Etiyopya Vize Başvurusu

775

Etiyopya Vize Başvurusu

Etiyopya VizesiEtiyopya Vize Başvurusu Etiyopya sınırlarında girebilme koşullarını sağlayabilmek amacı ile yapılması zorunlu bir uygulamadır. Türkiye ile Etiyopya arasında yapılan vize uygulaması anlaşmasına göre Etiyopya seyahatinin gerçekleştirilebilmesi için Etiyopya vizesi uygulaması halen yapılmaktadır. Diplomatik pasaport sahibi olanlar kısa süreli olan 6 ay içinde en fazla 90 günlük seyahatlerde yapılması zorunlu değildir. Ancak bunun dışında kalan tüm T.C. vatandaşları vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Vize başvurusu için şahsen olarak Etiyopya Konsolosluluğu / Büyükelçiliği’ne yapılabilirken danışmanlık hizmeti ile birlikte vize başvuruları için gerekli tüm işlemleri yerine getirmekle yükümlü olan acenteler ile vize başvuru merkezlerinde de yapılabilmektedir. Ancak bilinmesi gereken önemli bir nokta ise vize başvurusu için şahsen yapılma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak şahsi yapılamayacak vize başvurusu için akrediteli acenteler ya da vize başvuru merkezleri ile işlemlerin tamamlanması gerekmektedir.

Etiyopya Vize Başvurusu için yapılması gerekenler seyahatin türüne, amacına, ne kadar süreli yapılabileceğine, başvuru yapan kişinin mesleğine ve bazı durumlarda yaşına göre de farklı işlemler gerektirebilmektedir. Kısa süreli seyahatler içinde değerlendirilen Etiyopya Aile/Akraba Ziyareti, Etiyopya Turistik Vize ve Etiyopya Ticari Vize için gerekli olan evrakların Etiyopya prosedür şartlarına uygun olarak eksiksiz bir şekilde hazırlanan dosya Etiyopya vize başvurusu sırasında teslim edilmesi gerekmektedir. Ancak Etiyopya vize başvurusu sonrasında gerek görüldüğü takdirde Etiyopya Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından ek evrak isteme hakkına sahiptir.

Etiyopya vize başvuruları herhangi bir vize asistan firması aracılığıyla yürütülmemektedir. Etiyopya vize başvurusu yapmak isteyen Türkiye vatandaşlarının, Etiyopya’nın Türkiye’de faaliyette olan Konsolosluk / Büyükelçilik bünyesinde bu başvuruyu gerçekleştirmesi gerekir. Türkiye’den, Etiyopya’ya yapılacak vize başvuruları genelde turistik, aile/akraba ziyareti ve ticari amaçlarla gerçekleşmektedir. Ayrıca Türkiye’den, Etiyopya ülkesine her yıl yüzlerce yardım kuruluşu aracılığıyla çeşitli vizeler altında seyahat yapılıp çeşitli organizasyonlar düzenlenmektedir. Etiyopya vize başvurusu için Türkiye’deki tek yetkili kurum Etiyopya Konsolosluğu / Büyükelçiliğidir. Etiyopya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından her tür pasaport taşıyana vize uygulaması yaptığından dolayı Etiyopya vize başvurusu süreci, Etiyopya’ya ziyaret gerçekleştirmek isteyen her Türk vatandaşının dahil olması gereken bir süreçtir. Afrika ülkelerinin yeni yeni oturan bürokratik düzenleri gereği bu ülkelerde zaman zaman değişik uygulamalar söz konusu olmuştur. Bunlar zamanla değişse de yanlış bilgiler halen ortalıkta gezmektedir. Bu yanıltıcı bilgilerden en yaygını Etiyopya’nın ülkeye girişte vize başvurusu ve karara bağlama süreçlerini yapabildiği bilgisidir. Bu bağlamda bir yanlışı düzelmek gerekirse Etiyopya vize başvurusunu, Etiyopya’nın girişinde “kapıda vize” uygulaması ile yapmak mümkün değildir. Etiyopya vizesi alabilmek için Türkiye’deki, Etiyopya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize başvuru işlemleri sürecinden olumlu yanıt almak gerekir. Ayrıca çok bilinen bir diğer yanlış ise Afrika ülkelerinin tarihte kendilerini sömüren ülkeler aracılığıyla vize verdiğidir. Günümüzde artık böyle bir uygulama Etiyopya için mevcut değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin