İsviçre Vize İşlemleri

943

İsviçre Vize İşlemleri

İsviçre Vize Bayrağı

İsviçre Vize İşlemleri İsviçre seyahati yapacak olan kişilerin yapması gereken bir uygulamadır. T.C. Umuma Mahsus pasaport sahibi olan kişilerin seyahat öncesinde İsviçre vize işlemleri yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadırlar. Ancak geçerli bir Schengen vizesine sahip olan kişiler İsviçre’ye rahatça giriş yapabilmektedirler. Ayrıca Hususi Yeşil, Hizmet Gri ve Diplomatik Siyah Pasaport sahipleri de İsviçre vize işlemleri uygulamaları zorunlu değildir. Ancak pasaportların geçerlilik süresinin bitmiş olmaması İsviçre Konsolosluğu’nun önemle durduğu bir konudur. Ayrıca İsviçre Schengen vizesi kısa süreli olan 180 gün içinde yapılacak olan en fazla 90 gün seyahatler için geçerli olmaktadır.
İsviçre vize işlemleri için şahsen başvuruları kabul etmeyen İsviçre Konsolosluğu, vize başvuru merkezleri ile akrediteli seyahat acenteleri aracılığı ile İsviçre Vize İşlemleri başvurularını kabul etmektedir. Bu durum kısa süreli seyahatler için geçerli bir durumdur. Ayrıca İsviçre vize işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken önemli diğer bir husus ise pasaport sürelerinin geçerliliğidir. Pasaport geçerlilik süresi en az seyahat bitiminden üç ay sonra da geçerliliğini devam ettirmelidir.
İsviçre Vize İşlemleri Aralık 2008’den itibaren Schengen Bölgesi’ne dahil olmakla birlikte T.C. vatandaşlarına Schengen vize işlemleri yönetmeliği uygulanmaktadır. Daha önce Schengen vizesi almış olan T.C. vatandaşları bu vizelerini kullanarak İsviçre’ye giriş yapabiliyorken ilk defa başvuru yapacak kişilerin İsviçre Schengen vize işlemleri için başvuruda bulunması gerekmektedir. Ayrıca İsviçre Schengen vizesi almış olan kişiler ilk girişlerini İsviçre üzerinden yapmak koşuluyla diğer Schengen ülkelerine de seyahat etme hakkı verilmektedirler.

İsviçre vize işlemleri ilk etapta TLScontact İsviçre vize başvuru merkezlerinde teslim edeceğiniz başvuru dosyalarıyla başlar. TLScontact firmasına teslim edeceğiniz vize başvurunuz sizin İsviçre vize işlemlerinin tamamında vize kaderinizi belirleyecek dosyadır. TLScontact dosyaların yanında başvuru sahiplerinin biyometrik verilerini de alma yetkisine sahiptir. İsviçre Devleti TLScontact vize asistan firmasına bu konuda gereken yetkileri vermiştir ve firma bu işi İsviçre Devletine verileri sunmak için yapar. İsviçre vize işlemlerinde sürecinizle ilgili en kritik yer olan İsviçre Konsolosluğu / Büyükelçiliği başvuruları değerlendirirken TLScontact firmasına teslim etmiş bulunduğunuz dosyanızın sizin İsviçre topraklarına yapacağınız ziyaretin amacını, finansmanını ve ulaşımını net olarak açıklayıp açıklamadığınızdır. Özellikle İsviçre gibi pahalı bir ülkeye yapılacak ziyaretlerde İsviçre Devleti’nin (vize türüne göre değişkenlik gösterebilir) genelde banka hesap dökümleri konusunda hassas olduğunu bilmekteyiz. Schengen üyesi ülkeler içinde refah seviyesi ve buna bağlı olarak hayat pahalılığı en yüksek ülkelerden biri olarak İsviçre’nin Konsolosluk / Büyükelçilik’teki vize işlemleri ile ilgili birimleri seyahatinin finansmanıyla ilgili belgelere büyük önem atıf edecektir.

İsviçre vize işlemleri diğer Schengen ülkeleriyle standart belgeler açısından benzerlikler barındırsa da her ülke gibi İsviçre’nin kendine has kuralları olabileceğini unutmamak gerekir. TLScontact firmasındaki randevunuza gitmeden önce İsviçre vize başvuru dosyanızın size uygun olarak hazırlandığından tamamen emin olmanı gerekmektedir. TLScontact firması size herhangi bir danışmanlık hizmeti sunmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin