Estonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri

585

Estonya Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Estonya VizesiEstonya Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri Estonya Cumhuriyeti’ne seyahat etmeyi planlayan bordo pasaport sahibi olan T.C. vatandaşları için yapılan bir uygulamadır. Estonya seyahatinin ne kadar süreceği, ne amaçla yapılacağı ve başvuru yapan kişinin durumuna göre gerçekleştirilen işlemler Estonya Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri bölümünden randevu alınması koşulu ile gerçekleştirilmektedir.

Estonya Vize İşlemleri için ortak vize anlaşması bulunan Macaristan’ın Türkiye temsilciliği olan Macaristan Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri aracılığı ile de yapılabilmektedir. Ancak Estonya vize işlemleri kısa süreli başvurular için  Macaristan Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri bölümünde yapılabilmektedir. Farklı amaçla yapılacak başvurular direk vize işlemleri bölümüne yapılmalıdır.

Schengen üyesi olan Estonya vize işlemleri Schengen yönetmeliğine göre yapılabilirken Türkiye’de bulunan Estonya Vize İşlemleri bölümünün inisiyatifi ile değişiklik görülebilmektedir. Ayrıca Estonya Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri sırasında yapılması gereken bazı uygulamaları da bulunmaktadır. Hemen hemen tüm ülkelerde özellikle de Schengen üyesi olan tüm ülkeler tarafından yapılan biyometrik bilgi taraması da yapılmaktadır. Biyometrik bilgi taraması içinde 10 parmak izi uygulaması da yapılmaktadır.  Estonya Vize İşlemleri sırasında yapılan biyometrik bilgi taraması 2011 senesinin ekim ayında ilk kez Afrika’da yapılan uygulamanın ardından AB’ne dahil olan tüm ülkelerce de uygulanmaya başlamıştır. Bu nedenle de vize işlemleri sırasında da uygulanmaktadır.

Estonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerinin başlaması adına atılması gereken ön adımlar vardır. Bu adımların ilki Estonya’ya yapacağınız ziyaretin amacını belirlemek olmalıdır. Estonya’ya yapmayı planladığınız ziyaretin amacına karar verdikten sonra ilk müracaat yeriniz VFS Global Estonya vize başvuru merkezleri olmalıdır. Estonya vize başvuru merkezlerinde tamamladığınız başvuru sürecinin ardından dosyanız VFS Global’in ilgili birimleri tarafından Estonya Konsolosluğu / Büyükelçiliğine sevk edilir.
Estonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri bu sevk işleminin tamamlanmasının hemen ardından başlayan işlemler silsilesidir. Estonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri sırasında ilk olarak başvuru sahibinin Estonya vize başvuru formunda belirtmiş olduğu Estonya’yı ziyaret amacı ile başvuru dosyasındaki diğer evrakların tutarlı olup olmadığını inceler. Daha sonra başvuru dosyanızda ki evrakların doğruluğunu test etmek amaçlı ilgili Türk makamlarla irtibata geçerek bir araştırma süreci başlatılır. Estonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği yapacağı bu araştırma ve soruşturmaların sonunda teslim etmiş olduğunuz başvuru dosyasında bir yanlışlık ya da eksiklik görmezse aşağı yukarı 2 hafta için Estonya vize başvurunuz karara bağlanır. Estonya Konsolosluğu / Büyükelçiliğinin tatil günler, çalışma saatleri ve iş yoğunluğu gibi nedenlerle bu süreç daha uzun da sürebilir. Bu nedenle Estonya’ya planladığınız ziyaretten en az 45 gün önce vize başvuru sürecine başlamanız tavsiye edilir. Estonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri ile ilgili detaylı bilgi almak için; 312 426 03 25.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin