28.5 C
Ankara, TR
Çarşamba, Temmuz 8, 2020
TELEFON

0 312 426 03 25

0 312 426 03 24

MOBİL

0 553 716 03 25

0 553 966 03 27

E-MAİL

info@longvize.com

longvize@gmail.com

ACİL VİZE HATTI

0 312 426 03 25

fransa-vize-basvurusu
Başkent:Paris
Telefon:+33
Alan:640,679 km2
Nüfus:66.616.416
Para Birimi:Euro (€)
TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN
ANKARAİSTANBUL
İZMİR ANTALYA
GAZİANTEPBURSA
TRABZONBODRUMEDİRNE

Fransa Vize Danışma Merkezi

Longvize İletisim
Fransa Vize Hattı
0 312 426 03 25
Whatsapp Vize Hattı 
0 507 811 97 62
 
Mobil Vize Hattı
0 553 716 03 25
E-Mail İletişim
info@longvize.com
Pazartesi – Cumartesi  
08:30 – 00:00
Almanya Vizesi

Fransa Vizesi Hakkında Genel Bilgi & France Visa Information

Fransa Vizesi

Fransa Vizesi

Fransa Vizesi için Elçilikteki Temsilciliğiniz Olan Long Vize Şirketi  2012 yılından beri müşterilerine vize işlemleri konusunda, her türlü kaliteli, güvenilir ve güler yüzle hizmet sağlayan, yeniliklere açık, misafirleri için kendini her geçen gün geliştiren, profesyonelliğini daimi kılmaya çalışan bir vize firmasıdır. Fransa Vizesi için gerekli vize işlemlerinde randevu alınması, evrak hazırlanması ve yetkili mercilere sunumuna kadar ki süreçte sizleri yormadan, tüm konularıyla ilgilenerek, kısa sürede başvurunuzu sonuçlandırıp adresinize teslim eden Long Vize ŞirketiFransa Vizesi mükemmel hizmet anlayışını ve müşteri memnuniyetini profesyonel servisle birleştirmiştir. Müşterilerimizi gereksiz zaman kaybından kurtarmakta ve evrakları vize alınacak ülkelerin kurallarına uygun olarak eksiksiz ve gereğinden fazla evrak yığını olmadan, uzun süreli vizeyi hedef alarak başvuru yapmaktayız. Biliyoruz ki zaman boşa harcanmayacak kadar değerlidir ve bu değerli zamanınızı en kaliteli şekilde vizeye dönüştüren Long Vize Şirketi sizler sayesinde büyümeye devam edecektir.

 

Fransa Vize Başvurusu

Fransa Vize Başvurusu için öncelikle yapılması gereken şey Fransa Vize Başvuru formunun doğru ve eksiksiz bir şekilde ve güncel bilgilerle doldurulması gerekmektedir. Yenilenmiş pasaport ile Fransa Konsolosluğu ya da Elçilikçe yetki verilmiş vize merkezlerine firmamız Long Vize aracılığı ile başvurunuz yapılmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise Fransa Konsolosluğu 10 yıldan daha önce alınmış olan ve seyahat sonrasında da minimum 3 ay da geçerliliği bulunmayan pasaportlar ile yapılan vize başvurusunu reddetmektedir. Fransa Vize Başvurusu hakkında detaylı bilgi almak için arayınız 0312 426 03 25.

 

Fransa Vize Randevusu

Fransa Vize Randevusu gerekli olan tüm evrakların temin edilmesinden sonra alınmaktadır. Ayrıca Fransa Vize Randevusu esnasında istenen evrakların teslim edilmesi ile birlikte parmak izi alma işlemi de uygulanmaktadır. Fransa Vize Randevusu için teslim edilen evrakların vize prosedürüne göre ve eksiksiz bir şekilde hazırlanmış olması oldukça önemlidir. Randevu sırasında ilk kez Schengen vize başvurusu yapan kişinin parmak izi alınma zorunluluğu Schengen vizesi yönetmeliğince zorunlu hale getirilmiştir. 25.09.2014 tarihinden itibaren Fransa Vizesi Başvurusunda bulunan kişilerin parmak izlerini de içermekte olan biometrik bilgileri beyan etmelidirler.

 

Fransa Vize İşlemleri

Fransa Vize İşlemleri için pasaportun yenilenmiş olmasını tercih etmek vize işlemlerinin daha kolay olmasını sağlayacaktır. Çünkü eski pasaportlarda 10 yılı aşan, hasar gören, yıpranan pasaportları kabul etmeyen Fransız Konsolosluğu dolayısıyla vize başvuru işlemlerini de geri çevirecektir. Böyle bir pasaport olduğu halde Fransa Konsolosluğu tarafınca kabul edilmiş, onaylanmış olsa bile ülke sınırlarına giriş yapabilmeniz sınırdaki yetkililerin inisiyatifine kalacaktır. Fransa Vize İşlemleri hakkında detaylı bilgi almak için arayınız 0312 426 03 25.

 

Fransa Vize Çeşitleri

Fransa Vize Çeşitleri içinde yer alan Fransa Aile / Akraba ziyaret için gerekli olan evraklar: Fransız Konsolosluklarınca görevlendirilen Fransız Vize Merkezlerinden alınan eksiksiz doldurulan başvuru formu, Fransa Vize Başvurusu yapan kişinin prosedüre uygun pasaportu, kimlik fotokopisi, 2 tane biometrik fotoğraf…

 

Fransa Gerekli Belge ve Evrak Listeleri

Fransa Gerekli Belge ve Evrak Listeleri yapılacak olan seyahatin içeriğine ve süresine göre farklılık gösterebilmektedir. Fransa turistik vize, Fransa ticari vize, Fransa ziyaretçi vize gibi kapsamı farklı olan Fransa Vizesi türleri vardır. Fransız Konsolosluğunca görevlendirilmiş vize merkezlerince Fransa Vizesi için gerekli olan evrakların ne olduğu konusunda bilgi alınabilmektedir. Bilinmesi gerek önemli nokta ise  Fransa Gerekli Belge ve Evrak Listeleri seyahatin amacına göre değişmekte ve daha sonra ek evrak da istenebilmektedir. Fransa Gerekli Belge ve Evrak Listeleri hakkında detaylı bilgi almak için arayınız 0312 426 03 25.

-Pasaport, elçiliğin talep etmiş olduğu süre ve geçerlilik tarihi olması gerekmektedir.
-Fotoğraf, elçiliğin talep etmiş olduğu fon ve ebatta olması gerekmektedir.
-Çalışan kişiler için şirket ve çalışma evrakları elçiliğin istemiş olduğu format ve tarihler dikkate alınması gerekmektedir.
-İşveren kişiler için firma evraklar elçiliğin istemiş olduğu format ve tarihler dikkate alınması gerekmektedir.
-Öğrenciler için öğrenci belgesi elçiliğin istediği formatta ve dilde olması lazım.
-Çiftçiler için ziraat odasından onaylı elçiliğin istediği formatta olması gerekmektedir.
-Çocuklar için muvafakatname Anne ve Baba’dan ayrı gidiliyor ise gidiş tarihleri, çeviri ve istenen formatta olması gerekmektedir.
-Çalışmayan kişiler için sponsor kişi evraklar elçiliğin istediği akrabalık derecesi ve formatta olması gerekmektedir.
-Kamu çalışanları için kurum görev ve çalışma evrakları
-Nüfus kayıt örneği tam vukuatlı ülkelere göre barkodlu, orijinal ya da apostilli olması lazım.
-Banka hesap dökümü 3-6 ay arasında geçmiş hareketleri gösteren istenilen formatta banka hesap ekstresi.

 

Fransa Vize Danışmanlık

Fransa’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye giriş yapabilmek için Fransa Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri bölümüne şahsen veya firmamız Long Vize aracılığı ile müracaat edilerek yapılmalıdır.

Fransa Vize Başvurusunda bulunmak ve Fransa Vize Randevusu alabilmek için şirketimiz aracılığı ile Fransa Vize İşlemleri yürütülmektedir.

Hızlı ve Sorunsuz Fransa Vize İşlemleri için hemen arayın, kolay Fransa Vize Başvurusu yapın, Fransa Vize Randevusu alın!

 

FRANSA VİZESİ HAKKINDA GENEL BİLGİ

Fransa Vizesi Hakkında Genel Bilgi, Fransa vizesi Dünya’nın birçok ülkesinden milyonlarca ziyaretçi adayının başvurduğu bir vize olarak göze çarpıyor. Bilindiği üzere Fransa’nın vize uyguladığı ülkelerden biri de Türkiye. Bu nedenle Türkiye’den de özellikle turistik faaliyetler amacıyla Fransa vize talep edenlerin sayısı yılda yüz binlerle ifade edilen boyutlara ulaşmış durumda. Avrupa Birliği’nin geneli ve Fransa ile yaşanan siyasi çekişmeler bu talepleri pek etkilememiş gibi görünüyor. Zira Fransa vizesi hakkında genel bilgilere baktığımızda ilk dikkati çeken şey Türkiye’den Fransa’ya gitmek için yapılan vize başvurularının yılın her döneminde ne kadar yoğun olduğu bilgisi oluyor.

Fransa Vizesi Hakkında Genel Bilgiler arasında, Fransa ülke çapına yayılmış müzeler ve tarihi eserlerle birçok dönemin tarihini yansıtan bir ülke. Edebiyatı ve diğer sanat faaliyetleriyle de eski tarihlerden beri öncü bir ülke olmuş. Bunun yanında sömürgecilik zamanlarında Afrika’nın büyük bir kısmında hakimiyet kurarak dilini ve kültürünü yaymıştır. Fransızcanın 1900’lü yıllara gelindiğinde Dünya’nın bilim, sanat ve ticaret dili olarak kullanılıyor olmasında hem bu dallarda verilen ürünler hem de yürütülen geniş çaplı sömürgecilik politikalarının payları vardır. Dil hakimiyetini günümüzde İngilizce’ye kaptırmış dahi olsa Fransa kültürü ve dili halen Dünya’nın en çok ilgi çeken ve bilinen kültürleri arasında yer alıyor. Özellikle başkent Paris’te bulunan Eyfel Kulesi ve Fransız mutfağının ünü bütün Dünya’ya yayılmış vaziyette.

Bu sebeple her yıl Schengen bölgesinin Türkiye’den en çok vize talebi alan ülkelerinden biri Fransa oluyor.

 

FRANSA VİZESİ BAŞVURUSU

Fransa Vize Başvurusu için öncelikle yapılması gereken şey Fransa vize başvuru formunun doğru ve eksiksiz bir şekilde ve güncel bilgilerle doldurulması gerekmektedir. Yenilenmiş pasaport ile Fransa Konsolosluğu ya da Elçilikçe yetki verilmiş vize merkezlerine başvuru yapılmalıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise Fransa Konsolosluğu 10 yıldan daha önce alınmış olan ve seyahat sonrasında da minimum 3 ay da geçerliliği bulunmayan pasaportlar ile yapılan vize başvurusunu reddetmektedir.

Schengen Bölgesi’ne üye olan ülke ziyaretleri yapmak isteyen kişiler öncelikli olarak vize başvurusu hangi ülke üzerinden yapıldıysa seyahatlerini bu ülke üzerinden başlatmak şartıyla farklı Schengen ülkelerine seyahat yapma hakkına sahiptirler. Schengen vizesi en fazla 90 günü kapsamaktadır. Daha uzun süreli seyahatler için Schengen vizesi kabul edilmemektedir.

Fransa Vize Başvurusu Avrupa Ülkeleri arasında imzalanmış olan ve 1995 yılında yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi gereğince sözleşmeye taraf olan ülkeler arasında serbest dolaşım hakkı vermektedir. Bu sözleşmeyi kabul edip imzalayan ülkeler Schengen Bölgesi dışında olan ülkelerle ilgili sınır geçiş işlemleri ortak kurallarla uygulanmaktadır.

Schengen ülkeleri içinde toplam 26 ülke bulunmaktadır. Schengen Bölgesi içinde yer alan Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Liechtenstein, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovenya ve Yunanistan ile birlikte AB üyesi olmadan özel bir anlaşma aracılığı ile Schengen Ülkesine İsviçre, İzlanda, ve Norveç de dahil olmuştur. Fransa Vize Başvurusu yapan kişilerin de diğer Schengen ülkelerine gitmeleri kolaylığı da sağlanmış olmaktadır.

Fransa mutfağı,  şarapları, ş arkıları, edebiyatı ve tarihi eserleriyle Türkiye’den birçok insanın dikkati cezbeden bir ülke. Bunun sonucu olarak da Türkiye Cumhuriyet’inden (özellikle Bordo pasaport taşıyanlardan) yoğun bir vize talebiyle karşılaşıyor. Her ne kadar Siyah, Gri ve Yeşil pasaport taşıyan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sınırlı bir süre için vizesiz giriş izni tanısa da (180 günlük süre içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla) Türkiye’de gerçekleşen Fransa vize başvuruları gün geçtikçe artıyor. Bunun sebeplerinden en büyüğü şüphesiz Fransız kültürünün Osmanlı dönemlerinden beri Türk kültürü üzerinde olan etkileri ve ünü olarak görünüyor. Bunun yanında Türklerin Almanya ile başlayan Avrupa’ya işçi gönderme sürecinin yansıdığı duraklardan biri olarak Fransa’da topraklarında yüz binlerce Türk asıllı veya halen Türk vatandaşı insanı barındırıyor. Ayrıca otomotiv, gıda, tekstil, bilişim teknolojileri, kozmetik ve şarap gibi birçok ürün kaleminde Türkiye’nin Fransa’yla yoğun bir ithalat-ihracat ilişkisi bulunmakta. Türkiye’de  faaliyet gösteren Fransız sermayeli birçok dev firma bulunmakta.

Bu girift ilişkilerin hepsini topladığımızda Fransa’ya Türkiye’den yapılan vize başvuruları hem çeşit hem sayı bakımından sürekli artış göstermekte diyebiliriz. Fransa’da bulunan Türk  nüfustan kaynaklı  Aile/akraba vizesi başvuruları ve turistik vize başvurularının başı çektiği bu vize başvuru trafiğinde, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin milyar dolarlarla ifade edilmesinden dolayı ticari vize başvuruları da sürekli gündemde. Fransız dış temsilcilikleri de yılın her iş günü Fransa vizesi başvurusu yapan Türk vatandaşlarının ihtiyaçlarına cevap vermek adına çalışmakta.

 

FRANSA VİZESİ ÇEŞİTLERİ

Fransa Aile/Akraba Ziyareti

Fransa vize çeşitleri içinde yer alan Fransa aile / akraba ziyaret için gerekli olan evraklar:

 • Fransa Konsolosluklarınca görevlendirilen Fransa vize merkezlerinden alınan eksiksiz doldurulan başvuru formu,
 • Fransa vize başvurusu yapan kişinin prosedüre uygun pasaportu,
 • Kimlik fotokopisi,
 • 2 tane biometrik fotoğraf,
 • Fransız seyahati amacını belirten dilekçe,
 • Davet eden kişi tarafından belediyece çıkarılmış davetiye ya da teminat ile davet sahibine ait Fransız kimlik fotokopisi, son üç ay içinde alınan maaş belgeleri, vergi beyannamesi ile eve ait tapu yahut kira kontratı,
 • Davet eden kişi ile söz konusu olan akrabalığı gösteren vukuatlı nüfus kaydı örneği,

Fransa Turistik Vize

Fransa turistik vize başvurusu için gerekli olan evrak listesi:

 • Fransız Konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş Fransız vize merkezlerinden alınan Fransız vize başvuru formu (eksiksiz, doğru bir şekilde doldurulan ıslak imzalı olması gerekmektedir.)
 • Fransız seyahati bitişi sonrasında da 3 ay devam edecek süreye sahip olan pasaport. Pasaportların 10 yılı aşmaması, pasaportta en az boş iki sayfası bulunan hasarsız, yıpranmamış olması ve pasaportun resimli kısmının fotokopisi olmalıdır. Süresi geçmiş ya da sayfaları bitmiş eski pasaportlarında beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Hem arka hem ön yüzünü gösteren kimlik fotokopisi,
 • 2 adet biometrik özellikte fotoğraf,
 • Fransa seyahati amacının belirtildiği dilekçe,
 • Fransa Turistik Vize için otel ile uçak rezervasyon bilgilerinin belgesi,
 • Reşit olmayanlar için aile birlikte seyahat edilmeyecekse noter tasdikli izin belgesi,
 • Fransa vize başvurusu yapan kişi öğrenci ise İngilizce olarak hazırlanmış öğrenci belgesi,
 • Fransa vize ücretiyle birlikte vize başvuru merkezi hizmet ücretini gösteren evrak,
 • Fransa Turistik Vize başvurusu yapan kişinin ya da finansal olarak sponsor olacak kişiye ait finansal durumunun belgelenmesi,
 • Fransa Turistik Vize esnasında Fransa seyahati boyunca günlük 120 Euro olarak gösterilmiş son üç aya ait kaşeli ve ıslak imzalı olarak hesap hareketlerini gösteren belge,
 • Fransa Turistik Vize başvurusu yapan kişinin seyahat süresince geçerli olan 30000 Euro değerinde Sağlık güvencesini gösteren resmi evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır.
 • Sanatı, yemekleri ve ünlü şarap çeşitleriyle Fransa’nın tam bir turistik cazibe merkezi olduğu biliniyor. Bu cazibe Türkiye’den de birçok vatandaşta Fransa’ya turistik ziyaret yapma arzusu oluşturuyor. Siyah, Gri ve Yeşil pasaportlu Türk vatandaşları hariç vize talep eden Fransa’ya yapılacak kısa süreli Turistik ziyaretler için de alınması gereken vize Fransa turistik vizesi olarak göze çarpıyor. Bu vize aynı zamanda Schengen vizesi oluyor.

Fransa Ticari Vize

Fransa ticari vize başvurusu yapacak olan kişinin seyahat içeriğine göre yani iş toplantısı, seminer, konferans vb. amaçlara göre hazırlanması gereken evraklar:

 • Fransa vizesi başvurusu yapan her kişi için hazırlanması gereken ve eksiksiz olarak doğru bilgilerin yer aldığı Fransa başvuru formu,
 • Fransa vize talebi doğrultusunda verilen vize geçerlilik tarihi seyahat bitimi sonrasında 3 ayı da kapsayacak geçerliliği bulunan, minimum iki boş sayfasına sahip, tahrip olmamış pasaportla, pasaportun resimli sayfasına ait fotokopi; daha önce alınmış ise pasaportların beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Kimlik fotokopisinin arkalı, önlü fotokopisi,
 • İki adet biyometrik prosedüre uygun fotoğraf,

 

FRANSA VİZE İŞLEMLERİ

Fransa Vize İşlemleri için pasaportun yenilenmiş olmasını tercih etmek vize işlemlerinin daha kolay olmasını sağlayacaktır. Çünkü eski pasaportlarda 10 yılı aşan, hasar gören, yıpranan pasaportları kabul etmeyen Fransız Konsolosluğu dolayısıyla vize başvuru işlemlerini de geri çevirecektir. Böyle bir pasaport olduğu halde Fransa Konsolosluğu tarafınca kabul edilmiş, onaylanmış olsa bile ülke sınırlarına giriş yapabilmeniz sınırdaki yetkililerin inisiyatifine kalacaktır.
Fransa Vize İşlemleri Fransa seyahati yapmak isteyen kişiler için zorunlu tutulurken, 90 ve altı seyahat yapacak iki ülke arasında resmi pasaporta sahip kişilerde Fransız vize işlemleri uygulamalarından muaf tutulmaktadır. Fransız Konsolosluğu Fransa Vize İşlemleri için yapılan müracaatları kabul etmemekte, Fransız Konsolosluğunca görevlendirilmiş danışmanlık kurumlar aracılığı ile Fransa vizesi işlemleri talebinde bulunulabilmektedir. Fransa Vizesi İşlemleri için 10 yıl içinde alınan, yenilenmiş, ve seyahat bitimi itibari ile de minimum 3 ay geçerliliği olan pasaportla başvuru yapılmasına dikkat edilmelidir. Fransa vize mülakatı için alınan randevuya tam vaktinde ve gereken evrakların eksiksiz bir şekilde hazır bulunulmasına dikkat edilmelidir. Başvuru sırasında eksik ya da yanlış evrakla gitmek başvuru işlemlerinizin olumsuz sonuçlanmasına neden olacağından ve her defasında yeniden randevu alınması gerektiğinden zaman kaybı oluşturacaktır.
Fransa vizesi başvurusu sırasında teslim edilen evrakların doğru, eksiksiz ve güncel bir şekilde teslim edilmesi Fransa Vize İşlemlerinin olumlu sonuçlanması için önemli olurken vizenin çıkma süresi bazı durumlara göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle evrak hazırlama sürecinde evraklarla ilgili doğru bilgi almak ve evrak hazırlama sürecinin doğru planlanması gerekmektedir.

Fransa vize işlemleri sürecinde vize başvuru merkezi dosyanızın içeriği hakkında fikir beyanı ya da danışmanlık hizmeti yapamaz. Dosyanızda bariz bir eksik görülmezse,vize başvuru merkezi dosyanızı teslim alır ve Fransız dış temsilciliklerine sevki için gerekli yerlere iletir. Fransa Vize İşlemleri sürecinin başlangıcını vize başvuru merkezlerinden yapmış olursunuz. Bunun dışında herhangi bir Fransa dış temsilciliği sizin vize işlemleriniz için başvuru dosyanızı randevulu veya randevusuz teslim almaz. Fransa dış temsilcilikleri Fransa vize işlemlerinde karar aşaması ve öncesindeki dosya incelemelerinde rol oynar. Bunun yanında vize başvuru merkezinin de Fransa vize işlemleri hakkında dosyaları toplayıp, Fransız Büyükelçiliği’ne teslim etmek dışında herhangi bir tasarrufu söz konusu değildir. Fransa vize işlemleri 1-2 hafta süre içinde karara bağlanır ve bu kararı sadece Fransa’nın yetkilendirdiği dış temsilcilik (Konsolosluk/Büyükelçilik) verebilir.

Fransa vize işlemleri özellikle yaz aylarında yoğunluk kazandığından Fransa vizenizin sonuca bağlanması konusunda kesin bir tarih vermek mümkün değildir. Bunun yanında yasal  TC Anayasası ile belirlenmiş resmi evraka cevap verme yasal süresi içinde Fransa dış temsilciliğinin size yanıt vermesi zorunludur. Fransa vize işlemleriniz devam ederken Fransa Büyükelçiliği’ndeki ilgili birimler sizden görüşme ya da ek belge gösterme talebinde bulunabilir (Nadiren). Bu her zaman negatif bir şeye işaret değildir. Yetkililer işleminizi olumsuz sonuçlandırıp süreci baştan yaşamamanız adına size bir fırsat vermek için bunu yapabilirler. Ancak genelde eksik belge veya yanlış beyan durumlarında genelde vizeniz olumsuz karar alacaktır.

 

FRANSA VİZE RANDEVUSU

Fransa Vize Randevusu gerekli olan tüm evrakların temin edilmesinden sonra alınmaktadır. Ayrıca Fransa Vize Randevusu esnasında istenen evrakların teslim edilmesi ile birlikte park izi alma işlemi de uygulanmaktadır. Randevu sırasında teslim edilen evrakların vize prosedürüne  göre ve eksiksiz bir şekilde hazırlanmış olması oldukça önemlidir. Randevu sırasında ilk kez Schengen vize başvurusu yapan kişinin parmak izi alınma zorunluluğu Schengen vizesi yönetmeliğince zorunlu hale getirilmiştir. 25.09.2014 tarihinden itibaren Fransa vize başvurusunda bulunan kişilerin parmak izlerini de içermekte olan biyometrik bilgileri beyan etmelidirler.

Fransa Vize Randevusu esnasında ilk kez verilen parmak izi bilgileri 5 yıl geçerli olmakla birlikte Schengen ülkeleri arasında yapılan ikili anlaşmalara göre farklı bir Schengen ülkesi için vize talebinde bulunulması esnasında bu uygulama ülkeden ülkeye değişim gösterdiğinden parmak izi talebi yeniden istenebilir. Parmak izi uygulamalarında bilinmesi gereken önemli bir nokta ise kimlik ya da pasaport başvurusu esnasında verilen parmak izi Fransa vize başvurularında geçerli olmamaktadır.

Vize randevusu sırasında verilen gerekli evraklardaki fotoğrafların biyometrik özelliklerde olmasına ve farklı Schengen vizeleri ile pasaportları için kullanılmamış olmasına dikkat edilmelidir. Fransa vize başvuru esnasında verilen diğer evraklar gibi güncel özelliğe sahip olması oldukça önemlidir.

Fransa Vizesi Randevusu sırasında başvuru yapacak birey 18 yaş altında ise anne ve babaları ile başvuruya gitmeleri gerekmektedir. 12 yaş altında olan çocuklar ile fiziksel engeli sebebiyle parmak izi alınamayacak bireylerden parmak izi alınma işlemi yapılmamaktadır.

Fransa ile Türkiye arasındaki (özellikle Türkiye’den Fransa’ya) bu yoğun vize başvuru  süreçlerinin bir ürünü olarak Fransa’nın vize başvurularını kabul etmesi işi oldukça vakit alan ve Konsolosluk binalarında kalabalıklara sebep olan bir durum ortaya çıkarınca Fransa vize randevusunu artık kendi dış temsilcilik binalarından değil, vize işlemlerinin yoğunluğunu azaltmak amacıyla ortak çalıştığı özel bir vize başvuru merkezi ile ortak yürütmeye başlamıştır. Artık Fransa vizesi randevusu alınan yer Fransa dış temsilcilikleri değil vize başvuru merkezleri olmuştur. Fransa dış temsilcilik binalarında uzun kuyruklar oluşmasını engellemek amacıyla bu uygulamaya gitmiştir. Fransa vize randevusu da  vize başvuru merkezlerinden verilip yine bu merkezlerde gerçekleşmektedir.Vize başvuru merkezlerinden Fransa vize randevusu almak için internet üzerinden ya da telefon yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için; 0 312 426 03 25 numarasını arayabilirsiniz.

Vize başvuru merkezlerinden alacağınız randevu sonucu önceden eksiksiz olarak hazırlanmış olan dosyanız ile siz veya profesyonel bir vize danışmanı tarafından hazırlanmış olabilir) size verilen saatte ilgili vize başvuru merkezleri şubesinde hazır bulunmanız ve dosyayı vize başvuru merkezi görevlisine sunmanız gerekir. Fransa vize randevusu esnasında vize başvuru merkezi sizden aldığı dosyanın (evrak isimleri bakımından) doğru tasnif edilip edilmediğine dair bir ön inceleme yapar ve rapor tutar. Fransa vize randevusu bu şekilde sona erer.