İsrail Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri

740

İsrail Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri

İsrail Vizesiİsrail’e seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşlarının İsrail’e giriş yapabilmeleri için belirlenen prosedür İsrail Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri tarafından gerçekleştirilmektedir. İsrail Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasında gerçekleştirilen anlaşmaya göre vize işlemleri uygulamalarından muaf olacak T.C. vatandaşları Hizmet, Diplomatik ve Hususi pasaport sahipleri için geçerlidir. Ancak bu pasaportlara sahip olan T.C. vatandaşları kısa süreli olan 180 günde 90 gün yapılacak seyahatler için geçerlidir.

İsrail Vize İşlemleri için şahsen randevu alınarak yapılabileceği gibi akrediteli seyahat acenteleri ya da vize başvuru merkezleri aracılığı ile de yapılabilmektedir. İsrail Vize İşlemleri için yapılması gereken müracaat için çalışma saatlerinin ve tatil günlerinin dikkate alınarak yapılması gerekmektedir. Türkiye ile İsrail’in resmi tatil günlerinde hizmet vermeyen İsrail Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri için gecikme yaşanmaması adına dikkate alınmalıdır.

İsrail Vize İşlemleri için ortalama olarak 7 ile 10 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. Ancak İsrail Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri için mülakat ve ek evrak talebi isteme hakkına sahip oldukları da göz önünde bulundurularak İsrail’e seyahat edilecek tarihten en az 15 iş günü öncesinde başvuru yapılması yaşanabilecek gecikmenin önüne geçilebilmektedir. İsrail Vize İşlemleri için dikkatle üzerinde durulan noktalardan en önemlisi beyan edilen tüm belgeler arsında bilgi tutarlılığın olmasıdır. Aksi takdirde İsrail Vize İşlemleri reddedilmektedir.

İsrail Konsolosluğu / Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyet’inden İsrail ziyareti için yapılacak vize başvurularının işlemlerini yürütmek ve karara bağlamakla görevli dış temsilciliğidir. İsrail Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri için Türkiye’de başvurabileceğiniz başka bir merci yoktur. Ayrıca İsrail Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri esnasında sizden biyometrik verilerinizi almakla yetkilidir. İsrail vizesine başvurmak isteyen T.C Vatandaşlarının ilk adım olarak İsrail Konsolosluğu / Büyükelçiliğinden vize işlemler için gereken randevuyu almaları beklenir. Randevu tarihinden önce başvuru sahipleri tarafından hazırlanmış olan dosyalarda İsrail’e yapılacak ziyaretin amaçları net olarak belirtilmeli ve bu amaçları destekleyen resmi evraklarla dosya tamamlanmalıdır. Ayrıca İsrail Konsolosluğu / Büyükelçiliği bünyesinden temin edilebilecek İsrail vize başvuru formları başvuru sahipleri tarafından doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Başvuru sahibi tarafından imzalanmamış olan başvuru formları işleme alınmayacaktır. İsrail vize başvuruları baştan sonra kadar İsrail Konsolosluk / Büyükelçilik bünyesinde yapılı ve karara bağlanır. İsrail vize başvurularını almakla görevli başka bir merci bulunmamaktadır.
İsrail’e, Türkiye’den de her yıl belli mekanları ziyaret etmek amacıyla birçok turist ziyareti gerçekleşir. Bunun yanında yine iki ülke arasındaki ithalat – ihracat hacminin büyüklüğünün bir ürünü olarak sık sık iki ülke arası ticari faaliyetler gerçekleşir. İsrail Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerinde en çok yer kaplayan faaliyetler bu iki faaliyettir diyebiliriz. İsrail Konsolosluğu / Büyükelçiliği vizeleri genelde 5-7 iş günü içinde karara bağlar.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin