Hindistan Vize Çeşitleri

811

Hindistan Vize Çeşitleri

Hindistan Aile/Akraba Ziyareti

Hindistan VizesiHindistan vize çeşitleri içinde yer alan ve kısa süreli seyahatler içinde değerlendirilmekte olan Hindistan Aile/Akraba Ziyareti için başvurular iki şekilde yapılabilmektedir. Biyometrik bilgi beyanı içinde yer alan on parmak izi alınabilmesi için şahsen Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne ya da akrediteli acenteler ile vize başvuru merkezlerinden birine başvuru yapılmalıdır. Hindistan Aile/Akraba Ziyareti için alınması gereken vize 6 ay içinde en çok yapılabilecek 90 günlük seyahatler için verilen Hindistan ziyaret vizesidir. Hindistan Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar şöyledir:

 • Hindistan vizesi alabilmek için geçerli olan prosedür şartlarına uygun pasaport olması gerekmektedir. Pasaportun on yıldan daha eski olmaması, yıpranmamış olması, Hindistan vize başvuru tarihi de hesap edilerek 6 ay geçerliliği olan içinde de Hindistan vizesi işleminin yapılabileceği iki sayfasının olması ve fotoğraflı sayfalarının fotokopisinin çekilerek beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Hindistan Aile/Akraba Ziyareti için Hindistan resmi web sitesi üzerinden online bir şekilde Hindistan vize başvuru formunun gerektiği şekilde doldurulmuş olması gerekmektedir.
 • Biyometrik özellikte çekilmiş başvuru sahibi olan kişinin en güncel haliyle çekilmiş 2 fotoğraf,
 • Hindistan Aile/Akraba Ziyareti yapacak kişinin Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne hitap edilerek hazırlanmış vize talep dilekçesi,
 • Hindistan Aile/Akraba Ziyareti yapan kişinin mali durumunun belirtildiği belgeler,
 • Hindistan Aile/Akraba Ziyareti yapan kişinin iş bilgisini destekleyen belgeler,
 • Başvuru sahibini davet eden aile akraba tarafından Hindistan’dan yollanmış davetiye,
 • Hindistan Aile/Akraba Ziyareti için başvuru sahibinin tam vukuatlı nüfus kaydı örneği ile kimlik fotokopisi olması gerekmektedir.

Hindistan aile/akraba ziyareti vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Hindistan’da ikamet etmekte olan şahısların Türkiye’de bulunan aile üyelerini ya da akrabalarını Hindistan’da ağırlamaları için gereken vizedir. Türkiye’de bulunan Hindistan aile/akraba ziyareti vizesi başvuru sahipleri, Hindistan’daki yakınlarından gelecek ve içeriğinde Hindistan’da ki yakınlarının kendilerini Hindistan’da destekleyeceğini belirten evrakların bulunduğu birkaç evraka ihtiyaç duyar. Bu evraklar Hindistan Konsolosluğu /  Büyükelçiliğine teslim edilecek olan Hindistan vize başvuru dosyası içinde bulunur ve Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği yetkilileri kararlarını bu bağlamda verirler.

Hindistan Turistik Vize

Hindistan vize çeşitleri içinde yer alan ve Hindistan vizesi alınması ile seyahat edilmesine izin verilen, kısa süreli seyahatler içinde değerlendirilen Hindistan Turistik vize için başvuruların gerektiği şekilde yapılması gerekmektedir. Hindistan turistik vize için yapılması gereken başvurular şahsen Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne yapılabileceği gibi Hindistan temsilcilikleri ile koordineli bir çalışma sürdüren vize başvuru merkezleri ya da akrediteli acenteler aracılığı ile yapılabilmektedir. Hindistan turistik vize için hazırlanması gereken evraklar ise şöyledir:

 • Hindistan turistik vize başvuru tarihi baz alınarak 6 ay geçerliliği bulunan, Hindistan vize işlemlerinde giriş çıkış işlemlerinin yapılabileceği 2 sayfasının olduğu, eskimemiş ve resimli sayfasının fotokopisi ile birlikte pasaportun beyan edilmesi gerekmektedir.
 • İngilizce olarak Hindistan web sitesi üzerinden online olarak doldurulmuş Hindistan vize başvuru formunun en doğru bir şekilde doldurulmuş olması gerekmektedir
 • Farklı bir vize işleminde hiç kullanılmamış 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne hitap edilmiş bir şekilde hazırlanmış vize talep dilekçesi,
 • Hindistan turistik vize başvurusu için başvuru sahibinin tüm bilgilerinin beyan edildiği tam vukuatlı nüfus kaydı örneği ile kimlik fotokopileri,
 • Hindistan turistik vize başvurusu sırasında başvuru yapan kişinin bankadan temin edilen mali durumu destekleyici belgeler,
 • Hindistan turistik vize başvuru sahibinin iş durumunu destekleyen belgeler,
 • Hindistan turistik vize seyahatinin yapılmasını destekleyecek gidiş dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu,
 • Hindistan turistik vize harç ücreti olması gereken evraklarla beraber başvuru esnasında ödenmesi gerekmektedir.

Hindistan’ın kendine has mistik kültürü ve binlerce yıllık tarihi eserleri barındırdığı şehirleri her yıl milyonlarca turist tarafından akına uğramakta. Ayrıca Hint sinemasının dünyaca ünlü olmasından dolayı Hindistan’ın, Türkiye’de de oldukça tanınan bir ülke olması nedeniyle Türkiye’den, Hindistan’a yapılan turistik ziyaretlerde sürekli canlı kalmakta. Bu amaçlarla Hindistan’a ziyarette bulunmak isteyen kişilerin alması gereken vize Hindistan turistik vizesi olarak belirlenmiştir. Hindistan turistik vizesi için hazırlanacak başvuru dosyasında ulaşım ve konaklama rezervasyonlarının bulunduğundan emin olun.

Hindistan Ticari Vize

Hindistan vize çeşitleri olarak Hindistan Ticari Vize için kısa süreli seyahatler için verilen Hindistan vizesi ile seyahat etme hakkı verilmektedir. Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapılabileceği gibi temsilciliklerle işbirliği içinde hizmet veren yetkili acenteler ya da vize başvuru merkezlerine de şahsen başvuru yapılabilmektedir. Hindistan Konsolosluğu’nun vize prosedürlerine uygun olarak hazırlanması gerekmektedir.  Hindistan Ticari Vize için gerekli olan evraklar:

 • Hindistan Konsolosluğu tarafından belirlenen prosedüre göre pasaportun resimli olan sayfasının fotokopisi ile beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik özellikte ilk defa Hindistan Ticari Vize başvurusunda kullanılacak ve başvuru yapan kişinin başvuru tarihine en yakın tarihte çekilmiş 2 vesikalık fotoğraf,
 • Hindistan Ticari Vize başvuru formunun Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği resmi internet üzerinden online olarak başvuru tapılması zorunludur.
 • Tam vukuatlı nüfus kaydı örneği ile kimlik fotokopisi ve kimlik fotokopisi,
 • Hindistan Ticari Vize talebinin Hindistan Konsolosluğu’na hitap edilerek yazılmış olması gerekmektedir.
 • Hindistan ticari vize için başvuru yapan kişiyi Hindistan’daki şirket / firma / kurum tarafından yollanmış Hindistan Ticari vize davetiyesi,
 • Seyahat edecek kişi ya da kişilerle ilgili mali durum belgesi,
 • Başvuru sahibinin iş / meslek durumunun beyan edilmesi,
 • Hindistan ticari vize başvuru sahibinin çalıştığı kurum ile ilgili resmi belgeler,
 • Hindistan ticari vize başvuru yapan kişinin seyahatin yapılacağını kanıtlayan ulaşım ve otel rezervasyonları mutlaka beyan edilmelidir.

Türkiye ile Hindistan arasında yüklü miktarlarda sermayelerin koyulduğu yüzlerce ortak yatırımlı iş yapılmakta. Bununla birlikte iki ülke arasındaki ithalat – ihracat ilişkileri de giderek artıyor. Bu nedenle Türkiye’den, Hindistan’a yapılan iş seyahatlerinin sayısı da bir hayli fazla. Hindistan’da iş anlaşması imzalamak, iş toplantısı ya da fuarlara katılmak (stant sahibi, katılımcı) için gereken vize Hindistan ticari vizesidir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin