Hollanda Vize Başvurusu

7588

Hollanda Vize Başvurusu

Hollanda Vize Bayrağı

Hollanda Vize Başvurusu Hollanda’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hollanda Konsolosluğu, Hollanda Büyükelçiliği ile Hollanda vize danışma merkezleri ile birlikte Turizm /Seyahat Acentelerine başvuru yapabilmektedirler.

Vize Başvurusu yapılırken bilinmesi gereken en önemli noktalardan biri yapılacak olan Hollanda seyahati 90 gün ve altı ise Hollanda Konsolosluğu seyahat ile ilgili vize başvurularını bazı istisnai durumlar dışında şahsen almamaktadır. Bu sebeple de Hollanda Krallığı seyahati 90 gün ve altı olacak vatandaşların vize başvurusu için yetki sahibi olan vize başvuru merkezleri ile yapabilmektedirler.

Hollanda Krallığı seyahati aile birleşimi, eğitim, çalışma vb. gibi uzun süreli durumlar söz konusu olduğunda 90 gün üstünde ikamet edilmesi için gereken vize türü için Hollanda Vize Başvurusu Hollanda Konsolosluğu ile Hollanda Büyükelçiliği ile iletişime geçilmelidir. Ancak bilginin doğruluğunun teyit edilmesi için Hollanda Konsolosluğu ile iletişim kurulmalıdır.

Hollanda Vize Başvurusu ile ilgili önemli hususlar arasında bilinmesi gereken Hollanda Konsolosluğu’nun tatil günleridir. Türkiye ve Hollanda resmi tatil günlerinde Hollanda Konsolosluğu hizmet vermemektedir. Dolayısıyla Hollanda Vize Başvurusu tarihinin Paskalya, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Yılbaşı ve Noel  gibi tatil günlerine denk gelmemesine dikkat edilmelidir. Bu durum Hollanda vize işlemlerinin uzamasına neden olacaktır. Ayrıca başvuru yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının 18 yaşını doldurmamış olması durumunda ebeveynlerinin noter tasdikli muvaffakatname belgesi ile başvuru yapması gerekmektedir.

Hollanda vize başvurusu için Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yürütme ve karar vermeyle yetkili Hollanda dış temsilcilikleri başvuru süreçlerinin resmi sonuca bağlandığı yerlerdir. Fakat Hollanda vize başvurusu için ilk etapta yapılması gereken bu dış temsilciliklere gitmek değildir. Zira Hollanda Türkiye’den kendi ülkesi için vize talebinde bulunacak olan kişileri ilk olarak dosyalarıyla birlikte VFS Global merkezlerine çağırmaktadır. Bunun nedeni olarak iki ülke arasındaki yoğun ilişkiler neticesinde oluşan vize başvuru trafiğinin yaratacağı karışıklıkların azaltılması öne sürülebilir. VFS Global merkezleri Türkiye’nin çeşitli illerinde faaliyet göstermektedir. Hollanda vizesi için başvuru yapacağınız VFS Global merkezinin hangi ilde olduğunuzla alakalı bir görev bölgesi sınırlaması bulunmayacağından size en uygun olan VFS Global merkezinden Hollanda vizesi için başvurunuzu yapabilirsiniz. Her ne kadar bu süreç için başvuru tabirini kullansak da aslında VFS Global vize başvuru firmasının asıl görevi başvurunuz için hazırladığınız dosyanıza birkaç ön kontrol yapıp, tamamlandığından emin olunca Hollanda’nın yetkili dış temsilciliklerine dosyanızın transferini gerçekleştirmektir. Hollanda vize başvurusu süreciniz de buna bağlı olarak VFS Global merkezlerinden başlamış olur. Fakat VFS Global merkezlerinin dosyaları transfer ettikten sonra herhangi bir yürütme ve ya karar sürecine müdahil olması söz konusu olmayacaktır. Dosyanızı teslim ettikten sonra sizin için kararı verecek olan yetkili makamlar Hollanda’nın dış temsilciliklerindeki ilgili birimlerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin