Estonya Vize Çeşitleri

563

Estonya Vize Çeşitleri

Estonya Aile/Akraba Ziyareti

Estonya VizesiEstonya Vize Çeşitleri  içinde kısa süreli olan 180 günde yapılacak en fazla 90 günlük seyahatler içinde değerlendirilen Estonya Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan Estonya Schengen vizesi işlemleri için başvuru yapılması gerekmektedir. Estonya Aile/Akraba Ziyareti için yapılacak başvuruları şahsen Estonya Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri bölümüne, otsak vize anlaşması olan Macaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri bölümüne ya da akrediteli acenteler ile vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Estonya Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar şöyledir:

 • Estonya Aile/Akraba Ziyareti için geçerlilik koşullarını taşıyan pasaport,
 • Doğru ve eksiksiz bir şekilde Rusça, İngilizce ya da Estonca ile doldurulmuş Estonya vize başvuru formu,
 • İlk defa Estonya Aile/Akraba Ziyareti için yapılacak başvuruda kullanılacak biometrik özellikteki vesikalık 2 adet fotoğraf,
 • Estonya’da bulunan akraba ya da aile tarafından resmi olarak hazırlanıp yollanmış Estonya Aile/Akraba Ziyareti vize davetiyesi,
 • Nüfus cüzdanının arkalı ve önlü çekilmiş fotokopisi ile tam vukuatlı nüfus kaydı örneğinin aslı,
 • Estonya Aile/Akraba Ziyareti yapan kişiyle ilgili mali durumunun gösterildiği belgeler,
 • Estonya Aile/Akraba Ziyareti yapacak kişinin iş / mesleki durumunun desteklenebileceği resmi belgeler,
 • Estonya Aile/Akraba Ziyareti yapacak olan kişinin bağlı olduğu kurum / şirket / firmayla ilgili resmi evraklar,
 • Estonya Aile/Akraba Ziyareti yapılacağının destekleneceği gidiş dönüş uçak rezervasyon bilgileri,
 • Estonya Aile/Akraba Ziyareti yapacak olan herkesin zorunlu olarak yapması gereken 30 000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigorta poliçesinin aslı olması gereken evraklardır.

Estonya’da birçok ülkeye göre çok az sayıda Türk vatandaşı ikamet etmekte olsa bile Türkiye’den Estonya’ya yapılan Aile/Akraba ziyareti amaçlı ziyaretler belli miktarlarda her yıl devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nden Estonya’daki aile bireyini veya akrabayı ziyaret etmek amaçlı yapılacak bu seyahatlerin gerçekleşebilmesi için gerekli olan vize türü Estonya Aile/Akraba ziyareti vizesidir. Bu vizeyi edinebilmek için VFS Global Estonya vize başvuru merkezlerine teslim edilecek dosyada Estonya’daki aile bireyi ya da akraba tarafından başvuru sahibi adına gönderilmiş çeşitli resmi evraklara ihtiyaç olacaktır. Bu evrakların tamamlanıp dosyaya konulmasının ardından gerçekleşecek olan Estonya Aile/akraba ziyareti vizesi başvurusunu Estonya Konsolosluk / Büyükelçiliği karara bağlar.

Estonya Turistik Vize

Estonya vize çeşitleri içinde yapılacak seyahatler içinde yer alan Estonya Turistik Vize için yapılması gereken başvuru C tipi olarak adlandırılan Estonya Schengen vize başvurusudur. Estonya Turistik Vize ile yalnızca 180 günde yapılacak 90 günlük seyahatler için verilebilmektedir. Estonya Turistik Vize başvuruları için randevu alarak şahsen yapılabilecek Estonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri, Estonya ile Macaristan arasında yapılan ortak vize anlaşması olduğundan Macaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri bölümü veya akrediteli seyahat / turizm acenteleri aracılığı ile Estonya Turistik Vize için başvuru yapılabilmektedir. Estonya Turistik Vize için gerekli olan evraklar şöyledir:

 • Rusça, İngilizce ya da Estonca ile tam ve doğru olarak doldurulması gereken Estonya Turistik Vize başvuru formu,
 • Estonya Turistik Vize için geçerlilik özelliklerini taşıyacak olan pasaport,
 • Estonya Turistik Vize için başvuru yapan kişinin yaşına, başvuru yapılacak vize türüne göre yatırılması gereken vize harç ücreti,
 • Estonya Turistik Vize başvuru sahibinin finansal durumunun desteklenebileceği belgeler,
 • Estonya Turistik Vize başvuru yapan kişiyle ilgili mesleki / iş durumunun belirtildiği ispatlayıcı belgeler,
 • Estonya Turistik Vize başvuru sahibinin bağlı olduğu şirketle ilgili resmi evraklar,
 • Estonya Turistik Vize seyahatinin destelenebilmesine yardımcı olacak gidiş / dönüş uçak bileti ile konaklamanın yapılacağı otel rezervasyon bilgilerinin resmi beyanı,
 • Estonya Turistik Vize seyahat tarihlerini kapsayacak 30 000 Euro değerinde seyahat sağlık sigorta poliçesinin aslının mutlaka beyan edilmesi gerekmektedir.

Estonya’nın özellikle binlerce yıllık tarihi eserleri ile kültür turizmi için çok müsait bir ülke olduğunu söylemek mümkün. Bunun yanında Estonya coğrafi konumunun verdiği bir özellik olarak kış turizmi için de hayli elverişli olmasıyla Türkiye’den her yıl belli miktarlarda turistin tatil için seçtiği bir ülke olabiliyor. Bu bağlamda, bu şekildeki turistik faaliyetleri yürütmek amacıyla Estonya’ya yapılacak ziyaretler için gerek duyulan vize, Estonya Turistik vizesidir. Estonya Turistik Vizesi için VFS Global Estonya vize başvuru merkezlerine verilecek olan dosyada bulunması gereken en önemli evraklar ulaşım ve konaklama rezervasyonlarıyla ilgili evraklardır.

Estonya Ticari Vize

Estonya vize çeşitleri içinde kısa süreli seyahat kategorisinde değerlendirilen C tipi vize olan Estonya Schengen vize  Estonya Ticari Vize için gereklidir. Estonya ticari vize için yapılması gereken başvuru sırasında gerekli olan evrakların doğru yerden doğru bir şekilde hazırlanarak beyan edilmesi gerekmektedir. Estonya Ticari Vize için yapılacak başvuru üç şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Estonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri, ortak vize anlaşması olduğu için Macaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri ya da akrediteli seyahat / turizm acentelerinin danışmanlığı ile yapılabilmektedir. Estonya ticari vize için gerekli olan evraklar şöyledir:

 • Estonya Ticari Vize için 10 yıldan daha eski olmayan, geçerlilik şartlarının tümünü taşıyan pasaport,
 • Estonya Ticari Vize başvuru formunun Rusça, İngilizce ya da Estonca ile doldurulup çıktısı alınarak başvuru yapan kişinin ıslak imzalı olarak beyan etmesi gerekmektedir.
 • Daha önce başka bir vizede kullanılmamış biyometrik özellikte vesikalık 2 tane fotoğraf,
 • Estonya Ticari Vize başvurusu yapan kişinin yaşına ve alacağı vize türüne göre ödenmesi gereken vize harç ücreti,
 • Estonya Ticari Vize yapan kişiyi davet eden firma / kurum / şirket tarafından resmi olarak hazırlanıp yollanmış Estonya Ticari Vize davetiyesi,
 • Estonya Ticari Vize başvurusu yapan kişinin finansal durumunun desteklenebileceği bankadan alınan resmi belgeler,
 • Estonya Ticari Vize başvuru sahibinin iş / meslek durumunun ispatlanabileceği resmi belgeler,
 • Seyahat planının desteklenebileceği ulaşım ve konaklama rezervasyonları,
 • Estonya Ticari Vize tarihlerinin tamamını kapsayan seyahat sağlık sigorta poliçesinin aslı 30 000 Euro değerinde olması gerekmektedir.

Türkiye’den, Estonya’ya yapılacak olan iş toplantıları, iş anlaşması imzalama veya fuara katılma vb. amaçlı seyahatler için ihtiyaç duyulan vize tipi Estonya ticari vizesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin