Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Vize Başvurusu

744

Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Vize Başvurusu

Çin VizesiÇin/Çin Halk Cumhuriyeti Vize Başvurusu Çin seyahati planlayan T.C. vatandaşlarının zorunlu olarak gerçekleştirmek zorunda oldukları bir uygulamadır. Çin seyahati yapacak olan bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları geçerli bir Çin vizesi yok ise Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Vize Başvurusu için işlemlere tabi tutulmaktadırlar. Çin’e seyahat yapmayı planlayan T.C. vatandaşları seyahatin amacı ve süresine göre işlemler farklılık gösterebilmektedir. Kısa süreli yapılacak olan seyahatler için temsilciliklerle koordineli iş yapan akrediteli seyahat acenteler ile Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Vize Başvurusu’nu kabul eden Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri için yalnızca uzun süreli seyahatler için yapılacak Çin vize başvurularını direk kabul etmektedir.

Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Vize Başvurusu kısa yapılacak seyahatler içinde Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Aile/Akraba Ziyareti, Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Turistik Vize ve Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Ticari Vize başvurusu olarak yapılmaktadır. Yapılacak olan seyahatin amacı, süresine göre değişiklik gösteren gerekli olan evraklar başvuru yapan kişinin işi bazen de yaşına göre de farklılık göstermektedir. Çin vize türleri oldukça çeşitlilik arz ettiğinden yapılacak olan Çin vize işlemleri için gerekli desteği akrediteli acenteler ya da vize başvuru merkezlerinden yardım alınması işlemlerin sorunsuz olmasına yardımcı olacaktır.  Toplamda 16 vize kategorisi bulunan Çin vizesi içinden hangisine göre yapılması gerektiği konusunda da tam destek sağlayan acenteler ile vize merkezleri Çin/Çin Halk Cumhuriyeti Vize Başvurusu için doğru işlemlerin yapılmasına yardımcı olmaktadırlar.

Çin / Çin Halk Cumhuriyeti vize başvurusu aşaması için Türkiye sınırları içerisinde işlem yapma yetkisine sahip tek yer Çin / Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu / Büyükelçiliğidir. Çin / Çin Halk Cumhuriyeti vize başvurusu genelde turistik, ticari ve aile / akraba ziyareti gibi amaçlarla yapılmaktadır. Çin / Çin Halk Cumhuriyeti, ana kara tabir edilen bölge için (Hong Kong, Makau hariç bölgeler) Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Çin / Çin Halk Cumhuriyeti vize başvurusundan önce Çin / Çin Halk Cumhuriyet’ine yapılacak vize başvurularının amacını belirlemek çok önemlidir zira Çin / Çin Halk Cumhuriyeti tarafından belirlenmiş 20 çeşitten fazla vize türü bulunmaktadır. Bu nedenle başvuru sürecinden itibaren Çin / Çin Halk Cumhuriyetine yapılacak seyahatin amacı büyük önem taşımaktadır. Çin / Çin Halk Cumhuriyeti başvuruları yapılırken hazırlanması gereken vize başvuru dosyasında Çin / Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından belirlenmiş kurallara uygun evrakların toplanması gerekmektedir. Çin / Çin Halk Cumhuriyeti vizesine başvurmadan önce ülkedeki potansiyel sağlık problemlerine karşı önlem olarak tifo, hepatit A-B ve diğer rutin aşıların yaptırılması tavsiye edilir. Özellikle 1 aydan fazla sürecek seyahatler için tifo aşısı daha önemlidir. Çin / Çin Halk Cumhuriyeti vize başvurusu için ayrıca geçerlilik süresi Çin ziyaretinden 6 ay sonrasına kadar devam eden bir pasaportunuz olması şarttır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin