Fransa Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri

1035

Fransa Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Fransa Vizesi Bayrağı

Fransa Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri Fransa Schengen Antlaşması içinde yer alması dolayısıyla kısa süreli 90 gün ve altı yapılacak seyahatler için yapılmaktadır. Bazı istisnai durumlar dışında Fransa Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri resmi olarak aracı kurumlarca başvuru kabulü yapılmaktadır. Fransa Schengen vizesi başvurusu yapacak olan vatandaşların seyahat amacına uygun Fransa Aile ve Akraba Ziyareti, Fransa Turistik vize, Fransa Transit vize ile Fransa Ticari vize başvurusu Fransa Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Danışma Merkezleri, Turizm Seyahat Acenteleri tarafından yapılmaktadır.

Fransa Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri sonrasında Fransa Schengen vize sahibi olan kişi vize ilk önce Fransa’ya gitmek koşulu ile farklı Schengen ülkelerine de alınan vize ile seyahat etme şansına sahiptirler.

Fransa Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri sonrasında kabul edilen başvuru sonucunda Schengen vizesini alan kişi en fazla 90 gün konaklama hakkına sahip olmaktadırlar. Fakat ilk defa Schengen vizesi başvurusu yapan kişiler için bazı istisnai durumlar dışında konaklama izni verilebilmektedir. Bu hak Schengen kurallarına uygun bir şekilde kullanılması ya da seyahat etme sıklığı göz önünde bulundurularak uzatılabilmektedir.

Fransa’da konaklama 90 günden fazla olacak kişiler için Fransa Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri için eğitim, aile birleşimi, oturum vb. durumlarda başvuruda bulunacak kişi ya da kişiler Fransa Konsolosluğu’na / Büyükelçiliği ‘ne şahsen başvurmaları gerekmektedir.

Son yıllarda yaşanan mülteci krizi, terör olayları ve Türkiye – Avrupa arasındaki gerginlikler yüzyıllardır süregelen Türk – Fransız ilişkilerinde de tedirgin bir hava estirmiştir. Eyfel kulesiyle, Louvre Müzesiyle, Ünlü meydanları ve AVM’leri ile Türk turistler için vazgeçilmez adreslerden biri olan Fransa’nın takındığı bazı tutumlar bu turizm faaliyetlerinde de düşüş meydana getirecek gibi göründüyse de hiçbir olumsuzluğa mahal vermeyen Türk turistler ve Fransa yetkilileri sayesinde durum toparlanmıştır. Fransa Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri için her zamanki temposuyla çalışmaya devam etmektedir. VFS Global vize başvuru merkezlerine teslim edilen yüzlerce dosya her gün Fransa Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize işlemlerinin arasına katılmaktadır.

Fransa Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri ile ilgili en çok merak edilen şeylerden biri işlemlerde en çok neye dikkat edildiğidir diyebiliriz. Avrupa ile oluşan bu gergin havadan sonra VFS Global merkezlerine vize başvurusu için gelen insanların aklındaki en büyük soru vizelerinin nasıl karara bağlanacağıdır. Fakat VFS Global ya da herhangi başka bir kurumun bu konuda yetki sahibi olmaması nedeniyle bu soruya cevap almak için Fransa Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerinizi sonuçlandırdıktan sonrasını beklemeniz gerekecektir.

Fransa’nın Türkiye vatandaşlarına vize vermekle yetkilendirdiği tek makam Fransa Konsolosluğu/Büyükelçiliği olduğundan dolayı vize işlemleriyle ilgili resmi süreçler sadece bu kurum tarafından yürütülebilir. Fransa adına vize işlemlerini yürütmek için yetkilendirilmiş başka ülke konsolosluğu bulunmamaktadır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin