İrlanda Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri

787

İrlanda Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri

İrlanda Vizesiİrlanda Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri için T.C. vatandaşlarında sahip oluna pasaportlara göre ayrım yapmaksızın herkesin İrlanda vize işlemleri uygulamalarına tabi tutmaktadır. Bu nedenle de İrlanda vizesi için yapılması gereken tüm işlemlerden sonra İrlanda vize başvurusu gerçekleştirilmek zorundadır. İrlanda Vize İşlemleri için İngiltere vizesi olanlara ayrı bir şart koşmaktadır. İngiltere vizesi olan T.C. vatandaşlarının öncelikli olarak İngiltere’ye giriş yapmaları koşulu ile sonrasında İrlanda sınırlarında geçebilme hakkı tanımaktadır. Bunun dışında ise İngiltere vizesi ile direk İrlanda sınırlarından kesinlikle giriş yapılmasına müsaade edilmemektedir.

İrlanda Vize İşlemleri öncesinde AVAST sistemi olan online vize başvurusu ile de başvuru kaydı oluşturabilmektedir. Yapılacak online başvuru sırasında tüm bilgiler doğru ve istenildiği gibi girildiğinde ve onay verildiğinde sistem tarafından başvurunun kayda alındığını gösteren onay kodu ekrana çıkmaktadır. Bu onay kodu ise İrlanda vize başvurusunun kayda alındığının kanıtıdır. Ancak sonrasında İrlanda Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri için gerekli olan İrlanda vize prosedür şartlarına uygun bir şekilde evrakların dosya şeklinde bayan edilmesi gerekmektedir.

İrlanda Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri için Türkiye’de İrlanda vize işlemlerinin yürütülmesi, ön inceleme yapılması ve gerekli evrakların tamamlanmasında danışmanlık hizmeti verilen resmi olarak yetkili vize başvuru merkezleri ile acenteler aracılığı ile de başvuru yapılabilmektedir.

İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri birçok sebeple Türkiye’den, İrlanda’ya seyahat planlayan vatandaşların dahil olduğu işlemler süreci. İrlanda’nın sağladığı 3 ana başlıkta toplanabilecek farklı tür vizelerin hepsi bu süreçlerden geçiyor. Bu vize türleri İrlanda turistik vize, İrlanda ticari vize ve İrlanda aile / akraba ziyareti vizeleri. İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği daha önceden sağladığı anlaşmalar gereği Konsolosluk / Büyükelçilik bünyesinde başvuru işlemlerini yapmamaktadır. Bunun çeşitli sebepleri olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri başvuru Konsolosluk / Büyükelçilik bünyesine teslim edildikten sonra başlar. Bu kapsamda İrlanda Konsolosluk / Büyükelçilik yetkilileri teslim edilen dosyaların içindeki tutarlılığa oldukça dikkat eder. Bu nedenle İrlanda vize başvuru dosyası hazırlarken kişilerin İrlanda’ya yapacakları ziyaretin amacını net olarak belirtmiş olmaları beklenir. Bununla beraber başvuru dosyanın geri kalan ögeleri olan resmi evrakların da bu açıklanan amaca yönelik olarak düzenlenmiş olması gerekir. Aksi takdirde dosya da tutarlılık olmayacaktır. Tutarlı ve doğru olmayan belgelerle düzenlenmiş bir başvuru dosyası dosya İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından ret kararıyla geri gönderilebilir. Ayrıca İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerine geçilmeden bir önceki adım olan VFS Global İrlanda vize başvuru merkezlerindeki dosya teslim sürecindeki görevlilerin de bu konu da bariz hatalar gördüklerinde dosyayı teslim almama hakları bulunduğundan aşırı tutarsız dosyaların İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri aşamasına bile gelmeden geri çevrilme ihtimali vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin