Hırvatistan Vize Randevusu

704

Hırvatistan Vize Randevusu

Hırvatistan VizesiHırvatistan Vize Randevusu alınmadan önce yapılması gereken işlemler bulunmaktadır. Hırvatistan’a ziyaret etmek isteyen T.C. vatandaşlarının yerine getirmesi gereken Hırvatistan vizesi işlemleri bulunmaktadır. Hırvatistan vizesini bir Schengen vizesi olarak kabul edilmez. Ancak Schengen vizesi olanların Hırvatistan sınırlarında geçme hakkına sahiptirler. Dolayısıyla da Hırvatistan vize işlemleri için uygulanan prosedür Schengen vize uygulamaları ile hemen hemen aynıdır. İstisnai durum söz konusu olduğunda Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği ek evrak ya da görüşme talebinde bulunabilmektedir.

Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’nin Hırvatistan vize randevusu konusunda herhangi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak Hırvatistan vize randevusu ile Hırvatistan vize başvurusu yapılması sırasında öncelik tanınabilmektedir. Ancak bilinmesi gereken önemli bir nokta ise yapılacak Hırvatistan vize başvurusu sırasında istenen tüm evrakların dosya halinde doğru bir şekilde teslim edilmesi ile Hırvatistan vize işlemleri değerlendirmeye alınacaktır.

Hırvatistan vize randevusu için Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’nden ya da vize işlemlerinin yürütülmesinde yetkili olan acenteler ya da vize başvuru merkezleri ile iletişime geçilebilmektedir. Acenteler ya da vize başvuru merkezleri Hırvatistan vize başvurusu sırasında teslim edilecek olan dosyanın doğru ve eksiksiz olarak hazırlanması için uygun bir planlama programı oluşturmaktadır. Kamuoyu bilgilendirmesi ve danışmanlık hizmeti de veren anlaşmalı kurumlar Hırvatistan vize işlemlerini yürütmekle yükümlüdür. Hırvatistan vize başvurularının değerlendirilip karara bağlanmasında yetkili olan tek merci Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’dir.

Hırvatistan vize randevusu almak, Hırvatistan vize başvuru işlemlerine başlamadan önce atılması gereken ilk adımdır. Türkiye sınırları içinde Hırvatistan Konsolosluk / Büyükelçiliklerinin bazı özel durumlarda vize randevusu verdiği bilinirken, Turistik vize, ticari vize ve aile / akraba ziyareti vizesi gibi yaygın işlemler için vize randevusu alınabilecek yerler VFS Global adlı vize başvuru merkezi firmasının merkezleridir. VFS Global Hırvatistan vize başvuru merkezleri, Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği ile koordinasyon içinde çalışır ve resmi olarak vize başvuru işlemlerini karşılamakla görevlendirilmiştir. Bu bağlamda Türkiye’den, Hırvatistan’a seyahat planlayan kişiler Hırvatistan vize randevusunu alabilecekleri yerler de yine VFS Global Hırvatistan vize başvuru merkezleri olmalıdır. Unutulmamalı ki; Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği özel durumlar hariç herhangi bir şekilde Hırvatistan vize randevusu vererek bir vize başvuru işlemi kabul etmemektedir. Bununla birlikte Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliğinin diğer durumlarda oluşacak yoğunlukları azaltmak adına vize başvuru işlemleri için ortaklık kurduğu firma olan VFS Global vize başvuru merkezleri, Hırvatistan vize randevusu vermekle de yetkilidir. Türkiye sınırları içinde Hırvatistan vize başvurusu için randevu verme yetkisi olan başka bir kurum çalışmamaktadır. Turistik vize, ticari vize ve aile/akraba ziyareti vizesi için Hırvatistan vize randevularını alan ve başvuru işlemlerini gerçekleştiren tek firma VFS Global Hırvatistan vize başvuru merkezleridir. Hırvatistan vize randevusu hakkında detaylı bilgi almak için ; 0 312 426 03 25.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin