Hollanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri

14379

Hollanda Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Hollanda Vize Bayrağı

Hollanda Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri Hollanda Krallığı’na seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları vize başvurularını değerlendirme ile Türkiye’de ikamet etmekte olan Hollanda vatandaşlarının da noter, pasaport ve kimlik işlemlerini yönetmektedir. Ayrıca Hollanda Konsolosluğu ile Hollanda Büyükelçiliği Türkiye ile Hollanda arasında bulunan sosyal, siyasal ve ekonomik ilişkilerinin gelişmesini ve Hollanda’nın Türkiye karşısında yer alan haklarını korumak için de çalışmaları yürütme çalışmaları yapmaktadır.

T.C. vatandaşları ile Türkiye’de ikamet etmekte olan üçüncü vatandaşların Hollanda’ya yapılacak seyahatleri ile ilgili işlemelerin yürütülmesi Hollanda Konsolosluğu/Hollanda Büyükelçiliği’nce yapılmaktadır. Vize işlemleri sonucunu olumlu ya da olumsuz olarak karar verme yetkisi yalnızca Hollanda Konsolosluğu/Büyükelçiliği’ndedir.

Hollanda Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri Hollanda’ya seyahat edecek ola pasaport sahibi olan T.C. vatandaşları Hollanda vizesi başvurusunda bulunmalıdır. T.C. Hususi yani yeşil, hizmet yani gri, ve diplomatik yani siya ve kırmızı pasaport sahibi olan bireylerin Hollanda Krallığı’na yapacakları seyahat 180 gün içinde 90 günle sınırlı olarak Hollanda Konsolosluğu’na başvurulmalıdır.

Hollanda ülkesi Schengen ülkelerinden biridir. Schengen Bölgesi’ne üye olan ülkeler arası serbest dolaşım izni hakkı bulunduğundan Schengen vizesine sahip olan bireyler Schengen kuralları gereğince önce vizesini hangi ülke için adıysa oradan başlayıp diğer Schengen ülkelerine geçme hakkına sahip olmaktadırlar. 90 gün ve altındaki seyahat başvurularını kabul etmeyen Hollanda Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri için konsolosluk tarafından belirtilen vize başvuru merkezlerine yapılmalıdır. 90 günden fazla olan Hollanda seyahatleri için başvuru yapılacak yer Hollanda Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri bölümüdür.

Hollanda Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize işlemleri gerçekleştirilirken en çok dikkat edilen hususlardan biri seyahatin hangi amaçlarla planlanmasıdır.Özellikle VFS Global vize başvuru merkezine teslim etmiş olduğunuz dosyanın en üstündeki başvuru formu ve dilekçelerde amaçlarınız ve finans kaynağınız hakkındaki bilgileri net ve doğru bir şekilde vermeniz gerekmektedir. Son yıllarda patlak veren mülteci krizlerinden sonra vize verme, oturum izni çıkartma ve vatandaşlık konularında daha çok hassasiyet göstermeye başlayan Avrupa ülkelerinden biri şüphesiz Hollanda’dır. Bu nedenle Hollanda Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize işlemlerinizi gerçekleştirirken tabiri caizse pür dikkat incelemelerde bulunup kararını ona göre verecektir. Bu süreç bazı durumlarda 1 hafta gibi kısa sürelerde tamamlanabilirken yoğun dönemlerde daha da uzun sürebilmektedir. Ayrıca Hollanda Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize işlemleri devam edip dosyanız halihazırda açıkken sizden gerekli yerlerde ek evrak talebinde veya birebir görüşme talebinde bulunabilir.

Türkiye’de görev yapan herhangi bir kurum, kuruluş ya da dış temsilcilik hiçbir şekil ve durumda Hollanda adına vize işlemleriyle alakalı bir işlem yapamaz.  Hollanda Konsolosluğu/Büyükelçiliği’nin vize işlemleri sonucunda size tebliğ edeceği kararın olumlu ya da olumsuz olacağına dair hiçbir kişi ya da kurum garanti veremez.

Eğer sizin tarafınızdan VFS Global aracılığıyla sunulan dosyanızda bir eksik ya da yanlış bulunmazsa Hollanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerinizi olumlu olarak sonuca bağladıktan sonra size seçmiş olduğunuz teslimat yoluyla gereken evraklarınızı ulaştıracaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin