Fransa Vize İşlemleri

889

Fransa Vize İşlemleri

Fransa Vizesi Bayrağı

Fransa Vize İşlemleri için pasaportun yenilenmiş olmasını tercih etmek vize işlemlerinin daha kolay olmasını sağlayacaktır. Çünkü eski pasaportlarda 10 yılı aşan, hasar gören, yıpranan pasaportları kabul etmeyen Fransız Konsolosluğu dolayısıyla vize başvuru işlemlerini de geri çevirecektir. Böyle bir pasaport olduğu halde Fransa Konsolosluğu tarafınca kabul edilmiş, onaylanmış olsa bile ülke sınırlarına giriş yapabilmeniz sınırdaki yetkililerin inisiyatifine kalacaktır.
Fransa Vize İşlemleri Fransa seyahati yapmak isteyen kişiler için zorunlu tutulurken, 90 ve altı seyahat yapacak iki ülke arasında resmi pasaporta sahip kişilerde Fransız vize işlemleri uygulamalarından muaf tutulmaktadır. Fransız Konsolosluğu Fransa Vize İşlemleri için yapılan müracaatları kabul etmemekte, Fransız Konsolosluğunca görevlendirilmiş danışmanlık kurumlar aracılığı ile Fransız vize işlemleri talebinde bulunulabilmektedir. Fransa Vize İşlemleri için 10 yıl içinde alınan, yenilenmiş, ve seyahat bitimi itibari ile de minimum 3 ay geçerliliği olan pasaportla başvuru yapılmasına dikkat edilmelidir. Fransa vize mülakatı için alınan randevuya tam vaktinde ve gereken evrakların eksiksiz bir şekilde hazır bulunulmasına dikkat edilmelidir. Başvuru sırasında eksik ya da yanlış evrakla gitmek başvuru işlemlerinizin olumsuz sonuçlanmasına neden olacağından ve her defasında yeniden randevu alınması gerektiğinden zaman kaybı oluşturacaktır.
Fransa vizesi başvurusu sırasında teslim edilen evrakların doğru, eksiksiz ve güncel bir şekilde teslim edilmesi Fransa Vize İşlemlerinin olumlu sonuçlanması için önemli olurken vizenin çıkma süresi bazı durumlara göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle evrak hazırlama sürecinde evraklarla ilgili doğru bilgi almak ve evrak hazırlama sürecinin doğru planlanması gerekmektedir.

Fransa vize işlemleri sürecinde VFS Global dosyanızın içeriği hakkında fikir beyanı ya da danışmanlık hizmeti yapamaz. Dosyanızda bariz bir eksik görülmezse, VFS Global vize başvuru merkezi dosyanızı teslim alır ve Fransız dış temsilciliklerine sevki için gerekli yerlere iletir. Fransa Vize İşlemleri sürecinin başlangıcını VFS Global vize başvuru merkezlerinden yapmış olursunuz. Bunun dışında herhangi bir Fransa dış temsilciliği sizin vize işlemleriniz için başvuru dosyanızı randevulu veya randevusuz teslim almaz. Fransa dış temsilcilikleri Fransa vize işlemlerinde karar aşaması ve öncesindeki dosya incelemelerinde rol oynar. Bunun yanında VFS Global vize başvuru merkezinin de Fransa vize işlemleri hakkında dosyaları toplayıp, Fransız Büyükelçiliği’ne teslim etmek dışında herhangi bir tasarrufu söz konusu değildir. Fransa vize işlemleri 1-2 hafta süre içinde karara bağlanır ve bu kararı sadece Fransa’nın yetkilendirdiği dış temsilcilik (Konsolosluk/Büyükelçilik) verebilir.

Fransa vize işlemleri özellikle yaz aylarında yoğunluk kazandığından Fransa vizenizin sonuca bağlanması konusunda kesin bir tarih vermek mümkün değildir. Bunun yanında yasal  TC Anayasası ile belirlenmiş resmi evraka cevap verme yasal süresi içinde Fransa dış temsilciliğinin size yanıt vermesi zorunludur. Fransa vize işlemleriniz devam ederken Fransa Büyükelçiliği’ndeki ilgili birimler sizden görüşme ya da ek belge gösterme talebinde bulunabilir (Nadiren). Bu her zaman negatif bir şeye işaret değildir. Yetkililer işleminizi olumsuz sonuçlandırıp süreci baştan yaşamamanız adına size bir fırsat vermek için bunu yapabilirler. Ancak genelde eksik belge veya yanlış beyan durumlarında genelde vizeniz olumsuz karar alacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin