Fransa Vize Randevusu

725

Fransa Vize Randevusu

Fransa Vizesi Bayrağı

Fransa Vize Randevusu gerekli olan tüm evrakların temin edilmesinden sonra alınmaktadır. Ayrıca Fransa Vize Randevusu esnasında istenen evrakların teslim edilmesi ile birlikte park izi alma işlemi de uygulanmaktadır. Randevu sırasında teslim edilen evrakların vize prosedürüne göre ve eksiksiz bir şekilde hazırlanmış olması oldukça önemlidir. Randevu sırasında ilk kez Schengen vize başvurusu yapan kişinin parmak izi alınma zorunluluğu Schengen vizesi yönetmeliğince zorunlu hale getirilmiştir. 25.09.2014 tarihinden itibaren Fransa vize başvurusunda bulunan kişilerin parmak izlerini de içermekte olan biyometrik bilgileri beyan etmelidirler.

Fransa Vize Randevusu esnasında ilk kez verilen parmak izi bilgileri 5 yıl geçerli olmakla birlikte Schengen ülkeleri arasında yapılan ikili anlaşmalara göre farklı bir Schengen ülkesi için vize talebinde bulunulması esnasında bu uygulama ülkeden ülkeye değişim gösterdiğinden parmak izi talebi yeniden istenebilir. Parmak izi uygulamalarında bilinmesi gereken önemli bir nokta ise kimlik ya da pasaport başvurusu esnasında verilen parmak izi Fransa vize başvurularında geçerli olmamaktadır.

Vize randevusu sırasında verilen gerekli evraklardaki fotoğrafların biyometrik özelliklerde olmasına ve farklı Schengen vizeleri ile pasaportları için kullanılmamış olmasına dikkat edilmelidir. Fransa vize başvuru esnasında verilen diğer evraklar gibi güncel özelliğe sahip olması oldukça önemlidir.

Fransa Vize Randevusu sırasında başvuru yapacak birey 18 yaş altında ise anne ve babaları ile başvuruya gitmeleri gerekmektedir. 12 yaş altında olan çocuklar ile fiziksel engeli sebebiyle parmak izi alınamayacak bireylerden parmak izi alınma işlemi yapılmamaktadır.

Fransa ile Türkiye arasındaki (özellikle Türkiye’den Fransa’ya) bu yoğun vize başvuru süreçlerinin bir ürünü olarak Fransa’nın vize başvurularını kabul etmesi işi oldukça vakit alan ve Konsolosluk binalarında kalabalıklara sebep olan bir durum ortaya çıkarınca Fransa vize randevusunu artık kendi dış temsilcilik binalarından değil, vize işlemlerinin yoğunluğunu azaltmak amacıyla ortak çalıştığı özel bir vize başvuru merkezi olan VFS Global ile ortak yürütmeye başlamıştır. Artık Fransa vizesi randevusu alınan yer Fransa dış temsilcilikleri değil VFS Global’in vize başvuru merkezleri olmuştur. Fransa dış temsilcilik binalarında uzun kuyruklar oluşmasını engellemek amacıyla bu uygulamaya gitmiştir. Fransa vize randevusu da VFS Global’in vize başvuru merkezlerinden verilip yine bu merkezlerde gerçekleşmektedir. VFS Global vize başvuru merkezlerinden Fransa vize randevusu almak için internet üzerinden ya da telefon yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için; 0 312 426 03 25 numarasını arayabilirsiniz.

VFS Global merkezlerinden alacağınız randevu sonucu önceden eksiksiz olarak hazırlanmış olan dosyanız ile siz veya profesyonel bir vize danışmanı tarafından hazırlanmış olabilir) size verilen saatte ilgili VFS Global şubesinde hazır bulunmanız ve dosyayı VFS Global görevlisine sunmanız gerekir. Fransa vize randevusu esnasında VFS Global sizden aldığı dosyanın (evrak isimleri bakımından) doğru tasnif edilip edilmediğine dair bir ön inceleme yapar ve rapor tutar. Fransa vize randevusu bu şekilde sona erer.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin