Hırvatistan Vize Başvurusu

565

Hırvatistan Vize Başvurusu

Hırvatistan VizesiHırvatistan vize başvurusu Hırvatistan’a yapılacak seyahatler için yapılması gereken bir uygulamadır. Hırvatistan vize başvuruları için direk olarak Hırvatistan Konsolosluğu/Büyükelçiliğine yapılabileceği gibi anlaşmalı  vize başvuru merkezleri ile akrediteli acenteler ile de yapılabilmektedir. Hırvatistan vize başvurusu sırasında beyan edilmesi gereken evrakların en güncel, gerçeğe uygun ve eksiksiz bilgilerle hazırlanmış olmalıdır. Tüm bunlarla birlikte vize başvurusu için beyan edilen belgelerin aslının temin edilme tarihi başvuru tarihine en yakın şekilde olmalıdır.

Vize başvurusu sırasında tüm belgelerin dosya haline getirilip beyan edilmesi işlemlerin aksamaması için oldukça önemlidir. Gerekli olan evraklarla ilgili liste yapılacak olan seyahatin amacına ve seyahatin ne kadar süreceğine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu nedenle de başvuru öncesinde acentelerden ya da vize başvuru merkezlerinden destek alınarak evraklarla ilgili ön hazırlık sürecinin planlanması sağlanmalıdır.

Hırvatistan vize başvurusu sırasında mutlaka olması gereken evraklardan biri olan Hırvatistan vize başvuru formunun da Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından belirlenen şekilde doldurulmuş olması gerekir. İngilizce olarak doldurulması gereken Hırvatistan vize başvuru formu içinde yer alan soruların gerçeğe uygun bir şekilde cevaplanmış olması ve vize başvurusu sırasında beyan edilmek için hazırlanmış diğer belgelerle örtüşmesi gerekmektedir. Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği bilgilerin tutarlı olması konusunda oldukça hassastır. Beyan edilen belgelerde tutarsızlık tespit edilmesi durumunda Hırvatistan vize başvurusu geri çevrilmektedir.

Türkiye ve Hırvatistan arasında gelişmekte olan ticari ilişkiler ve sürekli devam eden karşılıklı turizm ilişkileri neticesinde iki ülke arasındaki vize başvuruları da sürekli olarak talep görmeye devam etmektedir. Hırvatistan Devleti’nin, Türkiye vatandaşlarından Bordo pasaport sahiplerine amaç ve sürelere bakılmaksızın vize uygulaması yapması neticesinde özellikle Bordo pasaport hamili Türk vatandaşlarının sık sık Hırvatistan vize başvurusu süreçlerinde yer aldığı görülmektedir. Hırvatistan vize başvurusunda Hırvatistan’ın belirlediği belli başlı kurallar geçerlidir. Henüz Schengen üyesi olmasa da AB üyeliği bulunan Hırvatistan’ın vizeler için belirlediği mevduatların bir kısmı Avrupa Birliği sözleşmeleriyle bağlantılı olarak belirlenmiştir. Ayrıca Schengen üyesi olmasa dahi Hırvatistan, ülkesine giriş yapacak Türk vatandaşlarının pasaportlarında bulunan geçerli bir Schengen vizesi olması durumunda ülkeye giriş için tekrar vize almalarını talep etmemektedir. Bunun yanında Hırvatistan vize başvurularını karara bağlamakla yetkili kurum, Türkiye’deki Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliğidir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahlinde Hırvatistan ülkesine giriş için yapılacak vize başvuruları için karar mekanizması Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği iken bu başvurular için ilk müracaat edilmesi gereken yer VFS Global adlı vize başvuru yardımcı firmasının Hırvatistan için oluşturduğu vize başvuru merkezleridir. Hırvatistan vize başvurusu, vize işlemleri & süreçleri ve VFS Global vize işlemleri ile ilgili detaylı bilgi almak için; 0 312 426 03 25 no’lu telefonlar irtibat kurabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin