İngiltere Vize İşlemleri

825

İngiltere Vize İşlemleri

İngiltere Vize Bayrağı

İngiltere’ye seyahat yapmak isteyen T.C. vatandaşlarının vize başvurusu yapmadan önce hangi vize türünü alması gerektiğini ve vize alma koşullarını taşıyıp taşımadığının araştırılması gerekmektedir. Kısa süreli Vize Başvurularının şahsen alınmadığı İngiltere Konsolosluğu İngiltere Vize İşlemleri için resmi olarak yetkilendirmiş olduğu Teleperformance firması aracılığı ile İngiltere Vize İşlemleri yapılmaktadır.
Uzun süreli İngiltere Vize İşlemleri için başvuruları şahsen kabul etmekte olan İngiltere Konsolosluğu başvuru yapacak kişin ikamet ettiği yerin hangi Konsolosluğun yetki alanı içine girdiğini öğrenmesi gerekmektedir. Ayrıca İngiltere seyahatinin ne amaçla yapılacağına dair belge beyanı gerekmektedir. İngiltere Vize İşlemleri yapılacak vize türüne ve amacına göre farklılık gösterebilmektedir.
İngiltere Vize İşlemlerine başlamadan, belgeleri hazırlamadan önce İngiltere Göçmen Ofisi’ne ait resmi olan web sitesin üzerinde online başvuru hesabı oluşturması ve İngiltere Vize Başvuru Formunun online doldurularak İngiltere Vize İşlemlerinin ilk basamağının yapılması gerekmektedir. Online yapılan başvuru formunda istenen vize türünün ve seyahat amacının belirlenmesi için sorulan sorular ile verilecek cevapların da İngilizce olarak doldurulması zorunludur. Tüm sorular İngilizce olarak cevaplandıktan sonra “sign declaration” butonuna basarak onaylanması gerekmektedir. Ayrıca başvuru esnasında verilen beyanın kabul edilmesi için dijital olarak imzalandıktan sonra sistem tarafından kabul edilmiş olması gerekmektedir. Vize Başvuru işlemlerinin doğru bir şekilde tamamlanması için her şeyin İngiltere Konsolosluğu’nun belirlediği prosedüre uygun bir şekilde yapılmış olması Konsolosluğun üzerinde önemle durduğu bir husustur.

İngiltere vize işlemleri Türkiye’de en çok yoğunluğa sebep olan vize işlemlerinden biridir. Özellikle dil ve üniversite eğitimi amaçlı kısa/uzun süreli vizeler sürekli talep görmektedir. Bunun bir sonucu olarak Birleşik Krallık artık vize başvurularının kabulünü Konsolosluk/Büyükelçilik binalarından değil TLScontact adlı vize başvuru asistan şirketinin merkezlerinden yapmaktadır. İngiltere vize işlemlerinin ilk ayağı TLScontact vize başvuru asistan şirketinin merkezlerinde yapılan ön incelemelerle başlar. Dil eğitiminin yanında tarihi ve turistik geziler için de bütün dünyaca ünlü yerleri ve kültür sanat faaliyetlerinin her mevsim canlı olması ile İngiltere birçok kesimden ziyaretçi için bir cazibe merkezi.

Schengen bölgesi olmayan Birleşik Krallık için yapılacak vize işlemlerinde Schengen bölgesinde ziyaretlerde bulunmuş Türk vatandaşlarını şaşırtacak değişik kurallar ve evrak talepleri olabilir. İlk olarak bilinmesi gereken diplomatik pasaport sahibi TC Vatandaşları hariç bütün pasaport sahipleri İngiltere Vize İşlemleri çerçevesinde Birleşik Krallık için vize almak zorundadır. Bu vize işlemlerini karara bağlayacak son yetkili merci İngiltere Konsolosluğu/Büyükelçiliğidir. TLScontact merkezlerinde gerçekleşen vize işlemleri dosyanızın yetkililerin eline düzgün bir şekilde geçtiğinden emin olmak için yapılır. Ayrıca TLScontact merkezlerinde Birleşik Krallığın verdiği yetkiyle TLScontact vize başvuru asistan firması sizden biyometrik verilerinizi alma hakkına sahip olup bu verilerin herhangi bir ticari amaçla değil sadece ve sadece vize işlemleri için kullanılacağını beyan eder.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin