Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Vize Çeşitleri

791

Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Vize Çeşitleri

Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Aile/Akraba Ziyareti

Çin VizesiÇin/Çin Halk Cumhuriyeti Vize Çeşitleri içinde kısa yapılacak seyahatler içinde değerlendirilen Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Aile/Akraba Ziyareti kısa yapılacak seyahatler içindedir. Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunan aile ya da akraba tarafından yakınlık derecelerinin kanıtlanabileceği belgelerle ve aile / akrabanın kimlik bilgilerinin de yer aldığı noter tasdikli davetiye olması gerekmektedir. Noter onaylı davetiye olmadan Çin Halk Cumhuriyeti vizesi verilmemektedir. Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapılacak olan seyahat Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Aile/Akraba Ziyareti için alınacak olan Çin Halka Cumhuriyeti vizesi ile başka bir amaçla seyahat edilememektedir. Çin Halk Cumhuriyeti vizesi ile Çin’de en fazla 180 gün içinde 90 gün konaklama hakkı verilebilmektedir. Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Aile/Akraba Ziyareti için hazırlanacak olan evraklar şunlardır:

 • 10 yıldan eski olmayan pasaportun geçerliliği olması, kullanılabilir iki boş sayfasının bulunması, seyahat dönüşünde de geçerliliği devam eden pasaport,
 • Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Aile/Akraba Ziyareti için doldurulmuş Çin Halk Cumhuriyeti vize başvuru formu,
 • Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne hitap edilerek yazılmış vize talep dilekçesi,
 • Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Aile / Akraba ziyareti yapacak olan kişinin adli sicil kaydı sorgulama evrakında “Sicil kaydı yoktur.” İfadesi olmalıdır.
 • Çin/Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunan aile ya da akraba tarafından akrabalık ilişkilerinin belirtildiği noter tasdikli hazırlatılmış davetiye,
 • Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Aile/Akraba Ziyareti yapılacağını kanıtlayan gidiş / dönüş uçak bileti olması gereken evraklardır.

Türkiye ile Çin/Çin Halk Cumhuriyeti arasında yıllardır süre gelen ticari ilişkilerin ağır bastığı sebeplerle Türk vatandaşlarından Çin/Çin Halk Cumhuriyeti topraklarında ikamet halinde olanlar bulunmaktadır. Bazı Türk vatandaşları da direk olarak çalışma izinleri ve belgeleriyle Çin/Çin Halk Cumhuriyeti’ne iş için gidip ikamet eder duruma gelmiştir. Bu durumda olan Türk vatandaşlarının halen Türkiye’de bulunan aile ve akraba üyelerinin Çin/Çin Halk Cumhuriyeti’ne yakınlarını görmek için yapacakları ziyaretler adına çıkartılan vize Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Aile/ Akraba ziyareti vizesi olarak belirlenmiştir. Çin/Çin Halk Cumhuriyeti aile / akraba ziyareti vize başvuruları Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu / Büyükelçiliğine yapılır.

Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Turistik Vize

Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Vize Çeşitleri içinde yer alan kısa süreli seyahatler içinde Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Turistik Vize kısa yapılması istenen seyahatler içinde değerlendirilmektedir. Ancak Çin/Çin Halk Cumhuriyeti 15.02.2016 tarihi itibari ile turizm için yapılacak olan başvuruları kabul etmemektedir. Bu nedenle turistik seyahat gerçekleştirecek olan T.C. vatandaşları grup vize uygulamaları yapmaktadır. Çin / Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapılacak olan kısa süreli seyahatler içinde değerlendirdiği Çin turistik vize için Çin F vizesi içinde bulunmaktadır. Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Turistik Vize için gerekli olan evraklar şunlardır:

 • Geçerlilik özellikleri olan 10 yılı aşmamış, seyahat sonrasında geçerliliği devam edecek, içinde boş iki sayfası olan pasaport,
 • Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Turistik Vize için doldurulmuş Çin Turistik vize başvuru formu gerekli formatta doğru ve eksiksiz doldurulmuş olmalıdır.
 • Biometrik özellikte 2 adet fotoğraf daha önce hiç kullanılmamış ve başvuru tarihine yakın bir zamanda çekilmiş olmalıdır.
 • Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne hitap edilerek yazılmış vize talep dilekçesi,
 • “Sicil kaydı yoktur.” İbaresinin yer aldığı adli sicil yaydı sorgulaması,
 • Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Turistik Vize başvurusu yapan kişinin son 3 ayını gösteren mali durumunu gösteren bankadan alınmış belgeler,
 • Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Turistik seyahat gerçekleştirileceğinin kanıtlanmasını destekleyen gidiş / uçak bileti ile otel rezervasyon bilgileri,
 • Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Turistik Vize başvurusu yapan kişinin mesleki durumu ile ilgili belgeler beyan edilmelidir.

Çin/Çin Halk Cumhuriyeti kültürel mirasları, turistik yerleri ve dünyaca ünlü mutfağı ile bütün dünyadan turistler sıkça ziyaret ettiği bir ülkedir. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da sık sık Çin/Çin Halk Cumhuriyeti istikametine turistik seyahatler yaptıkları bilinmektedir. Çin/Çin Halk Cumhuriyeti topraklarında turizm faaliyetleri yürütmek için ihtiyaç duyulan vize türü Çin/Çin Halk Cumhuriyeti turistik vizesidir.

Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Ticari Vize

Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Vize Çeşitleri içinde yer alan Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Ticari Vize için gerekli olan işlemlerin gerekli Çin Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize prosedürüne göre yapılmaktadır. Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Ticari Vize seminer, fuar, iş toplantısı, iş görüşmeleri amacı ile verilmektedir.  F tipi olarak adlandırılan Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Ticari Vize alabilmek için Çin’de bulunan firma / şirket tarafından resmi olarak hazırlatılıp noter onaylı davetiye olması zorunludur. Davetiye olmadan yapılacak olan Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Ticari Vize başvuruları kesinlikle kabul edilmemektedir. Ayrıca Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Ticari Vize ile farklı amaçlarla seyahat edilmesine izin verilmemektedir.

İlk defa yapılacak olan Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Ticari Vizesi için Çin Konsolosluğu / Büyükelçiliği vizeyi tek girişli olarak vermektedir. Ancak ister tek ister çift girişli vize olsun Çin’de en fazla 30 gün konaklama hakkı verilmektedir. Süre aşımında ise Çin mevzuatı gereğince para ya da hapis cezası verilebilmektedir. Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Ticari Vize için gerekli olan evraklar ise şunlardır:

 • Geçerlilik koşullarını taşıyan pasaportun 10 yıldan eski olmaması, seyahat bitiminde de geçerliliğini devam ettirmesi, Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Ticari Vize işlemlerinin yapılabilmesi için gerekli olan minimum 2 sayfasının bulunması gerekmektedir.
 • Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Ticari Vize başvuru formu,
 • Davetiye,
 • Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Ticari Vize talep dilekçesi,
 • Gidiş / dönüş uçak bileti,
 • 2 adet biometrik fotoğraf olması gereken belgelerdir.

Çin/Çin Halk Cumhuriyeti ile Türkiye arasında geniş hacimli ticari ilişkiler mevcuttur. Aynı zamanda Türkiye iç pazarında birçok Çin/Çin Halk Cumhuriyeti ithal ürünü de alıcı bulmaktadır. Genelde iş anlaşması imzalamak, iş toplantısına katılmak veya fuarlara katılmak amaçlı Çin/Çin Halk Cumhuriyeti ziyareti gerçekleştiren Türk iş insanları için uygun vize Çin/Çin Halk Cumhuriyeti ticari vizesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin