Hindistan Vize Randevusu

619

Hindistan Vize Randevusu

Hindistan VizesiHindistan Vize Randevusu Hindistan vize başvurusu yapılabilmesi için gerekli olan bir prosedürdür. Yapılacak olan seyahatin amacına ve ne kadar süreli yapılacağına göre değişen vize işlemleri için gerekli olan evraklar hazırlanmalıdır. Vize randevusu sırasında yapılacak olan Hindistan vize başvurusu şahsen yapılmak zorundadır. Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize başvurusu için alınan parmak izi her başvuruda tekrar alınmaktadır. Bu nedenle şahsen başvuru yapılması da zorunludur. Yalnızca 70 yaş üstünde olan başvuru sahiplerinden parmak izi alınmamasından dolayı vize randevusu sırasında olmalarına gerek yoktur.

Hindistan Vize Randevusu sırasında beyan edilen evraklar dışında ek evrak isteme hakkına sahip olan Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği, Hindistan vize randevusu sırasında teslim edilen dosya inceleyerek aynı gün içinde gerekli görülen ek evrak talebini de bildirmektedir.

Hindistan Vize Randevusu tarihi ve yarım saat öncesinde randevu alınan yerde bulunulması gerekmektedir. Zorunlu olarak yapılan biyometrik bilgi taramasının içinde yer alan 10 parmak izi alımının da yapılarak Hindistan vize başvurularında yapılacak tüm işlemlerin tamamlanması gerekmektedir. Vize randevusu sırasında teslime dilen dosyanın aynı zamanda incelenmesi ve eksik belirlenmemesi durumunda Hindistan vize başvuru sonucu vize randevusu alınan günün akşamında sonuçlanabilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise Hindistan ve Türkiye’nin resmi tatil günlerinde hizmet vermeyen Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’nin tatil günleri hesap edilerek vize başvurularının yapılması gerekmektedir.

Hindistan’ın henüz Türkiye’de kullanımda olmayan online vize başvuru işlemlerinde online ortamda gerçekleştirilen başvuru aşamasından sonra verilen bir randevu ile Hindistan Konsolosluk / Büyükelçiliğine biyometrik verileri vermek adına gitmek gerekir. Fakat Türkiye’den alınacak Hindistan vizeleri için mevcut durumda böyle bir randevu uygulaması bulunmamaktadır. Hindistan özellikle bilim ve teknolojide yaptığı atılımların bir yansıması olarak birçok ülkede online vize başvuru uygulamasını faaliyette tutmakta olsa da henüz Türkiye için böyle bir durum söz konusu değildir. Bunun yanında Hindistan vize randevusu da klasik vize randevuları gibi olmayan bir sistemdir. Çünkü Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği herhangi bir şekilde önceden irtibat kurmanıza imkan vererek size saati ve tarihi belli bir işlem günü vermezler.

Hindistan vize başvurusunu yapacak olduğunuz Hindistan Konsolosluk / Büyükelçilik binalarına daha önceden eksiksiz ve doğru olarak hazırladığınız Hindistan vize başvuru dosyanız ile müracaat edersiniz. Hindistan vize randevusunu aslında Hindistan Konsolosluk / Büyükelçiliklerine gittiğinizde işlem yapmak için alacağınız sıra numaranız olarak düşünebilirsiniz zira Türkiye’de, Hindistan vizesi için herhangi başka bir sistem çalışmakta olmadığından başka türlü bir Hindistan vize randevusu almak mümkün değildir. Hindistan vize randevusu olarak düşünebileceğimiz sıra numarası alarak başvuru işlemlerini gerçekleştirmek şu an için Türkiye’de, Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından kullanılan tek yöntemdir. Hindistan vize randevusu, başvurusu ve sürecin diğer adımları hakkında bilgi almak için ; 0 312 426 03 25.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin