26.6 C
Ankara, TR
Pazar, Temmuz 12, 2020
TELEFON

0 312 426 03 25

0 312 426 03 24

MOBİL

0 553 716 03 25

0 553 966 03 27

E-MAİL

info@longvize.com

longvize@gmail.com

ACİL VİZE HATTI

0 312 426 03 25

irlanda-vize
Başkent:Dublin
Telefon:+353
Alan:70.273 km²
Nüfus:4,641 milyon
Para Birimi:Euro ( € )
TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN
ANKARAİSTANBUL
İZMİR ANTALYA
GAZİANTEPBURSA
TRABZONBODRUMEDİRNE

İrlanda Vize Danışma Merkezi

Longvize İletisim
İrlanda Vize Hattı
0 312 426 03 25
Whatsapp Vize Hattı 
0 507 811 97 62
 
Mobil Vize Hattı
0 553 716 03 25
E-Mail İletişim
info@longvize.com
Pazartesi – Cumartesi  
08:30 – 00:00
Almanya Vizesi

İrlanda Vizesi Hakkında & Ireland Visa Information

İrlanda Vizesi

İrlanda Vizesi

İrlanda Vizesi için Elçilikteki Temsilciliğiniz Olan Long Vize Şirketi  2012 yılından beri müşterilerine vize işlemleri konusunda, her türlü kaliteli, güvenilir ve güler yüzle hizmet sağlayan, yeniliklere açık, misafirleri için kendini her geçen gün geliştiren, profesyonelliğini daimi kılmaya çalışan bir vize firmasıdır. İrlanda Vizesi için gerekli vize işlemlerinde randevu alınması, evrak hazırlanması ve yetkili mercilere sunumuna kadar ki süreçte sizleri yormadan, tüm konularıyla ilgilenerek, kısa sürede başvurunuzu sonuçlandırıp adresinize teslim eden Long Vize Şirketiİrlanda Vizesi mükemmel hizmet anlayışını ve müşteri memnuniyetini profesyonel servisle birleştirmiştir. Müşterilerimizi gereksiz zaman kaybından kurtarmakta ve evrakları vize alınacak ülkelerin kurallarına uygun olarak eksiksiz ve gereğinden fazla evrak yığını olmadan, uzun süreli vizeyi hedef alarak başvuru yapmaktayız. Biliyoruz ki zaman boşa harcanmayacak kadar değerlidir ve bu değerli zamanınızı en kaliteli şekilde vizeye dönüştüren Long Vize Şirketi sizler sayesinde büyümeye devam edecektir.

 

İrlanda Vize Başvurusu

İrlanda Vize Başvurusu, görülmeye değer eşsiz bir coğrafyasına sahip olan İrlanda’ya seyahat yapılması için yerine getirilmesi gereken işlemler bulunmaktadır. İrlanda Vize Başvurusu için önemle bilinmesi gereken detay İrlanda seyahati yapmayı düşünen T.C. vatandaşlarının tümü İrlanda Vizesi prosedürüne tabi tutulmaktadır. İrlanda Vize Başvurusu hakkında detaylı bilgi edinmek için arayınız 0312 426 03 25.

 

İrlanda Vize Randevusu

İrlanda Vize Randevusu öncesinde yapılması gereken işlemlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. İrlanda seyahati için hazırlanması gereken evraklar İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından belirlenen şartlarda olması gerekmektedir. Bu nedenle de bu konuda destek alınması doğru bir işlem sürecinin tamamlanmasına yardımcı olacaktır. İrlanda Vize Randevusu almak için Long Vize’yi arayın 0312 426 03 25.

 

İrlanda Vize İşlemleri

İrlanda Vize İşlemleri İrlanda seyahati yapmayı düşünen tüm T.C. vatandaşlarının gerekli olan evrakların İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından belirlenen prosedür şartlarına göre hazırlanıp evrak toparlama sürecidir. Öncelikle hangi pasaporta sahip olunursa olunsun yapılması planlamış İrlanda seyahati için İrlanda Vize İşlemleri herkesin yapması gereken bir prosedürdür. İrlanda Vize İşlemleri hakkında detaylı bilgi almak için arayınız 0312 426 03 25.

 

İrlanda Vize Çeşitleri

İrlanda Vize Çeşitleri, Aile/Akraba Ziyareti İrlanda Vize Çeşitleri içinde kısa yapılması düşünülen seyahatler için yer alan İrlanda Aile/Akraba Ziyareti için hazırlanması gerek İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından belirlenmiş prosedür şartlarına göre hazırlanmalıdır.

 

İrlanda Gerekli Belge ve Evrak Listeleri

İrlanda Gerekli Belge ve Evrak Listeleri İrlanda seyahati yapacak olan herkesin hazırlaması gerekmektedir. İrlanda seyahati yapacak olan T.C. vatandaşları hangi tür pasaporta sahip olunursa olunsun gerekli olan evrakların İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından belirlenen  prosedür koşullarına göre toparlanmalıdır. İrlanda Gerekli Belge ve Evrak Listeleri hakkında detaylı bilgi almak için arayınız 0312 426 03 25.

-Pasaport, elçiliğin talep etmiş olduğu süre ve geçerlilik tarihi olması gerekmektedir.
-Fotoğraf, elçiliğin talep etmiş olduğu fon ve ebatta olması gerekmektedir.
-Çalışan kişiler için şirket ve çalışma evrakları elçiliğin istemiş olduğu format ve tarihler dikkate alınması gerekmektedir.
-İşveren kişiler için firma evraklar elçiliğin istemiş olduğu format ve tarihler dikkate alınması gerekmektedir.
-Öğrenciler için öğrenci belgesi elçiliğin istediği formatta ve dilde olması lazım.
-Çiftçiler için ziraat odasından onaylı elçiliğin istediği formatta olması gerekmektedir.
-Çocuklar için muvafakatname Anne ve Baba’dan ayrı gidiliyor ise gidiş tarihleri, çeviri ve istenen formatta olması gerekmektedir.
-Çalışmayan kişiler için sponsor kişi evraklar elçiliğin istediği akrabalık derecesi ve formatta olması gerekmektedir.
-Kamu çalışanları için kurum görev ve çalışma evrakları
-Nüfus kayıt örneği tam vukuatlı ülkelere göre barkodlu, orijinal ya da apostilli olması lazım.
-Banka hesap dökümü 3-6 ay arasında geçmiş hareketleri gösteren istenilen formatta banka hesap ekstresi.

 

İrlanda Vizesi Başvuru İşlemi

İrlanda Vizesi Başvuru İşlemleri, İrlanda vizesi için gerekli olan tüm işlemlerin yürütülmesinde ve İrlanda Vize Başvurusunu yapmak için gereken evrakları hazırlayıp başvuru merkezine şahsen veya firmamız Long Vize aracılığı ile başvurunuz yapılmaktadır.

 

İrlanda Vizesi Danışmanlık

İrlanda’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye giriş yapabilmek için İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri bölümüne veya firmamız Long Vize aracılığı ile müracaat edilerek yapılmalıdır. İrlanda Vize Başvurusunda bulunmak ve İrlanda Vize Randevusu alabilmek için şirketimiz aracılığı ile İrlanda Vize İşlemleri yürütülmektedir. Hızlı ve Sorunsuz İrlanda Vize İşlemleri için hemen arayın, kolay İrlanda Vize Başvurusu yapın, İrlanda Vize Randevusu almak için hemen ara 0312 426 03 25.

İRLANDA VİZESİ HAKKINDA GENEL BİLGİ

Türkiye ile İrlanda arasındaki ilişkiler 1845 yılına kadar uzanır. O dönem İrlanda’yı vuran büyük kıtlık durumunda İrlanda’ya çeşitli yardımlarda bulunan Osmanlı Devleti İrlanda’yı bulunduğu durumdan kurtarmayı başarmıştır. İrlandalı üst düzey yetkililerin resmi teşekkür yazıları halen arşivlerdedir. Özellikle Dublin’e girişine izin verilmeyen gemilerin gizlice Drogheda limanına yaptıkları boşaltma işlemi İrlanda Devleti ve halkı tarafından halen şükranla anılmaktadır. Drogheda bölgesinin futbol takımı olan Drogheda United’ın armasında ay ve yıldız figürünün net olarak bulunmasının sebebi olarak bu olay gösterilir. İki ülke arasındaki kurulan bu barış köprülerine rağmen I. Dünya Savaşı sırasında İngiliz ordusunun Çanakkale’de savaştırdığı yaklaşık 5 bin İrlanda askeri vardır. Türkiye’nin milli mücadele savaşı verdiği zamanlarda İrlanda’nın da Büyük Krallığa karşı aynı mücadeleyi veriyor olması iki ülkenin halklar bazında birbirine desteğinin devamını pekiştirmiştir. Günümüzde İrlanda’ya giriş yapmak için İrlanda devleti Türkiye pasaportlarının hepsine vize rejimi uygulasa da ikili ilişkiler de bir problem söz konusu değildir. Bu kapsamda Türkiye’den, İrlanda’ya yapılan ziyaretlerin turistik, aile/akraba ziyareti, ticari ve eğitimsel faaliyetler yürütmek için sıkça gerçekleştiği söylenebilir. Özellikle dil öğrenimi için Türk öğrencilerin çok tercih ettiği olan İrlanda bunun yanında ülkenin ekonomik koşulları ve vergi sistemlerinin sağladığı avantajlar neticesinde birçok dünya devi firmanın genel müdürlüklerini ülke sınırlarında barındırır. Bu nedenle iş fırsatları bakımında da zengin olan İrlanda’da da belli bir miktar Türk nüfusu da yerleşik olarak yaşamaya devam etmektedir.

 

İRLANDA VİZESİ BAŞVURUSU

Görülmeye değer eşsiz bir coğrafyasına sahip olan İrlanda’ya seyahat yapılması için yerine getirilmesi gereken işlemler bulunmaktadır. İrlanda Vize Başvurusu için önemle bilinmesi gereken detay İrlanda seyahati yapmayı düşünen T.C. vatandaşlarının tümü İrlanda vize prosedürüne tabi tutulmaktadır.

Yani pasaport türleri arasında ayrım yapılmadan herkesin vize başvurusu yapması gerekmektedir. Tüm bunların yanında internet üzerinden online vize başvurusu da yapılabilmektedir. İrlanda vize başvurusu için AVAST sitesinde yer alan sistem üzerinden online yapılan başvuru sırasında formda yer alan soruların gerçeğe aykırı olmadan doldurulup onaylanması gerekmektedir. Akabinde sistem tarafından yollanan onay kodu ile vize başvurusu için kaydın yapıldığı anlaşılabilmektedir.

İrlanda Vize Başvurusu için İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği ile irtibata geçilebileceği gibi Türkiye’de yer alan ve vize işlemlerinin yürütülmesinde yetkili olan acenteler ile vize başvuru merkezleri aracılığı ile de yapılabilmektedir. Vize başvurusu öncesinde yapılması, hazırlanması gerek evraklar konusunda ta hizmet veren aracı kurumlar evraklarla ilgili ön inceleme de yapılmaktadır. Akrediteli acenteler ile vize başvuru merkezleri hangi evrakların nereden ve nasıl alınması gerektiği konusunda destek vermekte ve temin edilen evrakın doğru olup olmadığı konusunda da ön inceleme yapmaktadır.

İrlanda Vizesi Başvurusu sırasında hazırlanan evraklardan oluşan dosyanın en doğru ve eksiksiz bir şekilde yapılması İrlanda vize başvuru formunun daha sağlıklı yürümesine yardımcı olmaktadır.

İrlanda vizesi başvurusu yaparken başvuru sahiplerinin en çok dikkat etmesi gereken konuların başında İrlanda’ya yapacakları ziyaret amacını belirlemek geliyor. İrlanda Devleti daha önceden belirlediği vize kuralları çerçevesinde İrlanda ziyaretinde bulunmak isteyen kişilerden (en çok başvuru alanlar) aile / akraba ziyareti, turistik ziyaret, ticari ziyaret konularından hangisi ile ilgili bir seyahat gerçekleştireceklerine göre bazı farklı evraklar talep ediyor. İrlanda vizesi başvurusu yapacak kişilerin bu talep edilmekte olan evrakları sağlayabilir konumda olması bu aşamada önem arz etmekte. İrlanda, Birleşik Krallık ile beraber Schengen bölgesi olmayı istemeyen Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında yer alır. Bu nedenle İrlanda vize başvuru süreçlerinin Schengen üye ülkelerden farklı işlemler gerektirebileceğini unutmamak gerekir. İrlanda’ya, Türkiye Cumhuriyeti’nden yapılan vize başvurularında en çok yer kaplayan vize türleri İrlanda aile/akraba ziyareti, İrlanda turistik vize ve İrlanda ticari vizesidir. Bunun yanında İrlanda’nın, İngiltere’ye göre nispeten ucuz bir ülke olması ve ana dilinin İngilizce olması hasebiyle dil öğrenimi maksatlı birçok öğrenci giriş – çıkışı da Türkiye – İrlanda güzergahında gerçekleşmektedir. İrlanda gelişen ekonomisi ve dünyayı vuran küresel krizden en az etkilenen ülkelerden biri olmasıyla hem ticari hem eğitsel birçok faaliyet için Avrupa’da öne çıkan ülkelerden biri haline gelmiştir. Ayrıca İrlanda halkının Osmanlı dönemindeki yardım faaliyetlerinden dolayı Türk halkına karşı bir sempatisi bulunduğunu da söylemek mümkündür.

 

İRLANDA VİZESİ ÇEŞİTLERİ

Aile/Akraba Ziyareti

İrlanda Vize Çeşitleri içinde kısa yapılması düşünülen seyahatler için yer alan İrlanda Aile/Akraba Ziyareti için hazırlanması gerek İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından belirlenmiş prosedür şartlarına göre hazırlanmalıdır. İrlanda Aile/Akraba Ziyareti için yapılacak olan başvurularda gerekli olan evraklar şöyledir:

 • İrlanda vize başvuru formu,
 • İrlanda Aile/Akraba Ziyareti için geçerliliği olan pasaport,
 • İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne hitap edilmiş olarak yazılan vize talep dilekçesinde yapılacak olan seyahatin amacı, İrlanda ya da Amerika’daki aile ya da akraba ile olan bağın ne olduğu ve yapılacak olan seyahatin süresi belirtilmelidir.
 • İrlanda seyahati kaç kişi ile yapılacaksa seyahat yapacak her kişiye ait tam vukuatlı nüfus kaydı örneğinin aslı,
 • İrlanda Aile/Akraba Ziyareti için yapılacak olan seyahatin ulaşım rezervasyon bilgileri beyan etmek zorunludur.

İrlanda ile Türkiye arasında gelişen ekonomik, politik ve ticari gelişmelere ek olarak İrlanda’ya eğitim amacıyla giden Türk vatandaşlarının İrlanda’da ikamet eder konuma geçmesi neticesinde İrlanda’da belli miktarlarda bir Türk nüfusu oluşmuş durumdadır. İrlanda’da oluşan bu Türk nüfusun Türkiye’de bulunan aile ve akraba bireylerinin İrlanda’da yaşayan bu kişileri ziyaret etmesine olanak sağlamak için belirlenen vize türü İrlanda / Aile akraba ziyareti vizesidir. Bu vizeye sahip olmak için İrlanda’da bulunan aile üyesi & akrabanın Türkiye’de bulunan vize başvuru sahiplerine birtakım belgeleri (İrlandalı makamlardan alınacak) önceden göndermesi ve bu belgelerin Türkiye’deki başvuru sahipleri tarafından Vize başvuru merkezi vize başvuru merkezlerindeki işlemler esnasında ve sonrasında dosyada bulundurulması gerekmektedir.

İrlanda Turistik Vize

İrlanda vizesi çeşitleri içinde yapılması düşünülen seyahatler içinde değerlendirilen İrlanda Turistik Vize için gerekli olan evrakların gerekli olan şartları taşıyacak özellikte hazırlanıp toparlanmış olması gerekmektedir. İrlanda Turistik Vize için gerekli olan evraklar şunlardır:

 • İrlanda Turistik Vize için gerekli olan İrlanda vize başvuru formunun gerekli şekilde doldurulması,
 • Geçerlilik özellikleri taşıyan pasaport,
 • Biometrik özellikte iki vesikalık fotoğraf,
 • İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliğine hitap edilmiş bir biçimde yazılmış olan vize talep dilekçesinde İrlanda seyahatinin neden yapıldığı ve ne kadar süreyle kalınacağı açık olarak belirtilmelidir.
 • İrlanda Turistik Vize için başvuru yapan kişi ya da kişilerin her biri için ayrı ayrı düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kaydı örneğinin aslı ile kimlik fotokopisi beyan edilmelidir.

İrlanda’nın binlerce yıllık tarihi eserleri ve bir ada ülkesi olması dolayısıyla sahip olduğu doğal güzellikler ülkeye turistik ziyaretler yapılmasının en büyük sebepleri. Bu turistik ziyaretler dünyanın her yerinden milyonlarca insanı kapsadığı gibi Türkiye’den de birçok kişi İrlanda’yı, yurt dışı turistik ziyaretlerinde gidilecek yerler listesine alıyor. Bu nedenle Türkiye’den, İrlanda’ya her yıl binlerce turistik ziyaret gerçekleşiyor. Bu türlü ziyaretleri yapabilmeye olanak tanıyan vize olan İrlanda turistik vizesini almak için de en önemli belgeler olarak konaklama ve uçuş rezervasyonları gösteriliyor.

İrlanda Ticari Vize

İrlanda vizesi çeşitleri yapılması planlanan seyahatin amacı, süresi ve seyahat edecek olan kişinin işi ve yaşına göre farklılık gösterebilmektedir. İrlanda Ticari Vize de kısa süreli seyahatler içinde değerlendirilmektedir. İrlanda Ticari Vize için gerekli olan evrakların da İrlanda Konsolosluğu/Büyükelçiliği tarafından belirlenen prosedür şartlarına göre hazırlanmış olmalıdır. İrlanda Ticari Vize için gerekli olan evraklar şöyledir:

 • Kısa süreli seyahatlerde seyahat bitim tarihine göre 6 ay, uzun süreli seyahatlerde ise seyahat bitim tarihi ile birlikte 1 yıl geçerliliği bulunan pasaportun beyan edilmesi gerekmektedir.
 • İki adet biyometrik özellikte vesikalık fotoğraf,
 • İrlanda vize başvuru formunun en doğru ve eksiksiz olarak doldurulmuş olmalıdır.
 • İrlanda Ticari seyahati için İrlanda’da bulunan şirket ya da firma tarafından resmi olarak hazırlanıp yollanmış İrlanda ticari davetiye,
 • İrlanda Ticari Vize başvurusu yapacak olan kişinin SGK’den alınmış işe giriş bildirgesi ile SGK hizmet dökümü,
 • İrlanda’ya yapılacak olan seyahatinin başlangıcından bitimine kadar olan süreyi kapsayacak şekilde hazırlatılmış seyahat sağlık sigorta poliçesinin orjinali İrlanda Ticari Vize için beyan etmek zorunludur.

Türkiye ile İrlanda arasında gelişen ticari ilişkilerin yol açtığı iş seyahati trafiğindeki vize boşluğunu dolduran vize İrlanda ticari vizesidir.

 

İRLANDA VİZESİ İŞLEMLERİ

İrlanda Vizesi İşlemleri İrlanda seyahati yapmayı düşünen tüm T.C. vatandaşlarının gerekli olan evrakların İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından belirlenen prosedür şartlarına göre hazırlanıp evrak toparlama sürecidir. Öncelikle hangi pasaporta sahip olunursa olunsun yapılması planlamış İrlanda seyahati için İrlanda vize işlemleri herkesin yapması gereken bir prosedürdür.

İrlanda Vizesi İşlemleri öncesinde başvuru sürecinin başlangıcı olarak kabul edilecek online başvuru yapılabilmektedir. İnternette bulunan AVAST sitesi aracılığı ile İrlanda vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Ancak online yapılan başvuru sonrasında oldukça titiz bir şekilde hazırlanması gereken süreçte planlama yapılmalıdır. Vize işlemleri için de seyahat yapılması planlanan tarihten bir ay önce yapılmaya başlanması seyahat tarihine yetişmesi içi oldukça önemlidir.

İrlanda Vizesi İşlemleri için öncelikli olarak geçerli bir pasaport sahibi olunması gerekmektedir. Geçerlilik özelliği olan pasaportların 10 yıldan eski olmaması, yıpranmamış, yırtılmamış olması ve içinde kullanılabilecek yeterli boş sayfasının bulunması gerekmektedir. Bu özelliklere sahip olunmayan pasaportu olan kişilerin yeni pasaport çıkarmaları için hemen müracaata bulunması gerekmektedir.

Vize işlemleri için doldurulacak olan başvuru formunun içinde yer alan tüm soruların doğru bir şekilde eksiksiz olarak İngilizce olarak doldurulmuş olmasına dikkat edilmelidir. Vize işlemleri için gerekli olan evrakların toparlanmasından sonraki süreçte evrakların dosya halinde acenteler ya da vize merkezleri aracılığı ile İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne teslim edilmelidir.

İrlanda vizesi işlemleri  İrlanda vize başvuru merkezlerinde ilk ayağı gerçekleştirilen vize işlemleridir. İrlanda’nın Schengen bölgesine üye olmaması nedeniyle birçok Avrupa ülkesine göre farklı vize mevduatları olabiliyor. Bu nedenle İrlanda vizesi işlemleri gerçekleştirilirken dikkat edilmesi gereken bazı detay kurallar olabilmekte. Ayrıca İrlanda’nın Türkiye pasaportu taşıyan kişilere vize uygulaması olduğunu düşündüğümüzde yine birçok Avrupa ülkesinin Türkiye pasaportlarından bazılarına sağladığı avantajlardan da yararlanmak mümkün görünmüyor. Bu nedenle Türkiye vatandaşları için İrlanda vizesi işlemlerinin önemli olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca İrlanda vize işlemlerinin başvuru aşamasında İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği bünyesinde gerçekleşmediğini de bilmek gerekiyor. Çünkü İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği, Türkiye’den gerçekleşecek vize başvuruları için Vize başvuru merkezi adlı vize başvuru yardımcı firması ile anlaşma sağlamış durumda. Bu nedenle Türkiye’den, İrlanda Cumhuriyeti’ne ziyarette bulunmak isteyen kişilerin İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliğinden önce Vize başvuru merkezi İrlanda vize başvuru merkezlerinde vize başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Vize başvuru merkezi vize başvuru yardımcı firması özel bir firma olsa da İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği ile sağladığı anlaşmalar gereği birtakım resmi işlem yetkilerine sahip bir firmadır. Bu nedenle Vize başvuru merkezi İrlanda vize başvuru merkezlerinde gerçekleşecek vize işlemleri İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerine giden en önemli adımı oluşturmaktadır. Vize başvuru merkezi İrlanda vize başvuru işlemleri ve genel olarak İrlanda vize başvuru işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için 0 312 426 03 25 no’lu telefonu arayabilirsiniz.

 

İRLANDA VİZESİ RANDEVUSU

İrlanda Vizesi Randevusu öncesinde yapılması gereken işlemlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. İrlanda seyahati için hazırlanması gereken evraklar İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından belirlenen şartlarda olması gerekmektedir. Bu nedenle de bu konuda destek alınması doğru bir işlem sürecinin tamamlanmasına yardımcı olacaktır.

İrlanda Vize Randevusu öncesinde akrediteli seyahat acenteleri ya da vize merkezleri ile irtibata geçilmesi gerekmektedir. Yapılması düşünülen İrlanda seyahati için gerekli evrakların hazırlanması için doğru bir planlama yapılmalıdır. Bunun içinde danışmanlık hizmeti veren acenteler ya da vize merkezlerinde çalışan personel rehberliğinde İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafınca belirleniş olan evrakların ne olduğuna dair bilgi alınmalıdır. Hazırlanacak olan evrakların neler olduğu, nereden ve nasıl temin edilmesi gerektiği konusunda da destek veren vize merkezleri temin edilen evrakları ön incelmeden de geçirmektedir.

Evrakların doğru ve tam olarak toparlanıp dosya haline getirilmesi sonrasında yapılması gereken şey İrlanda vize randevusu almaktır. İrlanda vize randevusu İrlanda vize başvurusunun tamamlanması için acentelerden ve vize merkezlerinde alınarak İrlanda vize başvurusu için gereken tüm işlemlerin yapılmasını sağlamaktadır. Ancak dikkat edilmesi ve özellikle bilinmesi gereken nokta ise acentelerin ve vize merkezlerinin İrlanda vize başvurusunun değerlendirme ve karar verme sürecinde yetki sahibi değildir. Yalnızca İrlanda vize işlemlerinin yürütülmesinde yetkili olan kurumlarıdır. İrlanda vize başvurusunun değerlendirilmesi sonrasında karara bağlayacak tek yetkili merci İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği’dir.

Türkiye ile İrlanda arasında hem ekonomik hem dostluk hem de siyasi bazda ilişkilerin olumlu havalarda seyir etmesinden ötürü, Türkiye’den İrlanda istikametine gerçekleştirilen seyahatler yıllar geçtikçe artış göstermektedir. İrlanda Konsolosluk / Büyükelçiliği bu noktada Türkiye’den gelen vize başvurularının Konsolosluk / Büyükelçilik binaları bünyesinde yarattığı yoğunluğa engel olmak amaçlı vize başvurularını randevulu sistemle almaya karar vermiştir. Bu randevu sistemi ve vize başvurularının karşılama işini de resmi anlaşma sağladığı  İrlanda vize başvuru merkezleri aracılığıyla yürütmektedir. İrlanda’nın gelişen ve büyüyen ekonomisi ve uluslararası yatırımcı, turist ve öğrenciler için daha cazip bir ülke haline gelmesi neticesinde Türkiye’den yapılan İrlanda vize başvuruları da giderek artmaya devam etmektedir. Bu nedenle İrlanda Konsolosluk / Büyükelçiliği bünyesindeki iş yoğunluğunun arttığı da görülmektedir. İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği artan bu yoğunluklar karşısında bir önlem almak amacıyla Vize başvuru merkezi adlı vize başvuru asistan firmasıyla anlaşma sağlamıştır. İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliğinin sağladığı bu anlaşma çerçevesinde Türkiye’den, İrlanda vizesi için başvurmak isteyen kişilerin İrlanda vizesi randevusu alacağı adresler  İrlanda vize başvuru merkezleri olarak belirlenmiştir. Türkiye sınırları içerisinde İrlanda vizesi randevusu ve başvurusu süreçlerini yönetmekle ve işlem yapmakla görevli yetkilendirilmiş tek kurum  İrlanda vize başvuru merkezleridir.