Etiyopya Vize İşlemleri

707

Etiyopya Vize İşlemleri

Etiyopya VizesiEtiyopya Vize İşlemleri planlanan Etiyopya seyahatinin yapılma amacına, ne kadar süreyle yapılacağına, başvuru yapan kişinin işine ve mesleğine göre değişmektedir. T.C. vatandaşlarının Etiyopya seyahatlerinin gerçekleştirilebilmesi için seyahat amacının, süresinin belirlenmesinden sonra gerekli olan vize türüne göre de gerekli olan evrakların belirlenip öğrenilmesi gerekmektedir. Etiyopya Vize İşlemleri için yapılacak müracaatlar Etiyopya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne şahsen ya da vize merkezleri aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Etiyopya Vize İşlemleri için yapılması, hazırlanması gereken evrakların ön hazırlık sürecinde Etiyopya vize işlemleri için yapılması gereken tüm adımları atmakla yetkili olan acenteler ya da vize başvuru merkezlerinden danışmanlık hizmeti alarak doğru bir planlama sağlanmalıdır. Özellikle de İngilizce olarak doldurulması gereken Etiyopya vize başvuru formunda yer alan soruların da İngilizce olarak doğru ve eksiksiz olarak cevap verilmesi gerekmektedir. En temel evraklar arasında yer alan Etiyopya vize başvuru formu Etiyopya vize işlemlerinde olması gerekmektedir. Başvuru formunun doldurulması, biyometrik fotoğraf vb. işlemler için gerekli olan çoğu uygulamaların yapılması için aracı kurumlar destek verebilmektedir.vize harç ücreti yapılan başvuru yerinde yapılabilmektedir. Etiyopya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne ya da acenteler ile vize başvuru merkezlerine yapılacak olan seyahat türüne göre vize harç ücreti ödenebilmektedir. Vize işlemleri için gerekli olan Etiyopya vize prosedürünün sağlanması, seyahat edilebilecek koşulların oluşturulması gerekmektedir.

Etiyopya vize işlemlerini gerçekleştirmek için Etiyopya Konsolosluğu / Büyükelçiliğinin çalışma saatleri kapsamında Etiyopya Konsolosluğu / Büyükelçiliği bünyesinde olmak gerekir. Etiyopya’nın Türkiye’de Fahri konsolosluklarla beraber toplam 6 dış temsilciliği mevcut olup bunlardan sadece Ankara’daki Etiyopya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize başvurularını karara bağlama yetkisine sahiptir. Fahri Konsoloslukların bulunduğu diğer iller ise Konya, Mersin, Tekirdağ, Bursa ve Adana’dır. Fahri Konsoloslukların resmi olarak vize işlemleri sürecinde herhangi bir yetkisi bulunmamaktadır. Ayrıca Etiyopya vize işlemlerinin herhangi bir kademesinde bir özel firma veya başka bir ülkenin Konsolosluk / Büyükelçiliği ile ortaklık anlaşması bulunmamaktadır. Etiyopya vize işlemlerine geçilmeden önce başvuru sahiplerinin Etiyopya’ya yapacakları ziyaretin sebebine net olarak karar vermeleri gerekir. Etiyopya ziyaretinin sebebine karar verdikten sonra Etiyopya devletinin istediği evraklarla turistik vize, aile/akraba ziyareti vizesi ya da ticari vize için vize işlemlerine başlanabilir. Etiyopya vize işlemlerinin sekteye uğramaması adına başvuru sahiplerinin hazırlayacakları başvuru dosyaların hangi tip vize için başvurduklarını tek olarak belirtmeleri ve başvuru dosyasındaki diğer evrakları da bu amaçlarına uygun şekilde düzenleyip, Etiyopya Konsolosluğu / Büyükelçiliğine sunmaları gerekir. Etiyopya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerini başlatman için gereken dosya ve biyometrik veri teslimlerini tamamlanmasını bekler. Ayrıca Etiyopya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri devam ederken başvuru sahiplerinden ek evrak veya ek görüşme talebinde bulunabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin