İtalya Vize Başvurusu

1023

İtalya Vize Başvurusu

İtalya Vize Bayrağı

İtalya’ya seyahat edecek olan bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları ile Türkiye’de yaşayan üçüncü ülke vatandaşlarının İtalya’ya giriş yapabilmeleri için İtalya Vize Başvurusu yapmaları gerekmektedir. İtalya Schengen Bölgesi’ne dahil olan bir ülkedir. Bu nedenle de İtalya vizesi Schengen yönetmeliğine uygun olarak verilmektedir. İtalya’ya kısa süreli seyahat etmek isteyen herkes İtalya Schengen vizesi almak zorundadır.

İtalya Schengen vizesi İtalya Aile / Akraba Ziyareti, İtalya ticari vize ve İtalya Turistik vize türlerini kapsamaktadır. Bu vize türlerini almak isteyenlerin başvurularını direk kabul etmeyen İtalya Konsolosluğunca resmi olarak görevlendirilmiş seyahat / turizm acenteleri ile vize başvuru merkezlerine İtalya Vize Başvurusu yapabilmektedirler. Yapılacak olan seyahatin amacı ve alınacak olan vize türüne göre değişiklik gösteren evrak listeleri ve listede yer alan evrakların nasıl ve nereden temin edilmesi gerektiği konusunda da seyahat /turizm acenteleri ile vize başvuru merkezleri İtalya Vize Başvurusu sırasında yardımcı olmaktadır.

İtalya Konsolosluğu Schengen vize yönetmeliği gereğince kullanılacak olan pasaportların, hazırlanan evrakların prosedüre uygun olması, evraklar arasındaki bilgilerin uyuşmasına oldukça hassas davranmaktadır. Bu nedenle hazırlanacak olan evrakların eksiksiz ve doğru olması yapılacak olan İtalya Vize Başvurusunun reddedilmesini engelleyecektir.

İtalya Vize Başvurusu sonucunda İtalya Schengen vizesi alan T.C. vatandaşları öncelikleri İtalya seyahati olmak şartıyla diğer Schengen ülkelerine de seyahat etme fırsatı verilmektedir. Önceden alınan geçerliliği devam eden Schengen Bölgesi içinde yer alan ülke için alınmış Schengen vizesi olan kişiler de İtalya’ya giriş yapabilmektedirler.

İtalya vize başvurusu Türkiye’den gerçekleştirilirken yapılması gereken ilk şey İtalya’ya yapılacak ziyaretin amacına karar vermek olmalıdır. İtalya vize başvurusu için hazırlayacağınız dosyada doldurmanız gereken formlarda bu seyahat için belirlediğiniz amacın açıkça ifade edilmesi istenmektedir. Ayrıca İtalya vize başvurusu için teslim edilecek olan dosyanızın İtalya’ya ziyaret amacınızı destekleyen belgeleri de bulundurması gerekir. Bir Schengen bölgesi üye ülkesi olarak İtalya’nın istediği birçok evrak Schengen kuralları kapsamında istenen standart evraklardan oluşsa da İtalya’nın kendi özgü isteyeceği belgeler olabilir. Bu nedenle seyahat amacınıza uygun evrakları doğru toparladığınızdan emin olmanız şarttır.  Bu dosya hazırlama süreci konusunda detaylı bilgi ve yardım talebinde bulunmak için 0 312 426 03 25 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

İtalya vize başvurusu için başvuru yerleri olarak belirlenen yerler iData ve VFS Global firmalarının İtalya vize başvuru merkezleri olup İtalya Konsolosluğu / Büyükelçiliğinde herhangi bir şekilde vize başvuru işlemi ya da dosya teslimi gerçekleşmez. İtalya Devleti, Türkiye Cumhuriyeti’nden topraklarına seyahat etmek isteyen vatandaşların Konsolosluk / Büyükelçilik binalarında oluşturacağı kalabalığa engel olmak adına Türkiye’de birçok ülkenin vize başvuru sürecinde asistan firma görevlerini üstlenen iData ve VFS Global firmalarıyla ortaklaşa bir başvuru süreci yönetir. VFS Global ve iData vize başvuru asistan firmaları olarak başvuru sahiplerinin teslim ettikleri dosyaları İtalya Konsolosluk / Büyükelçiliğine transferinden önce belli kontrolleri yapmaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin