Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri

604

Hırvatistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Hırvatistan VizesiHırvatistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri için kısa süreli yapılması planlanan seyahatler için transit geçiş ya da 6 ay için yapılmasına izin verilen en fazla 90 günlük seyahatler için de Hırvatistan vizesi vermektedir.  Tek ya da çok girişli olarak verilen Hırvatistan seyahatin amacı ve süresine göre farklılık göstermektedir.  Hırvatistan Aile/Akraba Ziyareti, Hırvatistan Turistik Vize ve Hırvatistan Ticari Vize kısa süreli ya da aile birleşimi, hizmet ve eğitim uzun süreli vize gibi iki kategoride incelenir.

Hırvatistan Vize İşlemleri sonrasında alınan vizenin geçerlilik süresi müracaatta bulunan kişinin seyahat etmek istediği türün koşullarına bağlı olarak değişmektedir. Ancak alınan Hırvatistan vizesi en fazla 5 yıl için geçerlidir. Hırvatistan vizesi ile 5 yıl içinde 90 gün seyahat etme hakkı tanımaktadır. Ancak 90 günü ise 180 gün içinde yapılabilecek maksimum gün olarak kabul etmektedir.

Hırvatistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri prosedürüne göre geçerliliği olan Schengen vize sahipleri bu vize ile Hırvatistan sınırlarından geçebilmektedir. Ancak önemle bilinmesi gereken nokta ise Hırvatistan vizesinin Schengen vizesi olmadığıdır. Yalnızca vize için uygulanan prosedür Schengen vize yönetmeliği ile aynıdır. Yalnızca Hırvatistan Vize İşlemleri için gerekli gördüğü durumlar için farklı evraka talebinde bulunabilme hakkına sahiptir. Hırvatistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri sonrasında sonuçla ilgili karar veren tek yetkili mercidir.

Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri Hırvatistan aile/akraba ziyareti, turistik vize ve ticari vizelerin dışında bazı özel durumlar için de gerçekleşen vize işlemleridir. Hırvatistan’da çalışma ve oturma izinleri olan kişilerin yeniden vize çıkartma veya bu izinlerle ilgili işlemler için de müracaat yeri Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliğidir. Ayrıca Türkiye’de bulunan Hırvat vatandaşlarla da yine Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği bünyesinde ilgilenilir. Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerine geçilmeden önce vize başvuru sahiplerinin pasaportlarının ve vize başvuru dosyaları için gereken evrakların tamamlandığından emin olmaları gerekmektedir. Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri daha çok turistik ve ticari amaçlarla gerçekleşen Hırvatistan vize başvurularıyla ilgili çalışsa da zaman zaman Hırvatistan aile/akraba ziyareti vizeleri içinde işlemler yapılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti satıhları içerisinde Hırvatistan adına vize işlemlerinde karara bağlama yetkisi sadece Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliğine verilmiş bir yetkidir. Bunun yanında Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri esnasında başvuru sahiplerinin VFS Global adlı vize başvuru merkezine teslim ettikleri dosyalar üzerinde bazı incelemeler yapılara ilerleyen bir süreçtir. Hırvatistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize işlemleri süreci devam ederken başvuru sahiplerinden VFS Global vize başvuru firmasına teslim ettikleri evraklara ek evrak talebinde bulunma hakkına sahiptir. Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için ; 0 312 426 03 25 no’lu telefonla irtibata geçebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin