Hindistan Vize Başvurusu

655

Hindistan Vize Başvurusu
Hindistan VizesiHindistan Vize Başvurusu T.C. vatandaşlarının Hindistan Devleti’ne girişin sağlanabilmesi için zorunlu yapılan bir uygulamadır. Bordo pasaportlu tüm T.C. vatandaşları Hindistan vize uygulamalarını yerine getirmek zorunda iken Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahibi olan Hindistan’a seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları kısa süreli seyahatlerde Hindistan vizesi uygulamasından muaf olabilmektedir.

Hindistan vize başvurusu uzun süreli yapılacak olan seyahatler için Hindistan Konsolosluk / Büyükelçiliği’ne yapılmalıdır. Kısa süreli seyahatler için yapılacak olan Hindistan vize başvurusu hem Hindistan Konsolosluk / Büyükelçiliği’ne hem Hindistan vize başvurularını almakla yetkili olan vize başvuru merkezleri ya da seyahat / turizm acentelerine yapılabilmektedir.

Hindistan vize başvuruları yapılması düşünülen seyahatin amacına ve ne kadar süreceğine göre farklılık gösteren kategorilerle işleme alınmaktadır. Kısa süreli seyahatler içinde yer alan Hindistan Aile / Akraba ziyareti, Hindistan turistik vize ve Hindistan ticari vize başvuruları Hindistan Konsolosluk / Büyükelçiliği’yle koordineli olarak işlem yapan acentelere ya da vize başvuruları yapılabilirken uzun süreli seyahat için yapılacak olan Hindistan vize başvuruları Hindistan Konsolosluk / Büyükelçiliği’ne yapılmalıdır.

Hindistan vize başvurusu öncesinde yapılması gereken ön hazırlık sürecinde acenteler ya da vize başvuru merkezlerinden danışmanlık hizmeti almak evrakların doğru ve eksiksiz olarak hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca Hindistan vize başvurusu sırasında beyan edilmesi gereken Hindistan vize başvuru formunun istenilen şekilde Hindistan Konsolosluk / Büyükelçiliği’nin istediği şekilde doldurulması için de destek vermektedir.

Türkiye’de henüz uygulanmıyor olsa da Hindistan vize başvuru süreçleri diğer ülkelere göre bir farklı seçenekle daha işler. Bu yöntemde Hindistan ülkesi vize başvuruları için Hindistan Konsolosluk / Büyükelçiliğinde bir çalışma yürütmez. Bunun yerine başvuruları internet üzerinden online olarak alır. Hindistan, Türkiye’den gelecek vize talepleri için de diğer ülkelerde olduğu gibi bu online başvuru mekanizmasını kullanarak alır. Fakat vize başvurusunun online olarak yapılması, Hindistan Konsolosluğu / Büyükelçiliğine hiç gidilmediği anlamına gelmez. Online başvuru formlarını tamamladıktan sonra vize başvuru sahipleri biyometrik verileri vermek için Hindistan Konsolosluk / Büyükelçiliğine görüşmeye çağırabilirler. Türkiye’de de yakın bir tarihte hizmete açılması beklenen Hindistan online vize başvurusu hakkında şimdiden bilgi vermek istedik.

Türkiye’de hali hazırda devam eden Hindistan vize başvurusu şeklinde de Hindistan Konsolosluk / Büyükelçilik binalarından temin edilebilecek başvuru formlarının eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması ile ilk adım atılır. Bu bağlamda Hindistan Konsolosluk / Büyükelçiliklerinden yaşadığınız ile en yakın olanından bu işlemi başlatabilirsiniz. Türkiye’den Hindistan’a yapılan ziyaretler genelde aile / akraba ziyareti, turistik ve ticari amaçlı ziyaretler olduğundan Hindistan vize başvurusuna belirli bir ilgi her dönem mevcuttur. Bu nedenle Hindistan vize başvurusu işlemlerinize planladığınız ziyaret tarihinden bir süre önce başlamanız gerekecektir. Hindistan vize başvurusu ve sürecin devamıyla ilgili detaylı bilgi almak için 0 312 426 03 25.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin