Finlandiya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri

613

Finlandiya Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Finlandiya VizesiFinlandiya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri Finlandiya’ya seyahati yapacak olan kişilerin yapması gereken bir uygulamadır. Üç aydan kısa yapılacak seyahatler için Finlandiya Schengen vizesi başvurusu yapılması gerekirken 3 aydan uzun süreli seyahatler için de oturma izni alınması gerekmektedir.

Finlandiya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri oturum izni için başvuruları şahsen kabul ederken Finlandiya Schengen vizesi için de Konsolosluk tarafından resmi olarak görevlendirilmiş vize başvuru merkezleri ile seyahat acenteleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Finlandiya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemlerine tabi olmayan yeşil, gri ve siyah pasaport sahibi olan T.C. vatandaşlarıdır.

Schengen Bölgesi içinde yer alan Finlandiya ülkesine girişler Schengen vizesi ile yapılmaktadır. Schengen vize yönetmeliği gereğince başvuru sırasında biyometrik bilgi beyanı yapılması zorunlu hale gelmiştir. İlk defa Finlandiya Schengen vize başvurusu yapan kişilere 5 yıl geçerli olacak 10 parmak izi alınmaktadır. Bu nedenle başvuru sırasında parmaklarda kesik, yarık, kına olmaması gerekmektedir. 12 yaşından küçük olan kişilere parmak izi alımı yapılmamaktadır.

Finlandiya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri için kullanılacak olan pasaportun Schengen yönetmeliğine uygun olması, pasaportu olmayanların başvuru öncesinde pasaport edinmeleri, varsa geçerliği bitmiş olan pasaportların ve vizelerin beyan edilmesi gerekmektedir.  Finlandiya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri başvuruları tatil günleri, çalışma saatleri dikkate alınarak yapılmalıdır. Aksi takdirde Finlandiya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri için zaman kaybı yaşanması ve istenilen tarihte seyahatin yapılamaması söz konusu olabilmektedir.

Finlandiya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri yürütülürken her başvuru sahibine dili, dini ırkı ve mezhebi fark etmeksizin aynı işlemler uygulanır. Bu nedenle başvuru dosyanızda ki herhangi bir kişisel bilgiden dolayı Finlandiya Konsolosluğu / Büyükelçiliği bünyesindeki vize işlemlerinizin etkileneceğini düşünmeyiniz.

Finlandiya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerinin yanında Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan Fin vatandaşların işlemleriyle de ilgilenir. Ülkemize senede 100 bin dolayında Fin turist ziyarette bulunmaktadır. Bu Fin turistler ve Türkiye’de ikamet eden az sayıda Fin vatandaşının da işlemlerinin aynı yerde gerçekleşmesi nedeniyle Finlandiya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerinin sonuca bağlanma süresi hakkında kesin konuşmak sağlıklı olmaz. Fakat genelde Finlandiya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri VFS Global Finlandiya vize başvuru merkezlerinden gelen dosyalar teslim alındıktan sonra 1-2 hafta içinde sonuca bağlanır. Bu süre birçok nedenle Finlandiya Konsolosluğu / Büyükelçiliğinde oluşabilecek yoğunluklar ve değişebilen çalışma saatlerine göre farklılık arz edebilir.

Finlandiya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri esnasında en çok dikkat edilen husus başvuru sahibinin hazırlamış olduğu dosyada Finlandiya Cumhuriyeti’ne yapacağı ziyareti net açıklayıp açıklamadığıdır. Bunun yanında ziyaret amacına uygun evrak ve formlarında dosyada hazır bulunmasına dikkat edilir. Ayrıca Finlandiya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri karara bağlanırken seyahatinizin finansmanıyla ilgili belgelere de özen göstermektedir. Dosya hazırlama süreci ve Finlandiya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri ile ilgili sorularınızı sormak ve detaylı bilgi almak için; 0 312 426 03 25.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin