Finlandiya Vize Başvurusu

763

Finlandiya Vize Başvurusu

Finlandiya VizesiFinlandiya Vize Başvurusu yapacak olan kişilerin ilk adımından son adımına kadar yapılacak olan işlemlerin Schengen vize yönetmeliğine uygun olarak yapılması gerekmektedir. Schengen üyesi olan Finlandiya vize işlemlerinde T.C. vatandaşları için Schengen vize uygulamalarına tabi tutulmaktadır.  Finlandiya Vize Başvurusu kısa süreli yapılacak olan 6 ay içinde 90 gün ile sınırlandırılmış Finlandiya Schengen vize başvurularını şahsen kabul etmeyen Finlandiya Konsolosluğu aracı olarak kabul ettiği vize başvuru merkezleri ile akrediteli seyahat acenteleri yapılmaktadır.

Vize başvurusu yapılacak olan vize danışma merkezleri ile akrediteli seyahat acenteleri yürütülmektedir. Finlandiya vize başvurusu için gerekli bilgilendirme, evrak listesi verilmesi ve evrak listesinin hazırlanması, dosyanın prosedüre uygun tam olarak hazırlanması aşamasında etkin görev üstlenen seyahat acenteleri ile vize başvuru merkezleri dosyanın teslim edilmesi ve vize başvurusu sonrasında pasaportun başvuru yapan kişiye teslim etmesi gibi işlemler dışında herhangi bir yetkiye sahip değildir.

Başvuru sonrasında Finlandiya vizesinin onaylanması sürecinde karar veren tek merci Türkiye’deki Finlandiya Konsolosluğu’dur. Bunun dışında mülakat ya da ek evrak talep etme hakkına sahip olan Finlandiya Konsolosluğu gerek duyduğunda davet talebinde de bulunabilmektedir. Ayrıca vize başvurusu yapan kişi 18 yaşından küçük ise ebeveynler tarafından çıkarılan ya da yasal varis tarafından noter onaylı muvafakatnamenin Finlandiya vize başvuru dosyasında olması gerekmektedir. Bu hususlar dikkate alınarak başvuru sürecinin başlatılması Finlandiya Vize Başvurusu süreci için oldukça önemlidir.

Finlandiya vize başvuruları diğer Schengen ülkelerine benzer kural ve süreçleri barındıran bir başvuru sürecidir. Türkiye Cumhuriyeti’nden Finlandiya’ya seyahat edecek Bordo pasaport sahipleri süreye bakılmaksızın vize uygulamasıyla muhatap olurken, Siyah, Gri ve Yeşil pasaport sahipleri 6 aylık süreç içerisinde 3 ayı aşmamak kaydıyla Finlandiya’ya vizesiz giriş yapma hakkına sahiptirler. Türkiye’den Finlandiya’ya gerçekleşen vize başvurularının genelini turistik faaliyetler oluşturur. Bunun yanında her kademedeki eğitim sistemiyle dünyada eğitim bilimcilerinin her daim örnek gösterdiği bir sisteme sahip olan Finlandiya’ya kısa süreli eğitim ya da öğrenci değişim programları kapsamında da Türkiye’den ziyaretler gerçekleşmektedir. Turistik faaliyetlerin yanında Finlandiya’da bulunan özel dil ve meslek kurslarına da kayıt yaptırarak eğitimler alınabilir. Finlandiya bir Schengen üyesi ülke olduğundan mütevellit Finlandiya vize başvurusunda sizden talep edilecek bilgi ve evraklar birçok Schengen ülkesiyle benzerlikler taşır. Fakat her ülkenin kendine özgü kuralları olabileceğini unutmamak gerekir, bu noktada Finlandiya’nın da vize başvurusu süreçlerinde sizden diğer ülkelere göre farklılıklar gösterebilecek talepleri olması doğaldır. 5.5 milyonluk mütevazi bir nüfusa sahip olan Finlandiya’da kış turizmi de turistlerin ilgisini çeken en büyük etkenlerden biridir. 5.5 Milyonluk nüfus içerisinde 13 bin dolaylarında Türk barındıran Finlandiya’ya Türkiye’den aile, akraba ve tanıdık ziyareti amacıyla da vize başvuruları gerçekleşmektedir. Finlandiya vize başvurusu süreçleri hakkında detaylı bilgiler almak ve size en uygun vize türüne daha kolay karar verebilmek için 0 312 426 03 25 no’lu telefonla irtibata geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin