Cezayir Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri

779

Cezayir Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Cezayir VizesiCezayir Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri aracı olarak kabul ettikleri akrediteli seyahat acenteleri ile vize merkezleri aracılığı ile de yapılmaktadır. Cezayir vize prosedürlerinin gerektirdiği tüm koşulları sağlamakla yükümlü olan bordo pasaportu olan T.C. vatandaşları Cezayir vize başvurularını temsilciliklerle işbirliği içinde olan acenteler ile vize merkezlerine yapabilmektedirler.

Cezayir Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri için geçerlilik koşullarını taşıyan bir pasaportun beyan edilmesi gerekmektedir. Pasaportun yıpranmaya, eskimemiş,  10 yıldan daha eski olmayan, Cezayir seyahat bitim tarihi ile birlikte 6 ay geçerliliği bulunan ve Cezayir vize işlemlerinin yapılacağı kullanılabilir sayfalarının olduğu pasaport olması gerekmektedir.

Cezayir Vize İşlemleri için ortalama olarak 7-10 iş günü içinde sonuçlandırmaktadır. Bu nedenle de yapılması düşünülen Cezayir seyahati tarihine göre Cezayir vize işlem sürecine başlanması gerekmektedir. Ayrıca hem Türkiye hem de Cezayir’in resmi tatil günlerinde hizmet vermeyen Cezayir Vize İşlemleri için yapılacak başvuruların hizmet gün ve saatleri ile birlikte resmi tatil günlerinin de dikkate alınması gerekmektedir.

Cezayir Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri için inceleme, değerlendirme sonrasında olumlu ya da olumsuz çıkan Cezayir vize başvurusunu sonuçlandırılması ile yetkili olan tek kurumdur. Cezayir Vize İşlemleri için aracılık yapan vize başvuru merkezleri ile acenteler yalnızca vize işlemlerinin yürütülmesi ve Cezayir vize başvurusu yapmakla yetkili aracı kurumlardır.

Cezayir, Türkiye arası gelişen ikili ilişkilerin neticesinde ülkemizden Cezayir’e gerçekleşen ticari, turistik, aile & akraba ziyareti vize başvuruları her yıl artış göstermektedir. Türkiye toprakları üstünde Cezayir’in belirlediği vize kurallarını uygulayarak vize başvurularını karara bağlama yetkisi sadece Cezayir Konsolosluğu / Büyükelçiliğine aittir. Cezayir’in hiçbir vize türü için başka bir kurum & kuruluş karara bağlama işini yapamaz. Cezayir Konsolosluğu / Büyükelçiliğinin anlaşmalı olduğu VFS Global Cezayir vize başvuru merkezleri sadece başvuru sürecinde dosyaları ve biyometrik verileri teslim almakla görevlendirilmiştir. Karar üzerinde bir etkisi yoktur. Cezayir Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri genelde 1-2 haftalık bir süreç içerisinde karara bağlanırken bu süre çalışma saatleri, tatiller ve iş yoğunluğu gibi faktörlere göre değişkenlik gösterebilir.
Cezayir Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri gerçekleştirilirken ilk olarak dikkat edilen şeyler vize başvuru dosyalarının doğru hazırlanıp hazırlanmadığı olacaktır. Cezayir Konsolosluğu / Büyükelçiliği yetkilileri vize işlemleri sırasında başvuru dosyalarını kontrol ederken gerekli gördüğü yerlerde başvuru sahiplerinden ek belge talebinde bulunma hakkına sahiptir. Bununla birlikte aynı belgeden tekrar isteme durumu da ihtimaller arasındadır. Cezayir Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerini başvuru sahiplerinin ziyaret amacına göre karara bağlar ve vize süresi & tipini buna göre belirler. Cezayir Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için; 0 312 426 03 25.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin