Etiyopya Vize Çeşitleri

766

Etiyopya Vize Çeşitleri

Etiyopya Aile/Akraba Ziyareti

Etiyopya VizesiEtiyopya vize çeşitleri içinde 180 günde 90 günle sınırlandırılmış olan seyahatler içinde değerlendirilen Etiyopya Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evrakların tümünün hazırlanmış olması gerekmektedir. Etiyopya Aile/Akraba Ziyareti için verilen Etiyopya vize prosedürü uygulanmaktadır. Etiyopya Aile/Akraba Ziyareti için yapılması gereken başvurular Etiyopya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne ya da vize merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır.  Etiyopya Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar şöyledir:

 • 10 yıl içinde alınmış, Etiyopya seyahat bitimi tarihi ile hesaplanarak 6 ay geçerliliği olan ve Etiyopya vize işlemlerinin yapılabileceği boş iki sayfası olan pasaport,
 • Etiyopya Aile/Akraba Ziyareti başvuru sahibi tarafından doldurulmuş olan Etiyopya vize başvuru formunun İngilizce olarak doğru bir şekilde doldurulmuş olmalıdır.
 • Etiyopya vize başvurusu yapan kişiyi Etiyopya’da bulunan aile / akraba tarafından hazırlatılmış davetiye,
 • Biometrik özellikte olan, ilk defa kullanılmış ve başvuru tarihine yakın bir zamanda çekilmiş iki fotoğraf,
 • Pasaportta kimlik bilgilerinin olduğu sayfanın fotokopisi,
 • Seyahatin yapılmasını birebir destekleyen gidiş dönüş uçak bileti ile konaklama ile ilgili otel rezervasyon bilgilerinin olduğu evraklar,
 • Etiyopya Aile/Akraba Ziyareti yapacak kişiyle ilgili mesleki durum beyanı,
 • Etiyopya Aile/Akraba Ziyareti için başvuru sahibine ait bankadan alınan mali durum beyanı,
 • Başvuru sahibinin tam vukuatlı nüfus kaydı örneği ile kimlik fotokopisi,
 • Etiyopya Aile/Akraba Ziyareti yapan kişinin gerekli olan vize harç ücretinin ödenmesi,
 • Etiyopya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne hitap edilerek yazılmış vize talep dilekçesi olması gereken evraklardır.

Etiyopya’da ikamet etmekte olan çok az sayıda Türk vatandaşı bulunmaktadır. Bu bağlamda bu Türk vatandaşlarının halen Türkiye’de yaşamakta olan aile ve akraba üyeleri mevcuttur. Etiyopya’da ikamet etmekte olan şahsı Etiyopya sınırları içerisinde ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvurması gereken vize tipi Etiyopya aile/akraba ziyareti vizesidir. Etiyopya’ya bu emeli gerçekleştirmek maksadıyla yapılacak ziyaretlerin vize başvuru aşamalarında gerekenler Etiyopya’da ikamet eden şahıs tarafından sağlanması gereken bazı evrakları da içeren bir başvuru dosyasıdır. Etiyopya aile/akraba ziyareti vizesi için başvurular Etiyopya Konsolosluğu/Büyükelçiliği bünyesinde gerçekleştirilir.

Etiyopya Turistik Vize

Etiyopya turistik vize Etiyopya vize çeşitleri içinde kısa süreli yapılması düşünülen seyahatler içinde bulunan Etiyopya Turistik Vize için yapılması gereken koşulların sağlanması için başvuru yapılmalıdır. Etiyopya Turistik Vize ile yapılacak seyahatin süresi 180 günde en çok 90 gün ile sınırlandırılmıştır.  Etiyopya Turistik Vize başvuruları için de Etiyopya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne ya da anlaşmalı olan acentelere ya da vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Acenteler ya da vize başvuru merkezlerinden destek alınarak yapılması işlemlerin daha hızlı yürütülmesini sağlamaktadır. Etiyopya turistik vize için gerekli olan evraklar şöyledir:

 • Etiyopya turistik vize başvurusunda gerekli özellikleri taşıyan en fazla 10 yıldan çok eski olmayan, kullanılabilir boş iki sayfasının yer aldığı, deforme olmamış, yırtılmamış seyahat bitiş tarihi ile hesaplanmış bir şekilde 6 ay geçerliliği devam edecek olan pasaportun kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfanın fotokopisi ile beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Etiyopya turistik vize için İngilizce olarak doldurulmuş olan Etiyopya vize başvuru formunun eksiksiz olarak İngilizce olarak devam edilmesi gerekmektedir.
 • 2 tane Biometrik özellikte ilk defa kullanılmak üzere en yakın tarihte çekilmiş iki fotoğraf,
 • Etiyopya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne hitap edilerek yazılan vize talep dilekçesi,
 • Etiyopya turistik vize seyahatinin yapılacağına dair kanıtlayıcı bilgilerin olduğu uçak gidiş dönüş ile otel rezervasyonun beyan edilmiş olması gerekmektedir.
 • Tam vukuatlı nüfus kaydı örneğinin aslı ile birlikte nüfus cüzdanı fotokopisinin beyan edilmesi gerekmektedir.

Etiyopya henüz doğal alanları bozulmamış birçok bölgeye sahip bir Afrika ülkesidir. Ayrıca ülkedeki yaşam standartları gereği konaklama ve yeme-içme gibi giderler oldukça ucuz fiyatlara karşılanabilmektedir. Bu nedenle Türkiye’den, Etiyopya’ya kimi zaman turistik faaliyetlerle ziyaretlerde bulunmak isteyenler olmaktadır. Türkiye sınırları içerisinden, Etiyopya’ya yapılacak turistik ziyaretler için alınması gereken vize de Etiyopya Turistik vizesi olarak belirlenmiştir. Etiyopya’nın kapıda vize sağladığı ülke vatandaşları hariç geri kalan kişilerin Etiyopya Konsolosluğu / Büyükelçiliğinden turistik vize için başvuru süreçlerini gerçekleştirmeleri gerekir.

Etiyopya Ticari Vize

Etiyopya vize çeşitleri içinde değerlendirilen Etiyopya Ticari Vize için verilen Etiyopya vizesi Etiyopya sınırlarında 180 gün için de en çok 90 gün ikamet hakkı verilmektedir. Etiyopya vizesi için gerekli olan başvuru ise Etiyopya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne şahsen ya da şahsen yapılmayacak ise acenteler ile vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Etiyopya Ticari Vize için gerekli olan evrakların Etiyopya Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından belirlenen kriterlere göre hazırlanmalıdır. Bunun için ise acenteler ya da vize merkezlerinden danışmanlık hizmeti almak başvuru sürecinin aksamadan ilerlemesine yardımcı olacaktır. Etiyopya Ticari Vize için ise gerekli olan evraklar şöyledir:

 • Etiyopya Ticari Vize için beyan edilecek pasaportun içinde geçerli olduğunu gösteren sayfaların kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfanın fotokopisi olmalıdır. Ayrıca geçerlilik özelliği olarak da 10 yıldan eski olmaması, yıpranmamış, deforme olmamış ve seyahat bitim tarihi ile değerlendirilecek seyahat sonrasında 6 ay geçerliliği olacak özellikte olması gerekmektedir.
 • Etiyopya ticari vize için Etiyopya sitesi üzerinden İngilizce olarak doldurulmuş olan Etiyopya vize başvuru formu doğru olarak doldurulmuş olmalıdır.
 • Etiyopya Ticari Vize başvurusu yapan kişinin en güncel görüntüsünü yansıtan, daha önce hiç kullanılmamış 2 biometrik özellikte fotoğraf,
 • Etiyopya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne hitap edilerek yazılmış olan vize talep dilekçesi,
 • Etiyopya’da bulunan şirket / firma / kurum tarafından gönderilen ticari vize davetiyesi,
 • Etiyopya ticari vize için başvuru yapan kişinin mali durumunu ve mesleğini ispatlayıcı belgeler,
 • Etiyopya ticari seyahat ile ilgili olarak ulaşım ve konaklama bilgileri gerekli olan evraklardır.

Türkiye ile Etiyopya arasında büyümekte ve gelişmekte olan ekonomik bağlar ve özellikle Türkiye’nin bölgede ve Etiyopya özelinde yaptığı yatırımların artması nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti iş adamları zaman zaman Etiyopya’ya iş seyahatleri düzenlemek durumundadır. Bu amaçla düzenlenen seyahatlerin gerçekleşebilmesi için ihtiyaç duyulan vize türü Etiyopya ticari vizesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin