28.5 C
Ankara, TR
Çarşamba, Temmuz 8, 2020
TELEFON

0 312 426 03 25

0 312 426 03 24

MOBİL

0 553 716 03 25

0 553 966 03 27

E-MAİL

info@longvize.com

longvize@gmail.com

ACİL VİZE HATTI

0 312 426 03 25

ispanya-vize-randevusu
Başkent:Madrid
Telefon:+34
Alan:505,992 km2
Nüfus:46.464.053
Para Birimi:Euro (€)
TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN
ANKARAİSTANBUL
İZMİR ANTALYA
GAZİANTEPBURSA
TRABZONBODRUMEDİRNE

İspanya Vize Danışma Merkezi

Longvize İletisim
İspanya Vize Hattı
0 312 426 03 25
Whatsapp Vize Hattı 
0 507 811 97 62
 
Mobil Vize Hattı
0 553 716 03 25
E-Mail İletişim
info@longvize.com
Pazartesi – Cumartesi  
08:30 – 00:00
Almanya Vizesi

İspanya Vizesi Hakkında Genel Bilgi & Spain Visa Information

İspanya Vizesi

İspanya Vizesi

İspanya Vizesi için Elçilikteki Temsilciliğiniz Olan Long Vize Şirketi  2012 yılından beri müşterilerine vize işlemleri konusunda, her türlü kaliteli, güvenilir ve güler yüzle hizmet sağlayan, yeniliklere açık, misafirleri için kendini her geçen gün geliştiren, profesyonelliğini daimi kılmaya çalışan bir vize firmasıdır. İspanya Vizesi için gerekli vize işlemlerinde randevu alınması, evrak hazırlanması ve yetkili mercilere sunumuna kadar ki süreçte sizleri yormadan, tüm konularıyla ilgilenerek, kısa sürede başvurunuzu sonuçlandırıp adresinize teslim eden Long Vize Şirketiİspanya Vizesi mükemmel hizmet anlayışını ve müşteri memnuniyetini profesyonel servisle birleştirmiştir. Müşterilerimizi gereksiz zaman kaybından kurtarmakta ve evrakları vize alınacak ülkelerin kurallarına uygun olarak eksiksiz ve gereğinden fazla evrak yığını olmadan, uzun süreli vizeyi hedef alarak başvuru yapmaktayız. Biliyoruz ki zaman boşa harcanmayacak kadar değerlidir ve bu değerli zamanınızı en kaliteli şekilde vizeye dönüştüren Long Vize Şirketi sizler sayesinde büyümeye devam edecektir.

 

İspanya Vize Başvurusu

İspanya Vize Başvurusu İspanya ziyareti yapacak olan Umuma Mahsusu Bordo pasaport sahibi olan T.C. vatandaşlarının yapması zorunludur. Fakat Hususi yani yeşil, hizmet yani gri ve Diplomatik yani siyah ve pasaport sahibi olan T.C. vatandaşları kısa süreli yapılacak İspanya ziyareti için İspanya Vize Başvurusu yapmak zorunda değildirler. İspanya Vize Başvurusu hakkında detaylı bilgi almak için arayınız 0312 426 03 25.

 

İspanya Vize Randevusu

İspanya Vize Randevusu, İspanya ziyareti yapacak olan T.C. vatandaşları yapılacak olan ziyaretin amacın ve alınacak vize türüne göre hareket etmelidirler. İspanya Konsolosluğu kısa süreli İspanya Aile/Akraba Ziyareti, İspanya Turistik Vize ve İspanya Ticari Vize için İspanya Vize Randevusu vermemektedir. 180 günde 90 gün ile sınırlandırılmış olan kısa süreli seyahatler için müracaatlar resmi olarak yetkili seyahat / turizm acenteleri ile vize başvuru merkezlerine yapılmalıdır. Bu nedenle İspanya Schengen vizesi için gerekli işlemler için gerekli danışmanlık hizmeti ile başvurular için firmamız Long Vize aracılığı ile başvurunuz yapılmaktadır.

 

İspanya Vize İşlemleri

İspanya Vize İşlemleri, Schengen Bölgesi içinde toplamda 26 ülke bulunmaktadır ve bu ülkeler arsında İspanya’da yer almaktadır. Bu nedenle de İspanya Vize İşlemleri Schengen yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Bordo pasaport sahibi olan T.C. vatandaşları İspanya ziyareti için İspanya Vize İşlemlerine tabi tutulmaktadır. İspanya Vize İşlemleri yapılacak olan ziyaretin amacı ve alınacak vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Kısa süreli İspanya Vize İşlemleri için Schengen vize uygulaması yapılmaktadır. İspanya Aile/Akraba Ziyareti, İspanya Turistik Vize ve İspanya Ticari Vize olan kısa süreli vize başvurusu yapacak olan T.C. vatandaşları firmamız Long Vize tarafından ya da vize başvuru merkezlerine danışarak İspanya Vize İşlemleri için harekete geçmelidirler.

 

İspanya Vize Çeşitleri

İspanya Vize Çeşitleri bulunan İspanya Aile/Akraba Ziyareti için İspanya Schengen vize başvurusu yapılmalıdır. İspanya Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar şöyledir: Geçerliliği bulunan, İspanya Vize İşlemlerinin yapılabileceği minimum 2 boş sayfası bulunan, yıpranmamış, yırtılmamış, 10 yıl içinde alınmış ve seyahat sonrasında da 105 gün geçerliliğin devam edeceği pasaport olması gerekmektedir.

 

İspanya Gerekli Belge ve Evrak Listeleri

İspanya Gerekli Belge ve Evrak Listeleri, İspanya ziyareti yapacak olan bordo pasaportu olan T.C. vatandaşları İspanya Vizesi için yapılması gereken işlemler için vize başvuru merkezleri ile firmamız Long Vize aracılığı ile İspanya Gerekli Belge ve Evrak Listeleri hakkında bilgi alabilirler. İspanya Vizesi İşlemlerinin düzenli ve zaman kaybetmeden yapılabilmesi için danışman kurum aracılığında ön hazırlıklarını tamamlamalıdırlar. İspanya ziyaret amacına ve seyahat süresine göre farklılık gösteren İspanya Gerekli Belge ve Evrak Listeleri hakkında detaylı bilgi almak için arayınız 0312 426 03 25.

-Pasaport, elçiliğin talep etmiş olduğu süre ve geçerlilik tarihi olması gerekmektedir.
-Fotoğraf, elçiliğin talep etmiş olduğu fon ve ebatta olması gerekmektedir.
-Çalışan kişiler için şirket ve çalışma evrakları elçiliğin istemiş olduğu format ve tarihler dikkate alınması gerekmektedir.
-İşveren kişiler için firma evraklar elçiliğin istemiş olduğu format ve tarihler dikkate alınması gerekmektedir.
-Öğrenciler için öğrenci belgesi elçiliğin istediği formatta ve dilde olması lazım.
-Çiftçiler için ziraat odasından onaylı elçiliğin istediği formatta olması gerekmektedir.
-Çocuklar için muvafakatname Anne ve Baba’dan ayrı gidiliyor ise gidiş tarihleri, çeviri ve istenen formatta olması gerekmektedir.
-Çalışmayan kişiler için sponsor kişi evraklar elçiliğin istediği akrabalık derecesi ve formatta olması gerekmektedir.
-Kamu çalışanları için kurum görev ve çalışma evrakları
-Nüfus kayıt örneği tam vukuatlı ülkelere göre barkodlu, orijinal ya da apostilli olması lazım.
-Banka hesap dökümü 3-6 ay arasında geçmiş hareketleri gösteren istenilen formatta banka hesap ekstresi.

 

İspanya Vizesi Başvuru İşlemi

İspanya Vizesi Başvuru İşlemi, İspanya bir Akdeniz ülkesidir ve Schengen üyesidir. İspanya ziyaretinde bulunmak isteyen T.C. vatandaşları gerekli olan işlemler ve süreç hakkında bilgi almak isterler. İspanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği kısa süreli başvuruları firmamız Long Vize aracılığı ile yapılmaktadır.

 

İspanya Vizesi Danışmanlık

İspanya’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye giriş yapabilmek için İspanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri bölümüne veya firmamız Long Vize aracılığı ile müracaat edilerek yapılmalıdır.

İspanya Vize Başvurusunda bulunmak ve İspanya Vize Randevusu alabilmek için şirketimiz aracılığı ile İspanya Vize İşlemleri yürütülmektedir.

Hızlı ve Sorunsuz İspanya Vize İşlemleri için hemen arayın, kolay İspanya Vize Başvurusu yapın, İspanya Vize Randevusu almak için arayın 0312 426 03 25.

 

İSPANYA VİZESİ HAKKINDA GENEL BİLGİ

İspanya ile Türkiye arasında günümüze kadar uzanan dostluk köprülerinin kurulmasının tarihi 1700’lerin ortalarına kadar uzanır. Dönemin İspanya Krallığı’nın resmi kanallarla Osmanlı Devleti’ni  hem siyasi hem ticari dost ilan etmesiyle o tarihten beri İstanbul’da faaliyet gösteren İspanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği kurulmuş ve dostluk başlamıştır. Günümüzde İspanya Devleti’nin, Türkiye’den gelecek ziyaretçilerden Bordo (Umuma Mahsus) pasaport taşıyanlardan vize talep etmesi söz konusu iken Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) pasaport sahiplerine 180 günlük süreçte 90 günü aşmamak şartıyla ülkeye giriş izni tanımaktadır. İspanya aynı zamanda Schengen üyesi bir ülkedir. İspanya Devleti’nin Türkiye ve vatandaşlarına karşı tutumu tarihin çoğu döneminde (özellikle 1700’lerden sonra) hep olumlu olmuştur. Türkiye’de aynı şekilde dostluğa dostlukla karşılık vermiştir ve bugün iki ülke arasında sıfır sorun vardır. İki ülke NATO ve AB gibi birçok uluslararası kuruluşun çatısı altında da aynı fikirlere sahip olarak ortak çalışmalarda yer almışlardır. İspanya Hükümetleri Türkiye’nin AB üyelik sürecinin başından beri Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesine karşı sıcak bir tutum sergileyip genelde Türkiye’nin yanında yer almışlardır.

İki ülke arasındaki dostluğun bir diğer sebebi de kültürel olarak iki ırkın birbirleriyle yakın olmasıdır.Ayrıca dış görünüş olarak da özellikle Akdeniz bölgesi insanlarımızın İspanyollarla benzerlik gösterdiğini söylemek mümkün.

İspanya vizesi Schengen sözleşmesine bağlı olarak verilen vizelerden biri olduğu için vize işlemleri sırasındaki süreçler diğer Schengen ülkelerine benzer ilerler.

 

İSPANYA VİZE BAŞVURUSU

İspanya Vizesi Başvurusu İspanya ziyareti yapacak olan Umuma Mahsusu Bordo pasaport sahibi olan T.C. vatandaşlarının yapması zorunludur. Fakat Hususi yani yeşil, hizmet yani gri ve diplomatik yani siyah ve pasaport sahibi olan T.C. vatandaşları kısa süreli yapılacak İspanya ziyareti için İspanya vizesi başvurusu yapmak zorunda değildirler.

İspanya Vizesi Başvurusu, yapılacak olan ziyaretin amacı ve süresine göre değişen vize türüne göre de farklı işlemler gerektiren bir adımdır. Kısa süreli olan 180 günde yapılacak en fazla 90 günlük ziyaret için yapılacak vize başvurusu için İspanya Konsolosluğu/Büyükelçiliği tarafından yasal olarak yetki verilmiş akrediteli seyahat / turizm acenteleri ile vize başvuru merkezlerine yapılması gerekmektedir. Uzun süreli İspanya vize başvurusu ise İspanya Konsolosluğu/Büyükelçiliği’ne şahsen müracaat edilmelidir.

Avrupa Ülkeleri’ne üye olan tüm ülkeler arasında yapılan Schengen antlaşması 1995 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Schengen ülkeleri arasında yapılan bu antlaşmaya göre Schengen Bölgesi üyesi olan ülkeler arasında vizesiz seyahat edebilme hakkı vermektedir. İspanya ziyareti yapacak olan T.C. vatandaşları İspanya Schengen vizesi ile ilk giriş yapılacak ülke İspanya olması koşulu ile farklı Schengen ülkelerini de ziyaret edebilmektedir. Bazı istisnai durumlar dışında 1 haftalık gibi kısa süreli ziyaretler için İspanya ziyaret izni verilmektedir. Daha sonra ise yapılacak olan ziyaretler için kademeli olarak 90 günlük süreye tamamlanabilmektedir.

İspanya vizesi başvurusu yapmak için öncelikle ülkeye giriş amacınızı net olarak belirlemeniz gerekir. Bilindiği üzere İspanya ülke çapında ve özellikle Akdeniz kıyılarındaki bölgelerde birçok turistik alana sahiptir. Ayrıca İspanya’nın kadim Avrupa uygarlıklarından biri olmasından dolayı ülkede binlerce yıllık tarihi eserlerin bulunduğu alanlar ve müzeler de bolca mevcuttur. Ayrıca İspanya özellikle denizcilikte ilerlemiş bir ülke olarak deniz ticaretini aktif kullanmasıyla da birçok yabancı uyruklu denizcinin uğrak noktalarından biridir. Bunların yanında İspanya’nın sanat ve kültür alanında aktif olarak faaliyet gösteren birçok konser alanları, opera binaları ve tiyatroları mevcuttur. Özellikle son yıllarda İspanyolcanın ticaret alanında çok aranan bir dil haline gelmesiyle İspanya’da dil öğrenimi için ülkeye giriş yapmış yabancı sayısı da hayli fazladır. Ayrıca yıllardır devam eden sportif faaliyetler çerçevesinde özellikle futbolda ve daha sonra basketbol ve çeşitli branşlarda İspanya’nın kulüp ve milli takımlar bazında birçok uluslararası başarıya imza atması da ülke için iyi bir reklam olmuş ve her geçen yıl ülkeye giriş yapan turist sayısı buna bağlı olarak artmıştır. Türkiye ile İspanya halklarının ortak Akdeniz kültürünü paylaşmalarından dolayı genelde birbirleriyle iyi anlaştıkları görülmektedir. Ayrıca ülkede yaklaşık 7 bin Türk çeşitli sebeplerle ikamet etmektedir. Siz de İspanya vizesi başvurusu adımlarına başlamadan önce bahsedilen amaçlardan hangisi için ülkeye giriş yapacağınızı belirleyerek özellikle evrak toplama sürecini bu yönde yönetmelisiniz.

 

İSPANYA VİZESİ ÇEŞİTLERİ

İspanya Aile/Akraba Ziyareti

İspanya Vizesi Çeşitleri bulunan İspanya Aile/Akraba Ziyareti için İspanya Schengen vize başvurusu yapılmalıdır. İspanya Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar şöyledir:

 • Geçerliliği bulunan, İspanya vize işlemlerinin yapılabileceği minimum 2 boş sayfası bulunan, yıpranmamış, yırtılmamış, 10 yıl içinde alınmış ve seyahat sonrasında da 105 gün geçerliliğin devam edeceği pasaport olması gerekmektedir.
 • İspanya Schengen vize başvuru Formu
 • Daha önce başka bir pasaport vize işlemlerinde kullanılmamış Biometrik 2 adet fotoğraf ( 3,5×4,5 cm ölçüsünde, açık renkli arka fonla 6 ay içinde çekilmiş biometrik fotoğraf)
 • Kimlik beyanı için arkalı önlü kimlik fotokopisi,
 • İspanya Aile/Akraba Ziyareti için vize davetiyesi….

İspanya’da diğer Avrupa ülkelerinin çoğuna göre az sayıda da olsa belli bir Türk popülasyonu mevcuttur (7 bin dolaylarında). Bu Türk popülasyonun halen Türkiye’de bulunan aile bireyleri ve akrabalarının İspanya’ya çeşitli nedenlerle aile ve akraba üyelerini ziyaret etmek amacıyla gelmek istemesi sonucu oluşan vize ihtiyacını karşılayan vize İspanya aile/akraba ziyareti vizesidir. İspanya aile/akraba ziyareti vizesi işlemleri sırasında dikkat edilecek husus İspanya’da ikamet eden kişinin Türkiye’deki vize başvuru sahiplerine resmi kanallardan davetiye ve yakınlıklarını kanıtlayan belgeleri sunması gerekmektedir. Bu belgelerle birlikte İspanya’da ki ziyaretleri boyunca finansal olarak başvuru sahiplerine destek olabileceğini kanıtlayan evraklar da sunulmalıdır.

İspanya Turistik Vize

İspanya vize çeşitleri ziyaretin süresi ve amacına göre farklılık gösterebilmektedir. İspanya Konsolosluğu İspanya Turistik Vize için şahsen başvuru kabul etmemektedir. Bu nedenle İspanya Turistik Vize başvurusu seyahat / turizm acenteleri ve vize işlem merkezleri aracılığı ile kabul edilmektedir. Bu nedenle İspanya Turistik Vize işlemleri için gerekli olan evrakların prosedüre uygun olarak hazırlanması için İspanya Turistik Vize işlemleri ile ilgilenen danışmanlık merkezleri ile iletişime geçilmelidir. İspanya Turistik Vize için gerekli olan evraklar:

 • Pasaport
 • Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş İspanya Schengen vize başvuru formu,
 • 3,5×4,5 cm ölçülerinde, arka fonu beyaz ve kaliteli kağıda basılmış, altı ay içinde çekilmiş ve ilk defa kullanılacak biometrik özellikteki vesikalık 2 fotoğraf,
 • Önlü Arkalı çekilmiş kimlik fotokopisi ile ikametgah bilgilerinin İspanya Turistik Vize başvurusu için mutlaka sunulmalıdır.

İspanya sahilleri, gece hayatı ve kültür & sanat faaliyetleriyle dünyada özellikle yaz turizmi için oldukça rağbet edilen bir ülke olarak öne çıkar. İki ülke insanının kültürel yakınlığı da Türkiye’den İspanya’ya yapılan ziyaretlerin artmasında ve devamlılık arz etmesinde büyük rol oynar. İspanya’ya turistik amaçlarla ziyarette bulunmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması gereken vize İspanya Turistik Vizesidir. Bu vize başvurusu esnasında turistik olarak belirtmiş olduğunuz ziyaret amacınızı gerekli evraklarla desteklemeyi unutmayın.

İspanya Ticari Vize

İspanya vizesi çeşitleri içinde yer alan İspanya Ticari Vize için yapılacak başvuru İspanya Schengen vizesidir. Bu nedenle de İspanya Ticari Vize için gerekli olan evraklar şöyledir:

 • İspanya Ticari Vize başvurusu yapacak olan kişiye ait geçerlilik süresi devam eden, İspanya vizesi işlemleri için gerekli olan en az iki boş sayfa, 10 yıl içinde alınan, yıpranmamış ve seyahat sonrasında da 105 gün geçerliliği devam edecek olan pasaportun aslının beyan edilmesi gerekmektedir.
 • İspanya Ticari Vize başvurusu için dikkatli, eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmuş İspanya Schengen vize başvuru formu olmasına dikkat edilmelidir.
 • İspanya Ticari Vize başvurusunda daha önce hiç kullanılmamış 6 ay içinde çekilmiş arka fonu beyaz olarak çekilmiş 2 adet biometrik vesikalık fotoğraf,

İspanya ile Türkiye arasında özellikle otomotiv ve buna bağlı gelişen sektörlerde ithalat ve ihracat ilişkileri bulunmaktadır. İspanya’nın büyük firmaları ile Türkiye firmalarının birçok anlaşma ve ortaklığı söz konusudur. İspanya’da anlaşma imzalamak, toplantıya katılmak veya fuara katılmak gibi amaçlarla İspanya’ya gidecek olan iş insanlarının İspanya Ticari Vizesi alması gerekir.

 

İSPANYA VİZESİ İŞLEMLERİ

İspanya bir Akdeniz ülkesidir ve Schengen üyesidir. İspanya ziyaretinde bulunmak isteyen T.C. vatandaşları gerekli olan işlemler ve süreç hakkında bilgi almak isterler. İspanya Konsolosluğu/Büyükelçiliği kısa süreli başvuruları yasal olarak aracı gördüğü Vize başvuru merkezi İspanya Vize İşlemleri ile almaktadır.

İspanya Vizesi İşlemleri için gerekli olan bilgilendirme, kamuoyunu aydınlatma, vize başvurularını kabul etme ve başvuruları İspanya Konsolosluğu’na iletmekle yükümlüdür. Ayrıca Vize başvuru merkezi İspanya Vize İşlemleri ile ilgili pasaportları İspanya vize başvurusu yapan kişiye teslim etme ve gerek duyduğu taktirde İspanya Konsolosluğu’nun ek evrak ya da görüşme talebini ileterek aracı kurum olarak hizmet vermektedir. İspanya vize sonuçları ile karar verme mercisi yalnızca İspanya Konsolosluğu’dur. Vize başvuru merkezi İspanya Vize İşlemleri sonuçları ile ilgili hiçbir etkiye sahip değildir.

Vize başvuru merkezi İspanya Vize İşlemleri randevu ile hizmet vermektedir. İspanya vize randevusu verilen tarih ve saatinde başvuru merkezine yarım saat erken gidilmelidir. Vize işlemleri randevu sırasında gerekli olan biyometrik bilgi beyanı için gerekli olan parmak izi alımı hizmetini de vermektedir. Ayrıca biyometrik fotoğraf, İspanya vize başvuru formunun doldurulmasında da yardımcı olan vize işlemleri için gerekli olan tüm evrakların hazırlık sürecinde de danışmanlık hizmeti vermektedir. İspanya Vize İşlemleri için gerekli olan vize harç ücreti ve Vize başvuru merkezi hizmet bedelini de almaktadır.

Vize başvuru merkezi İspanya vize işlemleri İspanya vize başvurusunun ilk ayağı olan işlemlerdir. Vize başvuru merkezi vize asistan firması diğer birçok ülkeye aynı destek hizmeti konusunda yardımcı olduğundan Vize başvuru merkezi İspanya vize işlemleri özellikle diğer Schengen bölgesi ülkelerinden Vize başvuru merkezi vize başvuru asistan firmasıyla ortak çalışanların işlem süreçlerine çok benzer ilerlemektedir. Fakat her ülkenin kendine göre de farklılıkları olabileceğini ve İspanya’nın da tıpa tıp bütün ülkelere benzemediğini belirtelim. Vize başvuru merkezi İspanya vize işlemleri Vize başvuru merkezi vize başvuru asistan firması tarafından İspanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği adına alınan yetkilerle yapılan bir dizi işlemdir. Vize başvuru merkezi İspanya vizesi işlemlerinin asıl amacı Konsolosluk / Büyükelçilikte oluşacak insan trafiğini en aza indirmektir. Vize başvuru merkezi İspanya vize işlemleri sırasında başvuru sahiplerinin dosyalarına bazı kontroller uygular. Bu uygulanan kontroller sonucu eğer başvuru dosyası İspanya Konsolosluk / Büyükelçiliği vize işlemleri kriterlerine uygun ise İspanya Konsolosluk  / Büyükelçiliğine dosyaların sevk işlemi gerçekleşir. Eğer çok bariz eksik ve yanlışlar varsa dosya düzeltilmesi uyarısıyla hamiline iade edilir. Vize başvuru merkezi  bu ön kontrol işlemi esnasında İspanya Konsolosluk / Büyükelçiliği tarafından belirlenen kriterleri test etmek dışında herhangi bir yorum yapma veya danışmanlık hizmeti verme yetkisi yoktur. Ayrıca İspanya vize işlemleri sırasında yine İspanya Konsolosluk / Büyükelçiliğinden aldığı yetkilere dayanarak başvuru sahiplerinin biyometrik verilerini toplama hakkına da sahiptir.

 

İSPANYA VİZESİ RANDEVUSU

İspanya ziyareti yapacak olan T.C. vatandaşları yapılacak olan ziyaretin amacın ve alınacak vize türüne göre hareket etmelidirler. İspanya Konsolosluğu kısa süreli İspanya Aile/Akraba Ziyareti, İspanya Turistik Vize ve İspanya Ticari Vize için vize randevusu vermemektedir. 180 günde 90 gün ile sınırlandırılmış olan kısa süreli seyahatler için müracaatlar resmi olarak yetkili seyahat / turizm acenteleri ile vize başvuru merkezlerine yapılmalıdır. Bu nedenle İspanya Schengen vizesi için gerekli işlemler için gerekli danışmanlık hizmeti ile başvurular için seyahat / turizm acenteleri ile vize başvuru merkezleri ile iletişime geçilmelidir.

Seyahat / turizm acenteleri ile vize başvuru merkezleri tarafından gerçekleştirilen danışmanlık hizmetleri ile başvurular için İspanya vize randevusu alınması gerekmektedir.  Uzun süreli eğitim, çalışma, aile birleşimi için İspanya vizesi başvurusu yapacak olan kişilerin şahsen İspanya Konsolosluğu’na başvurup İspanya vizesi randevusu alınması gerekmektedir. Çünkü İspanya Konsolosluğu İspanya vize randevusu almadan işlem yapmamaktadır.

Schengen vizesi yönetmeliği gereğince İspanya’ya seyahat edecek kişilerin biyometrik bilgi beyan etmesi zorunlu hale gelmiştir. Biyometrik bil beyanı alımı ise randevu sırasında yapılmaktadır. Bu nedenle vize randevusu tarihinde ve verilen saatten yarım saat önce gidilmesi gerekmektedir. Vize randevusu tarihi ve saatinde 10 parmak izi alınarak tarama yapılmaktadır. Alınan parmak izi gerekmedikçe 5 yıl geçerli sayılmaktadır. Bu nedenle de İspanya vizesi randevusu sırasında parmaklarda kesik, yarık ya da kına gibi durumların söz konusu olmaması gerekmektedir.

İspanya’dan Türkiye’ye yılda yaklaşık 200-300 bin dolaylarında turist ziyarette bulunmaktadır. Bu miktarın biraz daha fazlası Türk turistte her sene İspanya’yı çeşitli sebeplerle ziyaret etmektedir (Schengen ülkelerinde ikamet eden Türkler bu veriye dahil değildir). Bunun yanında diğer Schengen ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda vb.) ikamet eden Türkler de İspanya’yı ziyaret etmekte fakat bu ziyaretlerin kayıtları Türkiye Cumhuriyeti tarafından tutulmadığından bir rakam verilememektedir. İşte bu Türk ziyaretlerinin tamamını bir araya getirdiğimizde ve İspanya’da var olan Türk nüfusu da işin içine dahil ettiğimizde İspanya Türkiye’de birebir olarak reklamı yapılan ve tanınmış ülkelerden biridir. İspanya’nın bu Türk ilişkili reklamların yanında zaten Dünyaca ünlü kültür, sanat, spor ve ekonomik faaliyetleriyle Türkiye’deki ünü giderek artmaktadır. Artan bu ün sayesinde Türkiye’den  İspanya’ya yapılan ziyaretlerde artış göstermektedir. İspanya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Bordo pasaport sahiplerine süre fark etmeksizin vize uygulamakta olduğundan bu ziyaretler öncesi bir İspanya vizesi randevusu alıp İspanya vize işlemleri sürecine dahil olmak şarttır.

İspanya vizesi randevusu ile ilgili bilinmesi gereken en önemli nokta, randevuların İspanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından verilmediğidir. İspanya vize başvurusu yapmak için almanız gereken randevuları  İspanya vizesi başvuru merkezlerinden almanız gerekir.  İspanya vizesi başvuru merkezleri İspanya Devleti tarafından Türkiye’deki vize işlemlerinin ön kabul işlemlerini gerçekleştirmekle yetkilendirilmiştir.