14.8 C
Ankara, TR
Pazar, Mayıs 31, 2020
TELEFON

0 312 426 03 25

0 312 426 03 24

MOBİL

0 553 716 03 25

0 553 966 03 27

E-MAİL

info@longvize.com

longvize@gmail.com

ACİL VİZE HATTI

0 312 426 03 25

Hırvatistan Vizesi
Başkent:Zagreb
Telefon:+385
Alan:
Nüfus:4.267.558
Para Birimi:Kuna (kn)
TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN
ANKARAİSTANBUL
İZMİR ANTALYA
GAZİANTEPBURSA
TRABZONBODRUMEDİRNE
Hırvatistan Vize Hattı
0 312 426 03 25
Whatsapp Vize Hattı 
0 507 811 97 62
 
Mobil Vize Hattı
0 553 716 03 25
E-Mail İletişim
info@longvize.com
Pazartesi – Cumartesi  
08:30 – 00:00
Almanya Vizesi

Hırvatistan Vizesi Hakkında Genel Bilgi & Croatia Visa Information

Hırvatistan Vizesi

Hırvatistan Vizesi

Hırvatistan Vizesi için Elçilikteki Temsilciliğiniz Olan Long Vize Şirketi  2012 yılından beri müşterilerine vize işlemleri konusunda, her türlü kaliteli, güvenilir ve güler yüzle hizmet sağlayan, yeniliklere açık, misafirleri için kendini her geçen gün geliştiren, profesyonelliğini daimi kılmaya çalışan bir vize firmasıdır. Hırvatistan Vizesi için gerekli vize işlemlerinde randevu alınması, evrak hazırlanması ve yetkili mercilere sunumuna kadar ki süreçte sizleri yormadan, tüm konularıyla ilgilenerek, kısa sürede başvurunuzu sonuçlandırıp adresinize teslim eden Long Vize ŞirketiHırvatistan Vizesi mükemmel hizmet anlayışını ve müşteri memnuniyetini profesyonel servisle birleştirmiştir. Müşterilerimizi gereksiz zaman kaybından kurtarmakta ve evrakları vize alınacak ülkelerin kurallarına uygun olarak eksiksiz ve gereğinden fazla evrak yığını olmadan, uzun süreli vizeyi hedef alarak başvuru yapmaktayız. Biliyoruz ki zaman boşa harcanmayacak kadar değerlidir ve bu değerli zamanınızı en kaliteli şekilde vizeye dönüştüren Long Vize Şirketi sizler sayesinde büyümeye devam edecektir.

 

Hırvatistan Vize Başvurusu

Hırvatistan Vize Başvurusu, Hırvatistan’a yapılacak seyahatler için yapılması gereken bir uygulamadır. Hırvatistan Vize Başvuruları için direk olarak Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliğine yapılabileceği gibi anlaşmalı vize başvuru merkezleri ile firmamız Long Vize aracılığı ile de yapılabilmektedir. Hırvatistan Vize Başvurusu sırasında beyan edilmesi gereken evrakların en güncel, gerçeğe uygun ve eksiksiz bilgilerle hazırlanmış olmalıdır. Tüm bunlarla birlikte Hırvatistan Vize Başvurusu için beyan edilen belgelerin aslının temin edilme tarihi başvuru tarihine en yakın şekilde olmalıdır. Hırvatistan Vize Başvurusu hakkında detaylı bilgi almak için arayınız 0312 426 03 25.

 

Hırvatistan Vize Randevusu

Hırvatistan Vize Randevusu alınmadan önce yapılması gereken işlemler bulunmaktadır. Hırvatistan’a ziyaret etmek isteyen T.C. vatandaşlarının yerine getirmesi gereken Hırvatistan Vizesi İşlemleri bulunmaktadır. Hırvatistan Vizesi bir Schengen vizesi olarak kabul edilmez. Ancak Schengen vizesi olanların Hırvatistan sınırlarında geçme hakkına sahiptirler. Dolayısıyla da Hırvatistan Vize İşlemleri için uygulanan prosedür Schengen vize uygulamaları ile hemen hemen aynıdır. İstisnai durum söz konusu olduğunda Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği ek evrak ya da görüşme talebinde bulunabilmektedir.

 

Hırvatistan Vize İşlemleri

Hırvatistan Vize İşlemleri Hırvatistan ziyareti yapacak olan T.C. vatandaşları tarafından yapılması gereken bir uygulamadır. Hırvatistan 1 Nisan 2013 tarihi itibari ile Avrupa Biriliği üyesi olmasından dolayı iki ülke arasında yapılan ziyaretler için vize uygulaması zorunlu hale gelmiştir. Hırvatistan’ın Türkiye’de bulunan temsilcilikleri Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından Hırvatistan vize işlemleri yapılabilmektedir. Hırvatistan Vize İşlemleri hakkında detaylı bilgi almak için arayınız 0312 426 03 25.

 

Hırvatistan Vize Çeşitleri

Hırvatistan Vize Çeşitleri içinde kısa süreli olarak adlandırılabilecek olan Hırvatistan Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evrak listesinin doğru bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Hırvatistan Vize İşlemleri için yapılacak başvurular iki şekilde yapılabilmektedir. Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne ya da vize başvuru merkezleri ile firmamız Long Vize aracılığıyla Hırvatistan vize başvuruları yapılabilmektedir.  Hırvatistan Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar hakkında bilgi edinmek için arayınız 0312 426 03 25.

 

Hırvatistan Gerekli Belge ve Evrak Listeleri

Hırvatistan Gerekli Belge ve Evrak Listeleri yapılması planlanan ziyaretin amacına, ne kadar süreceğine, başvuranın yaşına ve işine göre farklılık göstermektedir. Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği Hırvatistan Vize Başvurusunda hassasiyetle yaklaşılan husus istenen evraklarda beyan edilen bilgilerin doğruluğu ve tam olmasıdır. Hırvatistan Vize Başvuruları için Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne direk olarak müracaat yapılabilirken yasal olarak yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ile firmamız Long Vize aracılığı ile yapılmaktadır. Hırvatistan Gerekli Belge ve Evrak Listeleri içinde yer alan bazı evraklar herkes tarafından hazırlanmalıdır.

-Pasaport, elçiliğin talep etmiş olduğu süre ve geçerlilik tarihi olması gerekmektedir.
-Fotoğraf, elçiliğin talep etmiş olduğu fon ve ebatta olması gerekmektedir.
-Çalışan kişiler için şirket ve çalışma evrakları elçiliğin istemiş olduğu format ve tarihler dikkate alınması gerekmektedir.
-İşveren kişiler için firma evraklar elçiliğin istemiş olduğu format ve tarihler dikkate alınması gerekmektedir.
-Öğrenciler için öğrenci belgesi elçiliğin istediği formatta ve dilde olması lazım.
-Çiftçiler için ziraat odasından onaylı elçiliğin istediği formatta olması gerekmektedir.
-Çocuklar için muvafakatname Anne ve Baba’dan ayrı gidiliyor ise gidiş tarihleri, çeviri ve istenen formatta olması gerekmektedir.
-Çalışmayan kişiler için sponsor kişi evraklar elçiliğin istediği akrabalık derecesi ve formatta olması gerekmektedir.
-Kamu çalışanları için kurum görev ve çalışma evrakları
-Nüfus kayıt örneği tam vukuatlı ülkelere göre barkodlu, orijinal ya da apostilli olması lazım.
-Banka hesap dökümü 3-6 ay arasında geçmiş hareketleri gösteren istenilen formatta banka hesap ekstresi.

 

Hırvatistan Başvuru İşlemleri

Hırvatistan ziyaretinde bulunmak isteyen T.C. vatandaşları Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne başvuru yapabilirken Hırvatistan Vize İşlemlerini şahsen veya firmamız Long Vize aracılığı ile yapılabilmektedir.

 

Hırvatistan Vizesi Danışmanlık

Hırvatistan’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye giriş yapabilmek için Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri bölümüne veya firmamız Long Vize aracılığı ile müracaat edilerek yapılmalıdır. Hırvatistan Vize Başvurusunda bulunmak ve Hırvatistan Vize Randevusu alabilmek için şirketimiz aracılığı ile Hırvatistan Vize İşlemleri yürütülmektedir. Hızlı ve Sorunsuz Hırvatistan Vize İşlemleri için hemen arayın, kolay Hırvatistan Vize Başvurusu yapın, Hırvatistan Vize Randevusu alın!

 

HIRVATİSTAN VİZESİ HAKKINDA GENEL BİLGİ

Türkiye ile Hırvatistan ilişkileri Osmanlı Dönemine kadar uzanan köklü ilişkilerdir. İki ülke arasında tarihte dönem dönem gerginlikler olsa da günümüzdeki süreçte iki ülke arasında bir problem olmadığını söylemek mümkün. Ayrıca Türkiye komünist rejim rüzgarının silinmesiyle Hırvatistan’ın bağımsızlığını tanıyan birincil ülkelerden olmasıyla bu dostluğu daha da pekiştirmiştir. İki ülke arasında gelişmekte olan ticari ilişkiler de her yıl ithalat – ihracat rakamlarının artmasıyla sonuçlanmaktadır. Bunun yanında iki ülke arasında yoğun bir turizm trafiğinin karşılıklı olarak devam ettiği de gözlenmektedir. Avrupa Birliği uyum süreçler çerçevesinde serbest piyasa ekonomisine daha çok ağırlık veren Hırvatistan’da yapılan Türk yatırımlar da bağımsızlık sonrası başlamıştır. Hırvatistan son yıllarda Avrupa’yı etkileyen küresel krizden en az hasarla çıkan ülkelerden biri olmuştur. Hırvatistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Bordo (Umumi) pasaport sahiplerine ziyaret süreleri fark etmeksizin vize rejimi uygulamaktadır. Buna ek olarak Diplomatik (Siyah), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) renk pasaport taşıyan Türk vatandaşları Hırvatistan’a yapacakları ziyaretlerde 180 gün içinde 90 gün kuralına riayet ederek vizesiz giriş gerçekleştirebilir. Hırvatistan’ın şuan için Schengen üyeliği bulunmamakla beraber Schengen bölgesine üye olmaya en yakın adaylardan biri olarak öne çıkan bir ülkedir. Hırvatistan vizesi hakkında genel bilgi amaçlı yazılan bu yazıda Türkiye’den, Hırvatistan’a seyahat etmek için hangi şart ve koşullarda hangi vizelerin gerektiği incelenecektir.

 

HIRVATİSTAN VİZESİ BAŞVURUSU

Hırvatistan vizesi başvurusu Hırvatistan’a yapılacak seyahatler için yapılması gereken bir uygulamadır. Hırvatistan vize başvuruları için direk olarak Hırvatistan Konsolosluğu/Büyükelçiliğine yapılabileceği gibi anlaşmalı  vize başvuru merkezleri ile akrediteli acenteler ile de yapılabilmektedir. Hırvatistan vize başvurusu sırasında beyan edilmesi gereken evrakların en güncel, gerçeğe uygun ve eksiksiz bilgilerle hazırlanmış olmalıdır. Tüm bunlarla birlikte vize başvurusu için beyan edilen belgelerin aslının temin edilme tarihi başvuru tarihine en yakın şekilde olmalıdır.

Vize başvurusu sırasında tüm belgelerin dosya haline getirilip beyan edilmesi işlemlerin aksamaması için oldukça önemlidir. Gerekli olan evraklarla ilgili liste yapılacak olan seyahatin amacına ve seyahatin ne kadar süreceğine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu nedenle de başvuru öncesinde acentelerden ya da vize başvuru merkezlerinden destek alınarak evraklarla ilgili ön hazırlık sürecinin planlanması sağlanmalıdır.

Hırvatistan vizesi başvurusu sırasında mutlaka olması gereken evraklardan biri olan Hırvatistan vize başvuru formunun da Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından belirlenen şekilde doldurulmuş olması gerekir. İngilizce olarak doldurulması gereken Hırvatistan vize başvuru formu içinde yer alan soruların gerçeğe uygun bir şekilde cevaplanmış olması ve vize başvurusu sırasında beyan edilmek için hazırlanmış diğer belgelerle örtüşmesi gerekmektedir. Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği bilgilerin tutarlı olması konusunda oldukça hassastır. Beyan edilen belgelerde tutarsızlık tespit edilmesi durumunda Hırvatistan vizesi başvurusu geri çevrilmektedir.

Türkiye ve Hırvatistan arasında gelişmekte olan ticari ilişkiler ve sürekli devam eden karşılıklı turizm ilişkileri neticesinde iki ülke arasındaki vize başvuruları da sürekli olarak talep görmeye devam etmektedir. Hırvatistan Devleti’nin, Türkiye vatandaşlarından Bordo pasaport sahiplerine amaç ve sürelere bakılmaksızın vize uygulaması yapması neticesinde özellikle Bordo pasaport hamili Türk vatandaşlarının sık sık Hırvatistan vize başvurusu süreçlerinde yer aldığı görülmektedir. Hırvatistan vize başvurusunda Hırvatistan’ın belirlediği belli başlı kurallar geçerlidir. Henüz Schengen üyesi olmasa da AB üyeliği bulunan Hırvatistan’ın vizeler için belirlediği mevduatların bir kısmı Avrupa Birliği sözleşmeleriyle bağlantılı olarak belirlenmiştir. Ayrıca Schengen üyesi olmasa dahi Hırvatistan, ülkesine giriş yapacak Türk vatandaşlarının pasaportlarında bulunan geçerli bir Schengen vizesi olması durumunda ülkeye giriş için tekrar vize almalarını talep etmemektedir. Bunun yanında Hırvatistan vize başvurularını karara bağlamakla yetkili kurum, Türkiye’deki  Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliğidir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahlinde   Hırvatistan ülkesine giriş için yapılacak vize başvuruları için karar mekanizması Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği iken bu başvurular için ilk müracaat edilmesi gereken yer vize başvuru merkezinin yardımcı firmasının Hırvatistan için oluşturduğu vize başvuru merkezleridir. Hırvatistan vize başvurusu, vize işlemleri & süreçleri ve  vize işlemleri ile ilgili detaylı bilgi almak için; 0 312 426 03 25 no’lu telefonlar irtibat kurabilirsiniz.

 

HIRVATİSTAN VİZESİ ÇEŞİTLERİ

Hırvatistan Aile/Akraba Ziyareti

Hırvatistan Vizesi Çeşitleri içinde kıs süreli olarak adlandırılabilecek olan Hırvatistan Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evrak listesinin doğru bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Hırvatistan vize işlemleri için yapılacak başvurular iki şekilde yapılabilmektedir. Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne ya da vize başvuru merkezleri ile akrediteli acenteler Hırvatistan vize başvuruları yapılabilmektedir.  Hırvatistan Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar şöyledir:

 • Geçerlilik özellikleri taşıyan pasaport,
 • Hırvatistan vize başvuru formunun Hırvatça, İngilizce ya da Türkçe olarak doğru bir şekilde doldurulmuş olması ve sonrasında çıktısı alınarak başvuru yapan kişinin ıslak imzalı bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.
 • Biometrik özellikte ilk kez kullanılan iki adet vesikalık fotoğraf,
 • Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmış vize talep dilekçesi,
 • Başvuru yapan kişi ile ilgili tam vukuatlı nüfus kaydı örneği ile kimlik fotokopisi,

Hırvatistan’da az miktarda yaşayan Türk vatandaşları ile ilgili olan vize Hırvatistan aile/akraba ziyareti vizesidir. Çünkü bu kişilerin Turkiye’de yaşayan yakınlarının kimi zaman Hırvatistan’a aile/akraba ziyareti amacıyla geldikleri bilinmektedir. Böyle durumlar için Hırvatistan Devleti tarafından sunulan vize imkanı da Hırvatistan aile/akraba ziyareti vizesidir. Bu bağlamda Hırvatistan’da ikamet eden şahısın, Türkiye’den ziyaret için gelmesini istediği yakını / aile bireyi hakkında bazı güvenceleri resmi kanallar ve belgelerle Türkiye’deki başvuru sahiplerine iletmesi ve bu belgelerin Hırvatistan vize başvurusu esnasında sunulması gerekmektedir.

Hırvatistan Turistik Vize

Hırvatistan vize çeşitleri için gerekli olan evraklar, yapılması gereken işlemler seyahat türüne ve süresine göre farklı şekilde hazırlanabilmektedir. Hırvatistan Turistik Vize ise kısa süreli seyahatler için uygulanan vize prosedürüne göre yapılmaktadır. Hırvatistan Turistik Vize başvurusu için Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği ya da vize başvuru merkezleri ile akrediteli acentelerle yapılabilmektedir. Hırvatistan turistik vize için hazırlanması gereken evraklar şunlardır:

 • Beyan edilmesi gereken pasaportun geçerlilik özelliklerini taşıyor olması gerekmektedir.
 • İki adet biometrik fotoğraf daha önce kullanılmamış olması ve son 3 ay ya da daha yakın bir tarihte çekilmiş olması gerekmektedir.
 • Hırvatistan vize başvuru formunun istenen formatta doğru ve eksiksiz bilgilerle doldurulmuş olması ve ıslak imzalı olarak beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Vize talep dilekçesi hazırlanırken Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne hitap edilerek yazılmalıdır.
 • Başvuru yapan kişinin mali durumunun belirtildiği evraklar,
 • Hırvatistan Turistik Vize başvurusu sahibinin mesleğine dair belgeler,

Hırvatistan hem yaz hem kış ayrı doğal güzellikler barındıran çoğunlukla yeşil bir ülke olarak Türkiye’den her yıl binlerce turistin uğrak yeri olmaktadır. Doğal güzellikleri ve Avrupa Birliği üyesi olmasına karşın oldukça ucuz imkanlarda turizm faaliyetleri sunabilen Hırvatistan’a yapılan turistik vize başvurularının sayısı her geçen gün yukarı doğru bir ivme kazanarak devam etmektedir. Hırvatistan turistik vizesi için  Hırvatistan vize başvuru merkezlerine sunulması gereken başvuru dosyasındaki en önemli elemanlar konaklama ve ulaşım rezervasyonlarıdır.

Hırvatistan Ticari Vize

Hırvatistan vize çeşitleri içinde yer alan ve kısa süreli seyahatlerde uygulanan prosedür ile verilen Hırvatistan Ticari Vize için yapılacak başvurular anlaşmalı acenteler ile vize başvuru merkezleri ikinci alternatif olarak başvurulacak resmi kurumlardır. Ancak istenildiği takdirde Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne de başvuru yapılabilmektedir. Gerekli desteği ve danışmanlığı alabilmek için acenteler ile vize başvuru merkezleri ile irtibata geçilip Hırvatistan Ticari Vize işlemleri prosedürleri yerine getirmek zaman kaybını önleyecektir. Hırvatistan Ticari Vize işlemleri için hazırlanması gereken evraklar ise şöyledir:

 • Prosedür şartlarına uygun olan, on yılı aşmayan, seyahat sonrasında geçerliliği 6 ay devam eden ve vize işlemlerinin yapılabileceği iki sayfası olan pasaport,
 • İlk defa Hırvatistan Ticari vize başvurusunda kullanılacak ve en yakın tarihte çekilmiş iki biometrik fotoğraf,
 • Hırvatistan Ticari vize başvuru formunun Hırvatça ya da İngilizce olarak istenilen dilde doldurulmuş olması,

Türkiye ile Hırvatistan arasındaki gelişen ithalat – ihracat ve yatırım ilişkilerinin bir sonucu olarak her sene Türkiye’den, Hırvatistan’a belli miktarlarda iş seyahati amaçlı ziyaretler düzenlenmektedir. Hırvatistan topraklarında iş anlaşması imzalamak, iş toplantısı ve fuarlara katılmak amacıyla başvurulması gereken vize türü Hırvatistan ticari vizesidir.

 

HIRVATİSTAN VİZESİ İŞLEMLERİ

Hırvatistan Vizesi İşlemleri Hırvatistan ziyareti yapacak olan T.C. vatandaşları tarafından yapılması gereken bir uygulamadır. Hırvatistan 1 Nisan 2013 tarihi itibari ile Avrupa Biriliği üyesi olmasından dolayı iki ülke arasında yapılan ziyaretler için vize uygulaması zorunlu hale gelmiştir. Hırvatistan’ın Türkiye’de bulunan temsilcilikleri Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından Hırvatistan vizesi işlemleri yapılabilmektedir.

Hırvatistan Vize İşlemleri Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından yapılmakla birlikte akrediteli seyahat acenteleri aracılığı ile de yapılabilmektedir. Hırvatistan vize işlemleri başvurunun yapılmasının ardından 5 ile 40 iş günü içinde sonuca bağlanmaktadır. Ancak acil durumlar için Hırvatistan ekspres vize işlemi başvururu ile 3 iş günü içinde sonuç alınabilmektedir. Schengen vizesi olarak kabul edilmese de Hırvatistan vizesi yerine geçerli bir Schengen vizesi ile Hırvatistan sınırlarından giriş yapılabilmektedir. Hırvatistan vizesi işlemlerinde uygulanan prosedür yaklaşık olarak Schengen yönetmeliği ile aynıdır. Yalnızca Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından ek evrak ya da görüşme talebinde bulunabilmektedir.

Hırvatistan vize işlemleri için randevu alınması koşulu söz konusu değildir. Bu nedenle başvuru yapılacak yere şahsen başvuru yapılması yeterlidir. Hırvatistan vize işlemlerinde yapılması planlanan seyahatin hangi amaçla ve ne kadar süreyle, başvuru yapan kişinin yaşı ve mesleğine göre de değişmektedir. Bu nedenle de akrediteli acentelerden ya da vize başvuru merkezlerinden ön hazırlık süreci için destek almak Hırvatistan vize işlemlerinin aksamamasına yardımcı olacaktır.

Hırvatistan vizesi işlemleri ilk olarak  Hırvatistan vize başvuru merkezlerindeki başvuru işlemleri basamağından başlayan işlemlerdir. Bu bağlamda  Hırvatistan vize başvuru merkezlerinden ilk evvela alınması gereken bir Hırvatistan vize randevusu söz konusudur zira  vize başvuru merkezleri başvuruları ilk kabul eden kurum olarak bu işlemi randevu esasına dayalı olarak gerçekleştirmektedir. Türkiye ile Hırvatistan arasındaki karşılık turizm seyahatlerinin çok sık gerçekleşmesi neticesinde özellikle Hırvatistan turistik vizesi emeli ile yapılan vize başvurularının Hırvatistan Konsolosluk / Büyükelçiliğinde yaratacağı insan trafiğini engellemek amacıyla Hırvatistan vize işlemlerinin başvuru ve başlangıç yeri  Hırvatistan vize başvuru merkezleri olarak belirlenmiştir. Hırvatistan vize işlemleri için en gerekli olan şey Hırvatistan’a yapacağınız ziyaretin bitişinden en az 6 ay daha sonraya kadar geçerliliği devam eden bir pasaportunuzun olmasıdır. Ayrıca Hırvatistan’ın kendine özgü gümrük kullarını da bilerek Hırvatistan’a giriş yapmak, ülkeye giriş esnasında güvenlik görevlileriyle problem yaşamamak adına önemlidir. Hırvatistan vizesi işlemleri süreci için daha önceden iyi hazırlanmak gereklidir. Zira Hırvatistan vize işlemlerinde atacağınız yanlış adımlar vizenizin ret kararıyla sonuçlanmasına yol açabilir. Bu bağlamda Hırvatistan vizesi işlemleri için bir vize danışman firmasıyla ortak çalışmak mantıklı olabilir. Bu firmalardaki kişiler profesyonel olarak sizin yerinize gerekli evrak listelerini ve başvurmanız gereken vize türünü ayarlayacağı için daha garantili bir Hırvatistan vizesi işlemleri süreci geçirirsiniz.

 

HIRVATİSTAN VİZESİ RANDEVUSU

Hırvatistan Vizesi Randevusu alınmadan önce yapılması gereken işlemler bulunmaktadır. Hırvatistan’a ziyaret etmek isteyen T.C. vatandaşlarının yerine getirmesi gereken Hırvatistan vizesi işlemleri bulunmaktadır. Hırvatistan vizesini bir Schengen vizesi olarak kabul edilmez. Ancak Schengen vizesi olanların Hırvatistan sınırlarında geçme hakkına sahiptirler. Dolayısıyla da Hırvatistan vize işlemleri için uygulanan prosedür Schengen vize uygulamaları ile hemen hemen aynıdır. İstisnai durum söz konusu olduğunda Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği ek evrak ya da görüşme talebinde bulunabilmektedir.

Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’nin Hırvatistan vize randevusu konusunda herhangi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak Hırvatistan vizesi randevusu ile Hırvatistan vizesi başvurusu yapılması sırasında öncelik tanınabilmektedir. Ancak bilinmesi gereken önemli bir nokta ise yapılacak Hırvatistan vize başvurusu sırasında istenen tüm evrakların dosya halinde doğru bir şekilde teslim edilmesi ile Hırvatistan vize işlemleri değerlendirmeye alınacaktır.

Hırvatistan vizesi randevusu için Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’nden ya da vize işlemlerinin yürütülmesinde yetkili olan acenteler ya da vize başvuru merkezleri ile iletişime geçilebilmektedir. Acenteler ya da vize başvuru merkezleri Hırvatistan vize başvurusu sırasında teslim edilecek olan dosyanın doğru ve eksiksiz olarak hazırlanması için uygun bir planlama programı oluşturmaktadır. Kamuoyu bilgilendirmesi ve danışmanlık hizmeti de veren anlaşmalı kurumlar Hırvatistan vize işlemlerini yürütmekle yükümlüdür. Hırvatistan vize başvurularının değerlendirilip karara bağlanmasında yetkili olan tek merci Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’dir.

Hırvatistan vizesi randevusu almak, Hırvatistan vize başvuru işlemlerine başlamadan önce atılması gereken ilk adımdır. Türkiye sınırları içinde Hırvatistan Konsolosluk / Büyükelçiliklerinin bazı özel durumlarda vize randevusu verdiği bilinirken, Turistik vize, ticari vize ve aile / akraba ziyareti vizesi gibi yaygın işlemler için vize randevusu alınabilecek yerler vize başvuru merkezi firmasının merkezleridir.  Hırvatistan vize başvuru merkezleri, Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği ile koordinasyon içinde çalışır ve resmi olarak vize başvuru işlemlerini karşılamakla görevlendirilmiştir. Bu bağlamda Türkiye’den, Hırvatistan’a seyahat planlayan kişiler Hırvatistan vize randevusunu alabilecekleri yerler de yine  Hırvatistan vizesi başvuru merkezleri olmalıdır. Unutulmamalı ki; Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği özel durumlar hariç herhangi bir şekilde Hırvatistan vize randevusu vererek bir vize başvuru işlemi kabul etmemektedir. Bununla birlikte Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliğinin diğer durumlarda oluşacak yoğunlukları azaltmak adına vize başvuru işlemleri için ortaklık kurduğu firma olan vize başvuru merkezleri, Hırvatistan vizesi randevusu vermekle de yetkilidir. Türkiye sınırları içinde Hırvatistan vize başvurusu için randevu verme yetkisi olan başka bir kurum çalışmamaktadır. Turistik vize, ticari vize ve aile/akraba ziyareti vizesi için Hırvatistan vize randevularını alan ve başvuru işlemlerini gerçekleştiren tek firma  Hırvatistan vize başvuru merkezleridir.