Gana Vize Çeşitleri

583

Gana Vize Çeşitleri

Gana Aile/Akraba Ziyareti

Gana VizesiGana Vize Çeşitleri içinde yer alan Gana Aile/Akraba Ziyareti için Gana vize işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Resmi pasaport sahiplerinin dışında Gana’ya seyahat etmeyi düşünen tüm T.C. vatandaşları için Gana vize işlemleri yapmakla yükümlüdür.  Gana Aile/Akraba Ziyareti için de acentelerden destek alınarak hazırlanacak olan evraklar için hazırlık süreci oluşturması zaman kaybı gibi durumların yaşanmasını engelleyecektir. Gana Aile/Akraba Ziyareti için prosedür kurallarına göre hazırlanması gereken evraklar şunlardır:

 • Gana Aile/Akraba Ziyareti için öncelikli olarak Gana vize başvuru formunda bulunan soruların İngilizce olarak doğru bir şekilde eksiksiz olarak cevap verilmesi gerekmektedir.
 • Geçerlilik özelliklerini taşıyan pasaportun kullanılabilir durumda olması gerekmektedir. Geçerlilik özelliklerini taşımayan pasaportların yerine yenisinin temin edilmesi Gana başvurusunun olumlu sonuçlanması için daha uygun olacaktır.
 • Gana Aile/Akraba Ziyareti gerçekleştirecek kişiyi Gana’da bulunan aile ya da akraba tarafından resmi olarak hazırlanıp yollanmış davetiyede aile ya da akrabalık durumlarının kanıtlayıcı belgelerle yollanması gerekmektedir.
 • Biometrik özellikte 4 adet fotoğrafın başvuru yapan kişinin en güncel halini yansıtan ve ilk ez kullanılıyor olması oldukça önemlidir.
 • Gana Aile/Akraba Ziyareti yapan kişinin gerekli sağlık kontrolünden geçildiğine ve sarıhumma aşısının yapıldığına dair belgeler,
 • Gana Aile/Akraba Ziyareti yapılacağına dair önceden yapılan uçak rezervasyon bilgileri,
 • Gana Aile/Akraba Ziyareti vize için ödenmiş vize harç ücretinin dekontu,
 • Zorunlu olan seyahat sağlık sigorta poliçesinin aslı olası bir hastalık durumunda hastalığın tedavisinin karşılanması için gerekmektedir.

Gana ile Türkiye arasında gelişmekte olan ikili ilişkiler neticesinde özellikle Türk firmalarının Gana’da yaptıkları yatırımlar ve bunlardan sorumlu kişilerin Gana’da ikamet etmeye başlaması nedeniyle Gana’da bir Türk popülasyonu mevcut duruma gelmiştir. Bu Türk vatandaşlarının, Türkiye’de bulunan aile ve akraba bireylerine, Gana’daki yakınlarını ziyaret imkanı sağlayan vize Gana aile / akraba ziyaret vizesidir. Gana aile / akraba ziyareti vizesini almak için ilk gereken Gana’da ikamet etmekte olan kişinin Türkiye’deki vize başvuru sahiplerine göndereceği resmi davetiyeleridir. Bu davetiyelerin vize başvuru dosyasına eklenerek Gana Konsolosluğu / Büyükelçiliğine diğer evraklarla beraber teslim edilmesi gerekir.

Gana Turistik Vize

Gana vize çeşitleri içinde bulunan Gana Turistik Vize için yapılması gereken Gana vize prosedür şartlarına göre yapılmalıdır. Öncelikle yapılması gereken şey istenen evrakların hazırlanması için doğru bir planlama yapılması gerekmektedir. Doğru bir planlama yapılabilmesi için de gerekli olan evrakların ne olduğu öğrenildikten nereden alınması ve ne şekilde olması konusunda danışmalık hizmeti almak bu sürecin daha sağlıklı geçmesine yardımcı olacaktır. Gana seyahati planlayan kişilerin beyan edecek belgeler arasında tutarlılık olması Gana Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından oldukça dikkatle yaklaşılan bir konudur.  Bilgi tutarsızlığının tespit edilmesi durumunda başvurular olumsuz sonuçlanmaktadır. Genel başlıklar halinde Gana Turistik Vize için gerekli olan evraklar şunlardır:

 • Gerçeğe uygun bilgilerin beyan edildiği Gana vize başvuru formunun İngilizce olarak doldurulmuş olması gerekmektedir.
 • 10 yaşından büyük olmayan pasaportların eskimemiş ve yıpranmamış olması da oldukça önemlidir. Kullanılabilecek en az iki sayfası bulunan ve seyahat sonrasında da geçerliliği 6 ay sürecek olan pasaportlar geçerli sayılmaktadır.
 • Gana Turistik Vize başvuru zamanına yakın bir tarihte çekilmiş biometrik fotoğraf,
 • Gana Turistik Vize müracaatında bulunan kişinin mali durumuyla ilgili resmi belgeler,
 • Gana Turistik Vize müracaatını yapan kişinin mesleki durumunu belirten belgeler,
 • Gana Turistik seyahatin yapılacağını destekleyici belge olarak ulaşım ve otel rezervasyonları,
 • Gana Turistik vize için gerekli olan seyahat sağlık sigortası zorunlu olarak yapılmalıdır.

Türkiye ile Gana arasındaki ilişkilerin gelişmesi neticesinde Gana’nın Turistik yerleri de Türkiye’de giderek daha çok tanınır hale gelmiştir. Gana’ya turistik amaçlı ziyaretler gerçekleştirmek için gereken vize türü Gana turistik vizesi olarak belirlenmiş olup başvuruları esnasında ulaşım ve konaklama rezervasyonlarını ibraz etmek gerekir. Gana turistik vize başvuruları Gana Konsolosluğu / Büyükelçiliğine yapılır.

Gana Ticari Vize

Gana ticari vize çeşitleri yapılacak seyahat türüne, süresine ve amacına göre farklılık göstermektedir. Kısa ve uzun yapılacak olan seyahatlerin amacına göre de Gana vize işlemleri farklılık göstermektedir. Gana’da ticari iş yapmayı planlayan T.C. vatandaşları kısa yapılacak seyahatler için uygulanan Gana ticari vize işlemlerini yapmakla yükümlüdür. Türkiye ile Gana arasında yapılan vize anlaşması gereğince Gana’ya ticari girişimde bulunmayı planlayan tüm T.C. vatandaşlarının 180 günde en fazla 90 gün yapılabileceği Gana ticari vize ile Gana’ya giriş yapabilmektedirler. Gana ticari vize alınabilmesi için gerekli olan evrakların prosedür şartlarına uygun bir şekilde hazırlanıp dosya halinde Gana Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne başvuru yapması gerekmektedir. Gana ticari vize için gerekli olan evraklar ise şöyledir:

 • Geçerlilik özelliklerine sahip olan pasaportun 10 yıldan önce alınmamış, seyahat bitimi ile birlikte 6 ay geçerli olabilecek, Gana ticari vize işlemlerinin yapılabileceği iki boş sayfası olan, kullanılabilir durumda pasaport beyan edilmelidir.
 • Gana ticari vize talebi yapan kişi tarafından ıslak imzalı olarak İngilizce olarak doldurulmuş Gana vize başvuru formu,
 • Gana’da ticari iş bağlantısı kurulan şirket / firma / kurum tarafından resmi olarak hazırlatılmış Gana ticari vize davetiyesi,
 • Gana ticari seyahati yapılacağını destekleyecek ulaşım ve konaklama bilgileri,
 • Biometrik özellikte 2 fotoğraf,
 • Zorunlu olarak yapılması gereken sarıhumma aşısının yapılığını destekleyen belge,
 • Gana ticari vize için gerekli seyahat sağlık sigorta poliçesinin aslı mutlaka olmalıdır.

İki ülke arasında her geçen gün artan ticaret hacmi ve Türk firmaların Gana ve Afrika geneli yatırımlarının sürekli artması neticesinde Gana’ya, Türkiye’den yapılan iş seyahatleri de artış göstermektedir. Gana’da iş anlaşması imzalamak, iş toplantısına katılmak veya fuarlara katılmak amaçlı ziyaretlerde bulunmak için alınması gereken vize Gana ticari vizesidir. Gana ticari vizesi, çalışma izni yerine geçmez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin