İsrail Vize Çeşitleri

880

İsrail Vize Çeşitleri

İsrail Aile/Akraba Ziyareti

İsrail Vizesiİsrail Vize Çeşitleri  içinde yapılacak olan seyahatin amacına ve süresine göre hazırlanması gereken evraklar vardır. İsrail vize çeşitleri içinde yer alan İsrail Aile/Akraba Ziyareti için hazırlanması gereken evraklar eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Tüm evraklarda beyan edilmiş olan bilgilerin birbirleriyle örtüşmesi İsrail Konsolosluğu tarafından üzerinde dikkatle durulmaktadır. Bu nedenle de İsrail vize çeşitleri içinde yer alan Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar şöyledir:

 • İsrail Konsolosluğu/Büyükelçiliği tarafından belirlenen prosedüre göre geçerliliği bulunan pasaportun son 10 yıldan daha eski olmayan, yıpranmamış, İsrail vize işlemlerinin uygulanabileceği iki boş sayfasının yer aldığı pasaport Aile/Akraba Ziyareti için mutlaka olması gerekmektedir.
 • İsrail seyahati yapacak olan kişi ya da kişiler tarafından seyahat amacının doğru bir şekilde belirtildiği ve beyan edilecek diğer belgelerdeki bilgilerle örtüşecek şekilde doldurulmuş İsrail vize başvuru formu olmalıdır.
 • Arka fonu beyaz olan, daha önce hiçbir vize işleminde kullanılmayan, başvuru yapan kişinin görünümünü net yansıtan biyometrik fotoğraf olmalıdır.
 • Tam vukuatlı nüfus kaydı örneğinin aslı ile hem arkasının hem de önünün fotokopisi çekilmiş kimlik örneği bulunmalıdır.
 • Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan İsrail’de bulunan arkadaş ya da aile tarafından resmi olarak resmi olarak yazılmış Aile/Akraba Ziyareti davetiyesi bulunmalıdır.
 • İsrail Konsolosluğu’na hitaben yazılmış İsrail Aile/Akraba Ziyareti gerçekleştirecek kişi tarafından belirtilmiş Aile/Akraba Ziyareti vize talep dilekçesi hazırlanmalıdır.
 • İsrail’de hali hazırda ikamet eden 22 bin civarında Türk vatandaşı bulunmaktadır. Bu Türk vatandaşlarının Türkiye’deki akrabaları tarafından İsrail’e yapılan aile ve akraba ziyaretleri için alınması gereken doğru vize tipi İsrail Aile/Akraba ziyareti vizesi olarak belirlenmiştir. İsrail Aile/akraba ziyaret vizesi almak için İsrail’de yaşayan Türk şahısların, Türkiye’den getirtmek istedikleri akrabalarına ve aile bireylerine resmi yollarla bazı evraklar hazırlatıp göndermesi gerekir. Bu evraklar kişilerin yakınlık derecelerini kanıtlayan ve İsrail’deki kişinin Türkiye’deki vize başvuru sahiplerinin İsrail ziyareti sırasında finansal olarak destek olabileceğini kanıtlayan belgelerdir

İsrail Turistik Vize

İsrail vize çeşitleri içinde yer alan İsrail turistik vize için gerekli olan evrakların İsrail Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından belirtilen prosedüre göre hazırlanmış olması gerekir. İsrail Turistik Vize için gerekli olan evraklar şöyledir:

 • Geçerlilik özelliklerini taşıyan pasaport olması gerekmektedir. Son 10 yıldan daha eski olmayan, içinde boş iki sayfası bulunan, eskimemiş, yıpranmamış, seyahat bitim tarihi ile birlikte 6 ay geçerliliği olan pasaportun İsrail Turistik Vize işlemleri için olması gerekmektedir.
 • İsrail Turistik Vize başvuru formunun seyahat amacının doğru bir şekilde açıklanarak doldurulmuş olması gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanın arkalı ve önlü fotokopisi ile tam vukuatlı nüfus kaydı örneğinin başvuru tarihine yakın bir zamanda aslının beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Biometrik özellikteki vesikalık fotoğrafın İsrail turistik vize için çektirilmiş olması gerekmektedir.
 • İsrail Turistik Vize başvurusu yapan kişinin mali durumunun ispatlanabileceği belgeler,
 • İsrail Turistik Vize başvurusu yapan kişinin İsrail Konsolosluğu / Büyükelçiliğine hitaben yazdığı vize talep dilekçesi,
 • İsrail Turistik Vize başvurusu yapan kişi ya da kişilerin mesleki durumunun beyan edileceği destekleyici belgeler,
 • İsrail Turistik Vize başvurusu yapan kişinin İsrail Turistik seyahatini destekleyecek uçak / tren rezervasyonu ile konaklama (otel) rezervasyon bilgilerin remi olarak beyan edilmesi gerekmektedir.
 • İsrail Turistik Vize başvurusu sonucunda gerek duyulduğu takdirde İsrail Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından ek evrak ya da başvuru yapan kişileri mülakata çağırma hakkı bulunmaktadır.

İsrail her ne kadar sıcak çatışma bölgelerine çok yakın bir ülke olsa da kutsal mekanlar açısından zengin olan toprakları dünyanın her yerinden her dine mensup insan tarafından her yıl ziyaret edilmektedir. İsrail’in çatışmadan uzak bölgelerindeki dünya devi otellerin varlığı da bu ziyaretler esnasında turistlerin rahat etmesi için hazır bulunur. İsrail Devleti toprakların turistik faaliyetler amacıyla giriş yapmak için ihtiyaç duyulan vize türü İsrail Turistik vizesidir. Bu vizeyi alırken İsrail Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından talep edilen rezervasyon evraklarının eksiksiz olarak İsrail vize başvuru dosyasında bulundurulması şarttır.

İsrail Ticari Vize

İsrail vize çeşitleri yapılmak istenen seyahat ve süresine göre değişiklik göstermektedir. İsrail Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne yapılmak istenen seyahat amacı ile süresine göre vize işlemeleri için başvuru yapılması zorunludur. İsrail vize çeşitleri içinde yer alan İsrail ticari vize için gerekli olan evraklar şöyledir:

 • İsrail ticari vize için son on yıl içinde alınmış, yıpranmamış, İsrail ticari vize için giriş – çıkış işlemlerinin yapılabileceği iki boş sayfasının olduğu ve seyahat bitiminden sonra geçerliliği 6 ay devam eden pasaportun olması gerekmektedir.
 • İsrail ticari vize başvurusu formunun doğru ve eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. İsrail vize başvuru formunda beyan edilen bilgilerle diğer belgelerde beyan edecek bilgilerin tutarlı olması İsrail Ticari vize sonucunu büyük oranda etkilemektedir.
 • İsrail ticari vizesi olarak bilinen B/2 ziyaretçi vizesi için istenen biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş, başvuru yapan kişinin en güncel görünümünü yansıtan ve hiçbir yerde kullanılmayan 2 adet vesikalık fotoğraf olmalıdır.
 • Tam vukuatlı nüfus kaydı örneği ile nüfus cüzdanın arkalı önlü fotokopisi,
 • İsrail ticari vizesi gerçekleştirecek kişinin adına İsrail şirket / kurum / firma tarafından resmi bir şekilde hazırlanmış İsrail ticari vize davetiyesi,
 • İsrail Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne hitaben başvuru yapan kişi tarafından hazırlanmış vize talep dilekçesi,
 • İsrail ticari vizesi başvurusu yapan kişinin mali durumunu belirten resmi belgeler,
 • İsrail ticari vizesi yapılacağını kanıtlayan ulaşım ve konaklama bilgileri İsrail ticari vize için gerekli olan belgelerdir.

İsrail ile Türkiye arasındaki geniş ithalat ve ihracat hacimlerinden dolayı Türk ve İsrail firmaları birçok ortak işe imza atmaya devam etmektedirler. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından İsrail Devlet’ine iş anlaşması imzalamak, fuarlara veya iş toplantılarına katılmak amacıyla yapılacak ziyaretler için alınması gereken vize İsrail Ticari vizesi olarak belirlenmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin