Estonya Vize Başvurusu

951

Estonya Vize Başvurusu

Estonya VizesiEstonya seyahati planlayan kişilerin Estonya vizesi alabilmesi için Estonya Vize Başvurusu yapılması gerekmektedir. Estonya Vize Başvurusu, yapılacak seyahatin süresi ve amacı belirlendikten sonra alınması gereken vize türüne göre yapılmalıdır. Estonya’da kalınması planlanan kısa süreli seyahatler için verilen C tipi Estonya Schengen vizesi ile uzun süreli seyahatler için verilen D tipi Estonya vize türüne göre vize başvurusu yapılmalıdır.

Estonya Schengen vizesi 180 günle sınırlandırılmış 90 günlük seyahatler için verilmektedir. C tipi olarak adlandırılan C tipi olarak da adlandırılan Estonya Schengen vizesi 5 yıl geçerli sayılmakta ancak 180 gün içinde de 90 günden fazla konaklama hakkı vermemektedir.

Vize başvurusu için üç şekilde hareket edilebilmektedir. İlk olarak vize başvurusu direk olarak Estonya Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri bölümüne yapabilmektedirler. Ancak öncesinde mutlaka resmi web sitesi üzerinden randevu alınması gerekmektedir. İkinci alternatif olarak da 8 Nisan 2009 tarihi itibari ile yürürlüğe girmiş olan ortak vize merkezi Macaristan Konsolosluğu vize ortak merkezi aracılığı ile de yapılmaktadır. Üçüncü som alternatif ise yasal olarak yetkili akrediteli seyahat acenteleri ile vize başvuru merkezlerine vize başvurusu yapılabilmektedir.

Estonya Vize Başvurusu için Estonya Konsolosluğu/Büyükelçiliği ile Türkiye’nin resmi tatil günleri öğrenilerek yapılmalıdır. Çünkü vize başvurusu sonuçları yaklaşık olarak 30 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.

Estonya vize başvurusu Türkiye’den genel anlamda 3 (Estonya Aile/Akraba ziyareti, Estonya turistik vize ve Estonya ticari vize) türlü gerçekleşen vize başvurularıdır. Estonya ile Türkiye halkının konuştukları dilin Ural – Altay dil ailesine paylaştıkları ve Estonya halkının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına karşı herhangi bir düşmanlık beslememesi sayesinde Estonya’ya Türkiye’den yapılan Turistik vize başvuruları da her geçen gün artış göstermektedir. Bunun yanında iki ülke arasında kurulmuş olan ticari köprüler neticesinde her yıl yüzler iş adamı Estonya’ya çeşitli ticari temaslarda bulunmak için gittiğinden Estonya Vize başvurusu adı altında birçok Estonya ticari vize başvurusu gerçekleşmektedir. Estonya vize başvuruları sanıldığı üzere Estonya Konsolosluk / Büyükelçiliklerinden değil, Estonya’nın bu kurumlarda oluşacak yoğunluğa engel olmak için ortaklık anlaşması yaptığı VFS Global firmasının Estonya vize merkezlerinde gerçekleşir. VFS Global Estonya vize başvuru merkezleri, Estonya Konsolosluk / Büyükelçilikleri adına Estonya vize başvurusu sürecinin ilik adımlarını atmakla görevlendirilmiştir. Yani Türkiye Cumhuriyeti’nden Estonya ülkesi için vize talebinde bulunacak kişilerin ilk olarak müracaat yeri VFS Global Estonya vize başvuru merkezlerinden biri olacaktır. Estonya Konsolosluk / Büyükelçilik bünyesinde herhangi bir Estonya vize başvurusu işlemini yürütmemektedir. Bununla beraber Estonya vize başvurusu için gelen talepler VFS Global’deki işlemlerini tamamladıktan sonra karara bağlanmak üzere Estonya Konsolosluk / Büyükelçiliklerine sevk edilir. Estonya vize başvurusu hakkında bilgi almak için 0 312 426 03 25.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin