İsrail Vize İşlemleri

736

İsrail Vize İşlemleri

İsrail Vizesiİsrail Vize İşlemleri İsrail’e seyahat edecek olan T.C. vatandaşlarının seyahat öncesinde yapması gereken remi bir prosedürdür. İsrail Devleti İsrail Kapı vizesi uygulaması yapmamaktadır. T.C. ile İsrail Devleti arasında yapılan vize antlaşmasına göre Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaport sahibi olan T.C. vatandaşları 180 günde en fazla yapılacak 90 günlük ziyaretler içi İsrail vize işlemleri uygulamasından muaf tutulmaktadır.

İsrail vize işlemleri yapılacak olan İsrail vize seyahatinin amacı ve süresine göre farklılık göstermektedir. İsrail vizesi işlemleri İsrail Aile/Akraba Ziyareti, İsrail Turistik Vize ve İsrail Ticari Vize türlerine göre yapılmaktadır. İsrail Konsolosluğu/Büyükelçiliği İsrail vize işlemleri uygulamaları İsrail vize randevusu ile yapılmaktadır. İsrail vize işlemleri için akrediteli seyahat / turizm acenteleri ile vize başvuru merkezleri aracılığı ile de yapılmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta akrediteli seyahat / turizm acenteleri ve vize başvuru merkezleri ile yapılırken resmi olduklarına İsrail vize işlemleri için yetkili olduklarına dikkat edilmelidir.

İsrail vize işlemleri için İsrail Konsolosluğu / Büyükelçiliği çalışma saatlerinin öğrenilmesi gerekmektedir. İsrail Konsolosluğu/Büyükelçiliği resmi tatil günleri Türkiye ve İsrail resmi tatil günlerine göre tatil edilmektedir. Bu nedenle yapılacak olan İsrail seyahat tarihinden yaklaşık olarak 15 gün öncesinde başvurulması gecikmelerin önüne geçecektir. İsrail vize işlemleri başvurunun ardından ortalama 7 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Ancak ek evrak talebi ya da eksik evrak durumları söz konusu olabileceğinden erken başvuru yapılması gerekmektedir.

İsrail vize işlemleri İsrail Devleti’nin ilgili bakanlıklarınca belirlenmiş bir dizi işlem serisidir. İsrail vize işlemleri için gerekli başlangıcı yapmadan önce İsrail vize randevusu almak gerekir. İsrail vize randevusu ve İsrail vize işlemleri ile ilgili Türkiye’deki tek yetkili kurum İsrail Konsolosluk / Büyükelçiliğidir. İsrail Devleti, Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yürüttüğü vize işlemleri için herhangi bir vize başvuru asistan firmasıyla ortaklık yürütmemektedir. İsrail Konsolosluğu / Büyükelçiliği İsrail vize işlemlerini tamamen kendi bünyesinde yürütmektedir. İsrail vize başvurusu, İsrail vize randevusu ve İsrail vize işlemlerinin karar bağlanmasıyla yetkili kurum İsrail Konsolosluğu / Büyükelçiliğidir. İsrail’e ziyaret planlayan TC vatandaşlarının İsrail vize işlemlerinde sıkıntı yaşamaması için pasaportlarının geçerlilik süresinin İsrail ziyaretinin planlanan bitiş tarihinden sonra 6 ay daha süresi bulunması önemlidir. Ayrıca İsrail Konsolosluğu / Büyükelçiliği, İsrail vize işlemleri esnasında her ziyaret amacı için farklılık gösterebilecek süreçler takip edebilir. Bu nedenle İsrail vize işlemlerine geçilmeden önce başvuru sahiplerinin İsrail’e yapacakları ziyaretin amacını kesin olarak biliyor olmaları ve İsrail Vize işlemleri sırasında bu amaçlarına yönelik belgelerle bir başvuru dosyası hazırlamaları gerekir. İsrail’e, Türkiye’den Aile/akraba ziyareti, Turistik ziyaretler ve ticari faaliyetler yürütmek adına çeşitli sebeplerle ziyaretler gerçekleştiğinden İsrail Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri esnasında amacınızı net olarak anlayabilmelidir. İsrail vize işlemleri hakkında bilgi almak için 0 312 426 03 25 nolu telefonla irtibat kurabilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin