Dubai Vize Başvurusu

910

Dubai Vize Başvurusu

Dubai VizesiDubai Vize Başvurusu yapmak isteyen bordo pasaportlu T.C. vatandaşları Dubai sınırlarından geçebilmek için Dubai vizesi işlemlerini uygulamakla yükümlüdür. Türkiye ile Dubai arasında yapılan vize muafiyet anlaşması gereğince yeşil, gri, kırmızı ve siyaha pasaportu olan T.C. vatandaşları Dubai seyahatlerinin kısa yapılması koşulu ile vize muafiyetinden yararlanabilmektedirler.

Dubai vize başvurusu yapılacak olan seyahatin içeriği ve süresine göre belirlenmiş kategorilere göre yapılmaktadır. Kısa ve uzun seyahatler kategorisi bulunan Dubai vizesi dışında Dubai transit vize türü de bulunmaktadır. Dubai vize başvurusu transit geçişleri için Dubai transit vize başvuruları yapılmalıdır. Ancak Dubai transit vize ile Dubai’de en fazla 96 saat konaklama hakkı verilmektedir. Dubai transit vize süresinin uzatılması söz konusu değildir.

Dubai vize başvuruları tek ya da çok girişli olarak yapılabilmektedir. Kısa süreli yapılacak olan seyahatler için verilen 30 günlük süre Dubai’ye giriş tarihi itibari ile hesaplanmaktadır. Ancak Dubai Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından önerilen konaklama süresi 28 gündür. Dubai’ye yapılacak olan uzun süreli seyahatler için konaklama süresi ise 90 gündür. Bu sürenin de uzatılma şansı bulunmamaktadır.

Dubai Vize Başvurusu için Dubai Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapılabilmektedir. Ayrıca Dubai vize işlemlerini yürütmekle yükümlü olan ve temsilciliklere işbirliği içinde çalışan akrediteli seyahat / turizm acenteleri ile vize başvuru merkezleri aracılığı ile de gerçekleştirilebilmektedir.

Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ilişkiler ticaret, turizm ve çeşitli politik sebepler üstüne kurulu dostane ilişkiler olarak seyir etmekteyken geçtiğimiz yıl patlak veren Katar krizi nedeniyle Birleşik Arap Emirlikleri (Dolayısı ile Dubai) ile Türkiye arasında bazı politik soğukluklar oluşmaya başlasa da Türkiye – Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ziyaret trafiğinin bundan çok etkilendiğini söyleyemeyiz. Bu nedenle halen Türkiye’den, Birleşik Arap Emirlikleri’ne özellikle Dubai’ye yapılan vize başvuruları büyük bir yoğunlukla devam etmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye arasında yapılan anlaşmalar gereği diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamilleri Birleşik Arap Emirlikleri’ne yapacakları 3 aylık ziyaretlerde vizeden muaf tutulmuştur. Ancak umumi pasaport sahibi TC vatandaşları her türlü amaç ve süre için yapacakları ziyaretlerde vize uygulamasına dahildir. Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki bu anlaşmalara Dubai Emirliği de dahil olduğundan Dubai vizesi için de şartlar aynı işlemektedir.
Dubai’ye yapılmak istenen turistik, ticari ve aile / akraba ziyareti gibi sebeplere dayalı ziyaretlerin gerçekleşmesi için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluk / Büyükelçilik bünyesinde vize işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekir. Bu kapsamda Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluk / Büyükelçilikleri fiilen Dubai Konsolosluğu / Büyükelçiliği görevini de yapıyor diyebiliriz. Çünkü Dubai ziyareti planlayan kişilerin de Dubai vize başvurusu için bulabilecekleri tek yetkili merci Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu / Büyükelçiliğidir. Dubai vize başvurusu hakkında detaylı bilgi almak için; 0 312 426 03 25.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin