Fransa Vize Başvurusu

2470

Fransa Vize Başvurusu

Fransa Vizesi Bayrağı

Fransa Vize Başvurusu için öncelikle yapılması gereken şey Fransız vize başvuru formunun doğru ve eksiksiz bir şekilde ve güncel bilgilerle doldurulması gerekmektedir. Yenilenmiş pasaport ile Fransa Konsolosluğu ya da Elçilikçe yetki verilmiş vize merkezlerine başvuru yapılmalıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise Fransa Konsolosluğu 10 yıldan daha önce alınmış olan ve seyahat sonrasında da minimum 3 ay da geçerliliği bulunmayan pasaportlar ile yapılan vize başvurusunu reddetmektedir.

Schengen Bölgesi’ne üye olan ülke ziyaretleri yapmak isteyen kişiler öncelikli olarak vize başvurusu hangi ülke üzerinden yapıldıysa seyahatlerini bu ülke üzerinden başlatmak şartıyla farklı Schengen ülkelerine seyahat yapma hakkına sahiptirler. Schengen vizesi en fazla 90 günü kapsamaktadır. Daha uzun süreli seyahatler için Schengen vizesi kabul edilmemektedir.

Fransa Vize Başvurusu Avrupa Ülkeleri arasında imzalanmış olan ve 1995 yılında yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi gereğince sözleşmeye taraf olan ülkeler arasında serbest dolaşım hakkı vermektedir. Bu sözleşmeyi kabul edip imzalayan ülkeler Schengen Bölgesi dışında olan ülkelerle ilgili sınır geçiş işlemleri ortak kurallarla uygulanmaktadır.

Schengen ülkeleri içinde toplam 26 ülke bulunmaktadır. Schengen Bölgesi içinde yer alan Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Liechtenstein, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovenya ve Yunanistan ile birlikte AB üyesi olmadan özel bir anlaşma aracılığı ile Schengen Ülkesine İsviçre, İzlanda, ve Norveç de dahil olmuştur. Fransa Vize Başvurusu yapan kişilerin de diğer Schengen ülkelerine gitmeleri kolaylığı da sağlanmış olmaktadır.

Fransa mutfağı, şarapları, şarkıları, edebiyatı ve tarihi eserleriyle Türkiye’den birçok insanın dikkati cezbeden bir ülke. Bunun sonucu olarak da Türkiye Cumhuriyet’inden (özellikle Bordo pasaport taşıyanlardan) yoğun bir vize talebiyle karşılaşıyor. Her ne kadar Siyah, Gri ve Yeşil pasaport taşıyan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sınırlı bir süre için vizesiz giriş izni tanısa da (180 günlük süre içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla) Türkiye’de gerçekleşen Fransa vize başvuruları gün geçtikçe artıyor. Bunun sebeplerinden en büyüğü şüphesiz Fransız kültürünün Osmanlı dönemlerinden beri Türk kültürü üzerinde olan etkileri ve ünü olarak görünüyor. Bunun yanında Türklerin Almanya ile başlayan Avrupa’ya işçi gönderme sürecinin yansıdığı duraklardan biri olarak Fransa’da topraklarında yüz binlerce Türk asıllı veya halen Türk vatandaşı insanı barındırıyor. Ayrıca otomotiv, gıda, tekstil, bilişim teknolojileri, kozmetik ve şarap gibi birçok ürün kaleminde Türkiye’nin Fransa’yla yoğun bir ithalat-ihracat ilişkisi bulunmakta. Türkiye’de faaliyet gösteren Fransız sermayeli birçok dev firma bulunmakta.

Bu girift ilişkilerin hepsini topladığımızda Fransa’ya Türkiye’den yapılan vize başvuruları hem çeşit hem sayı bakımından sürekli artış göstermekte diyebiliriz. Fransa’da bulunan Türk nüfustan kaynaklı Aile/akraba vizesi başvuruları ve turistik vize başvurularının başı çektiği bu vize başvuru trafiğinde, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin milyar dolarlarla ifade edilmesinden dolayı ticari vize başvuruları da sürekli gündemde. Fransız dış temsilcilikleri de yılın her iş günü Fransa vize başvurusu yapan Türk vatandaşlarının ihtiyaçlarına cevap vermek adına çalışmakta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin