Hırvatistan Vize İşlemleri

544

Hırvatistan Vize İşlemleri

Hırvatistan VizesiHırvatistan Vize İşlemleri Hırvatistan ziyareti yapacak olan T.C. vatandaşları tarafından yapılması gereken bir uygulamadır. Hırvatistan 1 Nisan 2013 tarihi itibari ile Avrupa Biriliği üyesi olmasından dolayı iki ülke arasında yapılan ziyaretler için vize uygulaması zorunlu hale gelmiştir. Hırvatistan’ın Türkiye’de bulunan temsilcilikleri Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından Hırvatistan vize işlemleri yapılabilmektedir.

Hırvatistan Vize İşlemleri Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından yapılmakla birlikte akrediteli seyahat acenteleri aracılığı ile de yapılabilmektedir. Hırvatistan vize işlemleri başvurunun yapılmasının ardından 5 ile 40 iş günü içinde sonuca bağlanmaktadır. Ancak acil durumlar için Hırvatistan ekspres vize işlemi başvururu ile 3 iş günü içinde sonuç alınabilmektedir. Schengen vizesi olarak kabul edilmese de Hırvatistan vizesi yerine geçerli bir Schengen vizesi ile Hırvatistan sınırlarından giriş yapılabilmektedir. Hırvatistan vize işlemlerinde uygulanan prosedür yaklaşık olarak Schengen yönetmeliği ile aynıdır. Yalnızca Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından ek evrak ya da görüşme talebinde bulunabilmektedir.

Hırvatistan vize işlemleri için randevu alınması koşulu söz konusu değildir. Bu nedenle başvuru yapılacak yere şahsen başvuru yapılması yeterlidir. Hırvatistan vize işlemlerinde yapılması planlanan seyahatin hangi amaçla ve ne kadar süreyle, başvuru yapan kişinin yaşı ve mesleğine göre de değişmektedir. Bu nedenle de akrediteli acentelerden ya da vize başvuru merkezlerinden ön hazırlık süreci için destek almak Hırvatistan vize işlemlerinin aksamamasına yardımcı olacaktır.

Hırvatistan vize işlemleri ilk olarak VFS Global Hırvatistan vize başvuru merkezlerindeki başvuru işlemleri basamağından başlayan işlemlerdir. Bu bağlamda VFS Global Hırvatistan vize başvuru merkezlerinden ilk evvela alınması gereken bir Hırvatistan vize randevusu söz konusudur zira VFS Global vize başvuru merkezleri başvuruları ilk kabul eden kurum olarak bu işlemi randevu esasına dayalı olarak gerçekleştirmektedir. Türkiye ile Hırvatistan arasındaki karşılık turizm seyahatlerinin çok sık gerçekleşmesi neticesinde özellikle Hırvatistan turistik vizesi emeli ile yapılan vize başvurularının Hırvatistan Konsolosluk / Büyükelçiliğinde yaratacağı insan trafiğini engellemek amacıyla Hırvatistan vize işlemlerinin başvuru ve başlangıç yeri VFS Global Hırvatistan vize başvuru merkezleri olarak belirlenmiştir. Hırvatistan vize işlemleri için en gerekli olan şey Hırvatistan’a yapacağınız ziyaretin bitişinden en az 6 ay daha sonraya kadar geçerliliği devam eden bir pasaportunuzun olmasıdır. Ayrıca Hırvatistan’ın kendine özgü gümrük kullarını da bilerek Hırvatistan’a giriş yapmak, ülkeye giriş esnasında güvenlik görevlileriyle problem yaşamamak adına önemlidir. Hırvatistan vize işlemleri süreci için daha önceden iyi hazırlanmak gereklidir. Zira Hırvatistan vize işlemlerinde atacağınız yanlış adımlar vizenizin ret kararıyla sonuçlanmasına yol açabilir. Bu bağlamda Hırvatistan vize işlemleri için bir vize danışman firmasıyla ortak çalışmak mantıklı olabilir. Bu firmalardaki kişiler profesyonel olarak sizin yerinize gerekli evrak listelerini ve başvurmanız gereken vize türünü ayarlayacağı için daha garantili bir Hırvatistan vize işlemleri süreci geçirirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin