21.9 C
Ankara, TR
Pazar, Temmuz 12, 2020
TELEFON

0 312 426 03 25

0 312 426 03 24

MOBİL

0 553 716 03 25

0 553 966 03 27

E-MAİL

info@longvize.com

longvize@gmail.com

ACİL VİZE HATTI

0 312 426 03 25

cek-vize-basvurusu

Başkent : Prag
Telefon : +420
Alan : 78,866 km2
Nüfus : 10,55 milyon (2015)
Para Birimi : Çek Korunası

TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN
ANKARAİSTANBUL
İZMİR ANTALYA
GAZİANTEPBURSA
TRABZONBODRUMEDİRNE
Çek Cumhuriyet Vize Hattı
0 312 426 03 25
Whatsapp Vize Hattı 
0 507 811 97 62
 
Mobil Vize Hattı
0 553 716 03 25
E-Mail İletişim
info@longvize.com
Pazartesi – Cumartesi  
08:30 – 00:00
Almanya Vizesi

Çek Vizesi Hakkında & Czech Visa Information

Çek Cumhuriyeti Vizesi

Çek Cumhuriyeti Vizesi

Çek Cumhuriyeti Vizesi için Elçilikteki Temsilciliğiniz Olan Long Vize Şirketi  2012 yılından beri müşterilerine vize işlemleri konusunda, her türlü kaliteli, güvenilir ve güler yüzle hizmet sağlayan, yeniliklere açık, misafirleri için kendini her geçen gün geliştiren, profesyonelliğini daimi kılmaya çalışan bir vize firmasıdır. Çek Cumhuriyeti Vizesi için gerekli vize işlemlerinde randevu alınması, evrak hazırlanması ve yetkili mercilere sunumuna kadar ki süreçte sizleri yormadan, tüm konularıyla ilgilenerek, kısa sürede başvurunuzu sonuçlandırıp adresinize teslim eden Long Vize ŞirketiÇek Cumhuriyeti vizesi mükemmel hizmet anlayışını ve müşteri memnuniyetini profesyonel servisle birleştirmiştir. Müşterilerimizi gereksiz zaman kaybından kurtarmakta ve evrakları vize alınacak ülkelerin kurallarına uygun olarak eksiksiz ve gereğinden fazla evrak yığını olmadan, uzun süreli vizeyi hedef alarak başvuru yapmaktayız. Biliyoruz ki zaman boşa harcanmayacak kadar değerlidir ve bu değerli zamanınızı en kaliteli şekilde vizeye dönüştüren Long Vize Şirketi sizler sayesinde büyümeye devam edecektir.

 

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu, Çek Cumhuriyeti ziyareti planlayan T.C. vatandaşları için seyahati gerçekleştirebilmeleri için Çek vizesi alınması gerekmektedir. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaport sahibi olanlar Çek Cumhuriyeti/Çek Vize Başvurusu uygulamasından muaf tutulurken bordo pasaport sahibi olan T.C. vatandaşları Çek Cumhuriyeti/Çek Vize Başvurusu yapması zorunludur. Muaf tutulan T.C. vatandaşları ise 180 günde 90 günden fazla ikamet edememektedirler. Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu İçin Detaylı Bilgi Almak İstiyorsanız Arayınız 0312 426 03 25.

 

Çek Cumhuriyeti Vize Randevusu

Çek Cumhuriyeti/Çek Vizesi Randevusu alınmadan Çek Cumhuriyeti vize başvurusu yapılamamaktadır. Ancak Çek Cumhuriyeti/Çek Vize başvurusunun gerçekleşmesi için de öncesinde yapılacak olan seyahatin ne amaçla ve ne kadar süreyle yapılacağına göre de farklılık gösterebilmektedir. Tüm bunların yanında ise başvuru sahibinin mesleği ve yaşına bağlı olarak farklı evraklar istenebilmektedir.

 

Çek Cumhuriyeti Vize İşlemleri

Çek Cumhuriyeti/Çek Vizesi İşlemleri için yapılması düşünülen seyahatin ne amaçla ne kadar süreli yapılacağına göre değişmekle birlikte başvuru sahibinin yaşı ve işi de evrak hazırlama sürecinde oldukça önemlidir. Çek Cumhuriyeti/Çek Vize İşlemleri de prosedür kurallarına göre hazırlanması gereken süreçten oluşmaktadır. Bu sürecin yani ön hazırlık sürecinin doğru bir şekilde planlanması gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti Vize İşlemleri için detaylı bilgi almak istiyorsanız arayınız 0312 426 03 25.

 

Çek Vize Çeşitleri

Çek Vizesi Çeşitleri, Çek Cumhuriyeti/Çek Aile/Akraba Ziyareti, Çek Cumhuriyeti/Çek Vize Çeşitleri kısa süreli seyahatler için Çek Schengen vize işlemleri uygulanmaktadır. Çek Cumhuriyeti/Çek Aile/Akraba Ziyareti de kısa süreli seyahatler içinde değerlendirilmektedir. Çek Cumhuriyeti/Çek Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne şahsen yapılacak başvuru dışında alternatif olarak vize işlemlerini yürütmekle yükümlüdür. Çek Vizesi Çeşitleri hakkında bilgi almak istiyorsanız arayınız 0312 426 03 25.

 

Çek Cumhuriyeti Gerekli Belge ve Evrak Listeleri

Çek Cumhuriyeti/Çek Gerekli Belge ve Evrak Listeleri yapılması planlanan seyahatin hangi amaçla, ne kadar süreyle, başvuru yapanın iş durumuna yaşına göre farklılık gösterebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Konsolosluk / Büyükelçilik tarafından belirlenen Çek vize prosedürüne göre evrakların hazırlanıp dosya şeklinde teslim edilmesi gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti/Çek Gerekli Belge ve Evrak Listeleri hakkında bilgi almak istiyorsanız arayınız 0312 426 03 25

-Pasaport, elçiliğin talep etmiş olduğu süre ve geçerlilik tarihi olması gerekmektedir.
-Fotoğraf, elçiliğin talep etmiş olduğu fon ve ebatta olması gerekmektedir.
-Çalışan kişiler için şirket ve çalışma evrakları elçiliğin istemiş olduğu format ve tarihler dikkate alınması gerekmektedir.
-İşveren kişiler için firma evraklar elçiliğin istemiş olduğu format ve tarihler dikkate alınması gerekmektedir.
-Öğrenciler için öğrenci belgesi elçiliğin istediği formatta ve dilde olması lazım.
-Çiftçiler için ziraat odasından onaylı elçiliğin istediği formatta olması gerekmektedir.
-Çocuklar için muvafakatname Anne ve Baba’dan ayrı gidiliyor ise gidiş tarihleri, çeviri ve istenen formatta olması gerekmektedir.
-Çalışmayan kişiler için sponsor kişi evraklar elçiliğin istediği akrabalık derecesi ve formatta olması gerekmektedir.
-Kamu çalışanları için kurum görev ve çalışma evrakları
-Nüfus kayıt örneği tam vukuatlı ülkelere göre barkodlu, orijinal ya da apostilli olması lazım.
-Banka hesap dökümü 3-6 ay arasında geçmiş hareketleri gösteren istenilen formatta banka hesap ekstresi.

 

Çek Vize Danışmanlık

Çek Cumhuriyeti/Çek’e seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye giriş yapabilmek için Çek Cumhuriyeti/Çek Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri bölümüne veya firmamız Long Vize’ye müracaat edilerek yapılmalıdır.

Çek Cumhuriyeti/Çek Vize Başvurusunda bulunmak ve Çek Cumhuriyeti/Çek Vize Randevusu alabilmek için firmamız Long Vize aracılığı ile Çek Cumhuriyeti/Çek Vize İşlemleri yürütülmektedir.

Hızlı ve Sorunsuz Çek Cumhuriyeti/Çek Vize İşlemleri için hemen arayın, kolay Çek Cumhuriyeti/Çek Vizesi Başvurusu yapın, Çek Cumhuriyeti/Çek Vize Randevusu alın!

ÇEK CUMHURİYETİ VİZESİ HAKKINDA GENEL BİLGİ

Çek Cumhuriyeti, Türkiye pasaportu taşıyan Bordo pasaport sahiplerine vize uygulaması yapmaktadır. Bir Schengen bölgesi üye ülkesi olan Çek Cumhuriyeti, Türkiye pasaportlarından Diplomatik (siyah), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) pasaportlara ülkeye giriş için vizesiz izin ve 180 gün içinde 3 ayı aşmamak kaydıyla ülkede kalma hakkı tanımaktadır. Çek Cumhuriyeti üzerinden başka ülkeye seyahat edecek kişilerin Çek Cumhuriyeti’nde transit vize alması şarttır. Ancak Schengen üyesi ülkelerden oturum kartları veya vatandaşlıkları bulunan kişiler Çek Cumhuriyeti’ne her seyahatlerini vizesiz gerçekleştirme hakkına sahiptir. Çek Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki ilişkiler özellikle karşılıklı turistik faaliyetlerle canlanmıştır. Bununla birlikte iki ülke arasındaki otomotiv, gıda ve çeşitli sanayi ürünlerinde gerçekleşen ithalat – ihracat faaliyetleri de ilişkilerin bir başka boyutudur. İki ülkenin mazisi çok eski tarihlere dayanır ve iki ülke arasında büyük problemler yaşandığı dönemler olmamıştır. Bu bağlamda günümüzde de Çek Cumhuriyet ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkiler dostane bir seyir izlemektedir. Ayrıca son yapılan düzenlemelerle Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarından herhangi bir geçerli pasaporta sahip olan Türk vatandaşları, Çek Cumhuriyeti’ne turistik amaçla yapacakları ve 180 günlük süreçte 90 günü aşmayacak ziyaretleri için vize almak zorunda değildir. Ancak Çek Cumhuriyeti’ne aile/akraba ziyareti ve ya ticari amaçlarla seyahat planlayan Umumi pasaport sahipleri ziyaretlerinin süresine bakılmaksızın vize uygulamasına tabi olacaktır. Çek Cumhuriyeti/Çek vizesi hakkında genel bilgi için; 0 312 426 03 25.

 

ÇEK CUMHURİYETİ VİZE BAŞVURUSU

Çek Cumhuriyeti ziyareti planlayan T.C. vatandaşları için seyahati gerçekleştirebilmeleri için Çek vizesi alınması gerekmektedir. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaport sahibi olanlar Çek Cumhuriyeti/Çek Vizesi Başvurusu uygulamasından muaf tutulurken bordo pasaport sahibi olan T.C. vatandaşları Çek Cumhuriyeti/Çek Vizesi Başvurusu yapması zorunludur. Muaf tutulan T.C. vatandaşları ise 180 günde 90 günden fazla ikamet edememektedirler.

Çek Cumhuriyeti/Çek Vize Başvurusu için Çek Cumhuriyeti Konsoloslukları / Büyükelçilikleri’ne başvuru yapılabilirken aracı olarak yetki verilmiş olan vize merkezleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Çek Vizesi Başvurusu sırasında gerekli olan evrakların prosedüre uygun olarak hazırlanıp teslim edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle de ön hazırlık sürecinde doğru bir planlama yapılarak evrakların nereden ve nasıl temin edilmesi ile ilgili bilgilerin vize merkezlerinden alınması gerekmektedir. Tüm evrakların hatasız eksiksiz ve istenildiği gibi hazırlanmasından sonra Çek Vizesi Başvurusu yapılması gerekmektedir.

Çek Vizesi Başvurusu sırasında toplanan evrakların dosya haline getirilip teslim edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan Çek Vizesi Başvurusu değerlendirmeye alınmamaktadır. Çek Cumhuriyeti/Çek Vizesi Başvurusu için öncelikle yapılması gereken şey Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu / Büyükelçiliği’nden randevu alınması gerekmektedir. Sistem üzerinde olan visapoint’ten alınması Çek Vize Başvurusu için ilk işlemin yapılmış olması demektir. Yapılması planlanan seyahatlerden yaklaşık olarak 20 gün öncesinde Çek Vizesi Başvurusu yapılması yapılacak olan seyahat tarihinde gecikme yaşanmasının önüne geçecektir.

Türkiye ile Almanya arasındaki yolcu trafiğinde uğrak bölgelerden biri olan Çek Cumhuriyeti bu nedenle birçok Türk tarafından tanınan bir ülke haline gelmiş ve bunun etkisiyle Çek Cumhuriyeti/Çek vize başvurusu sayıları da yıllar geçtikçe artış göstermiştir. Türkiye Cumhuriyeti topraklarından Çek Cumhuriyeti’ne yapılacak 90 gün ve üzeri turistik faaliyetler, aile akraba ziyareti (süre fark etmeksizin), ticari faaliyetler (süre fark etmeksizin) vize uygulamasına tabi olacaktır (Umumi pasaport hamilleri için) ve bu nedenle bu seyahatleri planlayan vatandaşların Çek Cumhuriyeti/Çek vizesi başvurusu sürecine dahil olmaları gerekecektir. Çek Cumhuriyeti/Çek vizesi başvuruları için Konsolosluk / Büyükelçilik bünyesinde herhangi bir birim çalıştırmaz. Çünkü Çek Cumhuriyeti için Türkiye sınırları içerisinden yapılacak vize başvuruları ile adlı vize başvuru asistan firması ilgilenir. Çek Cumhuriyeti Konsolosluk / Büyükelçiliğinden aldığı yetkiyle Türkiye’den yapılacak vize başvurularında ilk kabulleri, dosya ve biyotmerik verileri teslim alma gibi işlemlerle Çek Cumhuriyeti/Çek vizesi merkezleri ilgilenir. Bu nedenle Çek Cumhuriyeti/Çek vize başvurusu için Çek Cumhuriyeti/Çek Konsolosluk / Büyükelçiliği ile irtibata geçilmesi gerekir. Turistik vize, aile/akraba ziyareti vizesi ve ticari vize için de ilk başvuru yapılacak adres yine Çek Cumhuriyeti/Çek vizesi merkezleridir. Çek Cumhuriyeti/Çek vize başvurusu ve diğer işlemler hakkında detaylı bilgi almak ve merak ettiklerinizi sormak için; 0 312 426 03 25.

 

ÇEK CUMHURİYETİ VİZE İŞLEMLERİ

Çek Cumhuriyeti/Çek Vizesi İşlemleri için yapılması düşünülen seyahatin ne amaçla ne kadar süreli yapılacağına göre değişmekle birlikte başvuru sahibinin yaşı ve işi de evrak hazırlama sürecinde oldukça önemlidir. Çek Cumhuriyeti/Çek Vizesi İşlemleri de prosedür kurallarına göre hazırlanması gereken süreçten oluşmaktadır. Bu sürecin yani ön hazırlık sürecinin doğru bir şekilde planlanması gerekmektedir. Bu nedenle de acentelerden ya da vize başvuru merkezlerinden danışmanlık hizmeti almak gerekmektedir.

Çek Vizesi İşlemleri için gerekli olan evrakların ne olduğu, nereden ve ne şekilde temin edilmesi gerektiği konusunda destek veren acenteler ile vize başvuru merkezleri ile iletişime geçilmesi ön hazırlık için önemli bir destek oluşturmaktadır. Çek Vize İşlemleri sonrasında yapılacak başvuru dosyasının en doğru bir şekilde ve eksiksiz teslim edilmesi gerekmektedir. Aksi durumların olması Çek Cumhuriyeti/Çek Vize başvurusunun geri çevrilmesine neden olabilmektedir.

Yapılacak olan Çek Cumhuriyeti seyahatinin düşünülen tarihte gerçekleştirilebilmesi için seyahat edilecek tarihten 20 gün öncesinde başvurunun yapılması planlanmalıdır. Dolayısıyla da Çek Cumhuriyeti/Çek Vize İşlemleri için de daha öncesinde hazırlık yapılmaya başlanması gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti/Çek Vize İşlemleri sonrasında randevu alınarak yapılacak Çek Cumhuriyeti/Çek Vize başvuru yapılması ve başvuru esnasında ise dosya haline getirilerek teslim edilen dosyanın sonrasında gerek duyulduğu takdirde ek evrak ve mülakat yapılabilmektedir. Çek Vizesi İşlemleri sonrasında karar verme yetkisine sahip olan tek kurum Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu / Büyükelçiliği’dir.

Çek Cumhuriyeti/Çek vize işlemleri ekseriyetle turistik ve ticari vizeler amacıyla gerçekleşen işlemlerdir. Bu bağlamda Çek Cumhuriyeti/Çek vize işlemlerinin gerçekleşmesi için atılması gereken bazı ön adımlar vardır. Zira Çek Cumhuriyeti/Çek Konsolosluğu / Büyükelçiliğindeki resmi işlemlerin start alabilmesi bu adımlara bağlı bir süreçle meydana gelir. Öncelikle Çek Cumhuriyeti vizesi  işlemlerine her şartta dahil olması gereken Umumi (Bordo) pasaportluların burada yazan her detayın kendilerini ilgilendirdiğini söylemek isteriz. Yine sınır kapılarında sürpriz yaşamamak adına diğer pasaport sahiplerini de yakından ilgilendirdiğini söyleyelim bu konunun. Özetlemek gerekirse; Çek Cumhuriyeti vizesi işlemleri Türkiye Cumhuriyeti’nden, Çek Cumhuriyet’ine seyahat planlayan kişilerin, ülkeye giriş yapabilmek için dahil olması gereken işlemler dizisidir. Bu işlemlerin ilk ayağı olan Çek Cumhuriyeti/Çek vize başvurusunu gerçekleştirmek için Çek Cumhuriyeti/Çek Konsolosluğu / Büyükelçiliğinin gösterdiği adımlar izlenmelidir. Bu adımlardan ilki Çek Cumhuriyeti’ne yapılacak ziyaretin amacının açıkça belirtildiği ve bu amaca yönelik diğer evrakların bulunduğu bir başvuru dosyasını eksiksiz olarak hazırlamak olmalıdır. Daha sonra bu hazırlanan başvuru dosyasını başvuru işlemlerine dahil edebilmek adına gidilmesi gereken yer Çek Cumhuriyeti vizesi başvuru merkezleri olmalıdır.Çek Cumhuriyeti vizesi/çek vize başvuru merkezleri tarafından Çek Cumhuriyeti’nin belirlediği kurallara göre incelenen dosyalar kabul edildiği taktirde Çek Cumhuriyeti vizesi işlemleri başlamıştır denebilir. Çek Cumhuriyeti vizesi işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için; 0 312 426 03 25.

 

ÇEK CUMHURİYETİ VİZE ÇEŞİTLERİ

Çek Cumhuriyeti/Çek Aile/Akraba Ziyareti

Çek Cumhuriyeti Vizesi Çeşitleri kısa süreli seyahatler için Çek Schengen vize işlemleri uygulanmaktadır. Çek Cumhuriyeti/Çek Aile/Akraba Ziyareti de kısa süreli seyahatler içinde değerlendirilmektedir. Çek Cumhuriyeti/Çek Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne şahsen yapılacak başvuru dışında alternatif olarak vize işlemlerini yürütmekle yükümlü olan vize merkezleri aracılığı ile de yapılabilmektedir. Çek Cumhuriyeti/Çek Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan işlemlerin uygun bir şekilde tamamlanabilmesi için evrakların hazırlık sürecinde doğru bir planlama yapılmalıdır. Çek Cumhuriyeti/Çek Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar şunlardır:

  • Beyan edilmesi gereken pasaportun son 10 yıl içinde alınmış olması, Çek vize işlemlerinin uygulanabilmesi için kullanılabilir iki sayfasının bulunması, seyahat bitim tarihi ile birlikte seyahat sonrasında da 90 gün süreyle geçerliliğini koruyacak özellikte olması gerekmektedir.
  • Çek Schengen vize başvuru formunun doldurularak çıktısı alınmalıdır. Çıktısı alınan Çek Schengen vize başvuru formun imzalanması gerekmektedir.
  • Çek Cumhuriyeti/Çek Aile/Akraba Ziyareti yapılacak tarihleri kapsayan seyahat sağlık sigorta poliçesi gerekli olan evraklardır.

Çek Cumhuriyeti’nde ikamet etmekte olan veya Çek Cumhuriyeti/Çek vatandaşlığına geçmiş olan Türklerin halen Türkiye’de bulunan akrabalarının Çek Cumhuriyeti’ne yakınlarını ziyaret etmek amacıyla girmesi için gereken vize Çek Cumhuriyeti/Çek aile/akraba ziyareti vizesidir. Bu kapsamda Çek Cumhuriyeti/Çek aile/akraba ziyareti vizesi edinebilmek için gereken, Çek Cumhuriyeti’nde ikamet eden kişinin Türkiye’deki yakınlarına resmi kanallarla çıkaracağı davetiye diyebileceğimiz türden bazı belgeler ve bunun yanında bu ziyaret amacına uygun hazırlanmış bir başvuru dosyasıdır. Bu vize için gereken başvurular Vize başvuru merkezlerinde gerçekleştirilebilir.

Çek Cumhuriyeti/Çek Turistik Vize

Çek Cumhuriyeti/Çek Turistik Vize Çek Cumhuriyeti vize çeşitleri içinde bulunmaktadır. Çek Cumhuriyeti/Çek Turistik Vize için yapılacak başvuru Çek Schengen vizesi içindir. Kısa süreli olan seyahatler için verilen Çek Schengen vize yönetmeliğine uygun olarak hazırlanması gereken evraklar için vize merkezlerinden danışmanlık hizmeti almak zaman kazanmak için yardımcı olacaktır. Bunun için yapılması gereken ön hazırlık sürecinde Çek Cumhuriyeti/Çek Turistik Vize için gerekli olan evraklar şöyledir:

  • Seyahat bitim tarihinden sonra 3 ay geçerliliğini koruyan, 10 yıldan daha eski olmayan, Çek Schengen vize işlemlerinin yapılabilmesi için kullanılabilir 2 sayfası olan pasaport ile pasaportun resimli olan sayfasının fotokopisi ile varsa önceden alınan Schengen vizelerinin de fotokopileri beyan edilmelidir.
  • Çek Cumhuriyeti/Çek Turistik Vize için Çek Schengen vize başvuru formunun doğru olarak doldurulması oldukça önemlidir.
  • Biometrik özellikte olan 2 adet fotoğrafın daha önce kullanılmamış olması ve en yakın tarihte çekilmiş olması gerekmektedir.

Tarihi dokusu bozulmamış şehirleri, doğal güzellikleri ve ucuz ama hareketli gece hayatı ile dünya çapında birçok turistin tercihi olan Çek Cumhuriyeti, Türkiye’den de her yıl binlerce turist ağırlamaktadır. Çek Cumhuriyeti’ne turistik faaliyetler amacıyla giriş yapabilmek adına gerekli vize Çek Cumhuriyeti/Çek turistik vizesidir. Çek Cumhuriyeti/Çek turistik vizesini almak için Çek Cumhuriyeti/Çek vize başvuru merkezlerine sunacağınız başvuru dosyanızda ulaşım ve konaklama rezervasyonlarınızın olması gerekir.

Çek Cumhuriyeti/Çek Ticari Vize

Çek Cumhuriyeti vizesi çeşitleri olarak farklı türlerinde olduğu Çek vize başvuruları içinde Çek Cumhuriyeti/Çek Ticari Vize için yapılacak başvuru türü Çek Cumhuriyeti / Çek Ticari vize için alınması gereken Çek Schengen vize türüdür. Çek Cumhuriyeti/Çek Ticari Vize için yapılması gereken ön hazırlık sürecinde prosedür şartlarını taşıyan evrakların hazırlanması gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti/Çek Ticari Vize prosedür koşullarını taşıması gereken evraklar şunlardır:

  • Çek Cumhuriyeti/Çek Ticari Vize için geçerlilik özelliklerine göre 10 yılı aşmamış, Çek Cumhuriyeti/Çek Ticari Vize işlemlerinin yapılabileceği kullanılabilir 2 sayfası olan ve seyahat sonrasında da 3 ay geçerliliğinin devam ettiği pasaportun resimli olan sayfası ile önceden alınmış Schengen vizesi varsa fotokopilerinin beyan edilmesi gerekmektedir.
  • Çek Cumhuriyeti/Çek Ticari Vize için okunaklı ve bilgilerin net olarak cevaplandığı Çek Cumhuriyeti Schengen vize başvuru formunun doldurulduktan sonra çıktısı alınmalıdır. Daha sonra başvuru yapanın imzası ile dosyaya koyulmalıdır.

Türkiye ve Çek Cumhuriyeti arasında birçok alanda gerçekleşen ithalat – ihracat ilişkileri ve aynı zamanda Türk firmaların zaman zaman Çek Cumhuriyeti’nde yapmış oldukları yatırımlar neticesinde iki ülke arası iş seyahatleri sürekli canlı kalmıştır. Bu iş seyahatlerinin gerçekleşmesini sağlayacak olan vize ise Çek Cumhuriyeti ticari vizesi olarak belirlenmiştir. Bu vize çalışma izni yerine geçmemektedir.

 

ÇEK CUMHURİYETİ VİZE RANDEVUSU

Çek Cumhuriyeti Vizesi Randevusu alınmadan Çek Cumhuriyeti vizesi/çek vize başvurusu yapılamamaktadır. Ancak Çek Cumhuriyeti Vizesi/çek  başvurusunun gerçekleşmesi için de öncesinde yapılacak olan seyahatin ne amaçla ve ne kadar süreyle yapılacağına göre de farklılık gösterebilmektedir. Tüm bunların yanında ise başvuru sahibinin mesleği ve yaşına bağlı olarak farklı evraklar istenebilir.

Yapılması planlanan Çek Cumhuriyeti seyahati için yapılacak başvurular Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne yapılabileceği gibi anlaşmalı olarak yetkili vize merkezleri aracılığı ile de yapılabilmektedir. Acenteler ile vize başvuru merkezleri gerekeli olan evrakların ne olduğu, nereden ve nasıl temin edilmesi gerektiği konusunda danışmanlık hizmeti alınması gerekmektedir. Gerekli olan evrakların doğru ve eksiksiz tamamlanmasında destek veren acenteler ile vize merkezleri yalnızca işlemlerin yürütülmesi ve başvurunun yapılabilmesi için aracı olmaktadır. Bilinmesi gereken önemli bir nokta ise Çek Cumhuriyeti vizesi kararı yalnızca Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu / Büyükelçiliği yetki alanındadır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Randevusu ise Çek Cumhuriyeti’nin resmi web sitesi üzerinde bulunan randevu sistemi visapoint aracılığı ile alınmalıdır. Çek Cumhuriyeti Vizesi Randevusu visapoint sistemi üzerinden alınan randevu ile Çek Cumhuriyeti Vizesi başvurusu için ilk ve öncelikli adım atılmış olmaktadır. Çek Cumhuriyeti Vizesi Randevusu sırsında dosya haline getirilmiş olan evrakların eksiksiz ve prosedüre uygun bir şekilde hazır olmasının yanında verilen randevu tarihinde yarım saat öncesinde bulunulması işlemlerin aksamadan yürümesi için oldukça önemlidir.

Türkiye ile Çek Cumhuriyeti arasındaki ziyaret trafiği başta turistik olmak üzere, ticari ve aile/akraba ziyareti gibi sebeplerle sıkça gerçekleşen ziyaretlerdir. Çek Cumhuriyeti/Çek Konsolosluğu / Büyükelçiliğine bu sebeplerin hepsinin toplamında düşündüğümüzde her gün onlarca vize başvurusu geldiğini söylemek mümkün. Bu bağlamda Çek Cumhuriyeti/Çek Konsolosluğu / Büyükelçiliği bünyesinde oluşacak yoğunlukların azaltılması amacını güderek vizeleri randevu usulüyle vermeyi uygun görmüştür. Ancak bu da yeterli olmayınca Çek Cumhuriyeti/Çek Konsolosluğu başvuru sürecinin ilk evresi olan Çek Cumhuriyeti vizesi/çek vizesi üstlenmesi üzere vize başvuru merkezi bir vize başvuru asistan firmasıyla anlaştı. Sağlanan bu anlaşma kapsamında vize başvuru merkezi firması Türkiye’nin çeşitli yerlerinde bulunan Çek Cumhuriyeti vize merkezleri aracılığıyla vize başvuru sürecinde ilk rolü üstlendi. Bu bağlamda Çek Cumhuriyeti/Çek vize randevusu almak için de ilk müracaat edilmesi gereken yerler  Çek Cumhuriyeti/Çek vize başvuru merkezleri oldu. Çek Cumhuriyeti vizesi başvuru merkezlerinde başvuru sahipleri daha önceden eksiksiz ve doğru bilgiler ve evraklarla hazırlamış oldukları başvuru dosyalarını teslim edebilmek için Çek Cumhuriyeti/Çek vize randevusu almak durumundadır. Bu randevunun saati geldiğinde de ilgili Çek Cumhuriyeti vizesi başvuru merkezinde başvuru sahiplerinin, başvuru dosyaları ile hazır bulunmaları gerekir. Çek Cumhuriyeti / Çek vize randevusu ve devamındaki işlemler hakkında detaylı ve kapsamlı bilgi almak için 0 312 426 03 25.