere de vizesiz seyahat hakkı tanır.

İtalya Ticari Vize

İtalya vize çeşitleri içinde yer alan kısa süreli seyahatler kategorisinde değerlendirilen İtalya Ticari Vize için gerekli olan evraklar:

  • İtalya Ticari Vize için geçerli olabilecek 10 yıl içinde alınmış olması, İtalya seyahati sırasında vize işlemlerinin yapılabileceği boş iki adet sayfasının olmasının yanında, eskimemiş olması ve seyahat bitiminden sonra da 3 ay geçerliliğini koruması gerekmektedir.
  • İtalya Ticari Vize türüne göre doldurulmuş Schengen vize başvuru formu,
  • İtalya Ticari Vize talebinde bulunan kişinin ticari anlamada görüşme yapılacak kurum / şirket tarafından gönderilmiş resmi davet yazısı,
  • Biri İtalya Ticari Vize başvuru formunda diğeri de dosyaya konulmak üzere çektirilmiş iki adet biyometrik özellikte fotoğraf,

Türkiye ile İtalya arasındaki ithalat – ihracat ilişkileri ve İtalya’da iş yapmakta olan Türk firmaları dolayısıyla Türkiye’den İtalya’ya iş seyahati için yapılan ziyaretler her geçen gün artış göstermektedir. İtalya’da ki firmaların göndereceği ticari davetiyelerle alınabilecek olan İtalya Ticari Vizesi İtalya sınırları içerisinde iş anlaşması imzalama, iş toplantısına katılma ve fuarlara katılma gibi hakları sahibine verir.

 

İTALYA VİZESİ İŞLEMLERİ

İtalya’ya seyahat edecek olan T.C. vatandaşlarının İtalya Vize İşlemleri için yapılması gerekenleri doğru bir şekilde planlaması gerekmektedir. Schengen üyesi olan İtalya vize işlemleri için Schengen prosedürünü uygulamaktadır. İtalya Vize İşlemleri için dikkatli olunması gereken ilk detay pasaportların geçerlilik süreleridir. İtalya Schengen vizesi başvurusu yapacak kişinin yoksa öncelikle pasaport çıkarması gerekiyor. Ancak bordo pasaport sahibi olan kişilerin 10 yılı aşmamış, deforme olmamış, vize işlemlerinin uygulanabileceği minimum boş iki sayfasının olmasıyla birlikte seyahat sonrasında da 3 ay geçerliliği olması oldukça önemli bir husustur. Yeşil yani hususi, gri yani hizmet ve siyah ya da kırmızı yani diplomatik pasaport sahibi olanlar 180 gün içinde yapılacak en fazla 90 günlük seyahatler için İtalya Vizesi İşlemlerine tabi tutulmamaktadır.
İtalya Vizesi İşlemleri kısa süreli başvurular için yapılacaksa yani İtalya Schengen vizesi içine giren İtalya Turistik vize, İtalya Ticari vize ve İtalya Aile / Arkadaş ziyareti amaçları için İtalya’ya seyahat etmek isteyenler İtalya Vizesi İşlemlerinin tümünü İtalya Konsolosluğu’nun resmi olarak yetki verdiği seyahat / turizm acenteleri aracılığı kabul etmektedir. Bu nedenle de İtalya Vizesi İşlemleri için yapılacak başvuruların resmi olarak yetkili kurumlarca yapılmasına dikkat edilmelidir. Uzun süreli (eğitim, aile birleşimi çalışma vb.) yapılacak olan seyahatler için de İtalya Konsolosluğu vize işlemleri için başvuruları şahsen kabul etmektedir.

İtalya vizesi işlemleri  Vize başvuru merkezi firmalarından teslim alınan başvuru dosyaları ve biyometrik verilerin İtalya Konsolosluğu / Büyükelçiliğine ulaşmasıyla hayata geçen işlemlerdir. İtalya vizesi işlemleri esnasında İtalyan yetkililerin dikkat ettiği bazı hususlar şu şekildedir;  İtalya seyahatinizin amacı, bu amaca yönelik evrakların dosyada bulunması, İtalya seyahatiniz ile ilgili finansal kaynaklarınız, İtalya seyahati  esnasındaki ulaşım ve konaklamanın rezervasyonları ve pasaportunuzun fiziksel olarak yıpranmamış durumda olması (yeni basılacak vize için en az 2 adet boş sayfayla beraber). Ayrıca İtalya vize işlemleri esnasında Vize başvuru merkezi firmalarının başvuru sahiplerinin biyometrik verilerini alma yetkisi olduğunu da söyleyelim. Bu yetki özel firmalara devletler tarafından belli şartlarla verildiğinden Vize başvuru merkezi vize başvuru merkezlerinde başvuru sahiplerinden alınan biyometrik veriler sadece İtalya Konsolosluğu / Büyükelçiliği yetkilileri tarafından kullanılabilecek şekilde alınır. Vize başvuru merkezi vize başvuru merkezlerinin bu biyometrik verileri herhangi bir başka amaçla kullanması yasalara aykırı olacaktır.

İtalya Schengen bölgesine üye olduğundan ötürü İtalya vizesi işlemleri diğer Schengen ülkeleriyle yakınlık arz eden şekilde ilerler. İtalya vizesi işlemleri sırasında sizden ek görüşme veya ek evrak isteme haklarına sahiptir. İtalya vize işlemlerinin Vize başvuru merkezi vize başvuru merkezleri ayağında herhangi bir şekilde mülakat yapılması durumu bulunmamaktadır.

İTALYA VİZESİ RANDEVUSU

İtalya Vizesi Randevusu İtalya Schengen vizesi için gerekli olan tüm işlemlerin evrakların hazırlanmasından sonraki aşamadır. Öncelikle İtalya seyahati yapmak isteyenler seyahatin ne amaçla yapılacağının belirledikten sonra başvuru yapılacak olan vize türünü belirlemelidir. Sonrasında kısa süreli seyahatler için geçerli olan 90 aşmayan İtalya Schengen vizesi için yapılacak olan seyahat amacına göre gerekli olan evrakların hazırlanması gerekmektedir.

İtalya Vizesi Randevusu sırasında gerekli olan tüm evrakların eksiksiz olması ve biyometrik bilgi alımı için gerekli koşulların taşınıyor olmasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle de randevu öncesinde gerekli olan evrakların nasıl olması ve nereden alınmasına dair detaylı bilgi edinilmesi başvuru sürecinin aksamamasına yardımcı olacaktır. İstenen evrakların özelliğine göre randevu öncesinde doğru planlama yapılması tekrar randevu alınmasını gerektirmeyecektir. Çünkü randevu sırasında eksik evrak ve bilgi beyanı başvuruların geri çevrilmesine ve başvuruların yapılması için de tekrar vize randevusu alınması neden olacaktır. Bu durumda zaman kaybı yaşanacaktır.

İtalya seyahatinin başlangıç tarihine 90 günden fazla olan İtalya Vizesi Randevusu talebinde bulunulmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca randevu sırasında gerekli olan tüm evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde hazır olması gerekmektedir. İtalya Vizesi Randevusu talebinde bulunup randevu gerçekleştirilmeden başka yeni bir randevu talebinde bulunulmasına izin verilmemektedir. İtalya seyahati yapacak olan kişilerin seyahat tarihini göz önünde bulundurularak zamanında randevu alınması zaman kaybının önüne geçecektir.

İtalya vize başvurusunda bulunmak isteyen Türk vatandaşlarının aklını en çok karıştıran noktalardan biri İtalya vizesi randevusu mevzusudur. İtalya vizesi randevusu almak için insanların ilk aklına gelen adresler İtalya Konsoloslukları / Büyükelçilikleri olmakla beraber İtalya vizesi randevusu için görevlendirilen kurumlar bunlar değildir. İtalya Devleti, Türk vatandaşlarının vize başvurularına ilk kontrolleri yapmak ve dosyaları teslim almak için Vize başvuru merkezi adlı iki adet vize başvuru asistan firmasıyla anlaşmıştır.  Bu nedenle İtalya vize başvurusu için alınacak randevuların adresi bu iki kurumdan birisinin İtalya vize başvuru merkezleri olacaktır. Vize başvuru merkezi vize başvuru yardımcı firmaları Türkiye’de ikamet eden diğer ülke vatandaşlarının İtalya vizesi başvurularıyla da ilgilenmekle yetkilidir.Vize başvuru merkezi vize başvuru merkezleri haricinde hiçbir kurumdan İtalya vize randevusu almak mümkün değildir. İtalya vize başvurusu için randevu vermek ve başvuru sahiplerinden dosyaları teslim alıp İtalya Konsolosluk / Büyükelçiliğine sevk etmekle yetkilendirilmiş iki kurum sadece Vize başvuru merkezi vize başvuru asistan firmalarıdır.Vize başvuru merkezi vize başvuru merkezlerinin İtalya vizesi başvuru sürecindeki yetkileri birbirleriyle birebir aynı olup tek farkları ayrı firmalar olmaları ve şubelerinin farklı yerlerde bulunmasıdır. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti’nden İtalya vizesi almak için müracaat etmek isteyen Türk vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları iki firmanın merkezlerinde de bu işlemi aynı şartlarda gerçekleştirebilir.