İrlanda Vize Başvurusu

991

İrlanda Vize Başvurusu

İrlanda VizesiGörülmeye değer eşsiz bir coğrafyasına sahip olan İrlanda’ya seyahat yapılması için yerine getirilmesi gereken işlemler bulunmaktadır. İrlanda Vize Başvurusu için önemle bilinmesi gereken detay İrlanda seyahati yapmayı düşünen T.C. vatandaşlarının tümü İrlanda vize prosedürüne tabi tutulmaktadır.

Yani pasaport türleri arasında ayrım yapılmadan herkesin vize başvurusu yapması gerekmektedir. Tüm bunların yanında internet üzerinden online vize başvurusu da yapılabilmektedir. İrlanda vize başvurusu için AVAST sitesinde yer alan sistem üzerinden online yapılan başvuru sırasında formda yer alan soruların gerçeğe aykırı olmadan doldurulup onaylanması gerekmektedir. Akabinde sistem tarafından yollanan onay kodu ile vize başvurusu için kaydın yapıldığı anlaşılabilmektedir.

İrlanda Vize Başvurusu için İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği ile irtibata geçilebileceği gibi Türkiye’de yer alan ve vize işlemlerinin yürütülmesinde yetkili olan acenteler ile vize başvuru merkezleri aracılığı ile de yapılabilmektedir. Vize başvurusu öncesinde yapılması, hazırlanması gerek evraklar konusunda ta hizmet veren aracı kurumlar evraklarla ilgili ön inceleme de yapılmaktadır. Akrediteli acenteler ile vize başvuru merkezleri hangi evrakların nereden ve nasıl alınması gerektiği konusunda destek vermekte ve temin edilen evrakın doğru olup olmadığı konusunda da ön inceleme yapmaktadır.

İrlanda Vize Başvurusu sırasında hazırlanan evraklardan oluşan dosyanın en doğru ve eksiksiz bir şekilde yapılması İrlanda vize başvuru formunun daha sağlıklı yürümesine yardımcı olmaktadır.

İrlanda vize başvurusu yaparken başvuru sahiplerinin en çok dikkat etmesi gereken konuların başında İrlanda’ya yapacakları ziyaret amacını belirlemek geliyor. İrlanda Devleti daha önceden belirlediği vize kuralları çerçevesinde İrlanda ziyaretinde bulunmak isteyen kişilerden (en çok başvuru alanlar) aile / akraba ziyareti, turistik ziyaret, ticari ziyaret konularından hangisi ile ilgili bir seyahat gerçekleştireceklerine göre bazı farklı evraklar talep ediyor. İrlanda vize başvurusu yapacak kişilerin bu talep edilmekte olan evrakları sağlayabilir konumda olması bu aşamada önem arz etmekte. İrlanda, Birleşik Krallık ile beraber Schengen bölgesi olmayı istemeyen Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında yer alır. Bu nedenle İrlanda vize başvuru süreçlerinin Schengen üye ülkelerden farklı işlemler gerektirebileceğini unutmamak gerekir. İrlanda’ya, Türkiye Cumhuriyeti’nden yapılan vize başvurularında en çok yer kaplayan vize türleri İrlanda aile/akraba ziyareti, İrlanda turistik vize ve İrlanda ticari vizesidir. Bunun yanında İrlanda’nın, İngiltere’ye göre nispeten ucuz bir ülke olması ve ana dilinin İngilizce olması hasebiyle dil öğrenimi maksatlı birçok öğrenci giriş – çıkışı da Türkiye – İrlanda güzergahında gerçekleşmektedir. İrlanda gelişen ekonomisi ve dünyayı vuran küresel krizden en az etkilenen ülkelerden biri olmasıyla hem ticari hem eğitsel birçok faaliyet için Avrupa’da öne çıkan ülkelerden biri haline gelmiştir. Ayrıca İrlanda halkının Osmanlı dönemindeki yardım faaliyetlerinden dolayı Türk halkına karşı bir sempatisi bulunduğunu da söylemek mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin