28.8 C
Ankara, TR
Cuma, Ağustos 14, 2020
TELEFON

0 312 426 03 25

0 312 426 03 24

MOBİL

0 553 716 03 25

0 553 966 03 27

E-MAİL

info@longvize.com

longvize@gmail.com

ACİL VİZE HATTI

0 312 426 03 25

isvicre-vize-islemleri
Başkent:Bern
Telefon:+41
Alan:41,285 km2
Nüfus:8.000.000
Para Birimi:İsviçre Frangı (CHF)
TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN
ANKARAİSTANBUL
İZMİR ANTALYA
GAZİANTEPBURSA
TRABZONBODRUMEDİRNE

İsviçre Vize Danışma Merkezi

Longvize İletisim
İsviçre Vize Hattı
0 312 426 03 25
Whatsapp Vize Hattı 
0 507 811 97 62
 
Mobil Vize Hattı
0 553 716 03 25
E-Mail İletişim
info@longvize.com
Pazartesi – Cumartesi  
08:30 – 00:00
Almanya Vizesi

İsviçre Vizesi Hakkında Genel Bilgi & Swiss Visa Information

İsviçre Vizesi

İsviçre Vizesi

İsviçre Vizesi için Elçilikteki Temsilciliğiniz Olan Long Vize Şirketi  2012 yılından beri müşterilerine vize işlemleri konusunda, her türlü kaliteli, güvenilir ve güler yüzle hizmet sağlayan, yeniliklere açık, misafirleri için kendini her geçen gün geliştiren, profesyonelliğini daimi kılmaya çalışan bir vize firmasıdır. İsviçre Vizesi için gerekli vize işlemlerinde randevu alınması, evrak hazırlanması ve yetkili mercilere sunumuna kadar ki süreçte sizleri yormadan, tüm konularıyla ilgilenerek, kısa sürede başvurunuzu sonuçlandırıp adresinize teslim eden Long Vize Şirketiİsviçre Vizesi mükemmel hizmet anlayışını ve müşteri memnuniyetini profesyonel servisle birleştirmiştir. Müşterilerimizi gereksiz zaman kaybından kurtarmakta ve evrakları vize alınacak ülkelerin kurallarına uygun olarak eksiksiz ve gereğinden fazla evrak yığını olmadan, uzun süreli vizeyi hedef alarak başvuru yapmaktayız. Biliyoruz ki zaman boşa harcanmayacak kadar değerlidir ve bu değerli zamanınızı en kaliteli şekilde vizeye dönüştüren Long Vize Şirketi sizler sayesinde büyümeye devam edecektir.

 

İsviçre Vize Başvurusu

İsviçre Vize Başvurusu için gerekli olan ön hazırlık sürecini doğru bir şekilde tamamlayabilmeleri gerekmektedir. İsviçre Konsolosluğu 15 Nisan 2015 tarihiyle birlikte İsviçre Vize İşlemleri Türkiye’de İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu üzerinde yapılmaktadır. İsviçre Vize Başvurusu yapılacak kısa süreli seyahatler için Schengen vizesi türü ile gerçekleştirilmektedir. Schengen Bölgesi’ne dahil olan İsviçre Schengen Vize prosedürüne göre yapmaktadır. İsviçre Vize Başvurusu hakkında detaylı bilgi almak için arayınız 0312 426 03 25.

 

İsviçre Vize Randevusu

İsviçre Vize Randevusu, 2008 yılının aralık ayından itibaren Schengen Bölgesi içinde yer almaya başlayan İsviçre, T.C. vatandaşlarına kısa süreli seyahatler için İsviçre Schengen Vizesi yönetmeliğini uygulamaktadır. İsviçre’ye seyahat edecek T.C. vatandaşları Yeşil, Gri ve Siyaha pasaport sahibi dışındaki herkesi İsviçre Vize İşlemlerine tabi tutmaktadır. İsviçre Vize İşlemlerinin tamamlanabilmesi için de İsviçre Vize Randevusu gerekmektedir. Bunun için de İsviçre Vizesi İşlemlerini şahsen kabul etmeyen İsviçre Konsolosluğunca yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ile firmamız Long Vize aracılığı ile İsviçre Vize Randevusu alabilirsiniz.

 

İsviçre Vize İşlemleri

İsviçre Vize İşlemleri İsviçre seyahati yapacak olan kişilerin yapması gereken bir uygulamadır. T.C. Umuma Mahsus pasaport sahibi olan kişilerin seyahat öncesinde İsviçre Vize İşlemleri yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadırlar. Ancak geçerli bir Schengen vizesine sahip olan kişiler İsviçre’ye rahatça giriş yapabilmektedirler. Ayrıca Hususi Yeşil, Hizmet Gri ve Diplomatik Siyah Pasaport sahipleri de İsviçre Vize İşlemleri uygulamaları zorunlu değildir. Ancak pasaportların geçerlilik süresinin bitmiş olmaması İsviçre Konsolosluğu’nun önemle durduğu bir konudur. Ayrıca İsviçre Schengen vizesi kısa süreli olan 180 gün içinde yapılacak olan en fazla 90 gün seyahatler için geçerli olmaktadır. İsviçre Vize İşlemleri hakkında detaylı bilgi almak için arayınız 0312 426 03 25.

 

İsviçre Vize Çeşitleri

İsviçre Vize Çeşitleri içinde yer alan İsviçre Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar:

 • İsviçre Konsolosluğu tarafından belirlenen özelliklerde pasaport,
 • İsviçre Schengen vize başvuru formu,
 • İsviçre başvurusunda kullanılacak 2 tane biometrik fotoğraf,
 • Son üç ay içinde alınmış tam vukuatlı nüfus kaydı örneği ile kimlik fotokopisi,
 • İsviçre seyahati yapacak olan kişinin finansal durumunun gösterildiği belge,

 

İsviçre Gerekli Belge ve Evrak Listeleri

İsviçre Gerekli Belge ve Evrak Listeleri alınacak vize türü ve seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir. Ancak  İsviçre Gerekli Belge ve Evrak Listelerinde yer alan bazı evrakları herkesin zorunlu olarak hazırlanması gerekmektedir. Herkesin zorunlu olarak hazırlaması gereken İsviçre Gerekli Belge ve Evrak Listeleri öğrenmek için arayınız 0312 426 03 25.

-Pasaport, elçiliğin talep etmiş olduğu süre ve geçerlilik tarihi olması gerekmektedir.
-Fotoğraf, elçiliğin talep etmiş olduğu fon ve ebatta olması gerekmektedir.
-Çalışan kişiler için şirket ve çalışma evrakları elçiliğin istemiş olduğu format ve tarihler dikkate alınması gerekmektedir.
-İşveren kişiler için firma evraklar elçiliğin istemiş olduğu format ve tarihler dikkate alınması gerekmektedir.
-Öğrenciler için öğrenci belgesi elçiliğin istediği formatta ve dilde olması lazım.
-Çiftçiler için ziraat odasından onaylı elçiliğin istediği formatta olması gerekmektedir.
-Çocuklar için muvafakatname Anne ve Baba’dan ayrı gidiliyor ise gidiş tarihleri, çeviri ve istenen formatta olması gerekmektedir.
-Çalışmayan kişiler için sponsor kişi evraklar elçiliğin istediği akrabalık derecesi ve formatta olması gerekmektedir.
-Kamu çalışanları için kurum görev ve çalışma evrakları
-Nüfus kayıt örneği tam vukuatlı ülkelere göre barkodlu, orijinal ya da apostilli olması lazım.
-Banka hesap dökümü 3-6 ay arasında geçmiş hareketleri gösteren istenilen formatta banka hesap ekstresi.

 

İsviçre Vizesi Başvuru İşlemleri

15 Nisan 2013 tarihi itibari ile Türkiye Cumhuriyeti’nde yer alan İsviçre Konsolosluğu / Başkonsolosluğu yalnızca İstanbul üzerinden vize işlemlerini gerçekleştirmektedir. Ancak kısa süreli vize başvurularını kabul etmeyen İstanbul İsviçre Başkonsolosluğunca yetki verilmiş olan vize danışma merkezleri ile firmamız Long Vize aracılığıyla İsviçre vize işlemlerini kabul etmektedir.

 

İsviçre Vizesi Danışmanlık

İsviçre’ye seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye giriş yapabilmek için İsviçre Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri bölümüne veya firmamız Long Vize aracılığıyla müracaat edilerek yapılmalıdır. İsviçre Vize Başvurusunda bulunmak ve İsviçre Vize Randevusu alabilmek için şirketimiz aracılığı ile İsviçre Vize İşlemleri yürütülmektedir. Hızlı ve Sorunsuz İsviçre Vize İşlemleri için hemen arayın, kolay İsviçre Vize Başvurusu yapın, İsviçre Vize Randevusu alın!

 

İSVİÇRE VİZESİ HAKKINDA GENEL BİLGİ

İsviçre özellikle banakları, saati ve çikolatasıyla meşhur Avrupa’nın refah seviyesi en yüksek ülkelerinden biridir. Fransızca ve Almancanın yaygın olarak konuşulduğu federal bir devlet yapısına sahip İsviçre 2008 yılında Schengen bölgesine dahil olmuştur. İsviçre vizesi bu tarihten itibaren Schengen yerine geçmektedir (türüne göre). Özellikle Alpler’de ki turistik faaliyetler neticesinde her yıl milyonlarca ziyaretçinin yolunu tuttuğu bir ülkedir. Ayrıca kültürel ve sanatsal faaliyetlerle de senenin her dönemi hareketli olan İsviçre’de aynı zamanda iş kurmak ya da iş anlaşmaları yapmak amacıyla da birçok iş adamı ziyaretlerde bulunmaktadır. Federal yapı ve vergilendirme sisteminin farklılığıyla bazı sektörlerin için İsviçre’nin bazı bölgeleri oldukça uygun vergilendirme koşulları sağladığından İsviçre’deki ticari faaliyetler sürekli hareketlidir. Almanya – Türkiye arasında işçi göçü anlaşması çerçevesinde Almanya’ya yerleşmiş Türklerden bazıları daha sonraları İsviçre’de hayatlarına devam etme eğilimi göstermiştir. Bu nedenle İsviçre’de yaşayan Türk asıllı vatandaş sayısı azımsanmayacak derecededir.

Türkiye ve İsviçre arasındaki ikili ilişkilerde en büyük yeri İsviçre’deki Türk azınlık tutmaktadır. Ayrıca İsviçre’nin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sağladığı Aile/Akraba ziyareti vizesinin en büyük sebebi de orada bulanan Türk vatandaşlarıdır. İsviçre diğer Schengen bölgesine benzer vize işlemleri ve kurallarına sahip olsa da ülke içindeki kurallar federal yapı gereği kendi içinde bile ufak değişkenlikler gösterebilmektedir. İsviçre vizesine başvuran kişilerin bu konular hakkında gidecekleri yeri araştırmaları faydalı olacaktır.

 

İSVİÇRE VİZESİ BAŞVURUSU

İsviçre Vizesi Başvurusu için gerekli olan ön hazırlık sürecini doğru bir şekilde tamamlayabilmeleri gerekmektedir. İsviçre Konsolosluğu 15 Nisan 2015 tarihiyle birlikte İsviçre vize işlemleri Türkiye’de İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu üzerinde yapılmaktadır. Vize başvurusu yapılacak kısa süreli seyahatler için Schengen vizesi türü ile gerçekleştirilmektedir. Schengen Bölgesi’ne dahil olan İsviçre Schengen Vize prosedürüne göre yapmaktadır.

Vize başvuruları İsviçre Başkonsolosluğu’na şahsen başvuru ile gerçekleştirmemektedir. İsviçre vizesi başvurusu yetki verilmiş vize başvuru merkezleri ile akreditasyon verilmiş vize seyahat acenteleri aracılığı ile yapılmaktadır. 90 günü aşmayan Schengen vize başvuruları için gerekli olan ilk adım yetkili vize başvuru merkezleri ile iletişime geçip alınacak olan vize türüne ve amacına göre İsviçre vize başvurusu için hazırlık sürecinin başlatmaktır. Yetkili kurumlar aracılığı ile yapılan İsviçre vizesi başvurusu İsviçre Konsolosluğu’nun gerek duyması halinde ek belge talebi ve mülakat için davet etmek hakkına sahiptir.

İsviçre vizesi başvuruları özellikle kısa süreli başvuruların yoğunluğu sebebi ile müracaatları doğrudan kabul edilmemektedir. İsviçre vizesi başvuruları yetkili olan vize başvuru merkezleri ile akrediteli seyahat acenteleri aracılığı ile seyahat eden kişilere ve kamuoyuna bilgi vermek, gerekli olan evrakların dosya  halinde teslim almak ve İsviçre vize harçlarının tahsili ile İsviçre vize başvurularının İsviçre Konsolosluğu’na iletilerek karar  alınması durumunda pasaportların iade edilmesi olan tüm süreçten sorumludur.

İsviçre vizesi başvurusuna geçmeden önce bilinmesi gereken İsviçre Devleti’nin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Umuma Mahsus pasaport sahiplerine her tür ve süreli ziyaret için vize rejimi uyguladığıdır. Bunun dışında kalan pasaport sahipleri (siyah, gri, yeşil) Schengen üyesi diğer ülkelerde olduğu gibi İsviçre’de de 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla ziyaret hakkına sahiptirler. Fakat Bordo pasaportluların bu çerçevede bir geçerliliği bulunmadığından süre ne olursa olsun İsviçre ziyaretini gerçekleştirmeden önce İsviçre Konsolosluğu / Büyükelçiliğinden alınacak vizeye ihtiyaçları olacaktır. İsviçre vize başvuruları Türkiye’de eskisi gibi İsviçre Konsolosluğu / Büyükelçiliğine direk olarak giderek yapılan başvurular değildir. İsviçre vize başvurusu Vize başvuru merkezi adlı vize başvuru asistan firmasının belirli merkezlerinde gerçekleşmektedir. Vize başvuru sürecinin vize başvuru merkezinin gerçekleşmesinin sebebi  İsviçre Devlet’i tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nden gelecek vize başvurularının ön kabulünü yapmakla görevlendirilmiş olmasıdır. İsviçre vize başvurusu için ihtiyacınız olan şey Vize başvuru merkezi firmasının ilgili merkezinden alacağınız bir randevudur. Vize başvuru merkezi firması vize başvurusu için dosya kabulünü ve biyometrik verilerin alınması işlemlerini yapmakla görevlidir. Biyometrik verilerinizi İsviçre Devlet’i adına toplayan vize başvuru merkezi bu verileri yine İsviçre Devleti’yle paylaşır. Ayrıca İsviçre vizesi için hazırlamış olduğunuz başvuru dosyanızın ön incelemelerini yaparak bariz yanlışlıklar ve eksiklikler görmediği sürece İsviçre Konsolosluğu  / Büyükelçiliği’ne sevkini gerçekleştirir. Bu süreç tamamlandıktan sonra artık başvuru dosyanız İsviçreli yetkililerin karar sürecine girmiş olur.

 

İSVİÇRE VİZESİ ÇEŞİTLERİ

İsviçre Vizesi Çeşitleri içinde yer alan İsviçre Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar:

 • İsviçre Konsolosluğu tarafından belirlenen özelliklerde pasaport,
 • İsviçre Schengen vize başvuru formu,
 • İsviçre başvurusunda kullanılacak 2 tane biyometrik fotoğraf,
 • Son üç ay içinde alınmış tam vukuatlı nüfus kaydı örneği ile kimlik fotokopisi,
 • İsviçre seyahati yapacak olan kişinin finansal durumunun gösterildiği belge,
 • İsviçre Aile/Akraba Ziyareti için talepte bulunan kişi tarafından İsviçre Konsolosluğu’na hitaben yazılmış dilekçe,

İsviçre’de hatırı sayılır bir popülasyona sahip olan Türk vatandaşları ve Türk asıllı İsviçre vatandaşlarının Türkiye’de geride bıraktıkları aile ve akrabalarını görmek için Türkiye’ye gitmesi her zaman mümkün olmadığından bu kişiler aile ve akraba bireylerini zaman zaman İsviçre’ye davet etmekte. İsviçre Devleti bu durumu göz önüne alarak Türkiye Cumhuriyeti’nden vize başvurusu yapan bir kişinin İsviçre’de ikâmet eden bir yakını tarafından davet edilmesi ve bunu resmi kanallarla kanıtlaması durumunda başvuru sahibine İsviçre Aile/Akraba ziyareti vizesi vermektedir.

İsviçre Turistik Vize

İsviçre vize türleri içinde yer alan İsviçre Turistik Vize için gerekli olan evraklar:

 • Son on yıl içerisinde alınan, geçerliliği seyahat sonrasında da minimum 3 ay devem eden ve işlem yapılabilecek iki boş sayfaya sahip pasaport olması gerekmektedir. Ayrıca pasaportun ilk dört sayfasının fotokopisi ile pasaportun geçerliliğinin belirtildiği sayfa ve son sayfasının fotokopisi ile birlikte vizelerin bulunduğu sayfanın fotokopisi de gerekmektedir.
 • İsviçre Turistik Vize için gerekli olan İsviçre vizesi başvuru formunun İngilizce, İspanyolca, Fransızca ya da İtalyancadan biri ile büyük harflerle eksiksiz, doğru bilgiler ile doldurulmuş olması,
 • 3,5×4,5 cm ölçülerinde son üç ay içinde çektirilmiş ve daha önce hiçbir pasaportta kullanılmamış biometrik fotoğraf,
 • İsviçre Schengen vize prosedürüne uygun 30 000 Euro değerinde oluşabilecek acil tedavi, hastane gibi durumlar için seyahat sağlık sigortası İsviçre Turistik Vize işlemleri için hazırlanması gereken evraklardır.

İsviçre özellikle Alp’lerde yoğunlaşan kış turizmi yine ülkenin birçok bölgesindeki kültürel ve sanatsal faaliyetler neticesinde Dünya’nın birçok ülkesinden olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti’nden de turistik faaliyetler amacıyla ülkeye giriş yapmak isteyen binlerce kişiye İsviçre Turistik Vizesini vermektedir.  İsviçre turistik vizesi aynı zaman Schengen bölgesi ülkesi olan İsviçre’den çıkarıldığı için diğer Schengen bölgesi ülkelerine de vizesiz giriş imkânı sağlamaktadır. Eğer İsviçre’ye turistik vize ile giriş yapmak istiyorsanız vize başvurunuzda ulaşım ve konaklama rezervasyonlarınızın doğru ve eksiksiz olarak dosyalandığından emin olun.

İsviçre Ticari Vize

İsviçre vize türleri içindeki İsviçre ticari vize için gerekli olan evraklar:

 • Schengen vize işlemleri prosedürüne uygun geçerliliği olan pasaport,
 • Eksiksiz ve doğru bir şekilde büyük harflerle İngilizce, Fransızca, İtalyanca ya da İspanyolca olarak doldurulmuş başvuru formu,
 • İsviçre ticari vize başvurusu yapacak kişinin son üç ay içinde çekilmiş biometrik özelliklere sahip iki adet fotoğraf,

İsviçre’nin özellikle bankaları ve federatif sistemdeki farklı vergilendirme usulleriyle Dünya ekonomisinin sağlam yatırım limanlarından biri olduğu ortada. Girişimciler İsviçre eyaletlerindeki farklı ticari yasalar ve vergi kanunlarından yararlanarak sektöre göre eyalet seçiminde bulunmak gibi bir avantaja sahip. Bu nedenle İsviçre’de birçok “çok uluslu şirket” mevcut. İşte bu çok uluslu şirketlerin düzenlediği faaliyetlere katılmak amacıyla Türkiye’den İsviçre’ye seyahat edecek iş adamlarının alması gereken vize de İsviçre Ticari Vizesi.

 

İSVİÇRE VİZESİ İŞLEMLERİ

İsviçre Vizesi İşlemleri İsviçre seyahati yapacak olan kişilerin yapması gereken bir uygulamadır. T.C. Umuma Mahsus pasaport sahibi olan kişilerin seyahat öncesinde İsviçre vizesi işlemleri yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadırlar. Ancak geçerli bir Schengen vizesine sahip olan kişiler İsviçre’ye rahatça giriş yapabilmektedirler. Ayrıca Hususi Yeşil, Hizmet Gri ve Diplomatik Siyah Pasaport sahipleri de İsviçre vize işlemleri uygulamaları zorunlu değildir. Ancak pasaportların geçerlilik süresinin bitmiş olmaması İsviçre Konsolosluğu’nun önemle durduğu bir konudur. Ayrıca İsviçre Schengen vizesi kısa süreli olan 180 gün içinde yapılacak olan en fazla 90 gün seyahatler için geçerli olmaktadır.
İsviçre vize işlemleri için şahsen başvuruları kabul etmeyen İsviçre Konsolosluğu, vize başvuru merkezleri ile akrediteli seyahat acenteleri aracılığı ile İsviçre Vize İşlemleri başvurularını kabul etmektedir. Bu durum kısa süreli seyahatler için geçerli bir durumdur. Ayrıca İsviçre vizesi işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken önemli diğer bir husus ise pasaport sürelerinin geçerliliğidir. Pasaport geçerlilik süresi en az seyahat bitiminden üç ay sonra da geçerliliğini devam ettirmelidir.
İsviçre Vizesi İşlemleri Aralık 2008’den itibaren Schengen Bölgesi’ne dahil olmakla birlikte T.C. vatandaşlarına Schengen vize işlemleri yönetmeliği uygulanmaktadır. Daha önce Schengen vizesi almış olan T.C. vatandaşları bu vizelerini kullanarak İsviçre’ye giriş yapabiliyorken ilk defa başvuru yapacak kişilerin İsviçre Schengen vize işlemleri için başvuruda bulunması gerekmektedir. Ayrıca İsviçre Schengen vizesi almış olan kişiler ilk girişlerini İsviçre üzerinden yapmak koşuluyla diğer Schengen ülkelerine de seyahat etme hakkı verilmektedirler.

İsviçre vizesi işlemleri ilk etapta Vize başvuru merkezi İsviçre vize başvuru merkezlerinde teslim edeceğiniz başvuru dosyalarıyla başlar. Vize başvuru merkezi firmasına teslim edeceğiniz vize başvurunuz sizin İsviçre vizesi işlemlerinin tamamında vize kaderinizi belirleyecek dosyadır. Vize başvuru merkezi dosyaların yanında başvuru sahiplerinin biyometrik verilerini de alma yetkisine sahiptir. İsviçre Devleti Vize başvuru merkezi vize asistan firmasına bu konuda gereken yetkileri vermiştir ve firma bu işi İsviçre Devletine verileri sunmak için yapar. İsviçre vizesi işlemlerinde sürecinizle ilgili en kritik yer olan İsviçre Konsolosluğu / Büyükelçiliği başvuruları değerlendirirken Vize başvuru merkezi firmasına teslim etmiş bulunduğunuz dosyanızın sizin İsviçre topraklarına yapacağınız ziyaretin amacını, finansmanını ve ulaşımını net olarak açıklayıp açıklamadığınızdır. Özellikle İsviçre gibi pahalı bir ülkeye yapılacak ziyaretlerde İsviçre Devleti’nin (vize türüne göre değişkenlik gösterebilir) genelde banka hesap dökümleri konusunda hassas olduğunu bilmekteyiz. Schengen üyesi ülkeler içinde refah seviyesi ve buna bağlı olarak hayat pahalılığı en yüksek ülkelerden biri olarak İsviçre’nin Konsolosluk / Büyükelçilik’teki vize işlemleri ile ilgili birimleri seyahatinin finansmanıyla ilgili belgelere büyük önem atıf edecektir.

İsviçre vizesi işlemleri diğer Schengen ülkeleriyle standart belgeler açısından benzerlikler barındırsa da her ülke gibi İsviçre’nin kendine has kuralları olabileceğini unutmamak gerekir. Vize başvuru merkezi firmasındaki randevunuza gitmeden önce İsviçre vizesi başvuru dosyanızın size uygun olarak hazırlandığından tamamen emin olmanı gerekmektedir. Vize başvuru merkezi firması size herhangi bir danışmanlık hizmeti sunmaz.

 

İSVİÇRE VİZESİ RANDEVUSU

2008 yılının aralık ayından itibaren Schengen Bölgesi içinde yer almaya başlayan İsviçre, T.C. vatandaşlarına kısa süreli seyahatler için İsviçre Schengen vize yönetmeliğini uygulamaktadır. İsviçre’ye seyahat edecek T.C. vatandaşları yeşil, gri ve siyah pasaport sahibi dışındaki herkesi İsviçre vize işlemlerine tabi tutmaktadır. İsviçre vize işlemlerinin tamamlanabilmesi için de İsviçre vize randevusu gerekmektedir. Bunun için de İsviçre vize işlemlerini şahsen kabul etmeyen İsviçre Konsolosluğunca yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ile akrediteli seyahat acentelerinden İsviçre vizesi randevusu alınması zorunludur.

İsviçre vizesi randevusu vize işlemleri için gerekli olan evrakların dosya galine getirildikten sonra teslim edilmesi ve İsviçre vizesi randevusu sırasında alınacak biyometrik bilgi beyanı için gereklidir. İlk kez İsviçre vize başvurusu yapacak kişilerin 5 yıl geçerli sayılacak parmak izi ve biyometrik resim alınıp VIS kaydı tutulması gerekmektedir.  Ancak 5 yıl içinde gerekli görülmesi durumunda ya da alınan parmak izi kalitesiz olduğu tespit edilirse tekrar alınması söz konusu olabilmektedir. 12 yaşından küçüklere parmak izi uygulaması yapılması zorunlu değildir.

Vize randevusu sonrasında onaylanması süreci ve olumlu sonuçlanması İsviçre Konsolosluğu’nun yetki alanları içindedir. Bu süreçte İsviçre vize başvuru merkezleri ile akrediteli seyahat acentelerinin vize onayına ilişkin herhangi bir yetkiye sahip değildir. Bu süreç içinde İsviçre seyahati yapacak kişilere destek amaçlı aracı bir kurum olarak hizmet vermektedirler.

İsviçre vizesi randevusu sanıldığı gibi İsviçre Konsolosluğu / Büyükelçiliğinden değil İsviçre Devleti tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvuru dosyalarını ön kabul yapmakla yetkilendirilmiş olan Vize başvuru merkezi adlı vize asistan firmasının Ankara ve İstanbul’daki merkezlerinden alınır. İsviçre vize randevusu esnasında Vize başvuru merkezi firması sizden daha önceden eksiksiz olarak hazırladığınız İsviçre vize başvuru dosyanızı talep eder. Ayrıca  vize başvuru merkezlerinin İsviçre Devleti tarafından biyometrik verileri toplamayla yetkilendirildiğini de söyleyelim. 18 Yaşından küçük başvuru sahiplerinin İsviçre Vizesi randevusu esnasında hem biyometrik veriler hem dosyalar alınırken yanlarında en az bir adet ebeveyn hazır bulunmalıdır. Ebeveynlerden en az 1 tanesinin olmadığı ortamda 18 yaşından küçük bireylerden biyometrik veri almak kanunen yasaktır.

İsviçre vizesi randevusu süreci  vize başvuru asistan firmasından aldığınız randevu saatinde İsviçre’ye ziyaret amacınıza uygun başvuru formları ve belgelerle eksiksiz olarak hazırladığınız İsviçre vize başvuru dosyanız ile vize başvuru merkezinde hazır bulunmanız ile başlar. Vize başvuru merkezi bu süreçte sizden vize harcını ve vize başvuru ücretini tahsil eder ve dosyanızın İsviçre Konsolosluğu / Büyükelçiliğine sevk edilmeye elverişli olup olmadığına dair küçük incelemelerde bulunur. Ayrıca Vize başvuru merkezi firmasından alacağınız Premium hizmetlerle de ekstra ücret ödeyerek daha rahat ve konforlu bir vize başvuru süreci yaşayabilirsiniz. Fakat şunu belirtmek gerekir ki Vize başvuru merkezi firmasından aldığınız hiçbir hizmet İsviçre Konsolosluğu / Büyükelçiliğinde yürütülen vize başvuru işlemlerinizi etkilemeyecektir.