Çek Cumhuriyeti/Çek Vize Başvurusu

607

Çek Cumhuriyeti/Çek Vize Başvurusu

Çek Cumhuriyeti VizesiÇek Cumhuriyeti ziyareti planlayan T.C. vatandaşları için seyahati gerçekleştirebilmeleri için Çek vizesi alınması gerekmektedir. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaport sahibi olanlar Çek Cumhuriyeti/Çek Vize Başvurusu uygulamasından muaf tutulurken bordo pasaport sahibi olan T.C. vatandaşları Çek Cumhuriyeti/Çek Vize Başvurusu yapması zorunludur. Muaf tutulan T.C. vatandaşları ise 180 günde 90 günden fazla ikamet edememektedirler.

Çek Cumhuriyeti/Çek Vize Başvurusu için Çek Cumhuriyeti Konsoloslukları / Büyükelçilikleri’ne başvuru yapılabilirken aracı olarak yetki verilmiş olan vize merkezleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Çek Vize Başvurusu sırasında gerekli olan evrakların prosedüre uygun olarak hazırlanıp teslim edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle de ön hazırlık sürecinde doğru bir planlama yapılarak evrakların nereden ve nasıl temin edilmesi ile ilgili bilgilerin vize merkezlerinden alınması gerekmektedir. Tüm evrakların hatasız eksiksiz ve istenildiği gibi hazırlanmasından sonra Çek Vize Başvurusu yapılması gerekmektedir.

Çek Vize Başvurusu sırasında toplanan evrakların dosya haline getirilip teslim edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan Çek Vize Başvurusu değerlendirmeye alınmamaktadır. Çek Cumhuriyeti/Çek Vize Başvurusu için öncelikle yapılması gereken şey Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu / Büyükelçiliği’nden randevu alınması gerekmektedir. Sistem üzerinde olan visapoint’ten alınması Çek Vize Başvurusu için ilk işlemin yapılmış olması demektir. Yapılması planlanan seyahatlerden yaklaşık olarak 20 gün öncesinde Çek Vize Başvurusu yapılması yapılacak olan seyahat tarihinde gecikme yaşanmasının önüne geçecektir.

Türkiye ile Almanya arasındaki yolcu trafiğinde uğrak bölgelerden biri olan Çek Cumhuriyeti bu nedenle birçok Türk tarafından tanınan bir ülke haline gelmiş ve bunun etkisiyle Çek Cumhuriyeti/Çek vize başvurusu sayıları da yıllar geçtikçe artış göstermiştir. Türkiye Cumhuriyeti topraklarından Çek Cumhuriyeti’ne yapılacak 90 gün ve üzeri turistik faaliyetler, aile akraba ziyareti (süre fark etmeksizin), ticari faaliyetler (süre fark etmeksizin) vize uygulamasına tabi olacaktır (Umumi pasaport hamilleri için) ve bu nedenle bu seyahatleri planlayan vatandaşların Çek Cumhuriyeti/Çek vize başvurusu sürecine dahil olmaları gerekecektir. Çek Cumhuriyeti vize başvuruları için Konsolosluk / Büyükelçilik bünyesinde herhangi bir birim çalıştırmaz. Çünkü Çek Cumhuriyeti için Türkiye sınırları içerisinden yapılacak vize başvuruları ile VFS Global adlı vize başvuru asistan firması ilgilenir. Çek Cumhuriyeti Konsolosluk / Büyükelçiliğinden aldığı yetkiyle Türkiye’den yapılacak vize başvurularında ilk kabulleri, dosya ve biyotmerik verileri teslim alma gibi işlemlerle VFS Global Çek Cumhuriyeti vize başvuru merkezleri ilgilenir. Bu nedenle Çek Cumhuriyeti/Çek vize başvurusu için Çek Cumhuriyeti/Çek Konsolosluk / Büyükelçiliği ile değil VFS Global ile irtibata geçilmesi gerekir. Turistik vize, aile/akraba ziyareti vizesi ve ticari vize için de ilk başvuru yapılacak adres yine VFS Global Çek Cumhuriyeti vize merkezleridir. Çek Cumhuriyeti/Çek vize başvurusu ve diğer işlemler hakkında detaylı bilgi almak ve merak ettiklerinizi sormak için; 0 312 426 03 25.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin