26.6 C
Ankara, TR
Pazar, Temmuz 12, 2020
TELEFON

0 312 426 03 25

0 312 426 03 24

MOBİL

0 553 716 03 25

0 553 966 03 27

E-MAİL

info@longvize.com

longvize@gmail.com

ACİL VİZE HATTI

0 312 426 03 25

hindistan-vize-randevusu
Başkent:Yeni Delhi
Telefon:+91
Alan:
Nüfus:1.330.783.327
Para Birimi:Hint Rupisi (₹)
TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN
ANKARAİSTANBUL
İZMİR ANTALYA
GAZİANTEPBURSA
TRABZONBODRUMEDİRNE

Hindistan Vize Danışma Merkezi

Longvize İletisim
Hindistan Vize Hattı
0 312 426 03 25
Whatsapp Vize Hattı 
0 507 811 97 62
 
Mobil Vize Hattı
0 553 716 03 25
E-Mail İletişim
info@longvize.com
Pazartesi – Cumartesi  
08:30 – 00:00
Almanya Vizesi

Hindistan Vizesi Hakkında Genel Bilgi & India Visa Information

Hindistan Vizesi

Hindistan Vizesi

Hindistan Vizesi için Elçilikteki Temsilciliğiniz Olan Long Vize Şirketi  2012 yılından beri müşterilerine vize işlemleri konusunda, her türlü kaliteli, güvenilir ve güler yüzle hizmet sağlayan, yeniliklere açık, misafirleri için kendini her geçen gün geliştiren, profesyonelliğini daimi kılmaya çalışan bir vize firmasıdır. Hindistan Vizesi için gerekli vize işlemlerinde randevu alınması, evrak hazırlanması ve yetkili mercilere sunumuna kadar ki süreçte sizleri yormadan, tüm konularıyla ilgilenerek, kısa sürede başvurunuzu sonuçlandırıp adresinize teslim eden Long Vize ŞirketiHindistan Vizesi mükemmel hizmet anlayışını ve müşteri memnuniyetini profesyonel servisle birleştirmiştir. Müşterilerimizi gereksiz zaman kaybından kurtarmakta ve evrakları vize alınacak ülkelerin kurallarına uygun olarak eksiksiz ve gereğinden fazla evrak yığını olmadan, uzun süreli vizeyi hedef alarak başvuru yapmaktayız. Biliyoruz ki zaman boşa harcanmayacak kadar değerlidir ve bu değerli zamanınızı en kaliteli şekilde vizeye dönüştüren Long Vize Şirketi sizler sayesinde büyümeye devam edecektir.

 

Hindistan Vize Başvurusu

Hindistan Vize Başvurusu T.C. vatandaşlarının Hindistan Devleti’ne girişin sağlanabilmesi için zorunlu yapılan bir uygulamadır. Bordo pasaportlu tüm T.C. vatandaşları Hindistan Vizesi uygulamalarını yerine getirmek zorunda iken Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahibi olan Hindistan’a seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları kısa süreli seyahatlerde Hindistan Vizesi uygulamasından muaf olabilmektedir. Hindistan Vize Başvurusu hakkında detaylı bilgi almak için arayınız 0312 426 03 25.

 

Hindistan Vize Randevusu

Hindistan Vize Randevusu Hindistan Vize Başvurusu yapılabilmesi için gerekli olan bir prosedürdür. Yapılacak olan seyahatin amacına ve ne kadar süreli yapılacağına göre değişen vize işlemleri için gerekli olan evraklar hazırlanmalıdır. Hindistan Vize Randevusu sırasında yapılacak olan Hindistan Vize Başvurusu şahsen veya firmamız Long Vize aracılığı ile yapılmaktadır. Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize başvurusu için alınan parmak izi her başvuruda tekrar alınmaktadır. Bu nedenle şahsen başvuru yapılması da zorunludur. Yalnızca 70 yaş üstünde olan başvuru sahiplerinden parmak izi alınmamasından dolayı Hindistan Vize Randevusu sırasında olmalarına gerek yoktur.

 

Hindistan Vize İşlemleri

Hindistan Vize İşlemleri Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne ya da firmamız Long Vize aracılığı ile vize başvuru merkezlerine yapılabilmektedir. Hindistan Vize İşlemlerini yürütme, vize başvurularını yapma ve takip etmekle yetkili olan acenteler ile vize başvuru merkezlerinin kakar sürecine herhangi bir yetkiye sahip değildir. Hindistan Vize İşlemleri sırasında istenen gerekli olan evrakların belirlenen Hindistan Vizesi prosedürüne göre hazırlanmış olması gerekmektedir. Bu konuda ön hazırlık sürecinde danışmalık hizmeti veren ve Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği koordineli bir çalışma yapan yetkili olan aracı kurumlardan destek alınması sürecin uzamasının önüne geçecektir.

 

Hindistan Vize Çeşitleri

Hindistan Vize Çeşitleri içinde yer alan ve kısa süreli seyahatler içinde değerlendirilmekte olan Hindistan Aile/Akraba Ziyareti için başvurular iki şekilde yapılabilmektedir. Biyometrik bilgi beyanı içinde yer alan on parmak izi alınabilmesi için şahsen Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne ya da firmamız Long Vize aracılığı ile vize başvuru merkezlerinden birine başvuru yapılmalıdır. Hindistan Aile/Akraba Ziyareti için alınması gereken vize 6 ay içinde en çok yapılabilecek 90 günlük seyahatler için verilen Hindistan ziyaret vizesidir. Hindistan Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız arayınız 0312 426 03 25.

 

Hindistan Gerekli Belge ve Evrak Listeleri

Hindistan Gerekli Belge ve Evrak Listeleri yapılmak istenen Hindistan seyahatinin ne amaçla yapılacağına, süresinin ne kadar olacağına göre değişen evrak listeleri bulunmaktadır. Ayrıca Hindistan Vizesi için başvuru yapan kişinin yaşı ve işine göre de farklılık gösteren evrak listeleri bulunmaktadır. Ancak Hindistan Gerekli Belge ve Evrak Listeleri içinde vize türü, amacı, süresi, başvuru yapan kişinin işi ya da yaşı ne olursa olsun herkesten istenen temel evraklar bulunmaktadır.

-Pasaport, elçiliğin talep etmiş olduğu süre ve geçerlilik tarihi olması gerekmektedir.
-Fotoğraf, elçiliğin talep etmiş olduğu fon ve ebatta olması gerekmektedir.
-Çalışan kişiler için şirket ve çalışma evrakları elçiliğin istemiş olduğu format ve tarihler dikkate alınması gerekmektedir.
-İşveren kişiler için firma evraklar elçiliğin istemiş olduğu format ve tarihler dikkate alınması gerekmektedir.
-Öğrenciler için öğrenci belgesi elçiliğin istediği formatta ve dilde olması lazım.
-Çiftçiler için ziraat odasından onaylı elçiliğin istediği formatta olması gerekmektedir.
-Çocuklar için muvafakatname Anne ve Baba’dan ayrı gidiliyor ise gidiş tarihleri, çeviri ve istenen formatta olması gerekmektedir.
-Çalışmayan kişiler için sponsor kişi evraklar elçiliğin istediği akrabalık derecesi ve formatta olması gerekmektedir.
-Kamu çalışanları için kurum görev ve çalışma evrakları
-Nüfus kayıt örneği tam vukuatlı ülkelere göre barkodlu, orijinal ya da apostilli olması lazım.
-Banka hesap dökümü 3-6 ay arasında geçmiş hareketleri gösteren istenilen formatta banka hesap ekstresi.

 

Hindistan Vizesi Danışmanlık

Hindistan’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye giriş yapabilmek için Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri bölümüne veya firmamız Long Vize aracılığı ile müracaat edilerek yapılmalıdır.

Hindistan Vize Başvurusunda bulunmak ve Hindistan Vize Randevusu alabilmek için şirketimiz aracılığı ile Hindistan Vize İşlemleri yürütülmektedir.

Hızlı ve Sorunsuz Hindistan Vize İşlemleri için hemen arayın, kolay Hindistan Vize Başvurusu yapın, Hindistan Vize Randevusu almak için arayın 0312 426 03 25.

 

HİNDİSTAN VİZESİ HAKKINDA GENEL BİLGİ

Türkiye ile Hindistan’ın ilişkileri Hindistan’ın bağımsızlığını kazandığı 1947 tarihinde Türkiye’nin, Hindistan’ı tanımasıyla başlamıştır. Hindistan’ın Soğuk Savaş döneminde farklı saflarda yer alması nedeniyle duraksamaya giren ikili ilişkiler soğuk savaştan sonra tekrar tahsis edilmiş ve gün geçtikçe daha iyiye gitmektedir. Hindistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından diplomatik pasaport sahiplerine vize uygulaması yapmazken, Hususi (Yeşil), Umumi (Bordo), Hizmet (Gri) pasaport sahiplerinden vize istenmektedir. Hindistan yıllarca İngiliz sömürgesi altında yönetildiği için ülkedeki vatandaşların ikinci dili İngilizce olmuştur. Zaman zaman Hintçe yerine bile kullanıldığı görülmektedir. Ayrıca Hindistan nüfusuyla Dünya’nın en kalabalık ülkeleri arasında yer alır. Hindistan tarih boyu din ve mezhep ayrılıkları yüzünden iç karışıklar yaşamış ve günümüzde de zaman zaman bu sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu bağlamda sosyal hayatındaki sıkıntılar da zaman zaman dünya gündemine oturan Hindistan’ın Bilim, Teknoloji ve Uzay alanlarında yaptığı atılımlar da ülkede yaşanan olumlu gelişmeler olarak göze çarpmaktadır. Ayrıca Hindistan Dünyanın büyümeye devam eden en geniş ekonomilerinden birine sahiptir. Türkiye merkezli firmaların Hindistan’da birçok inşaat işi üstlendiği bilinmektedir. Türkiye ile Hindistan arasında imzalanan karşılıklı ticari anlaşmalar sayesinde iki ülke arasındaki ticari faaliyetlerin kolaylaşması için adımlar atılmıştır. Ayrıca Hindistan ve Türkiye arasında her yıl binlerce kişi turizm faaliyetlerini (çift yönlü) yürütmektedir. Hindistan vizesi hakkında genel bilgi ve danışmanlık hizmeti almak için;  0 312 426 03 25.

 

HİNDİSTAN VİZESİ BAŞVURUSU

Hindistan Vizesi Başvurusu T.C. vatandaşlarının Hindistan Devleti’ne girişin sağlanabilmesi için zorunlu yapılan bir uygulamadır. Bordo pasaportlu tüm T.C. vatandaşları Hindistan vize uygulamalarını yerine getirmek zorunda iken Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahibi olan Hindistan’a seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları kısa süreli seyahatlerde Hindistan vizesi uygulamasından muaf olabilmektedir.

Hindistan vize başvurusu uzun süreli yapılacak olan seyahatler için Hindistan Konsolosluk / Büyükelçiliği’ne yapılmalıdır. Kısa süreli seyahatler için yapılacak olan Hindistan vize başvurusu hem Hindistan Konsolosluk / Büyükelçiliği’ne hem Hindistan vize başvurularını almakla yetkili olan vize başvuru merkezleri ya da seyahat / turizm acentelerine yapılabilmektedir.

Hindistan vizesi başvuruları yapılması düşünülen seyahatin amacına ve ne kadar süreceğine göre farklılık gösteren kategorilerle işleme alınmaktadır. Kısa süreli seyahatler içinde yer alan Hindistan Aile / Akraba ziyareti, Hindistan turistik vize ve Hindistan ticari vize başvuruları Hindistan Konsolosluk / Büyükelçiliği’yle koordineli olarak işlem yapan acentelere ya da vize başvuruları yapılabilirken uzun süreli seyahat için yapılacak olan Hindistan vize başvuruları Hindistan Konsolosluk / Büyükelçiliği’ne yapılmalıdır.

Hindistan vizesi başvurusu öncesinde yapılması gereken ön hazırlık sürecinde acenteler ya da vize başvuru merkezlerinden danışmanlık hizmeti almak evrakların doğru ve eksiksiz olarak hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca Hindistan vizesi başvurusu sırasında beyan edilmesi gereken Hindistan vize başvuru formunun istenilen şekilde Hindistan Konsolosluk / Büyükelçiliği’nin istediği şekilde doldurulması için de destek vermektedir.

Türkiye’de henüz uygulanmıyor olsa da Hindistan vizesi başvuru süreçleri diğer ülkelere göre bir farklı seçenekle daha işler. Bu yöntemde Hindistan ülkesi vize başvuruları için Hindistan Konsolosluk / Büyükelçiliğinde bir çalışma yürütmez. Bunun yerine başvuruları internet üzerinden online olarak alır. Hindistan, Türkiye’den gelecek vize talepleri için de diğer ülkelerde olduğu gibi bu online başvuru mekanizmasını kullanarak alır. Fakat vize başvurusunun online olarak yapılması, Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliğine hiç gidilmediği anlamına gelmez. Online başvuru formlarını tamamladıktan sonra vize başvuru sahipleri biyometrik verileri vermek için Hindistan Konsolosluk / Büyükelçiliğine görüşmeye çağırabilirler. Türkiye’de de yakın bir tarihte hizmete açılması beklenen Hindistan online vize başvurusu hakkında şimdiden bilgi vermek istedik.

Türkiye’de hali hazırda devam eden Hindistan vizesi başvurusu şeklinde de Hindistan Konsolosluk / Büyükelçilik binalarından temin edilebilecek başvuru formlarının eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması ile ilk adım atılır. Bu bağlamda Hindistan Konsolosluk / Büyükelçiliklerinden yaşadığınız ile en yakın olanından bu işlemi başlatabilirsiniz. Türkiye’den Hindistan’a yapılan ziyaretler genelde aile / akraba ziyareti, turistik ve ticari amaçlı ziyaretler olduğundan Hindistan vize başvurusuna belirli bir ilgi her dönem mevcuttur. Bu nedenle Hindistan vize başvurusu işlemlerinize planladığınız ziyaret tarihinden bir süre önce başlamanız gerekecektir. Hindistan vize başvurusu ve sürecin devamıyla ilgili detaylı bilgi almak için 0 312 426 03 25.

 

HİNDİSTAN VİZESİ ÇEŞİTLERİ

Hindistan Aile/Akraba Ziyareti

Hindistan vize çeşitleri içinde yer alan ve kısa süreli seyahatler içinde değerlendirilmekte olan Hindistan Aile/Akraba Ziyareti için başvurular iki şekilde yapılabilmektedir. Biyometrik bilgi beyanı içinde yer alan on parmak izi alınabilmesi için şahsen Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne ya da akrediteli acenteler ile vize başvuru merkezlerinden birine başvuru yapılmalıdır. Hindistan Aile/Akraba Ziyareti için alınması gereken vize 6 ay içinde en çok yapılabilecek 90 günlük seyahatler için verilen Hindistan ziyaret vizesidir. Hindistan Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar şöyledir:

  • Hindistan vizesi alabilmek için geçerli olan prosedür şartlarına uygun pasaport olması gerekmektedir. Pasaportun on yıldan daha eski olmaması, yıpranmamış olması, Hindistan vize başvuru tarihi de hesap edilerek 6 ay geçerliliği olan içinde de Hindistan vizesi işleminin yapılabileceği iki sayfasının olması ve fotoğraflı sayfalarının fotokopisinin çekilerek beyan edilmesi gerekmektedir.
  • Hindistan Aile/Akraba Ziyareti için Hindistan resmi web sitesi üzerinden online bir şekilde Hindistan vize başvuru formunun gerektiği şekilde doldurulmuş olması gerekmektedir.

Hindistan aile/akraba ziyareti vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Hindistan’da ikamet etmekte olan şahısların Türkiye’de bulunan aile üyelerini ya da akrabalarını Hindistan’da ağırlamaları için gereken vizedir. Türkiye’de bulunan Hindistan aile/akraba ziyareti vizesi başvuru sahipleri, Hindistan’daki yakınlarından gelecek ve içeriğinde Hindistan’da ki yakınlarının kendilerini Hindistan’da destekleyeceğini belirten evrakların bulunduğu birkaç evraka ihtiyaç duyar. Bu evraklar Hindistan Konsolosluğu /  Büyükelçiliğine teslim edilecek olan Hindistan vize başvuru dosyası içinde bulunur ve Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği yetkilileri kararlarını bu bağlamda verirler.

Hindistan Turistik Vize

Hindistan vizesi çeşitleri içinde yer alan ve Hindistan vizesi alınması ile seyahat edilmesine izin verilen, kısa süreli seyahatler içinde değerlendirilen Hindistan Turistik vize için başvuruların gerektiği şekilde yapılması gerekmektedir. Hindistan turistik vize için yapılması gereken başvurular şahsen Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne yapılabileceği gibi Hindistan temsilcilikleri ile koordineli bir çalışma sürdüren vize başvuru merkezleri ya da akrediteli acenteler aracılığı ile yapılabilmektedir. Hindistan turistik vize için hazırlanması gereken evraklar ise şöyledir:

  • Hindistan turistik vize başvuru tarihi baz alınarak 6 ay geçerliliği bulunan, Hindistan vize işlemlerinde giriş çıkış işlemlerinin yapılabileceği 2 sayfasının olduğu, eskimemiş ve resimli sayfasının fotokopisi ile birlikte pasaportun beyan edilmesi gerekmektedir.
  • İngilizce olarak Hindistan web sitesi üzerinden online olarak doldurulmuş Hindistan vize başvuru formunun en doğru bir şekilde doldurulmuş olması gerekmektedir
  • Farklı bir vize işleminde hiç kullanılmamış 2 adet biyometrik fotoğraf,

Hindistan’ın kendine has mistik kültürü ve binlerce yıllık tarihi eserleri barındırdığı şehirleri her yıl milyonlarca turist tarafından akına uğramakta. Ayrıca Hint sinemasının dünyaca ünlü olmasından dolayı Hindistan’ın, Türkiye’de de oldukça tanınan bir ülke olması nedeniyle Türkiye’den, Hindistan’a yapılan turistik ziyaretlerde sürekli canlı kalmakta. Bu amaçlarla Hindistan’a ziyarette bulunmak isteyen kişilerin alması gereken vize Hindistan turistik vizesi olarak belirlenmiştir. Hindistan turistik vizesi için hazırlanacak başvuru dosyasında ulaşım ve konaklama rezervasyonlarının bulunduğundan emin olun.

Hindistan Ticari Vize

Hindistan vizesi çeşitleri olarak Hindistan Ticari Vize için kısa süreli seyahatler için verilen Hindistan vizesi ile seyahat etme hakkı verilmektedir. Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapılabileceği gibi temsilciliklerle işbirliği içinde hizmet veren yetkili acenteler ya da vize başvuru merkezlerine de şahsen başvuru yapılabilmektedir. Hindistan Konsolosluğu’nun vize prosedürlerine uygun olarak hazırlanması gerekmektedir.  Hindistan Ticari Vize için gerekli olan evraklar:

  • Hindistan Konsolosluğu tarafından belirlenen prosedüre göre pasaportun resimli olan sayfasının fotokopisi ile beyan edilmesi gerekmektedir.
  • Biyometrik özellikte ilk defa Hindistan Ticari Vize başvurusunda kullanılacak ve başvuru yapan kişinin başvuru tarihine en yakın tarihte çekilmiş 2 vesikalık fotoğraf,
  • Hindistan ticari vize başvuru sahibinin çalıştığı kurum ile ilgili resmi belgeler,

Türkiye ile Hindistan arasında yüklü miktarlarda sermayelerin koyulduğu yüzlerce ortak yatırımlı iş yapılmakta. Bununla birlikte iki ülke arasındaki ithalat – ihracat ilişkileri de giderek artıyor. Bu nedenle Türkiye’den, Hindistan’a yapılan iş seyahatlerinin sayısı da bir hayli fazla. Hindistan’da iş anlaşması imzalamak, iş toplantısı ya da fuarlara katılmak (stant sahibi, katılımcı) için gereken vize Hindistan ticari vizesidir.

 

HİNDİSTAN VİZESİ İŞLEMLERİ

Hindistan Vizesi İşlemleri Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne ya da akrediteli acenteler ile vize başvuru merkezlerine yapılabilmektedir. Vize işlemlerini yürütme, vize başvurularını yapma ve takip etmekle yetkili olan acenteler ile vize başvuru merkezlerinin kakar sürecine herhangi bir yetkiye sahip değildir. Hindistan Vize İşlemleri sırasında istenen gerekli olan evrakların belirlenen Hindistan vize prosedürüne göre hazırlanmış olması gerekmektedir. Bu konuda ön hazırlık sürecinde danışmalık hizmeti veren ve Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği koordineli bir çalışma yapan yetkili olan aracı kurumlardan destek alınması sürecin uzamasının önüne geçecektir.

Hindistan vizesi işlemleri için Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’nin tatil günleri ve mesai saatleri dikkatte alınarak başlatılmalıdır. Hem Türkiye’nin hem de Hindistan’ın resmi tatil günleri ve ayrıca Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’nin mesai saatleri öğrenilerek Hindistan vize işlemleri için başvuru yapılmalıdır. Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği hafta içi pazartesi ve cuma günleri sabah 10.00 ile 11.30 saatleri arasında başvuru kabul etmektedir.

Hindistan vize işlemleri için yapılan başvuruda hazırlanmış olan evraklarda beyan edilmiş olan bilgilerin tüm evraklarla tutarlı olması, istenen tüm evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmiş olması, Hindistan vizesi harç ücretinin yatırılmış olması Hindistan vize işlemleri sürecinin aksamaması için oldukça önemlidir. Yapılacak olan Hindistan ziyaretinin amacı, ziyaretin ne kadar süreceği, başvuru sahibinin mesleği ve yaşına göre yapılması gereken Hindistan vizesi işlemleri için gerekli koşulların sağlanmasıyla yapılabilmektedir.

Türkiye’de bir dönem için aktif olan online vize işlemleri şuan pasif durumda olsa da yakında hizmete açılması söz konusu olduğundan Hindistan vizesi işlemlerinin online ayağıyla ilgili de bilgiler vermek gerekir. Hindistan vize işlemlerini online sistem üzerinden yaparken ilk olarak Hindistan online vize başvuru formunu doldurmanız gerekir. Bunu yapmak için her form doldurma işleminde olduğu gibi Hindistan vizesine ne amaçla başvuru yaptığınızdan emin olmanız ve bu bağlamda form doldurma işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Ayrıca siteye yüklemeniz gereken ve Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından kuralları belirlenmiş diğer evraklarında bu amaca göre hazırlanmış evraklar olması gerekmektedir. Şu an aktif olmayan bu online sistemden yapılamayan bu işlemlerin Hindistan Konsolosluk / Büyükelçiliğinde kağıt üstünde yapıldığını söyleyelim.

Hindistan vize işlemleri için online başvuru Türkiye vatandaşları adına şu an mümkün olmasa da Türkiye vatandaşları için geçerli olan 3. Bir çeşit vize işleminin gündemde olduğu söylenmekte. Bu sistemle Hindistan’a girişte vize işlemlerinin tamamlanıp kısa süreli turist vizesinin Hindistan sınır kapısından alınacağının mümkün olduğu söyleniyor. Şimdilik sadece Japonya, Lüksemburg, Yeni Zelanda, Singapur ve Finlandiya vatandaşları için geçerli olan bu işlemin yakın zamanda Türkiye için de geçerli olması bekleniyor zira Türkiye Cumhuriyeti, Hindistan vatandaşlarına Türkiye girişlerinde alabilecekleri 30 günlük bir vize imkanı sunuyor. Hindistan’ın da bunun karşılığında kapıda vize uygulamasına Türkiye’yi dahil edileceği söylentiler arasında.

 

HİNDİSTAN VİZESİ RANDEVUSU

Hindistan Vizesi Randevusu Hindistan vize başvurusu yapılabilmesi için gerekli olan bir prosedürdür. Yapılacak olan seyahatin amacına ve ne kadar süreli yapılacağına göre değişen vize işlemleri için gerekli olan evraklar hazırlanmalıdır. Vize randevusu sırasında yapılacak olan Hindistan vize başvurusu şahsen yapılmak zorundadır. Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize başvurusu için alınan parmak izi her başvuruda tekrar alınmaktadır. Bu nedenle şahsen başvuru yapılması da zorunludur. Yalnızca 70 yaş üstünde olan başvuru sahiplerinden parmak izi alınmamasından dolayı vize randevusu sırasında olmalarına gerek yoktur.

Hindistan Vizesi Randevusu sırasında beyan edilen evraklar dışında ek evrak isteme hakkına sahip olan Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği, Hindistan vize randevusu sırasında teslim edilen dosya inceleyerek aynı gün içinde gerekli görülen ek evrak talebini de bildirmektedir.

Hindistan Vizesi Randevusu tarihi ve yarım saat öncesinde randevu alınan yerde bulunulması gerekmektedir. Zorunlu olarak yapılan biyometrik bilgi taramasının içinde yer alan 10 parmak izi alımının da yapılarak Hindistan vizesi başvurularında yapılacak tüm işlemlerin tamamlanması gerekmektedir. Vize randevusu sırasında teslime dilen dosyanın aynı zamanda incelenmesi ve eksik belirlenmemesi durumunda Hindistan vize başvuru sonucu vize randevusu alınan günün akşamında sonuçlanabilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise Hindistan ve Türkiye’nin resmi tatil günlerinde hizmet vermeyen Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’nin tatil günleri hesap edilerek vize başvurularının yapılması gerekmektedir.

Hindistan’ın henüz Türkiye’de kullanımda olmayan online vize başvuru işlemlerinde online ortamda gerçekleştirilen başvuru aşamasından sonra verilen bir randevu ile Hindistan Konsolosluk / Büyükelçiliğine biyometrik verileri vermek adına gitmek gerekir. Fakat Türkiye’den alınacak Hindistan vizeleri için mevcut durumda böyle bir randevu uygulaması bulunmamaktadır. Hindistan özellikle bilim ve teknolojide yaptığı atılımların bir yansıması olarak birçok ülkede online vize başvuru uygulamasını faaliyette tutmakta olsa da henüz Türkiye için böyle bir durum söz konusu değildir. Bunun yanında Hindistan vize randevusu da klasik vize randevuları gibi olmayan bir sistemdir. Çünkü Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği herhangi bir şekilde önceden irtibat kurmanıza imkan vererek size saati ve tarihi belli bir işlem günü vermezler.

Hindistan vize başvurusunu yapacak olduğunuz Hindistan Konsolosluk / Büyükelçilik binalarına daha önceden eksiksiz ve doğru olarak hazırladığınız Hindistan vize başvuru dosyanız ile müracaat edersiniz. Hindistan vize randevusunu aslında Hindistan Konsolosluk / Büyükelçiliklerine gittiğinizde işlem yapmak için alacağınız sıra numaranız olarak düşünebilirsiniz zira Türkiye’de, Hindistan vizesi için herhangi başka bir sistem çalışmakta olmadığından başka türlü bir Hindistan vizesi randevusu almak mümkün değildir. Hindistan vizesi randevusu olarak düşünebileceğimiz sıra numarası alarak başvuru işlemlerini gerçekleştirmek şu an için Türkiye’de, Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından kullanılan tek yöntemdir.