İtalya Vize Randevusu

954

İtalya Vize Randevusu

İtalya Vize Bayrağıİtalya Vize Randevusu İtalya Schengen vizesi için gerekli olan tüm işlemlerin evrakların hazırlanmasından sonraki aşamadır. Öncelikle İtalya seyahati yapmak isteyenler seyahatin ne amaçla yapılacağının belirledikten sonra başvuru yapılacak olan vize türünü belirlemelidir. Sonrasında kısa süreli seyahatler için geçerli olan 90 aşmayan İtalya Schengen vizesi için yapılacak olan seyahat amacına göre gerekli olan evrakların hazırlanması gerekmektedir.

İtalya Vize Randevusu sırasında gerekli olan tüm evrakların eksiksiz olması ve biyometrik bilgi alımı için gerekli koşulların taşınıyor olmasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle de randevu öncesinde gerekli olan evrakların nasıl olması ve nereden alınmasına dair detaylı bilgi edinilmesi başvuru sürecinin aksamamasına yardımcı olacaktır. İstenen evrakların özelliğine göre randevu öncesinde doğru planlama yapılması tekrar randevu alınmasını gerektirmeyecektir. Çünkü randevu sırasında eksik evrak ve bilgi beyanı başvuruların geri çevrilmesine ve başvuruların yapılması için de tekrar vize randevusu alınması neden olacaktır. Bu durumda zaman kaybı yaşanacaktır.

İtalya seyahatinin başlangıç tarihine 90 günden fazla olan İtalya Vize Randevusu talebinde bulunulmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca randevu sırasında gerekli olan tüm evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde hazır olması gerekmektedir. İtalya Vize Randevusu talebinde bulunup randevu gerçekleştirilmeden başka yeni bir randevu talebinde bulunulmasına izin verilmemektedir. İtalya seyahati yapacak olan kişilerin seyahat tarihini göz önünde bulundurularak zamanında randevu alınması zaman kaybının önüne geçecektir.

İtalya vize başvurusunda bulunmak isteyen Türk vatandaşlarının aklını en çok karıştıran noktalardan biri İtalya vize randevusu mevzusudur. İtalya vize randevusu almak için insanların ilk aklına gelen adresler İtalya Konsoloslukları / Büyükelçilikleri olmakla beraber İtalya vize randevusu için görevlendirilen kurumlar bunlar değildir. İtalya Devleti, Türk vatandaşlarının vize başvurularına ilk kontrolleri yapmak ve dosyaları teslim almak için iData ve VFS Global adlı iki adet vize başvuru asistan firmasıyla anlaşmıştır.  Bu nedenle İtalya vize başvurusu için alınacak randevuların adresi bu iki kurumdan birisinin İtalya vize başvuru merkezleri olacaktır. iData ve VFS Global vize başvuru yardımcı firmaları Türkiye’de ikamet eden diğer ülke vatandaşlarının İtalya vize başvurularıyla da ilgilenmekle yetkilidir. iData veya VFS Global vize başvuru merkezleri haricinde hiçbir kurumdan İtalya vize randevusu almak mümkün değildir. İtalya vize başvurusu için randevu vermek ve başvuru sahiplerinden dosyaları teslim alıp İtalya Konsolosluk / Büyükelçiliğine sevk etmekle yetkilendirilmiş iki kurum sadece iData ve VFS Global vize başvuru asistan firmalarıdır. iData ve VFS Global vize başvuru merkezlerinin İtalya vize başvuru sürecindeki yetkileri birbirleriyle birebir aynı olup tek farkları ayrı firmalar olmaları ve şubelerinin farklı yerlerde bulunmasıdır. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti’nden İtalya vizesi almak için müracaat etmek isteyen Türk vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları iki firmanın merkezlerinde de bu işlemi aynı şartlarda gerçekleştirebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin